Prečo sa deti nevedia hrať?

Mgr. Eva Poláková, detský psychológ 2

Moja stará mama spomínala svoju bábiku. Mala jedinú. Kedysi deti nemali taký veľký výber hračiek, ako je tomu dnes. Zrejme však nestačí nakúpiť množstvo hračiek a ráno ich vysypať doprostred miestnosti s príkazom: „Hraj sa!“

shutterstock

Často počuť sťažnosti zo strany rodičov na to, že ich deti majú veľmi veľa hračiek a predsa sa s nimi nehrajú, nevedia sa s nimi hrať. Príčin tohto javu je viacero.

 

Dieťa má príliš veľa hračiek

Ak pozorne sa dívame na hru dieťaťa, zistíme, s ktorými hračkami sa nehrá, ktoré sú preň príliš zložité či jednoduché, o ktoré nemá záujem.

Nemajme strach všetky neaktuálne hračky odložiť preč z dosahu dieťaťa a ponechať len tie, ktoré pri hre využíva. Môžeme ich odložiť napr. do pivnice či ku starým rodičom a po čase sa k nim opäť skúsiť vrátiť. Predmet, ktorý dieťa spoznalo a pomocou hry zvládlo, stráca preň na príťažlivosti.

 

V hračkách je neporiadok

Sú nahádzané vo veľkých škatuliach jedna cez druhú. Sú nekompletné, rozbité, pomiešané. Pre dieťa stratili svoju príťažlivosť. Dieťa si nevie samo dať rady s ich roztriedením. Hračky je potrebné mať roztriedené podľa druhov či náplne hry a uložiť do škatúľ, košíkov či na poličky. Iba ak ich dieťa vidí konkrétne pred sebou, dokáže si vybrať to, o čo má práve záujem na hranie.

 

Hračky sú nekvalitné

Nekvalitne vyrobené hračky – napr. stavebnice, ktoré po spojení nedržia, prípadne sa len veľmi ťažko do seba zapájajú, ťahacie hračky, ktoré sú nestabilné a stále padajú, zle vyrezané vkladacie tvary, ktoré do podkladovej dosky nezapadajú – sú pre dieťa len zdrojom frustrácie. Nebojte sa nekvalitné hračky vyhodiť a radšej sa zamerajte pri svojej kúpe naozaj na kvalitné, hoc i drahšie hračky.

 

Hračka nebola dieťaťu dostatočne predvedená

Vo väčšine prípadov treba dieťaťu hračku najprv ukázať, porozprávať mu o nej, predstaviť, predviesť, postupom času ukazovať na jej ďalšie možnosti. Mnohé hračky dieťa bez rodiča vysype a rozhádže po zemi.

Dieťa sa však chce naučiť sa hrať s novou hračkou. Ukážte mu preto, ako hračka funguje, ukážte mu možnosti hry s ňou, dajte mu názorný návod, ako sa vkladajú dieliky do vkladačky, či ako sa skladá skladačka a stavia železnica. A až potom nechajte dieťa, aby ju objavovalo svojím vlastným tempom a spôsobom.

Prečítajte si tiež: Hry pre malé deti od jedného roka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Eek Dillka – nekritizuj autorku a precitaj si to este raz, ak je nieco nekvalitne, tak je to zle vyrobene a nezavisi to od znacky. Vacsinou to tak je, ze cim drahsia tym kvalitnejsia a presne v tom duchu to autorka aj napisala. Ano, mozem kupit synovi stavebnicu za 10eur no po 5skladaniach je nepouzitelna a kupovat znova dalsiu …. A potom zase???? Ja osobne radsej kupim za 25 eur a viem ze ju mozem skladat aj 100x. A ano su aj lacne a kvalitne hracky, hoci v dnesnej dobe je to ako chytit zlatu rybku…

  2. hracky su nekvalitne????? to kazdy tu kupuje znackove hracky lego a tomu podobne? myslim ze sa da najst vela lacnych a kvalitnych hraciek ale zalezi na rodicovia pani psychologicka by mala prestat robit reklamu

Pridaj komentár