Ako dať správne dieťa odgrgnúť

Mgr. Martina Pašková 0

Odnepamäti je to tak, že dávame bábätká po napapaní do zvýšenej polohy, aby si odgrgli. Je to iba starý zaužívaný zvyk alebo má svoje opodstatnenie? Prečo a kedy je nutné dávať dieťatko odgrgnúť a kedy, naopak, to nie je nutné?

Shutterstock

Je dôležité, aby si bábätko po papaní odgrglo?

Pri papaní sa často stane, že sa dieťatku do bruška okrem mliečka dostane aj vzduch. Deje sa to najmä vtedy, ak bábätko pije hltavo a jeho satie počujeme v celej miestnosti.

Pri takomto nedočkavom pití mlieka sa dostáva do bruška nepotrebný vzduch, ktorý môže spôsobovať nepohodu, bolesti bruška, dokonca aj detskú koliku. Je preto viac ako vhodné, aby si bábätko odgrgnutím uľavilo. Práve takto sa prebytočného vzduchu zbaví.

Kedy nie je nutné?

Už z vyššie uvedeného vyplýva, že dieťatku sa nepotrebný vzduch dostane do bruška pri hltavom papaní. To je charakteristické najmä pre pitie z dojčenskej fľaše, keď bábätku mlieko tečie oveľa ľahšie a rýchlejšie ako z prsníka. A práve to je dôvod na to, aby sa popri mliečku nahltalo aj vzduchu.

Naopak, ak je tok mliečka pokojný, ak bábätko papá pomaly, nie je dôvod na obavy, ak si neodgrgne. Navyše, dojčenie je u mnohých bábätiek spôsob, ako zaspia. Bola by veľká škoda zdvíhať ich do zvýšenej  polohy a rušiť tak ich spánok.

Pokiaľ bábo nemáva zdravotné ťažkosti ako nadúvanie, kolika, bolesť bruška či vracanie, môžete ho nechať pokojne spinkať, aj keď si neodgrgne. Avšak podržať ho v náručí v polohe so zvýšenou hlavičkou je potrebné.

Shutterstock

Ako dať správne bábätko odgrgnúť?

Ak je to potrebné, dajte bábätko odgrgnúť. Každé dieťatko je v tomto smere individuálne, niektorí drobci si odgrgnú hneď, ako zmeníte ich polohu, iným to trvá oveľa dlhšie.

  • Keď dieťatko dopije, utrite mu ústočká od mliečka.
  • Vezmite ho do náručia v polohe, v akej bolo vo vašom brušku: nie je natiahnuté, ale stočené do klbka, hlavička je stúlená pod kľúčnou kosťou matky a jej pravá ruka plošne podkladá zadoček.
  • Poloha na srdiečku: dieťa leží na hrudníku rodiča v polohe na brušku, rodič sedí v záklone (ideálne v pohodlnom kresle), jednou rukou pridržiava dieťatko tesne pod zadočkom a druhou rukou na temene hlavičky, dieťa ma privinuté k sebe.   

Ak aj dôjde k vyvráteniu mliečka, pravdepodobne ide iba o prebytočné mlieko. Ak by sa problém s vracaním mlieka opakoval pravidelne, navštívte pediatra.

Ideálne polohy na odgrgnutie

Ak sa dieťatku nedarí po napapaní odgrgnúť si, môže to mať dve príčiny. Buď papalo úplne pokojne a nedostal sa mu do bruška prebytočný vzduch. Druhou možnosťou je, že mu nevyhovuje poloha, v ktorej ho dávate odgrgnúť. Preto ju skúste zmeniť.

Tzv. poloha tigrík vyhovuje mnohým bábätkám a okrem odgrgnutia je účinná aj na odstraňovanie bolestí bruška. Položte si dieťatko na vaše predlaktie, bruškom dolu.

Jeho hlavička spočíva v ohybe vašej ruky a ručičky sú voľne položené, každá z jednej strany vášho predlaktia. Ako keď tigrík leží na vetve stromu. Bábätko je opreté o vaše telo. V uvedenej polohe dochádza k odgrgnutiu spravidla veľmi rýchlo.

Shutterstock

Ďalšou možnosťou je poloha s názvom „psík“. V tejto polohe je potrebné, aby ste sedeli na stoličke a prekrížili si pravú nohu cez ľavú. Dieťatko položte cez lono, hrudníkom nadol na vaše pravé stehno. Nožičky bábätka smerujú cez ľavé stehno. Opatrne zatlačte na zadoček dieťatka, akoby ste ho chceli jemne posunúť.

Dieťatko si  zvyčajne odgrgne do 15 minút. Ak sa mu to nepodarí, uložte ho do postieľky na bok. Alebo využite možnosť vyvýšenej polohy postieľky tak, ako sme už uviedli.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár