VychovávameVychovávame

Koľko minút na tablete je ok?

 Anna Veselá   12.04.2018   0

Viac ako 90 % detí, dokonca mladších ako dva roky, trávi čas s nejakou súčasnou technologickou „hračkou.“ Smartfóny, tablety, ajpedy, internet a rodičovstvo v dobe digitálnej revolúcie. Je ľahšie alebo ťažšie ako hocikedy predtým?

Shutterstock

 

Digitálne deti

Nové médiá odjakživa prinášajú varovania a zdvihnuté prsty. Či už to bol televízor, ktorý deťom pokazí oči alebo videohry, ktoré z nich spravia násilníkov, teraz tablety a rôzne aplikácie, pri ktorých deti strácajú čas, hoci inak by jednoducho mohli byť „vonku“ a skákať po mlákach a ochutnávať piesok ako my, za starých dobrých čias.

Každá doba prináša svoje výzvy. Táto, zdá sa, zmenila detstvo akosi prirýchlo. Stačí jeden pohyb prsta a malý človek je za sekundu vo virtuálnom svete so stovkami hier a aplikácií.

Veková hranica detí, ktoré podľahli jeho čaru, sa neustále znižuje. Ťažko mu odolať, nevieme to ani my, dospelí, tak čo by sme chceli od detí?

Uľahčujú nám technológie rodičovstvo?

Pokiaľ sa používajú „rozumne,“ len ako doplnok na obohatenie každodenných aktivít, je to podľa odborníkov v poriadku. No mnohí rodičia nechajú deti celkom napospas digitálnym technológiám kvôli svojej únave či zaneprázdnenosti.

Je fakt, že ak chcete mať s deťmi málo práce, stačí im dať do roky smartfón a ani si ich nevšimnete.

Pokiaľ ale rodičia neohraničia čas, ktorý deti trávia vo virtuálnom svete a nebude ich zaujímať, čo robia v tom reálnom, v budúcnosti im to prinesie množstvo problémov. Z tohto pohľadu ide len o krátkozraké uľahčenie si rodičovstva, ale zamiesenie na dlhodobé ťažkosti.

Šikovní marketéri

Pozor tiež na „edukatívne“ aplikácie – odborníci upozorňujú, že sa za tým môže skrývať iba šikovný marketingový trik alebo rodičovská snaha zbaviť sa pocitu viny, že deti trávia príliš veľa času s digitálnymi vymoženosťami.

Ak máte pocit, že je pre vaše dieťa dobré, pokiaľ sa zabáva s nejakou „smart“ aplikáciou, potom trvajte na pravidlách. Napríklad žiadne používanie tabletu cez týždeň, iba počas víkendov na pol hodinu. To môže byť pre stimuláciu mozgu tak akurát a neprinesie závislosť.

Alebo to môžete nastaviť aj takto: pokiaľ dieťa hodinu sedí s tabletom alebo pred telkou, potom si dajte záležať na tom, aby sa to vykompenzovalo s dvoma hodinami hier alebo pobytom vonku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised