3 najčastejšie chyby v stravovaní dojčiacich matiek

Anna Kalúsová 1

Štúdia Nutričné návyky dojčiacich matiek a malých detí, ktorá prebiehala na prelome rokov 2014 a 2015, priniesla niekoľko varovných zistení: dojčiace matky majú nielen nízky energetický príjem, ich jedálny lístok zďaleka neobsahuje všetky potrebné vitamíny a minerály, čo sa následne odráža vo výžive ich dojčaťa.

Thinkstock

1. Nízky energetický príjem dojčiacich matiek

Podľa súčasných platných odporúčaní, ktoré vydalo v roku 1997 Ministerstvo zdravotníctva SR, denná kalorická potreba dojčiacej matky je na úrovni 2900 kcal. Realita však je, že 88 % matiek tento energetický príjem nedosahuje a dokonca 50 % matiek má príjem nižší ako 2000 kcal/denne, 25 % dokonca nižší ako 1600 kcal/denne.

2. Dojčiacim matkám chýbajú dôležité minerály a vitamíny

Zo stopových prvkov, minerálnych látok a vitamínov matkám najčastejšie chýba kyselina listová, železo, vápnik, vitamín D, zinok, vitamíny skupiny B a výrazne jód.

3. Nedostatok živín v strave matky ovplyvňuje aj výživu dieťaťa

Medzi najčastejšie živiny, ktoré matkám chýbajú sú najmä polynenasýtené mastné kyseliny, najmä omega 3 alebo tiež LCP mastné kyseliny. Pokiaľ ich matka dostatočne nedopĺňa, postupne môže vzniknúť nedostatok niektorých prvkov a vitamínov aj vo výžive dieťaťa.

Thinkstock

Matky ohrozujú svoje dojčenie

Spoluautorka publikácie MUDr. Iveta Čierna, PhD. upozorňuje, že pokiaľ je príjem živín menší než celková nutričná potreba pre produkciu mlieka a súčasné zachovania zásob živín u matky, telo zmobilizuje dostupné živiny na úkor matky:

“Matke hrozí napr. odvápnenie kostí, chudokrvnosť, úbytok svalovej hmoty, únava a vyčerpanie, čo môže ohrozovať intenzitu a dĺžku dojčenia.“ Odporúča preto dojčiacim matkám upraviť stravovanie, doplniť jedálniček aj o výživové doplnky určené špeciálne dojčiacim matkám.

Štúdiu Nutričné návyky dojčiacich matiek a malých detí prináša Iniciatíva 1000 dní, ktorá nadväzuje na súčasnú globálnu stratégiu Svetovej zdravotníckej organizácie so zameraním na stravu, fyzickú aktivitu a zdravie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. nemame detom radsej rovno davat umele mlieko? tak krasne o nom pisu, to potom musi byt lepsie ako materske…

     

    taketo nutricne chyby WHO opisuje v krajinách tretieho sveta, kde nie je ani dostatok pitnej vody! a nie na Slovensku!

     

    prepacte, ale toto je nechutna reklama na umele mlieka!

Pridaj komentár