Učíte deti hodiny? Vyskúšajte 5 nápadov, s ktorými to pôjde rýchlejšie

Marcela Beňová 0

Sú veci, ktoré patria do povinnej výbavy každého školáka. Či už je to viazanie šnúrok, bicyklovanie alebo poznávanie hodín.

Ak chcete deťom objasniť, ako funguje čas, vyskúšajte zopár zlepšovákov, ktoré vám pomôžu zvládnuť túto zručnosť rýchlejšie – ešte skôr, ako pôjdu do školy.

Unsplash

Vyskúšajte papierové hodiny

Jednoduchú a lacnú pomôcku – papierové hodiny, kúpite v papiernictve alebo v hračkárstve. No rovnako si ich môžete vyrobiť doma.

Postačí vám na to obyčajný papierový tanier z pikniku a dve vystrihnuté šípky. Tie zreteľne rozlíšte, aby bolo deťom už na prvý pohľad na jasné, ktorá je veľká, a ktorá malá ručička. Rozlíšte ich aj farebne, napríklad na modrú a červenú.

Spoločne na hodiny dopíšte číslice od jednotky po dvanástku. Nezabudnite doplniť ani čiarky medzi jednotlivými hodinami, ktoré označujú minúty – medzi dve číslice vždy po štyri.

Potom už len stačí zasadnúť za novú hračku a začať sa učiť.

Kartičky s časom aktivít

Táto pomôcka je ideálna pre predškolákov. K ručne vyrobeným hodinám priraďte aktivity, ktoré v tom čase zvyčajne robíte.

Nakreslite si malé kartičky, ktoré predstavujú vstávanie, umývanie zubov, odchod do škôlky, hru, oddych, obed či prechádzku so psíkom alebo varenie večere.

Môžete si vyrobiť dvoje papierové hodiny, na ktoré jednotlivé kartičky pripevníte, alebo ak sú deti počas dňa doma, kartičky len vymeníte.

Táto aktivita zapája okrem logického myslenia aj predstavivosť a tvorivosť, a deti si tak jednoduchšie spoja význam času s jednotlivými aktivitami.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Robíme domáci sliz.

Ukážte deťom, ako čas beží

Najmä pre malé deti je veľmi ťažké pochopiť, ako čas vlastne plynie. Naučte ich to prostredníctvom jednoduchých každodenných aktivít, ktoré budú aktívne sledovať.

Nastavte im na papierových hodinách čas napríklad na jednu hodinu a zadajte krátku aktivitu ako umývanie zubov, odkladanie hračiek, vyloženie umývačky riadu. Potom im na hodinách ukážte posun ručičky.

Deti tak môžu sledovať ako pri jednej aktivite uplynie len päť minút, kým pri inej ako pečenie koláča, upratovanie, návšteva obchodu či prechádzka prejde celá hodina.

Starším deťom môžete plynutie času ukázať nielen na ručičkových, ale aj digitálnych hodinách.

Hora, lúka, kamienky

Pokiaľ máte doma predškoláka, ktorého učenie hodín veľmi baví, a zvládne aj náročnejšiu úlohu, uľahčite mu poznávanie času zaujímavým cvičením. Základom tejto úlohy je pomôcť mu deliť čas na hodiny, polhodiny a minúty.

Uplynutie celej hodiny môžete znázorniť obrázkom hory, pretože hodina trvá najdlhšie. Uplynutie pol hodiny si zakreslite ako kopec alebo lúku, lebo tie prejdete rýchlejšie.

Plynutie minút, napríklad počas upratania knižiek do knižnice, znázorníte ako kamienky, za každú minútu jeden.

Potom môžete dieťaťu pomáhať zaznačovať jednotlivé úlohy, ktoré absolvovalo počas dňa. Návšteva lekárne trvala len pol hodinku, navarenie obeda hodinu, prichystanie príboru na stôl niekoľko minút.

Dieťa sa tak neučí len sledovať čas, ale hodiny si dáva do súvislosti s celým plynutím dňa.

Kde je malá a kde je veľká ručička?

Bojíte sa, že sa vaše dieťa hodiny nikdy nenaučí? Inšpirujte sa mamičkou Zuzkou, ktorá to zvládla aj so synom Šimonkom, ktorý má problémy s pozornosťou.

„Čokoľvek sme sa snažili naučiť Šimona, bolo to veľmi ťažké, lebo má problém sústrediť sa. Aj učenie hodín bola výzva. Tak sme začali jednoducho.

Keď už dokonale zvládal čísla, posielali sme ho do kuchyne, aby nám prišiel povedať, koľko ukazuje veľká a koľko malá ručička.

Šimon mal obrovskú radosť z pridelenej zodpovednosti a každé ráno mi nabehol povedať: „Malá ručička je na sedmičke, veľká na dvanástke!“

Vtedy som vždy vysvetlila, že to znamená, že je sedem hodín. Keď to zvládol, začala som ho učiť, čo sú polhodiny, že vtedy veľká ručička dobieha malú.

Keď aj to zvládol, učila som ho, že pri štvrťhodinke veľká ručička dobieha šestku, pri trištvrte hodinke, že dobieha, aby bola už celá hodina. Nebol to zložitý systém a náš syn ho po pol roku zvládol. Dnes pozná hodiny lepšie ako mnohí jeho rovesníci.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako si vyrobiť plastelínu doma.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár