Prečo sú škandinávski rodičia iní ako ostatní?
18.11.2020 1Rodičia zo Škandinávie, tí, ktorí žijú v Nórsku, Dánsku, Fínsku, Švédsku a na Islande, majú iný prístup k výchove ako zbytok Európy a sveta.
Práva detí sú silno chránené, pretože tak je nastavená kultúra na severe; detstvo je veľmi dôležité. Škandinávska spoločnosť si ho váži, rodičov podporuje, ako aj deti, aby mohli slobodne objavovať svet okolo seba.
Samostatná hra, výchova bez fyzických trestov a veľa, veľa času na čerstvom vzduchu sú v Škandinávii základ.
Deti spávajú vonku
V škandinávskych krajinách je celkom bežnou praxou nechať spať dieťa na čerstvom vzduchu, a to bez ohľadu na to, aké je práve vonku počasie. Podľa výskumov spia deti vonku dlhšie než vnútri v byte.
Okrem toho, rodičia veria, že je to zdravšia alternatíva, ako nechať dieťa spať v zatvorenom priestore s kopou ďalších detí. A odborníci im dávajú za pravdu. Čerstvý vzduch je dobrý pre imunitu a pozitívne vplýva na krvný tlak, zmierňuje stres a zvyšuje hladinu spánkového hormónu serotonínu.
Deti sa hrajú vonku za každého počasia
Známa fráza „Nikdy nie je zlé počasie, iba zle oblečené dieťa,“ pochádza zo severu. Škandinávski rodičia v tom majú jasno; či padá sneh, prší alebo svieti slnko, deti sa vonku hrajú. Každý deň.
Domov sa chodí zásadne v špinavom, zablatenom a mokrom oblečení, pretože to znamená, že deti objavovali svet, prekonávali prekážky a bavili sa pri tom. Či je to sneh alebo špina, aj to sa ráta na posilnenie imunity.
- Shutterstock
Deti chodia do jaslí
Vo Švédsku idú deti zvyčajne do jaslí, keď dovŕšia rok. V tom čase už spravidla obidvaja rodičia pracujú. Môžu však využiť 480 dní platenej rodičovskej dovolenky. Aj iné škandinávske krajiny majú podobnú sociálnu politiku.
Deti do 7 rokov sa „iba“ hrajú
Školská dochádzka začína až vo veku 7 rokov. V škandinávskych krajinách majú za to, že odklad školských povinností znižuje hyperaktivitu a poruchy pozornosti. Neznamená to, že by sa deti v jasliach, či škôlke nič neučili. Ale predovšetkým si užívajú hru, neštruktúrované učenie, lebo to považujú za základ pre ďalšie rozvíjanie sociálnych zručností a kreativity.
Deti nemožno udrieť
Švédsko bolo prvou krajinou na svete, ktorá zákonom zakázala fyzické trestanie detí, a to už v roku 1979, čo nasledovali aj ostatné škandinávske krajiny. Hoci mnohí považujú výchovu bez capnutia na zadok ako nedostatočnú, pretože deťom chýba disciplína a hranice, v Škandinávii sa držia odborníkov, ktorí dávno potvrdili, že fyzické tresty spôsobujú mnohé traumy, ktoré môžu viesť k depresii, či dokonca samovražde.
Prečo má Škandinavia takú zlú povesť čo sa týka sociálky a odoberania detí štátom za malicherné príčiny ?
Neexistuje obísť túto problematiku ak sa bavíme o výchove detí v Škandinavii,je to extrémne závažná téma.Už len kauzy, ktoré sú zaznamenané na na wiki, viď Barnevernet
.
To mi vadilo na tomto článku,zamlčoval podstatnú vec,totiž oslabenie práv rodičov na dieťa v prospech štátu,i keď je možné, že už sa to po obrovskom tlaku mení, hádam už aj v Škandinávii štát začína chápať, že deti nie sú jeho, ale rodičov. Taká kauza Maxina ...