VychovávameVychovávame

5 krátkych múdrostí o výchove od japonských rodičov

 Anna Veselá   07.02.2019   0

Aj keď je nám japonská kultúra veľmi vzdialená, niektoré z rodičovských trikov by sme si mohli ukradnúť. Japonské deti vraj patria medzi najzdravšie a najšťastnejšie na svete, tak prečo nie.

Shutterstock

 

1. Pochvala za snahu, nie za schopnosť

V Japonsku dieťa vždy chvália za to, že sa snaží, nie za jeho vlastnosti, či schopnosti. Takýto spôsob povzbudzuje dieťa, aj keď má s niečím problém. Rodičia veria, že ho to posilní, aby sa snažilo ešte viac.

2. Úcta na prvom mieste

Je málo pravdepodobné, že uvidíte japonské dieťa, ako sa metá po zemi v obchode s akútnym záchvatom hnevu. Japonskí rodičia od útleho veku učia deti, aby si vážili starších a aby rozmýšľali nad tým, ako pôsobí ich správanie na druhých.

3. Ak to nie je ďaleko, choď peši

Japonské deti už ako malí školáci chodia do školy samé. Ich rodičia ich učia, že na väčšinu miest sa dostanú jednoducho po svojich.

4. Bez kriku

V Japonsku znamená slovo „shitsuke“ disciplínu. Ale možno ho preložiť aj ako „výchova.“ Namiesto kriku sa v japonskej výchove uprednostňuje pravidlo premýšľania o následkoch toho, čo dieťa urobilo.

5. Samostatnosť od začiatku

Od ranej doby sa japonské deti učia tomu, aby boli samostatné. Preto japonské deti pomáhajú rodičom s domácimi prácami a pokračujú v tom aj v škôlke a škole.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised