VychovávameVychovávame

Obliekaj sa sám!

 Mária Kohutiarová   22.07.2020   0

Pomaly sa už náš drobček vie sám nakŕmiť lyžičkou, behá ako drak, rozpráva, učí sa viac-menej úspešne zvládať schody či nočník.

Už chýba len krôčik, aby bol „úplný človek.“ Potrebujeme sa naučiť, ako je to so šatami.

Kedy čo čakať a ako tomu pomôcť?

Foto: Ingimage.com

 

Dolu to ide rýchlejšie

Prvé náznaky záujmu o samostatnosť pri obliekaní a vyzliekaní je možné spozorovať okolo dvoch rokov, aj keď rozdiely sú aj tu a mantinely sú veľké.

Kým často u dievčat je šikovnosť v obliekaní samozrejmosťou už skoršie, niekedy už aj pred druhým rokom, chlapci majú „načas“  a nie je výnimkou ani štvorročný neobliekač.

Skôr, než sa začnú zaujímať, ako dať šatstvo na seba, ide to lepšie dolu: napríklad už len čiapka či neuveriteľne rýchlo vyzuté topánky, čo ako super boli na poistku zaviazané šnúrky.

Postup je jasný: nasledujú stiahnuté ponožky (často dokola s beznádejným obúvaním) či pančušky, ktoré však končia kdesi na členkoch a nie a nie dolu. 

Stále je to však v prvom rade zábava, aj keď šikovná mama sa tejto zábavy skúsi chytiť a použije ju na nácvik obliekania a vyzliekania.

Pokusy obliecť sa sú najskôr s veľkým oblečením – maxi topánkami od tata, či pchaním hlavy do trička staršieho brata, výnimkou nie sú ani kusy spodného prádla, ktoré deti automaticky ťahajú na hlavu.

Až potom prichádzajú na rad vážnejšie a úspešnejšie pokusy obliecť si svoje.

 

Ako pomôcť pri obliekaní?

Ak už vidíte, že objektom záujmu (bez ohľadu na vek a pohlavie, aj tu rešpektovať individualitu sa oplatí, netlačte dieťa do obliekania) je aj vlastné tričko či nohavice, motivácia a dobré rady nie sú na škodu. 

Pri správnom obliekaní a vyzliekaní je dôležité trpezlivo ukázať správne uchopenie oblečenia a jeho natiahnutie/stiahnutie si cez hlavu či na nohy a z nôh. Problematické bývajú hlavne nohavice či pančušky, ktoré si deti sťahujú len vpredu a tak ostávajú prilepené na zadočku.

Dôležité je teda ukázať, že práca rúk je potrebná aj vpredu, aj vzadu. Nezabudnite, že jemná motorika rúk dozrieva až do 6 rokov, ale cvičiť ju priebežne je fajn aj popri obliekaní. Dosť starostí môže urobiť aj trafenie do správnej „diery“ na rukávy, keď sú na tričku tri.

Najnáročnejšie – a zároveň najlákavejšie – pre deti sú ponožky, ktoré treba správne roztiahnuť a natiahnuť, čo je komplikovaná práca pre malé ruky.

 

Obľúbené veci

Dobré je v tomto motivovať deti – napríklad ponúknutím obľúbeného trička či bundy, ktoré má možnosť obliecť si sám.

Rovnako osvedčeným trikom mamičiek je pustiť pesničku, či sa dieťa stihne obliecť, kým dohrá.

Ešte lepšia je zábava (pri troške dospeláckej „nemotornosti“) pri stávke, kto sa oblečie skôr a rýchlejšie – mama či ty? Odmenou môže byť sladkosť alebo niečo, čo má dieťa rado.

Výkres s návodom

Dobrým tipom, ak nám už obliekanie ide lepšie, je nakresliť na výkres, čo a v akom poradí si má dieťa obliecť a vyzliecť.

Začnite pekne po rade: pri obliekaní od nakreslenia spodného prádla, pančušiek či ponožiek, tielka, trička, nohavíc/sukne, vetrovky, topánok – a opačný postup pri vyzliekaní od takých detailov, ako sú rukavice, čiapka a šál.

Bodky na topánky

Pri nácviku obúvania si topánok sa osvedčilo označiť vnútornú stranu podrážok zboku bodkami, ktoré dieťaťu pomôžu pochopiť, ako k sebe topánočky či papučky patria – a zabránia mu obuť si ich naopak.

Foto: Ingimage.com

 

Pyžamo je super

Nácvik obliekania začnite tým, čo je jednoduché a na čom dieťa získa pocit úspešnosti: príkladom sú pyžamové nohavice. Sú voľné, nemajú striktne určený predok a zadok a obliekajú sa rýchlo.

Postupne je možné prejsť na tričká, až po komplikované obliekanie bundy, zapínanie gombíkov a zipsov.

Aj pri tričkách platí vyskúšaný trik: pri obliekaní treba najprv strčiť do trička hlavu, potom ruky. Pri vyzliekaní opačne: vytiahnuť najprv ruky, potom hlavu.

Bez komplikácií

Zásobujte sa oblečením, ktoré je jednoduché na bežné obliekanie pre dieťa – bez zbytočných gombíkov, záhybov, opaskov a kadečoho. Takéto fintenie si nechajte na slávnosti a víkend.

Čo sa týka pančušiek, sú trápením samé o sebe. Riešením je kúpiť obyčajné spodky/legíny a používať k tomu ponožky, alebo ak už pančušky, kúpte obyčajné bavlnené s rebrovým vzorom (pásikmi) odhora až dolu. Obliekajú sa najlepšie zo všetkých pančúch.

Nakoniec ostáva len nekričať, nestrácať hlavu,  povzbudzovať, chváliť, skúšať znovu... a veriť, že všetci sa raz obliekať naučili, až prišiel správny čas -  tak to bude aj u vás.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised