Všetci vieme, že v ideálnom svete je materské mlieko tá najlepšia možnosť pre dieťa. Lenže nie všetky mamy majú luxus rozhodnúť sa, ako budú kŕmiť svoje bábätko.
Umelé mlieko využívajú tie mamy, ktoré nemôžu dojčiť, prípadne ho niektoré mamy kombinujú so svojim mliečkom. O umelom mlieku však kolujú rôzne mýty a nepravdy, ktoré sa pokúsime v nasledujúcich riadkoch uviesť na správnu mieru.
Shutterstock
Mýtus 1: Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia
Nie je to pravda. Vo výžive detí má mlieko nezastupiteľnú rolu a je zdrojom látok dôležitých pre správny vývoj. Výhradné dojčenie v prvom polroku života je preto odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou.
S ukončením dojčenia však potreba bábätka po vitamínoch a minerálnych látkach obsiahnutých v mlieku nekončí. Dieťa neustále raste a kosti, svaly a mozog sa mu vyvíjajú raketovou rýchlosťou.
Kravské mlieko ale pre deti do jedného roku nie je vhodné, pretože zložením plne nezodpovedá výživovým požiadavkám dojčiat. Neobsahuje dostatok vitamínu D, jódu a železa a naopak má v sebe príliš veľa bielkovín, ktoré pre také malé deti nie sú v tomto množstve vhodné.
V mliekach pre batoľatá sú pridané vitamíny a minerálne látky, ktoré sa podieľajú na správnom raste a vývoji. Sú ideálnym zdrojom vápnika, ktorý je dôležitý pre normálny rast kostí a obohatené o prospešné omega 3 polynenasýtené mastné kyseliny. Mlieko pre batoľatá by tak rozhodne malo byť súčasťou pestrej a vyváženej stravy dieťaťa.
Mýtus 2: Všetky umelé mlieka majú rovnaké zloženie
Nie je to pravda, a preto by mali rodičia venovať veľkú pozornosť zloženiu uvedenému na obale. To, čo je porovnateľné, je základné zloženie všetkých mliek, nakoľko dojčenská výživa musí spĺňať požiadavky na zloženie podľa prísnej legislatívy a zdravotnú bezchybnosť.
Ale niektoré živiny (látky) nie je povinné do dojčenských mliek pridávať. Sú to látky, ktoré majú rovnako ako povinné zložky najrôznejšie zdravotné benefity a ovplyvňujú podľa vykonaných klinických štúdií správny rast a vývoj bábätka. Medzi tieto látky patria napr. prebiotická vláknina, probiotiká, nukleotidy, MFGM či beta palmitát.
Podľa toho, ktoré z týchto nepovinných zložiek mlieko obsahuje, sa jednotlivé dojčenské mlieka odlišujú. Prítomnosť všetkých pridaných povinných aj nepovinných zložiek v danom mlieku zistíte zo zloženia na obale výrobku.
Je nanajvýš vhodné si tieto údaje prečítať skôr, ako sa bábätku rozhodnete umelé mlieko zmeniť. Citlivým bruškám bábätiek časté striedanie mlieka od rôznych výrobcov neprospieva.
Mýtus 3: Všetky dojčenské mlieka chutia rovnako
Nie je to pravda. Najdôležitejšou úlohou dojčenských mliek je zaistiť bábätku prísun živín po ukončení obdobia dojčenia. Pretože je ale dojčenie tá najprirodzenejšia forma výživy, v ktorej mamička bábätku dáva nielen stravu, ale aj enzýmy, hormóny, obranné látky na posilnenie organizmu a ďalšie látky, snahou výrobcov dojčenských mliek je čo najviac sa priblížiť materskému mlieku.
Materské mlieko je svojím zložením a chuťou úplne unikátne. To, čo robí v materskom mlieku tú lahodnú mliečnu chuť, je mliečny tuk, ktorý je zastúpený 3 – 5 % a zaisťuje, že mlieko bábätku chutí. Podľa vzoru materského mlieka obsahuje túto úžasnú superingredienciu mliečna dojčenská výživa Sunar. Jeho mliečna chuť je výnimočná a pre Sunar charakteristická.
Mýtus 4: Mliečny tuk je vo všetkých dojčenských mliekach
Nie je to pravda. Mliečny tuk je jedna z ingrediencií materského mlieka. Obsahuje mnoho bioaktívnych látok, preto sme vyvinuli Sunar s mliečnym tukom, vďaka ktorému má lahodnú mliečnu chuť a bábätkám chutí.
Vo väčšine náhradných mliečnych výživ je mliečny tuk plne nahradzovaný rastlinnými olejmi. Bezpečne to poznáte zo zloženia uvedeného na obale umelého mlieka, kde nájdete zložku mliečny tuk.
Mýtus 5: Sunar je sladký, pretože obsahuje cukor
Nie je to pravda. Do Sunaru nie je pridávaný cukor. Obsahuje ale mliečny tuk, ktorý sa prirodzene vyskytuje v materskom mlieku a ktorý zaisťuje jeho lahodnú mliečnu chuť. Na lahodnej chuti sa podieľa hlavná zložka mlieka, laktóza, niekedy označovaná ako mliečny cukor. Laktóza je najviac zastúpenou zložkou materského mlieka. Ide teda o jeho prirodzenú látku.
Pri nákupe výživy pre bábätko vždy čítajte zloženie výrobku. Klasický rafinovaný cukor mliečny Sunar neobsahuje, preto ho tam nenájdete. Aj keď sú v tabuľke uvedené sacharidy – z toho cukry, neznamená to, že mlieko obsahuje rafinovaný cukor.
Mýtus 6: Po Sunare deti priberajú
Nie je to pravda. Ak mamička dojčí, dieťa si samo reguluje, koľko materského mlieka na nasýtenie potrebuje a pravidelným prikladaním k prsníku tak stále dochádza k optimálnej tvorbe. Po ukončení obdobia dojčenia už to nie je dieťa, ale mamička, kto ovplyvňuje množstvo pripraveného mlieka.
Ak je dodržiavaný odporúčaný postup prípravy a dávkovania (uvádzame na obale), bábätko dostáva toľko, koľko na svoj rast potrebuje a detskej obezity sa netreba báť. Všetka dojčenská výživa totiž musí spĺňať veľmi prísne legislatívne požiadavky na zloženie i zdravotnú bezchybnosť. Je presne určené, v akých limitoch musí obsahovať sacharidy, tuky, bielkoviny a iné látky s tým, že snahou všetkých výrobcov je priblížiť sa čo najviac zloženiu materského mlieka.
Keď bábätko dostáva mlieko v množstve odporúčanom na deň, nie je tu žiadne riziko priberania. Len v prípade, že bábätko vyžaduje viac mlieka, je nutné poradiť sa s pediatrom, ktorý môže dávky upraviť podľa zdravotného stavu a celkového vývoja dieťaťa.
Mýtus 7: Deti, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, nenaviažu vzťah s rodičom ako dojčené deti
Nie je to pravda. Tento mýtus vám vyvráti bábätko, keď sa prvýkrát dotkne vášho prsta na fľaške, zatiaľ čo ho kŕmite. Roztopí sa vám srdce. Budete neskutočne šťastní, že aj váš partner, babka, dedko, kamarátka, môžu dieťatko nakŕmiť. Okrem toho, že máte čas v pokoji sa osprchovať, zároveň je to pre vás príležitosť vidieť pohľady plné lásky, keď si vaši najbližší užívajú kŕmenie bábätka a najviac z nich hrdý otecko.
Loading...