Ako dať dieťaťu hranice – 12 tipov

Mgr. Ľubica Kordošová 1

Deti sa nerodia s hranicami, hraniciam sa učia vo vzťahu. Dieťa vychovávané v prostredí s jasnými hranicami, s jasne danou zodpovednosťou každej strany vie, čo sa od neho očakáva a aké môže mať požiadavky na okolie.

Ako uplatňovať hranice u detí? Aké sú dobré a zlé stratégie?

 Nevychovávajte v afekte – dieťa vtedy nevníma, čo mu hovoríte. Pokúste sa vyvarovať kriku, pomenujte, čo sa s vami deje, keď sa dieťa takto správa – “Keď toto robíš, cítim sa…“.

 Vydržte všetky „dobre mienené rady“, predsudky, zásahy širšej rodiny, priateľov… Zodpovednosť za budúcnosť dieťaťa máte vy, nie oni.

 Rešpektujte právo dieťaťa sa hnevať, jeho potrebu mať k hnevu publikum (odporučte mu ísť sa hnevať inde, do inej miestnosti, nie však za trest!)

 Nezosmiešňujte vaše dieťa, nech odíde so cťou.

 Rešpektujte, že dieťa bude raz žiť svoj vlastný život, bude robiť vlastné rozhodnutia, s rešpektom a úctou mu pomáhajte na jeho ceste k samostatnosti, dovoľte mu rozhodnúť o niečom samo a mať vlastný názor.

 Nepestujte v dieťati obraz dokonalého rodiča, dieťa to aj tak vidí. Dovoľte mu „precikať vás“.

 Buďte mu partnerom. Kritizovanie a priveľké nároky dieťa odrádzajú. 

 Zákazy, tresty, obmedzenia uberajú možnosť byť zodpovedný. Trest odradí, príde odpor, horkosť, túžba po odplate.

 Priveľké odmeňovanie môže dávať dieťaťu signál – akceptujem ťa, keď si dobrý, inak nie. Mať radosť z toho, že som niečo urobil nestačí, potrebujem aj odmenu.

 Vyzdvihnite, čo sa dá, nerobte veľa rozruchu okolo toho, čo nejde, vyjadrite vieru, že nabudúce to bude lepšie.

 Uplatňujte logické dôsledky správania – zdôraznite, že ho máte radi, iba jeho správanie nefunguje. 

Prečítajte si viac: Logické dôsledky vo výchove.

  Nezostaňte sami s problémom, rozprávajte sa o tom s inými, nezabúdajte na svoje potreby.

Čo dodať na záver? Dieťa malé, či veľké potrebuje mať pri sebe niekoho, kto by mu pomohol zvládnuť jeho emócie, niekoho väčšieho, ako je ono samo. Zaoberať sa vzdorom a odporom je súčasťou rodičovstva, a preto to nevzdávajte.

Inšpirujte sa: Ako pomôcť dieťaťu bezpečne sa vyzúriť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Páčia sa mi zhruté prehľadné a stručné základy pri určovaní hraníc deťom. Zároveň považujem za dôležité zmeniť formuláciu „Keď toto robíš, cítim sa..“ Takáto formulácia vedie k pocitom viny a hanby u dieťaťa a k preberaniu zodpovednosti za pocity rodiča. Doporučujem skôr formuláciu „Keď toto robíš, cítim sa…., lebo je pre mňa….dôležité“. Alebo: „Keď toto robíš, cítim sa…, lebo potrebujem….“

     

    Pekný deň,

     

    Dagmar (komunikaciasrdcom.sk)

Pridaj komentár