ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame

Riziká vzťahového rodičovstva II.

 Agáta   02.12.2015   7

V pilotnom článku o rizikách vzťahového rodičovstva sme uviedli, že je založené na strachu - hrá na neistotu rodičov a tiež to, že vzťahové rodičovstvo nie je to isté, čo teória vzťahovej väzby.

Pokračujeme vo výpočte možných rizík tohto výchovného prístupu.

3. Dojčenie vs. umelé mlieko

Akokoľvek podporujem dojčenie a považujem ho za najprirodzenejší spôsob výživy detí, svojim deťom svojim umelé mlieko nikdy nedala, nemusela som dať, nepáči sa mi „hon na čarodejnice“ – na nedojčiace matky.

A poukazovanie na to, že v duchu vzťahového rodičovstva ich deti nemôžu byť dobre „pripútané“, pretože neboli dojčené, resp. boli dojčené krátko.

Shutterstock

 

Neexistujú žiadne štúdie o tom, že by nedojčené deti boli pripútané menej než deti dojčené. Pripútanie je výsledkom láskavého materského prístupu a pozitívneho vzťahu s dieťaťom, venovania sa mu, citlivosti k jeho aktuálnym potrebám, a nie výsledkom dlhodobého dojčenia.

Tým, že teória VR zahŕňa dojčenie do svojich „7B“, hovorí nedojčiacim matkám, že robia niečo zlé a ich deti poškodzujúce. 

O čom je teória vzťahovej väzby a kde začínajú riziká vzťahového rodičovstva >> >>

 

4. Nosenie detí nie je kľúčové či určujúce

Šatky, či rôzne nosiče pre deti sú skvelé. Veľa ľudí ich používa a zjednodušujú si nimi život, presuny, cesty. Ale pre „attachment – pripútanie“ nie je nevyhnutné.

Znova pripomínam, že „pripútanie“ je výsledkom láskavého prístupu k dieťaťu a reagovania na jeho potreby. Nemusíte svoje dieťa nosiť v režime 24/7, nemusíte byť k nemu fyzicky pripútaní.

Je v poriadku, ak dieťa niekam položíte, pokým potrebujete niečo urobiť. Položíte ho na bezpečné miesto a stále naňho môžete hovoriť, usmievať sa, mať s ním kontakt.

Ako dieťa rastie, potrebuje priestor na to, aby sa na pevnej podložke učilo otáčať, loziť, postaviť sa ... ak mu v tom budú rodičia brániť neustálym nosením, môže to byť poškodzujúce pre jeho psychomotorický vývin.

Shutterstock

 

5. Vzťahové rodičovstvo priťahuje extrémistov

Medzi „vzťahovými rodičmi“ je veľa „protiočkovacích,“ ktorí odmietajú očkovanie apriori, nikdy a vôbec. Nájdete tu veľa dlhodobo dojčiacich žien, či takých, ktoré nosia svoje deti v šatke vo veku, keď ich rovesníci behajú po parku a lezú na stromy.

Nič proti dojčeniu a noseniu. Iba si myslím, že treba rešpektovať čas, kedy už dieťa prestalo byť bábätkom a je potrebné ho nechať „vyrásť“ a stať sa nezávislým. Žiaľ, mnoho matiek, ktoré poznám, úspešne buduje vzájomnú závislosť dieťaťa na sebe a seba na dieťati ...

6. Vzťahové rodičovstvo je dobrý biznis

Možno najmä v Amerike, pre Dr. Searsa a jeho rodinu, ktorá s úspechom predáva knihy a prezentuje túto životnú filozofiu.

Zároveň je to široké pole pôsobnosti pre rôzne dámy, či pánov, ktorí vás chcú učiť zásadám rodičovstva, vedú kurzy rodičovstva či nosenia, pričom nemajú ani omylom patričné, či potrebné vzdelanie.

Dokonca i na Slovensku máme veľa takých, ktoré „vychovali svoje  dve – tri – štyri deti, rodičovstvo ich zmenilo a veľa naučilo a teraz cítia potrebuje svoje skúsenosti odovzdať ostatným.“ Samozrejme za poplatok.

Nič proti vzdelávaniu, ale choďte aspoň tam, kde na to ten človek má primerané vzdelanie a skúsenosti.

Shutterstock

 

7. Vzťahové rodičovstvo je proti ženám – vo svojej podstate.

Promotéri vzťahového rodičovstva veria, že najlepšia cesta pre matku je, byť v neprerušovanom kontakte s dieťaťom. To znamená – byť matka domáca. Pre veľa žien je to však nemožné. Veľa z nás musí pracovať, aby bolo čo jesť, z čoho splácať úvery, z čoho ... čokoľvek.

Potom prezentovanie modelu matky prítomnej a k dispozícii 24/7 ako jediného a najlepšieho má priniesť pocity viny ženám, ktoré to takto nemôžu robiť?

V skutočnosti nie je žiadny dôkaz o tom, že by práca matky ovplyvňovala väzbu s dieťaťom. Ale existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že či matka/otec majú zamestnanie mimo domu a či dieťa navštevuje nejaké kolektívne zariadenie, má len malý vplyv na vzťah rodič – dieťa.

To, čo určuje kvalitu vzťahu, je fakt, akí citliví a reagujúci rodičia smerom k dieťaťu sú.

8. Vzťahové rodičovstvo je zbytočné 

Nepotrebujete sa riadiť metódami „vzťahového rodičovstva“ na to, aby ste s dieťaťom vytvorili „bezpečnú vzťahovú väzbu.“ Je veľa možností, ako môžeme naše deti kŕmiť, ako ich nosiť, či nenosiť, ako si zariadime spánok.

Samotní rodičia musia prísť na to, čo musia / majú / chcú robiť smerom k svojmu dieťaťu, aby boli tak v pohode, že budú môcť ľúbiť svoje dieťa, byť mu naporúdzi, podporovať ho a tešiť sa z neho a spolu s ním.

Shutterstock

 

Čo vyplýva z povedaného? Aký ste rodič, ak nie „vzťahový“?

Neexistujú žiadne porovnania medzi deťmi, ktoré boli vychovávané v zásadách vzťahového rodičovstva a tými druhými deťmi.

Vieme, že pripútanie sa formuje opakovanými pozitívnymi interakciami s dieťaťom, najmä v období medzi 4. – 24. mesiacom života. Rodičia, ktorí venujú dieťaťu pozornosť – srdečný očný kontakt, rozprávajú na dieťa, spievajú mu, hrajú sa s ním, dokážu ho rozosmiať a vedia ho utíšiť, keď je unavené, či smutné, si môžu byť dosť dobre istí, že sú navzájom s dieťaťom „bezpečne pripútaní.“

Väčšina detí nemá problém sa dobre pripútať, bez ohľadu na použité metódy. Je ale dosť dobre možné, že matke, ktorá dlho dojčí svoje dieťa a nosí ho na sebe dlhé hodiny, sa nepodarí vybudovať s dieťaťom pevnú väzbu.

Pretože mu nevenuje pozornosť. Pretože je vo svojej starostlivosti istým spôsobom nespoľahlivá. Pretože vo svojej podstate ignoruje svoje dieťa, nereaguje na jeho potreby a nekomunikuje s ním.

Čiže to, čo pomáha vytvárať bezpečné väzby pre naše deti, nie je len tých „7B“ teórie vzťahového rodičovstva.

Inšpirované respectfulparent.com.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.8 z 5. Celkom 45 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Domi176 napísané 08.09.2018 10:20

Mám pocit že väčšina žien čo tu píše negatívne a dotknuté komentáre sú tiež mamičky preferujúci kontaktné rodičovstvo. Bohuzial nepochopili ste zámer článku. Tento článok neodsudzuje kontaktné rodičovstvo ani rodičov, tento článok poukazuje na mamičky ktoré akosi nechápu o čom vlastne kontaktné rodičovstvo je a vyložili si to po svojom. Mne sa tento článok páči a sama som v nom videla niektoré moje známe ktoré nosia deti cely deň v šatke a keď má dieťa rok sa čudujú prečo ešte nestvornozkuje.... moja milá keď mu nedáš priestor na to aby lozilo a nosis si ho ako Klokana nečuduj sa

Domi176 napísané 08.09.2018 10:19

Mám pocit že väčšina žien čo tu píše negatívne a dotknuté komentáre sú tiež mamičky preferujúci kontaktné rodičovstvo. Bohuzial nepochopili ste zámer článku. Tento článok neodsudzuje kontaktné rodičovstvo ani rodičov, tento článok poukazuje na mamičky ktoré akosi nechápu o čom vlastne kontaktné rodičovstvo je a vyložili si to po svojom. Mne sa tento článok páči a sama som v nom videla niektoré moje známe ktoré nosia deti cely deň v šatke a keď má dieťa rok sa čudujú prečo ešte nestvornozkuje.... moja milá keď mu nedáš priestor na to aby lozilo a nosis si ho ako Klokana nečuduj sa

Janka napísané 04.12.2015 00:10

Vazena autorka, pri pisani recenzie na niecie dielo je potrebne precitat publikaciu z prvej ruky. Potom by ste prisli na to, ze dr.Sears velmi laskavo ziada rodicov o kompromisy vo vychove a o pouzivanie takych nastrojov, ktore mozu a su s nimi psychicky a inak zosuladeni. Napr ak zena nedojci,lebo to proste neslo, tak nech vyuziva fyzicku blizkost pri krmeni miesto hodenia flasky do postielky...alebo ak musi pracovat, tak moze byt dietatu blizko prave vnoci v posteli...ak nerozdycha spolocne spanie,tak pri inych aktivitach dieta viac pomojka...on len vymenoval nastroje umocnujuce vzahovu vazbu a je na rodicoch, ktore vyuziju, aby vniesli viac lasky a empatie do vztahu k detom. Mimochodom autorka nemoze mat skusenost z nosenia deti, inak by vedela, ze ziadne dieta neudrzi v nosici proti jeho voli. Ziadne. Dieta najlepsie vie matke dat najavo, kedy sa chce pohrat a kedy ponosit. Rozhodne nepoznam zeny co by nosili 24/7.

Evita napísané 03.12.2015 14:04

Atorka vela veci nepochopila a hlavne pise velmi zaujato, snazi sa navodit odbornost clanku a podsuva pseudoargumennty. Uz len, argument, ze pozna dojcene deti, ktore su nezvladnute, az socialne zanedbane, vyznieva ako keby za to mohlo dojcenie. Tak isto ako pozname nedojcene deti, deti ktorym matky davaju clieb .... Rovnako co za argument je, ze vztahove rodicovstvo pritahuje extremistov, robila autorka nejaku studiu alebo automaticky tak oznacuje vsetkych vztahovych rodicov.Vlastne co je podla nej ten extremizmus, pretoze sa dozvedame len, ze podla nej je toho prilis tamtoho prilis. Tiez by ma zaujimalo ake vzdelanie ma vlastne autorka, ked tu kritizuje dojcenie, nosenie, vztahovu vychovu,ale sama tu dava rady o rodicocstve jedna radost. Uspesne odignorovala pozitiva a ako bonging, lebo tam by prilis so svojimi vymyslami nepochodila. Hlavne ked uz uvadza ako nema vlaste nic proti dojceniu, noseniu, vzdelavaniu a potom je to vlastne podla nej otrasne posobi bigotne. Zaverom len, ze je take slovenske zobrat anglicky clanok a opisat ho so vsetkym vsudy.....

Cool Evil

Katka napísané 03.12.2015 08:07

Podla mna tarvika ma pravdu v tom, ze kontaktne rodicovstvo nie je o 7B ale o chapani potrieb dietata a matky. Zial, mnoho rodicov si toto pri aplikovani vztahovej vychovy neuvedomuje a tak krcovito sa drzia tych 7B az zabudnu na tu podstatu - v tom pripade ma tento clanok opodstatnenie. Takze by som ho nenazvala "rizika vztahoveho rodicovstva" ale "rizika nepochopenia vztahoveho rodicovstva"

tarvika napísané 03.12.2015 00:01

tento clanok podla mojho nazoru nepochopil o co v kontaktnom rodicovstve ide. je to bohuzial dost povrchne napisane bez hlbsieho studia danej problematiky. kontaktne rodicovstvo nie je o dojceni do puberty ani o nonstop noseni. je to o chapani potrieb dietata a matky, respektovani oboch z tejto dvojice.

ho chvjb napísané 02.12.2015 22:13

Taaak toto musela pisat riadna trubasmile))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Domi176 napísané 08.09.2018 10:20

Mám pocit že väčšina žien čo tu píše negatívne a dotknuté komentáre sú tiež mamičky preferujúci kontaktné rodičovstvo. Bohuzial nepochopili ste zámer článku. Tento článok neodsudzuje kontaktné rodičovstvo ani rodičov, tento článok poukazuje na mamičky ktoré akosi nechápu o čom vlastne kontaktné rodičovstvo je a vyložili si to po svojom. Mne sa tento článok páči a sama som v nom videla niektoré moje známe ktoré nosia deti cely deň v šatke a keď má dieťa rok sa čudujú prečo ešte nestvornozkuje.... moja milá keď mu nedáš priestor na to aby lozilo a nosis si ho ako Klokana nečuduj sa

Domi176 napísané 08.09.2018 10:19

Mám pocit že väčšina žien čo tu píše negatívne a dotknuté komentáre sú tiež mamičky preferujúci kontaktné rodičovstvo. Bohuzial nepochopili ste zámer článku. Tento článok neodsudzuje kontaktné rodičovstvo ani rodičov, tento článok poukazuje na mamičky ktoré akosi nechápu o čom vlastne kontaktné rodičovstvo je a vyložili si to po svojom. Mne sa tento článok páči a sama som v nom videla niektoré moje známe ktoré nosia deti cely deň v šatke a keď má dieťa rok sa čudujú prečo ešte nestvornozkuje.... moja milá keď mu nedáš priestor na to aby lozilo a nosis si ho ako Klokana nečuduj sa

Janka napísané 04.12.2015 00:10

Vazena autorka, pri pisani recenzie na niecie dielo je potrebne precitat publikaciu z prvej ruky. Potom by ste prisli na to, ze dr.Sears velmi laskavo ziada rodicov o kompromisy vo vychove a o pouzivanie takych nastrojov, ktore mozu a su s nimi psychicky a inak zosuladeni. Napr ak zena nedojci,lebo to proste neslo, tak nech vyuziva fyzicku blizkost pri krmeni miesto hodenia flasky do postielky...alebo ak musi pracovat, tak moze byt dietatu blizko prave vnoci v posteli...ak nerozdycha spolocne spanie,tak pri inych aktivitach dieta viac pomojka...on len vymenoval nastroje umocnujuce vzahovu vazbu a je na rodicoch, ktore vyuziju, aby vniesli viac lasky a empatie do vztahu k detom. Mimochodom autorka nemoze mat skusenost z nosenia deti, inak by vedela, ze ziadne dieta neudrzi v nosici proti jeho voli. Ziadne. Dieta najlepsie vie matke dat najavo, kedy sa chce pohrat a kedy ponosit. Rozhodne nepoznam zeny co by nosili 24/7.

Evita napísané 03.12.2015 14:04

Atorka vela veci nepochopila a hlavne pise velmi zaujato, snazi sa navodit odbornost clanku a podsuva pseudoargumennty. Uz len, argument, ze pozna dojcene deti, ktore su nezvladnute, az socialne zanedbane, vyznieva ako keby za to mohlo dojcenie. Tak isto ako pozname nedojcene deti, deti ktorym matky davaju clieb .... Rovnako co za argument je, ze vztahove rodicovstvo pritahuje extremistov, robila autorka nejaku studiu alebo automaticky tak oznacuje vsetkych vztahovych rodicov.Vlastne co je podla nej ten extremizmus, pretoze sa dozvedame len, ze podla nej je toho prilis tamtoho prilis. Tiez by ma zaujimalo ake vzdelanie ma vlastne autorka, ked tu kritizuje dojcenie, nosenie, vztahovu vychovu,ale sama tu dava rady o rodicocstve jedna radost. Uspesne odignorovala pozitiva a ako bonging, lebo tam by prilis so svojimi vymyslami nepochodila. Hlavne ked uz uvadza ako nema vlaste nic proti dojceniu, noseniu, vzdelavaniu a potom je to vlastne podla nej otrasne posobi bigotne. Zaverom len, ze je take slovenske zobrat anglicky clanok a opisat ho so vsetkym vsudy.....

Cool Evil

Katka napísané 03.12.2015 08:07

Podla mna tarvika ma pravdu v tom, ze kontaktne rodicovstvo nie je o 7B ale o chapani potrieb dietata a matky. Zial, mnoho rodicov si toto pri aplikovani vztahovej vychovy neuvedomuje a tak krcovito sa drzia tych 7B az zabudnu na tu podstatu - v tom pripade ma tento clanok opodstatnenie. Takze by som ho nenazvala "rizika vztahoveho rodicovstva" ale "rizika nepochopenia vztahoveho rodicovstva"

tarvika napísané 03.12.2015 00:01

tento clanok podla mojho nazoru nepochopil o co v kontaktnom rodicovstve ide. je to bohuzial dost povrchne napisane bez hlbsieho studia danej problematiky. kontaktne rodicovstvo nie je o dojceni do puberty ani o nonstop noseni. je to o chapani potrieb dietata a matky, respektovani oboch z tejto dvojice.

ho chvjb napísané 02.12.2015 22:13

Taaak toto musela pisat riadna trubasmile))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised