5 chýb, ktorými najčastejšie kazíme inteligenciu dieťaťa

kika/redakcia 0

Krásne po mamičke, múdre po oteckovi? Do úvahy, samozrejme, pripadajú aj iné kombinácie.

No aby sa inteligencia dieťatku aj rozvíjala, mali by sme na tom ako rodičia trochu popracovať. Alebo paradoxne, občas sa svojich rodičovských „manierov“ zdržať. Pozrieme sa na to okom odborníka na rozvoj ranej inteligencie.

Ingimage

Doktor Ranko Rajović je populárny odborník na tému raného rozvoja inteligencie.

Špecialista internej medicíny zo Srbska, ktorý sa dlhé roky venuje výskumom v oblasti neurofyziológie a neuroendrokrinológie, je členom medzinárodného výboru Mensa pre nadané deti, spolupracovník UNICEF-u a autor NTC metódy učenia (NTC learning), ktorá si našla cestu do škôlok a škôl v 14 štátoch Európy, vrátane Slovenska.

Dr. Rajović je toho názoru, že najvážnejšia je raná stimulácia inteligencie počas prvých rokov života, pričom rodičia majú na vývoj inteligencie svojho dieťaťa najväčší vplyv.

Toto sú najčastejšie chyby rodičov, ktoré môžu negatívne vplývať na prirodzený rozvoj inteligencie dieťaťa:

 

Ružová izba

Počas prvého mesiaca svojho života vidí bábätko rozmazane, akoby malo dioptriu + 20 a všíma si iba silné kontrasty. Dr. Rajović odporúča namiesto jednotvárnej ružovej alebo modrej detskej izby, pridať aspoň v najranejšom období tmavé závesy alebo tapety, ktoré budú s jednou monotónnou farbou kontrastovať.

 

Prekazenie hry na podlahe

Keď sa dieťa plazí, rukami sa odráža od podlahy, pričom takýto tlak na dlaň aktivuje vybrané časti mozgu, ktoré sú dôležité pre neskoršiu inteligenciu. Niektorí rodičia rýchlo zdvihnú dieťa z dlážky, nechcú, aby sa dieťa zašpinilo alebo aby si zanieslo rukami do úst špinu alebo čokoľvek, čo nájdu na zemi. No fáza plazenia je príliš krátka a ak dieťa vynechá túto špecifickú stimuláciu dlaní, môžeme prísť o dobrú príležitosť na rozvoj mozgu.

 

Zákaz skákania po posteli

Neuróny mozgu, ktoré nemajú robotu, odumrú. Nestane sa tak, ak napríklad deti skáču, vtedy nastáva opak, prirodzene sa rozvíjajú. Každý skok totiž ťažisko tela presúva doprava alebo doľava, čím sa musia aktivizovať všetky svaly, aby udržali rovnováhu vo chvíli, keď dieťa doskočí na nohy a na to musia dostať „príkaz“ z mozgu. Necvičia iba svaly, ale aj mozog.

„Miesto toho, aby ste deťom zakazovali skákať po posteli, dávajte radšej pozor na ich bezpečnosť,“ odporúča dr. Rajović. „A ak naozaj chcete podporiť rozvoj inteligencie vášho dieťaťa, darujte mu brata alebo sestru, pretože jedno dieťa bude skákať päť minút, ale dve deti budú spolu skákať päť hodín,“ hovorí Rajović, ktorý okrem skákania dáva do pozornosti aj točenie dieťaťa okolo vlastnej osi, hoci pri tom dieťa niekedy aj spadne.

 

Vyvážanie sa v kočíku namiesto chodenia

Chodenie je veľmi dôležité pre rozvoj mozgu. Mnohí dnešní rodičia kočíkujú svoje dieťa hoci do štyroch, piatich rokov, čo má negatívny vplyv nielen na kognitívny rozvoj, ale tiež vývoj plochých alebo zdeformovaných chodidiel. Deti by mali čo najviac chodiť. Ideálne je, ak sú na to vhodné podmienky, aby chodili bosé.

 

Pridlhé mixovanie stravy

Polročné dieťa začína žuvať. Do roku a pol života by malo každé dieťa prejsť z kašovitej stravy na „normálnu“, nemixovanú, tuhú stravu.

Je veľmi dôležité, aby dieťa prežúvalo, aby sa mu strava nemixovala, ani nesekala na čo najmenšie kúsky, pretože práve prežúvanie posiela do mozgu impulzy, čistí zuby, je dôležité kvôli imunite, tiež aktivizuje jazyk, preto aj reč dieťaťa sa bude lepšie rozvíjať, tvrdí dr. Rajovič.

NTC Learning je systém učenia detského mozgu prostredníctvom cvičení, ktoré zvyšujú efektivitu využívania mozgovej kapacity v detskom veku. Vedecké výskumy poukazujú okrem iného na fakt, že detský mozog zakladá 75 % všetkých neurónových synapsií do veku 7 rokov, z toho 50 % vznikne dokonca do veku 5 rokov.

www.ntcucenje.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (54 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár