Ako deti učiť hodnotám – čestnosť a spravodlivosť

Andrea Biela 0

Veľa rodičov si myslí, že učiť hodnotám batoľatá, či predškolákov je predčasné. Nie je to však pravda. Deti od mala „nasávajú“  náš hodnotový systém, učia sa od nás a postupne chápu, čo je pre nás dôležité.

Ponúkame vám na úvahu – tieto hodnoty by ste mohli deťom ukázať, sprítomniť im ich do 5. narodenín. Ako na to?

Čestnosť

Pomôžte deťom naučiť sa hovoriť pravdu. Najlepší spôsob, ako u detí podporiť pravdovravosť je, že sami budete hovoriť pravdu.

Predstavte si situáciu: Jedna mama mala pocit, že keď sa jej syn Peťko hrá so susedovým Jožkom, stále sa len bijú. Rozhodla sa preto, že trochu obmedzí ich stretnutia a že chlapcom prospeje, ak sa nejaký čas neuvidia. Keď zavolala Jožkova mama a chcela, aby sa chlapci stretli, povedala Peťkova mama, že jej syn je chorý.

Peťko to počul a v rozpakoch pozeral na mamu, či je naozaj chorý, keď to povedala tete do telefónu. Jeho mame to bolo hlúpe a začala mu vysvetľovať, že klamala, ale že len nechcela raniť city Jožkovej mam a nechcela ju uraziť. Z toho bol Peťko už načisto zmätený a jediné, čo z tejto situácie pochopil je, že klamstvo je občas OK a že ľudia to tak proste robia.

Deti kopírujú nás dospelých, je preto dôležité, aby sme sa vyhýbali akýmkoľvek klamstvám, drobným podvodom, hoci sa zdajú neškodné (prípadne ich niekedy nazývame milostivými lžami). Nie je vhodné ak napr. otec povie dieťaťu: „Ale neprezraď mamine, že som ti dnes poobede dovolil jesť cukríky.“

Peťkova mama mohla radšej povedať: „Dnes nie je dobrý deň na stretnutie. Mám pocit, že minule sa chlapci dosť bili a handrkovali o hračky. Myslím, že im prospeje, ak si od seba oddýchnu.“

Iná cesta, ako môžete deti učiť čestnosti je, že nebudete prehnane reagovať, keď vám dieťa zaklame, ale pomôžete mu nájsť cestu, aby vám mohlo povedať pravdu.

Klára vstúpila do obývačky a uvidela svoj ťažko dopestovaný kvet prevrhnutý na zemi. Hneď vedela, čo sa zrejme stalo, pretože už predtým videla svoju dcéru, ako svoju Barbie učí liezť po skalách – rozumej po halúzkach kvetu. Spýtala sa však svojej 4-ročnej dcéry Katky, čo sa stalo. Tá vinu zvaľovala na ich psa. Klára sa nadýchla a povedala Katke: „Katka, nebudem kričať, ale zober si minútu času, zamysli sa a potom mi povedz, čo sa naozaj stalo.“

Po chvíli Katka priznala svoju vinu. Potom pomohla mame upratať neporiadok v izbe a ako dôsledok svojho správania si už v ten deň nemohla pozrieť televízor. Jej mama však zdôraznila, ako si cení dcérinu pravdovravnosť, napriek tomu, že to nie je vždy jednoduché, ani príjemné – povedať pravdu.

Spravodlivosť

Deti sa musia naučiť urobiť zmenu.

Dve deti, Betka a Tomáš si stavali z kociek hrady, keď tu zrazu Betka vstala a rozkopla Tomáškov hrad. Jej otec celú situáciu pozoroval a následne chcel, aby sa Betka ospravedlnila. Ona poslušne povedala: „Prepáč.“

Potom ju otec zobral bokom a spýtal sa jej, prečo to urobila. Odpovedala, že bola zúrivá, pretože Tomášov hrad bol oveľa vyšší a krajší, než ten jej. Otec Betke povedal, že to, že kopla do Tomášovho hradu je nesprávne, ale že rozumie jej pocitom. Potom ju poslal hrať sa ďalej.

Reakcia otca bola taká, ako často u rodičov býva, chcela pomôcť svojej dcére identifikovať a pomenovať svoje pocity, aby pochopila, prečo sa správala, tak ako sa správala. To je OK, ale nie je to úplne to pravé, čo by sme ako rodičia mohli urobiť.

Ak chceme pomôcť dieťaťu zvnútorniť skutočný zmysel pre spravodlivosť, mali by sme dieťa povzbudiť, aby svoje nevhodné správanie nejako odčinilo. Betka napr. mohla pomôcť Tomášovi postaviť jeho hrad znova alebo mu priniesť nejaké ovocie, či keksíky ako gesto ospravedlnenia.

Povedať „prepáč“ je pomerne jednoduché a často necháva dieťa bez skutočného zamyslenia sa nad situáciou. Ak vaše dieťa urobilo niekomu zle, nevhodne sa správalo, pomôžte mu, aby sa zamyslelo nad tým, ako to môže odčiniť. Môže dať kamarátovi autíčko, ak mu  predtým zničilo jeho, môže seste nakresliť obrázok, ak ju predtým poldňa podpichovalo …. 

Akým iným hodnotám môžete ešte učiť svoje deti? Prečítajte si tu. 

Podporovaním dieťaťa, aby urobilo takéto gestá, zdôrazňujete dôležitosť spravodlivého zaobchádzania s ľuďmi – základnou hodnotou, ktorá mu raz pomôže fungovať v komplikovanom svete vzťahov medzi ľuďmi.

Zdroj: parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Pridaj komentár