VychovávameVychovávame

10 vecí, o ktoré nás prosia naše deti

 Kika Kováčiková   12.08.2016   1

Ana Bučević je chorvátska autorka knižky „Safari ducha - kniha o múdrosti výchovy,“ ktorá pomáha rodičom prebiť sa „džungľou“ otázok, neistôt a strachov súčasného rodičovstva.

K napísaniu knihy Anu inšpirovala najviac jej dcéra:

„Porodila som dieťa celkom inakšie ako som ja - hanblivé, tiché, plaché. To sú všetko vlastnosti, ktoré ja nemám. Vedela som, že pri jej výchove budem potrebovať všetku múdrosť, ktorej som schopná.

Ingimage

 

Čo som sa naučila ako mama?

Dnes prichádzajú na svet deti celkom inakšie ako predtým. Deti, ktoré sú múdrejšie od nás. No veľa rodičov, namiesto toho, aby s nimi držali krok, ťahá deti dozadu...

Kým my, rodičia, sa pokúšame učiť deti ako žiť, oni nás učia, čo je život. Najsilnejšia výchovná metóda je vlastný príklad. Práca na sebe je prvý krok pri výchove detí."

A toto je 10 dôležitých rád od detí pre rodičov z Aninej knihy Safari ducha:

Moje ruky sú malé; prosím vás, neočakávajte odo mňa dokonalosť, keď si robím posteľ, kreslím, hádžem loptu... Moje nohy sú krátke; prosím vás, spomaľte, aby som s vami mohlo držať krok.

Moje oči sa nedívajú tak ako vaše; nechajte ma, prosím vás, aby som trochu objavovalo. Nemusíte ma držať nakrátko.

Práca tu bude stále a ja budem malé už len veľmi krátko; vezmite si čas, aby ste ma trpezlivo a s láskou poučili o svete, ktorý ma obklopuje.

Som citlivé; prosím vás, berte ohľad na moje potreby. Nekritizujte ma celý deň, ani vy by ste si neželali, aby vás dennodenne kritizovali. Správajte sa ku mne tak, ako chcete, aby sa k vám správali ostatní.

Ja som jedinečný dar. Prosím vás, oceňujte ma tak, ako si to zaslúžim. Nechajte ma, aby som bolo zodpovedné za to, čo robím. Veďte ma s láskou a trpezlivosťou.

Aby som mohlo rásť a vyvíjať sa, potrebujem vašu podporu. Dávajte pozor na to, ako so mnou zaobchádzate. Karhajte moje chyby a nie mňa.

Nechajte ma, aby som o sebe rozhodovalo. Dovoľte mi urobiť chyby, aby som sa mohlo z nich poučiť. Tak budem jedného dňa pripravené robiť rozhodnutia, ktoré bude odo mňa život požadovať.

Prosím vás, nerobte veci namiesto mňa. Potom mám pocit, že som nenaplnilo vaše očakávania. Viem, že je to ťažké, ale neporovnávajte ma s mojim bratom alebo s mojou sestrou.

Nebojte sa odísť bezo mňa na víkend. Občas aj deti potrebujú slobodný víkend, tak ako si aj rodičia potrebujú oddýchnuť od svojich detí. Okrem toho, rado vidím, že sa ľúbite a že je vaše manželstvo jedinečné.

Prosím vás, ľúbte ma aj vtedy, keď sklamem vaše očakávania.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 33 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Sisi napísané 12.10.2016 14:38

Uz som to niekde citala a vzdy ma to dojme :(

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Sisi napísané 12.10.2016 14:38

Uz som to niekde citala a vzdy ma to dojme :(

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised