Čo robiť, keď dieťatko na prsníku zaspáva a pije preto málo mlieka

Mária Kopčíková 0

Sú deti, ktorí sa narodia ako aktívni savci, pijú tak, že ich počuť cez celú miestnosť a mama nemá pochybnosť, či jej dieťa má dostatočný príjem mlieka.

A potom sú deti, ktoré pijú veľmi pomaly, s prestávkami, oddychujú, dojčenie trvá pomerne dlho. Je to úplne v poriadku, sú to len dva rôzne modely dojčiacich sa detí.

Shutterstock

Spavé bábätká

A potom sú deti, ktoré pijú naozaj veľmi krátko a na prsníku zaspávajú. Bavíme sa o novorodeniatkach a obvykle takto pijú deti:

po príliš medikovaných pôrodoch, ktoré môžu byť ešte trocha tlmené liekmi, ktoré žena dostala po pôrode,

deti počas horúcich letných dní, ktoré sú príliš naobliekané, prípadne zavinuté v perinke,

deti, u ktorých sa prejaví novorodenecká žltačka a sú tlmené vďaka bilirubínu,

a tiež deti, u ktorých mám sa prejaví slabý tok mlieka.

Než urobíte čokoľvek iné, treba vždy skontrolovať techniku dojčenia, správne prisatie dieťatka a tiež polohu, v ktorej dojčíte. Už len úprava spomenutého dokáže dieťa pri pití mlieka povzbudiť.

Čo pomôže, aby spavé dieťatko salo aktívnejšie

1. Vyberte bábätko z perinky, vyzlečte ho len do plienky a priložte si ho na váš nahý hrudník. Kontakt koža na kožu je veľmi stimulujúci. Sacia aktivita dieťaťa klesá pri teplote vyššej než 27 °C, v kontakte „telo na telo“ môže byť čulejšie. Ochlaďte miestnosť, v ktorej dojčíte, vyvetrajte, prípadne zatemnite.

2. Použite stláčanie prsníka. Keď dieťa po skutočnom pití mlieka prejde do cuckania, prsník na pár sekúnd stlačte, pevne, ale nie bolestivo, prstami nepohybujte (palec zvrchu, prsty zospodu prsníka).

Dieťa po krátkom čase začne znova piť. Keď znova prestane piť, uvoľnite tlak a počkajte, kým znova začne sať naprázdno a znova stlačte. Vždy počkajte na sacie pohyby. 

3. Keď už stláčanie samotné nefunguje, ponúknite aj druhý prsník a stláčanie opakujte aj na druhom prsníku. Niekedy pomôže „prehadzovanie“ z prsníka na prsník robiť opakovane.  Najmä u žltačkových detí platí, že striedanie prsníkov treba urobiť aj 2 – 4 razy počas jedného dojčenia.

4. Niekedy treba dieťa na kŕmenie aj zobudiť. Pokúste sa o to vtedy, keď spí ľahkým spánkom (kmitajú mu očné viečka alebo sa strhne na pohyby vlastných končatín). Pozor dajte najmä u žltačkových bábätiek. Pomôže, ak si budete robiť prehľad, kedy sa dieťatko dojčí. Nemalo by ísť pod 7 – 8 dojčení za deň. 

Mohlo by vás zaujímať: Ako zistím, že dieťa má dobrý príjem mlieka? Koľko má mať pomočených plienok?

5. Hovorte na dieťa, pokúste sa s ním nadviazať očný kontakt. Prebaľte ho, pričom mu budete jemne pohybovať ručičkami a nožičkami, prípadne ho pomasírujte. 

6. Jemne dieťatkom pohybujte, môžete ho držať vo vzpriamenej polohe. Chladnou plienkou mu otierajte čelo a tváričku.

7. Nikdy neškrabkajte dieťa na líčku – tým by ste mohli stimulovať „hľadanie“, teda dieťa sa odsaje a znova sa začne otáčať za podnetom. 

Shutterstock

8. Striedajte polohy pri dojčení. Aj tento pohyb môže dieťa prebrať a po krátkej chvíli zase vypije trochu mlieka. Zároveň v niektorých polohách dieťa môže piť efektívnejšie, než v iných. Treba ich najmä na začiatku dojčenia vystriedať viac a pozorovať, kedy ako dieťa pije.

Riziko detí, ktoré na prsníku zaspávajú

Ak dieťa dlhodobo zaspáva na prsníku po veľmi krátkom čase dojčenia, je pravdepodobné, že prijíma  málo mlieka. Myslím si, že je vhodné, aby najmä počas šestonedelia mala mama prehľad o tom, ako často sa dieťa dojčí a ako ej na tom s pomočenými plienkami.

V prípade, že dieťa nielen rýchlo zaspáva na prsníku, ale zároveň dokáže prespať opakovane aj 4 – 5 – 6 aj viac hodín v kuse a je ťažké ho po takomto spánku zobudiť, môže nastať reálny problém s prospievaním. Dieťa nemusí priberať, dokonca môže schudnúť. 

Určite si prečítajte: Keď má bábätko novorodeneckú žltačku.

Je preto potrebné mať prehľad, ako dieťa pije a v prípade potreby – ak klesá počet dojčení a počet pomočených plienok pod normu (cca 7 – 10 dojčení, min. 6 jednorazových plienok za 24 hodín) – dieťatko treba aj budiť. 

V takejto situácii je vhodné kontaktovať laktačnú poradkyňu, prebrať konkrétnu situáciu s ňou a urobiť opatrenia pre zvýšeniu príjmu mlieka dieťatkom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár