Ako pripraviť dojčené dieťa na to, že odchádzate do práce

Mária Kopčíková 0

Ak chcete po materskej nastúpiť do práce, prípadne vrátiť sa do školy, nemusí to znamenať, že prestanete dojčiť. Ak máte chuť v dojčení pokračovať, máme zopár dobrých rád.

 

Dojčenie naozaj nemusíte ukončovať

Často mi volajú alebo píšu mamičky s otázkou, ako majú ukončiť dojčenie, že dieťa už má rok, oni plánujú návrat do práce a „potrebujú dojčenie ukončiť“. Popravde, príde mi to ako zbytočná komplikácia a snažím sa ich vždy povzbudiť k tomu, aby kvôli návratu do práce (alebo do školy) s dojčením neprestávali.

Zvyčajne v tomto čase dieťatko nie je na prsníku už tak často, obvykle papá dosť príkrmov – s tými si potom vystačí cez deň a maminka dojčí tri – štyri razy do dňa – ráno pred odchodom do práce, poobede po príchode a v noci – ako si dieťatko vypýta. 

Netreba sa obávať, že by ste v takejto situácii, v tomto veku dieťaťa prišli o mlieko. Mliekotvorba stále funguje na báze ponuky a dopytu – čiže telo dostáva signál, koľko mliečka má tvoriť a toľko aj vytvorí.

Ak je váš návrat do práce alebo do školy plánovaný, viete konkrétny termín a vaše dieťatko sa blíži ku 6. mesiacu života, môžete začať s prvými príkrmami skôr, už počas tohto šiesteho mesiaca. Za tri –štyri týždne deti väčšinou zvládnu 1 – 2 príkrmy a opatrovateľ dieťaťa bude mať jednoduchšiu situáciu.

Radšej skorší príkrm, ako fľaša

Ukazuje sa, že včaššie zavedenie tuhej stravy (príkrmov) je menej riskantné, než naučiť dieťa na fľašu (a už vôbec nie zaviesť umelú výživu). 

Zavádzanie príkrmov niekedy sprevádza stres a pokiaľ už dieťa prvý kontakt s tuhou stravou zvládlo, mamina si môže byť istejšia, že aj hodiny s opatrovateľkou dieťa zvládne – čo sa stravy týka – jednoduchšie. Kŕmenie u takéhoto dieťatka potom môže vyzerať hoci aj takto:

  • 7.00 dojčenie
  • 10.00 ovocný príkrm
  • 13.00 zeleninový, mäsovozeleninový príkrm
  • 15.00 odstriekané materské mlieko
  • 17.00 ste zvyčajne už doma a môžete kedykoľvek dojčiť dieťa na požiadanie.

Ak dieťa odmieta príkrmy, netreba ho nútiť. Zvyčajne postupom času niečo zaberie, netreba sa toho báť – to, že by dieťa muselo byť naučené na príkrmy nie je pravidlom!

 

Keď je mama preč, papať nebudem

Niekedy sa stane, že keď je mama preč, dieťa odmieta jesť príkrmy alebo ich papá len veľmi málo. Sama som to zažila, keď mal syn osem mesiacov a odchádzala som na zhruba 9 hodín mimo domu pracovať. Spočiatku som to prežívala ťažko a obávala som sa, či to tak bude v poriadku. Niežeby nejedol celých 9 hodín, ale nepapal tak často, ako keď som bola doma a odsaté mlieko odmietal úplne.

Postupne som zistila, že toto sa deje pomerne bežne, dieťa si otočí režim kŕmenia, následne sa dojčí často podvečer a potom častejšie aj v noci. Ak by ste boli v takejto situácii, možno nebude potrebné ani časté odstriekavanie cez deň. Dieťa v noci dostatočne vyprázdňuje prsníky, nemalo by dochádzať k prepĺňaniu. Aj tak by však bolo dobré raz do dňa prsia odsať, aby sa uvoľnil prípadný tlak v prsiach. Odsatím si zároveň robíte zásobu mliečka na kŕmenie v čase vašej neprítomnosti.

Veľa odvahy pri napĺňaní všetkých vašich snov a dostatok podpory od vášho okolia pri zlaďovaní dojčenia a ostatných povinností.

                  Dá sa chodiť do práce a popri tom dojčiť? »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...