VychovávameVychovávame

Kedy deti cítia, že ich naozaj ľúbime

 Anna Veselá   25.07.2022   0

Vy viete, že svoje dieťa milujete najviac na svete. Bezhranične. Len keby dni neplynuli tak rýchlo, že si večer nevieme spomenúť, či sme deťom dali dostatočne svoju lásku najavo.

Aby sa deti cítili milované, psychologička Lynee Jordan dáva do pozornosti šesť príkladov, pri ktorých by nás mali deti pristihnúť. Sú to jednoduché maličkosti, ktoré sa dajú ľahko zaradiť do dennej rutiny.

Shutterstock

 

1. Odložte svoj mobil

Žiť v dnešnej dobe bez mobilu by bolo dosť divné. No aj tak je dôležité rozdeliť čas, ktorý strávite na sociálnych sieťach alebo pozeraním e-mailov, aby ste sa dokázali plne sústrediť iba na svoje dieťa.

Je dôležité dať dieťaťu plnú pozornosť. Rovnako je to príklad pre dieťa, aby sa aj ono naučilo pozornosť upriamiť buď na druhých alebo na mobil či tablet.

2. Strávte kvalitný čas s každým dieťaťom

Toto sa týka rodičov, ktorí majú viac ako jedno dieťa. Je dôležité každému dieťaťu venovať sa zvlášť, hoci by to malo byť iba 15 minút denne. Tých 15 minút pre dieťa veľmi veľa znamená. Dieťa si uvedomuje, že vás má len pre seba, či už je to čítanie na dobrú noc alebo jeden celodenný spoločný výlet.

3. Nastavte hranice

Možno to znie zvláštne, ale domáce pravidlá, či hranice naozaj pomôžu dieťaťu, aby cítilo istotu a bezpečie. Hoci aj vtedy, keď sa sťažuje, že musí ísť spať príliš skoro alebo ostať pri stole, kým všetci nedojedia.

Systém a pravidlá je dôležité mať pre to, aby deti vedeli dopredu, čo sa od nich očakáva. Rovnováha medzi flexibilnosťou a pravidlami v skutočnosti znamená šťastnejšie a istejšie detstvo.

4. Hrajte sa s deťmi

Či už si budete maľovať alebo sa hrať s plastelínou, deti si viac užívajú tie aktivity, ku ktorým sa pripoja rodičia. Pomocou hry sa vzájomne zbližujeme. Ideálne je vybrať si takú hru či aktivitu, ktorú si ako rodič naozaj užívate. Iba tak to bude zábava pre vás aj pre deti.

5. Neprerušujte dieťa

Niekedy deti toho hovoria veľa. Naozaj veľa. A hoci sa vás dieťa pýta už po stýkrát to isté, je dôležité neprerušovať ho. Keď sa rozprávate o nejakej téme, je to v poriadku, no vždy nechajte dieťa nech dokončí, čo má na jazyku. Tak mu dávate najavo, že ho pozorne počúvate. A človek, ktorý sa cíti vypočutý, cíti zároveň, že je milovaný.

6. Kamaráti vašich detí

Ak pozvete kamarátov vašich detí ku vám domov, hoci pre vás je to vo veľkej miere otrava, pre deti to veľa znamená. Aj toto je spôsob, ako im dať najavo, že vám na nich záleží, že chcete byť súčasťou ich sveta.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised