9 tipov, ako učiť deti deliť sa (o hračky)

Andrea Biela 8

Možno si to pamätáte, možno aktuálne riešite. Vaše dietko sa za ten svet nie a nie podeliť na ihrisku o hračku.

Nedajbože, aby ku vám domov prišla návšteva s deťmi – to zaváňa bitkou o autíčka či bábiky – ktoré síce do príchodu malých votrelcov ležali v prachu pod posteľou, ale v sekunde sa stali najobľúbenejšou hračkou vášho drobca a nedá ju z ruky ani omylom …

Kedy sa deti reálne vedia podeliť

Dieťatko batoliatko sa deliť nebude. Deti v tomto veku sú sústredené primárne sami na seba, len postupne prechádzajú z individuálnej ku kolektívnej hre. No na to, aby sa podelilo o hračky, je ešte malé.

Po prvých narodeninách si deti začínajú uvedomovať, čo je to vlastníctvo. Deti začínajú používať krátkodobú pamäť, takže predmety a ľudia už nemiznú „do ničoty“ (ak menšiemu dieťaťu niečo zoberiete, chápe to tak, že to už nikdy neuvidí, nechápe stálosť objektov), ale „pretrvávajú“, aj keď práve nie sú s nimi.

„Moje“ je často jedným z prvých slovíčok, ktoré poukazuje na objav vlastnej identity a tá je prvým krokom na ceste k schopnosti a ochote podeliť sa. Približne v troch rokoch si začínajú deti hračky požičiavať a všímajú si kamarátov, čo robia a či konajú rovnako. 

Štyri roky sú akýmsi medzníkom, kedy sa už väčšinou dokážu podeliť. No až niekedy okolo 6tich narodenín pochopia, ako sa deliť a spoločne sa hrať.  

Ako pomôcť deťom, aby sa naučili podeliť

Začnite v malom

Napriek tomu, že deti v batolivom veku nechápu význam slova podeliť sa, môžu sa pochopiteľne učiť isté pravidlá. Napr.: teraz si na rade ty a potom Miško, po Miškovi znova tyak odídeš od svojej hračky v herni, potom sa s touto hračkou môže hrať ktokoľvek iný.

Využite hodinky

Ak sa vaše dieťatko nebude chcieť o niečo podeliť, skúste použiť hodinky. Povedzte dieťatku, že sa môže hrať s hračkou ešte 5/10 minút, kým zazvonia hodinky, potom je na rade jeho sestra/kamarátka na svojich 5/10 minút. Deťom to pomáha pochopiť pravidlá poradia a zároveň sa učia, že ak hračku niekomu požičajú, nie je to navždy.

Nenaliehajte

Nikdy dieťa nenúťte, aby hračku požičalo. Môžete to skúšať, dávať príklady, ale rozhodnúť by sa dieťa malo samo. Môže sa pochopiteľne rozhodnúť aj hračky nepožičať a zistí, že to potom má nejaké dôsledky. Nemám na mysli trest od rodiča. 

Ale napr. to, že sa s ním nikto nebude chcieť hrať, prípadne, že ani  jemu potom hračky nepožičajú. Toto by sme samozrejme nemali malým deťom predhadzovať na oči. Ak sa takto situácia vyvinie prirodzene, môžeme o tom s nimi hovoriť – čo sa vlastne udialo a ako by sme to mohli skúsiť nabudúce.

Prečítajte si aj: Nie, nemusíš požičať svoje hračky.

Buďte dieťaťu príkladom

Deti veľmi pozorne sledujú, čo robia ich rodičia. Takže ukážte dieťaťu, že aj vy sa viete podeliť. Ak napr. jete ovocie, či sendvič, opýtajte sa dieťaťa, či si aj ono prosí. Ak ste doma celá rodina, môžete dať deťom príklad s vašim partnerom napr. pri vyberaní toho, akú spoločenskú hru si zahráte alebo aký film si pozriete v nedeľu popoludní.

Odložte najobľúbenejšie hračky

Pravdepodobne aj vy máte obľúbené veci (knihy, parfém, sveter), o ktoré sa rozhodne deliť nechcete, prečo by ste to teda mali očakávať od svojho dieťaťa?

Ak dieťatko má skutočne veľmi vzácnu/obľúbenú hračku, knižku, o ktoré sa v danej chvíli nechce deliť, skúste ju/ich pred príchodom nejakej návštevy ku vám domov odložiť vysoko do police alebo do nejakej škatule.

Zároveň sa ale ubezpečte, že dieťa rozumie tomu, že počas trvania návštevy táto hračka ostane odložená, pretože inak sa stáva súčasťou hry a ostatné deti ju od neho môžu potom chcieť.

Venujte hračky na charitu

Navrhnite vašim deťom, že by ste sa mohli podeliť s nejakými hračkami s deťmi, ktoré nie sú tak obdarované a ich rodičia im napr. toľko hračiek kúpiť nemôžu.

Vyberte spolu hračky, ktoré môžete odniesť do nejakej charitnej spoločnosti alebo venovať mnohodetnej rodine vo vašom okolí.

Oceňte dieťa, keď sa mu podarí podeliť sa

Ako rodičia obvykle venujeme veľa energie na napomínanie a upozorňovanie detí, no zabúdame deti oceniť za to, čo sa im podarilo. Takže všímajte si, kedy sa vaše dieťa s niekým podelí – o hračku, o keksík, o vaše objatie ….

Povedzte mu, že ste si to všimli, že vás to teší a tešíte sa s ním. Dodajte, že zrejme urobilo radosť aj druhému dieťaťu. Je pravdepodobné, že tak urobí aj nabudúce, lebo bude hrdé na uznanie, ktorého sa dostalo.

Chce to len cvik

Dostatok príležitostí na kontakt s rovesníkmi, priestoru na zážitok rôznych situácií, konfliktov a možných riešení. Deťom môžete aj vymyslieť a pripraviť nejaké hry, pri ktorých je nutné, aby si nejakú vec požičiavali alebo sa o ňu delili.

Choďte s deťmi na ihriská, kde napr. musí počkať, než sa dostane na hojdačku, šmýkačku.

Buďte trpezliví

Ani vy ste sa deliť nenaučili hneď, ak vôbec J  Dáte si horalku?

Spracované s použitím: parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Komentáre k článku

  1. mam dve deti a o hračky sa delia, vediem ich k tomu od mala, že sa musia o všetko rozdelit. teraz na vianoce dostali velku stavebnicu, kocky, a tiež sa s nimi hraju spolu. Prava surodenecka laska

  2. moje deti maju doma tuto stavebnicu tehlicky-pre-deticky.sk/ a hraju sa spolu. Ešte sa mi nestalo, žeby sa hralo iba jedno dieta, vždy sa hraju spolu

Pridaj komentár