Téma, čo jesť a čo nie, keď mama kojí, nie je iba doménou neskúsených prvorodičiek, ktoré všetko „strašne“ riešia. Zisťujeme za pochodu, že čo platilo pri prvom dieťatku, pri druhom nemusí.
„Nejem čokoládu a kávu som musela tiež vyradiť. Malá je oveľa citlivejšia, ako bol malý,“ skonštatovala kamarátka, druhorodička.
Niektoré bábätká môžu byť naozaj viac precitlivelé na určité položky v maminom jedálnom lístku, kým iným je to celkom jedno.
Teda nie celkom, pretože chuť aj vôňa maminho mlieka závisí od jej stravy. A tá by mala byť čo najrozmanitejšia, aby bábätko dostalo nielen všetky dôležité vitamíny a minerály, ale tiež, aby sa zoznámilo s čo najpestrejšou paletou chutí a vôní.
Intuícia alebo prevencia?
Niektoré mamy na to idú intuitívne, neobmedzujú sa zbytočne v stravovaní, nemajú žiadne „black listy“ potravín, ktoré neslobodno jesť počas dojčenia, iné mamy sú zase rady preventívne, jedia len „bezproblémové“ potraviny, aby sa náhodou bábätko nevysypalo alebo ho nebolelo bruško.
Je však pomerne na nervy, keď sa spája každá nepohoda bábätka s maminou stravou, pretože to prinesie mame veľa úzkosti, zbytočného sledovania bábätka a výsledok je aj tak neistý.
Bábätká sú často uplakané, nepokojné, nervózne. Okolo jedného mesiaca sa u veľa dojčiat objavujú tzv. koliky. Bábätko, ktoré má kŕče v brušku, začne náhle plakať bez jasného dôvodu, plače neutíšiteľne, dlhší čas bez prestávky, niekedy aj tri hodiny.
Prečítajte si aj: Všetko, čo potrebujete vedieť o dojčenskej kolike od lekára
Psycho pre rodičov
Koliky nie sú príznakom choroby bábätka, ani ho neohrozujú. Sú ale veľkým stresom pre rodičov, pretože sa pravidelne opakujú (spravidla vo večerných hodinách) a rodičia sa ich pokúšajú zmierniť, ale nedarí sa im.
Až približne v treťom, štvrtom mesiaci si rodičia všimnú, že koliky pozvoľna utíchajú. Tak ako sa objavili, tak aj miznú preč.
Rodičia v zásade nedokážu sedieť nečinne so založenými rukami a iba tak čakať, až koliky odznejú, majú nutkanie to veľmi riešiť a hľadať vinníka.
Tým býva najčastejšie mamine mlieko (slabé, riedke, modré, kadejaké), ktoré v dobrej viere vymenia za umelé. Pozor, nebýva to zrovna výhra, či už formula alebo detský čaj, môžu koliky bábätku ešte zhoršiť. Ako „bonus“ skomplikujú a rozhádžu dojčenie.
Prečítajte si aj: Jedálniček dojčiacej mamy od laktačnej poradkyne
Koliky nemusia byť zo stravy
Skôr než začnú mamy riešiť svoju stravu, laktačná poradkyňa Mária Kopčíková odporúča mamám zamyslieť nad inými súvislosťami:
„Nad denným režimom dieťaťa, mierou podnetov, ktoré dostane, nad fajčiarmi vo vašej rodine a možno aj nad vlastným stresom, únavou a nervozitou, nad spôsobom a frekvenciou kŕmenia, ktoré vaše dieťa nevyhnutne ovplyvňujú.“
Mamy sa najčastejšie zhodujú, že tieto potraviny sú najiritujúcejšie a pripisujú im za vinu koliky a nafúknuté brušká bábätiek:
- káva (všetko, čo obsahuje kofeín),
- mlieko,
- citrusy,
- čokoláda,
- sójové výrobky,
- arašidy, orechy,
- nafukujúca zelenina: kel, kapusta, karfiol, kukurica, paprika
No to, čo platí pre inú mamu, nemusí platiť pre vás, ani pre vaše bábätko. Dokonca to, čo platilo pre vaše prvé bábätko, nemusí platiť pre druhé.
Základné odporúčanie pre stravu kojacej mamy by malo byť: „riaďte sa samy sebou, svojím telom a vlastným dieťaťom, čo vyhovuje vám dvom.“
na jedlo som si dávala pozor, ale každy den som pila gravimilk od sunaru a mliečka som mala naozaj vela
podla mna je vhodne nekojit a dat babatku antikolikove mliečko
kde mal synček koliku, nekojila som ho, kupovala som mu špecialne antikolikove mliečko od sunaru a to mu pomohlo, nebolelo ho bruško
kde ma dietatko koliku, treba mu dávat piť na to aj antikolikové mliečko
ked ma babatko koliku tak treba dávať špecialne mliečko, aby ho nebolelo bruško
jedla som všetko, pretože som bohužal nedojčila, mala som tak malo mliečka, že mi dcerka vyrastla na umelom mliečku
aj syn mal detsku koliku, takže som mu davala toto mliečko, pomohlo mu a bruško ho nebolelo sunar.sk/specialne-dojcenske-mlieka je to najlepšie mliečko ake može byt na našom trhu