VychovávameVychovávame

Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?

 Anna Veselá   08.08.2017   0

Američanka Pamela Druckerman pozná tajomstvá francúzskej výchovy a vie, prečo na rozdiel od amerických detí, francúzske deti poslúchajú, sú samostatné a nejedia porcie, za ktoré by sa nehanbil ani dinosaurus.

Francúzski rodičia majú podľa Pamely nielen spoločenský život, ale aj spia a milujú sa. Vo svojej knižke „Bringing up bébé“ opísala, ako sa vychováva po francúzsky.

Shutterstock

 

Ako Francúzi hovoria so svojimi deťmi

Francúzski rodičia veria tomu, že bábätká nie sú prostoduché stvorenia, ale racionálne bytosti. Počúvajú ich, venujú pozornosť tomu, ako sa správajú, nepoužívajú „divné“ tóny a hlasy, keď sa s nimi rozprávajú alebo im spievajú, používajú slová ako „prosím“ a „ďakujem,“ hoci iným rodičom by sa táto komunikácia mohla zdať smiešna, keď bábätká ešte nehovoria.

Prečo francúzske deti prespia celú noc

Bábätko bude spať celú noc, keď mu to dovolíte. Na konci každého spánkového cyklu sa dieťa môže zobudiť a plakať alebo sa prehadzovať po posteli, a to bez toho, aby sa zobudilo. Francúzski rodičia tomu vôbec nevenujú pozornosť. Akonáhle dieťa zaplače a zobudí sa, vyčkajú 5 minút. Táto malá pauza môže pomôcť dieťaťu znova zaspať bez pomoci rodiča.  

Prečo sa malí Francúzi neprplú v jedle?

Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Začnú hneď, keď sú pripravené prejsť na tuhú stravu. Zelenina nepríde deťom divná, nejedia veľa sladkostí ani fastfoodové, či instantné jedlá a nemajú z toho traumu.

Deti nejedia, kedy si zachcú, ale sa musia prispôsobiť času, kedy jedáva celá rodina. Dieťa sa nielen učí trpezlivosti, ale spravidla je aj v čase obeda či večere hladné. Podľa Francúzov je hlad najlepší kuchár. Hladné deti jedia lepšie. Preto na začiatku servírujú najskôr zeleninu.

Francúzske deti nemusia jesť, keď niečo nemajú rady, ale všetko, čo je na stole musia aspoň ochutnať. Francúzi povyšujú jedlo na umenie, a preto deťom dovolia odísť od stola najskôr 20 minút po tom, čo sa naobedujú alebo navečerajú. Aj tým ich učia kultúre stolovania.

Shutterstock

 

Prečo sa francúzske deti pekne správajú?

Trpezlivosť nie je iba cnosť. Francúzi ju od detí očakávajú, schopnosť vysporiadať sa s frustráciou je pre nich dôležitá a chcú, aby sa to ich deti naučili, a to pomaly, postupne, v každodenných situáciách.

To znamená, že nepúšťajú všetko z rúk vtedy, keď ich dieťa „potrebuje.“ Jasne dieťaťu povedia, že musia dokončiť prípravu obeda, zaslať e-mail alebo ísť na wc skôr, ako im dieťa ukáže svoju najnovšiu kresbičku psa.

Najprv dokončia jednu vec, potom dieťaťu venujú plnú pozornosť. Tak isto nedovolia, aby ich dieťa prerušovalo a nerobia to ani oni dieťaťu.

Dojčenie sa veľmi nenosí

Vo Francúzsku vás nikto neukameňuje za to, že svoje dieťa nedojčíte. Hoci pediatri odporúčajú, aby matky kojili aspoň do ukončeného šiesteho mesiaca, Francúzsky sa tým veľmi nezaoberajú, dojčenie nepatrí k ich životnému štýlu, preto patrí Francúzsko ku krajinám, kde sa dojčí najmenej spomedzi štátov západnej Európy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised