Ako dieťa nakŕmiť inak ako z fľašky – pomocou pohárika a suplementora

Mária Kopčíková 2

V minulom článočku sme hovorili o tom, kedy je nutné dieťa dokrmovať a o dokrmovaní cievkou po prste. V ďalších riadkoch si povieme o iných spôsoboch, ktoré sa dajú využiť, pokiaľ dieťatko naozaj potrebuje dokrmovanie.

Kŕmenie pohárikom – kadinkou.

Shutterstock

Treba dať pozor na to, aby sa dieťa mliečkom nezahltilo, aby sme pohárik len priblížili k ústočkám dieťaťa a umožnili mu, aby tekutinu naberalo jazykom, podobne ako mačička keď pije z misky. Kŕmenie kadinkou je vhodné aj pre detičky, ktoré majú problém s prisávaním sa na prsník.

Česká Laktačná liga uvádza, že pohárik je vhodný aj pre nedonosené deti od 30. týždňa postkoncepčného veku a veľmi dobre sa osvedčil pri kŕmení detí s rázštepom pery či podnebia, pokiaľ dojčenie nebolo ešte stabilizované či možné. Takéto kŕmenie sa dobre uplatňuje u detí s poruchou koordinácie satia a prehĺtania, pretože podporuje faktory nutné pre koordináciu satia a prehĺtania (pohyb jazyka, tonus pier, rýchlosť svalových pohybov).

Suplementor

V prípade, že dieťa sa vie prisať, ale treba ho dokrmovať, je vhodnejšie použiť laktačnú pomôcku – suplementor. Podstata je ako pri kŕmení cievkou. Mamička má cievku (cievky) prilepenú na prsník a dieťatko súbežne saje prsník a zároveň dostáva mliečko cez cievku. Okrem toho, že dostáva mliečko, ktoré potrebuje, zároveň stimuluje ďalšiu tvorbu mlieka – pretože zároveň saje prsník.

Môžete použiť buď originálny Suplementor, alebo cievku napojenú na fľašu s odsatým mliekom. Originálny sulementor má podľa mňa výhodu v tom, že z neho vedú dve cievky, ktoré môže mať mamina na oboch prsiach. Potom zároveň môže pomerne jednoducho pri dojčení presúvať dieťa z prsníka na prsník – pokiaľ je to potrebné a napomáhajúce.

Používanie Suplementora sa javí výhodnejšie než používanie striekačky, pohárika, prsta alebo iný spôsob kŕmenia, pretože pri tomto spôsobe je dieťa na prsníku:

  • deti sa učia dojčiť dojčením,
  • matky sa učia dojčiť dojčením,
  • dieťa napriek tomu, že je dokrmované, dostáva aj matkino mlieko,
  • dieťa nebude odmietať prsník, čo sa často stáva, ak je dokrmované mimo neho,
  • dojčenie je proces, ktorý znamená ďaleko viac než len prijímanie materského mlieka.

AKO NA TO:

  • je vhodné, aby vám použitie pomôcky ukázala osoba, ktorá s tým má skúsenosť,
  • dieťa sa môže najskôr prisať k prsníku, napije sa hoc aj z oboch prsníkov a potom mu opatrne vložíte do úst cievku, držiac ju medzi ukazovákom a palcom tak, aby hadička ústila presne k zadnej časti úst dieťaťa a súčasne mierne dohora, smerom k podnebiu. Správne umiestnenie hadičky poznáte podľa toho, že tekutina s výživou tečie hadičkou pomerne rýchlym tokom,
  • ďalší spôsob je taký, že dieťa sa hneď na začiatku kŕmenia prisáva k prsníku aj k cievke, ktorá je umiestnená na matkinom prsníku pri bradavke. Cievka môže byť prilepená na prsníku, ak to matka chce,
  • cievka nemusí presahovať bradavku, pre správnu funkciu je hlavné, aby bola umiestnená za hranicou ďasien dieťaťa.
  • je dobré používať cievku pri každom dojčení. Je lepšie dokrmovať 8-krát denne po 30 ml na každé kŕmenie, než podať 2 veľké dávky po 120 ml.
  • pri originálnom Suplementore je podrobný návod, obsahuje 3 druhy cievok s rôznou hrúbkou – umožňujú rôzny prietok mliečka.
  • okrem učenia sa dojčiť dojčením by používanie Suplementora malo aspoň mierne zvýšiť produkciu materského mlieka.

 Osobná skúsenosť maminy so Suplementorom:

Táto maminka prišla ku nám vo veku asi 6 týždňov dieťatka s tým, že už sa takmer nedojčia, dieťatko sa veľmi ťažko prisávalo, bolo spavé, drobučké. Vo veku jeho 8 mesiacov mama zhodnotila:

„Musím povedať len samé pozitíva na suplementor. I keď samozrejme mi chvíľu trvalo, kým som si zvykla a hlavne sa naučila, ako hadičku prilepiť tak, aby sa mi čo najlepšie potom vsúvala spolu s prsníkom do ústočiek bábätka. Je to skutočne najlepšie riešenie pre spavé a málo ťahavé bábätká. Určite to malo aj pozitívny vplyv na zvýšenie laktácie.

Keď to zhrniem, tak sme ho začali používať asi v dvoch mesiacoch veku a po mesiaci som cítila výrazné zlepšovanie a odložili sme ho asi v štvrtom -piatom mesiaci veku, keď sme už začali pridávať postupne lyžičkovú stravu. Čiže to „lúčenie“ sa so suplementorom bolo postupné. Najprv sme ho odložili na obed, keď už zjedla pár lyžičiek zeleninky, potom večer, keď zjedla pár lyžičiek kaše a vždy potom nasledovalo dojčenie. Kojíme sa stále niekoľkokrát za deň a samozrejme niekoľkokrát v noci.

Suplementor má aj trochu nevýhodu, že som kojila najradšej doma, s hadičkami na prsníku to nebolo mimo domu také prijemné, naozaj len u tých najbližších, ale stála tá všetka námaha určite zato.“

foto: archiv MK

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. A ja naopak nemam az tak dobre skusenosti so suplementorom, zacala som ho pouzivat v 4 tyzdni baba, lebo tiez sme dokrmovali a velmi som chcela len dojcit. Mala bola spava aj na prsnikoch hned zaspavala aj cez den a v noci mala velmi dlhe intervaly spanku. Som zastancom prirodzena / nebudit, ak nechce. Jedine, co sa mi suplementorom podarilo dosiahnut, trosku sa zlepsilo sanie. Avsak, ak som pouzivala najtensie hadicky, tak mala jedla hodinu a vzapati bola asi z toho taka vycerpana, ze chcela papat znova. Ak som naopak pouzila hrubsie hadicky, mliecko pila hltavo a potom vela grckala. Priznam, ze som z pouzivania suplementora bola trochu na nervy. Ako spomina mamina v clanku, nie je to len o tom, ze ci si suplementor niekde vezmete so sebou a kojite tak hoci na verejnosti… cela priprava suplementora je dlhsia, a potom dodrzte to, ze ked dieta prejavy znamky hladu, nenechajte ho cakat… A to som si vsetko pochystala dopredu a hadicky sme lepili na prsia len prvy den, potom nam vkladanie slo uz aj bez lepenia….

    Tak isto mi flasticka na krku zavadzala… jednak mala ma dyslpaziu bedrovych klbikov a musi nosit abdukcnu perinku cely den. A potom este flasticka na krku. Skuste tak dodrzat polohu brusko na brusko… aj take malinke dietatko dokaze chtiac nechtiac vydrapit hadicky… Skusali sme aj polohu po leziacky, ale tak koli tej perinke tiez mala mohla ku mne len zvrtnut hlavku, nemohla byt uplne na boku.

    Ja by som pre dojcenie spravila cokolvek, no podla mna pouzivat 6 mesiacov suplementor a dokrmovat aj tak umelacom, pretoze mliecko aj tak nepride, tak to mi o nic viac pocitu, ze som lepsia matka, ako ked dokrmujem flasou neprinieslo. Podla mna je dolezita aj pohoda matky.

  2. Mam velmi pozitivnu skusenost so suplementorom. Syn mi cely pobyt v porodnici preplakal od hladu a preto sme presli po navrate domov skoro uplne na UM. Celkom ma to aj mrzelo, ale utesovala som sa, ze to nebola moja vina, mame to v rodine a dietatko pekne prospievalo. Chyba lavky! Mojim zmierenim so situaciou a jej akceptacie mojim okolim som vlastne dieta pripravila o to najkrajsie, co som mu mohla poskytnut. Dnes si len plieskam hlavu o stenu, aka som bola sprosta. Otehotnenim s dcerou som bola presvedcena, ze tentoraz to bude inak. Nebolo, dokrmovana bola uz v porodnici. Pomocou hladania na nete som sa konecne dostala k informaciam, ktore mi vdaka laktacnej poradkyni pomohli, ked som mala este k tomu vsetkemu udravotne problemy a mlieko odislo skoro uplne. Boli to hororove dva tyzdne, dcera mala 2 mesiace a uz sme nabehli takmer vyhradne na flasku. Za dva tyzdne sa mi mliecko rozbehlo vdaka laktacnej poradkyni tak, ze najprv pomocou suplementora, potom bez neho, vlastne teraz plne dojcim. Som stastna ako blcha a vdacna, ze v dnesnej dobe je na nete taka podpora smile

Pridaj komentár