Dojčenie a nádcha

Mária Kopčíková 0

Je pomerne známym faktom, že ak nádcha postretne dospelého človeka 2 – 3 razy do roka, u bábätiek a malých detí je to pokojne 6 – 10x. Malé deti so soplíkmi rastú, vďaka nim si budujú imunitu.

shutterstock

 

Prechladnutie, nádcha, soplíky

Plne dojčené deti sú pred prechladnutím chránené vďaka imunitným látkam obsiahnutým v materskom mlieku. Po prvý raz sa nádcha môže objaviť okolo 4. – 6. mesiaca, keď sa už môžu prerezávať prvé zúbky.

Samozrejme – že dojčenie nie je jedinou prevenciou soplíkov. Záleží aj na tom, koľko „cudzích“ bacilov dieťa stretlo, či ste ho nejakým spôsobom otužovali a ako ste sa správali k jeho nosnej sliznici.

Komplikácie nádchy u dojčiat

Najväčšou komplikáciou nádchy u dojčiat je zrejme to, že nevedia dýchať ústami. Novorodenci a dojčatá dýchajú výlučne nosom. Upchatý nos ich preto znervózňuje, sú plačlivé a podráždené.

Pri dojčení potom môže nastať pomerne slušný problém, kedy sa dieťa v podstate nevie nadojčiť, kvôli upchatému nosu. Dusí sa, zakuckáva, plače. Nos teda treba pred dojčením uvoľniť.

Tiež spánok bábätka môže byť prerušovaný strhávaním sa dieťatka  a plačom, dieťa je následne nevyspaté a zbytočne podráždené.

V zásade ale platí, že dojčené dieťa môže byť dojčené aj keď má nádchu a zároveň aj keď jeho dojčiaca matka je chorá, má nádchu či virózu, prípadne užíva nejaké lieky.

Netreba sa obávať, že by chorá matka nakazila svoje dieťa. Ak je žena chorá, jej telo si tvorí proti ochoreniu protilátky a tie mama potom odovzdá v materskom mlieku svojmu bábätku. Čiže ho prirodzene počas svojej choroby chráni.

Málokedy deti ochorejú od matky či otca, s ktorými obývajú jeden priestor. Skorej sa nakazia od ľudí, ktorí prídu na návštevu a nie sú úplne zdraví.

Ako teda uvoľniť upchatý nos u malého bábätka?

Pokiaľ by sme nečistili noštek malého bábätka a nezbavovali ho hlienov, okrem problémov pri dojčení môžeme spôsobiť aj iné zdravotné problémy, a to najmä s ušami. Ak hlieny začnú zatekať, môže dôjsť k zápalu stredoušia.

Staršie deti si už nos vyfúkajú sami, no malým deťom ho musíme vyčistiť my:

  • Preventívne, po kúpaní osuškou pretrite okraj nosných dierok. Prípadne zmotaným gázovým štvorcom či kúskom vaty vyčistite okrej nosa. Tyčinky na čistenie nosa radšej nepoužívajte, ak, tak s tyčinkou ostaňte naozaj len na okraji nosnej dierky. Inak by ste prípadné hlieny mohli zatlačiť do vyšších častí nosa.
  • Pri upchatí nosa najprv nosnú sliznicu zvlhčite. Použite nosné kvapky určené pre najmenšie deti. Tie sú na báze fyziologického roztoku (Libenar, Otrivin). Sú balené v praktických mäkkých ampulkách a dobre sa aplikujú aj malým bábätkám. Ve2mi dobre funguje, ak die5atku kvapnete do nosíka trošku materského mlieka – na uvoľnenie, i ako prevenciu šírenia infekcie.
  • Po zvlhčení sliznice nos dieťatku odsajte. Myslím, že je to dobrý spôsob, ako nos vyčistiť a spriechodniť dýchanie. Musíte však byť opatrní, aby ste nepodráždili sliznicu v nose. Zvoľte si preto takú odsávačku, ktorá sa len prikladá k nosným dierkam a nehrozí, že sa vám pri podtlaku „pricucne“ na sliznicu v nose dieťatka.

Ako vybrať vhodnú odsávačku hlienov? Čítajte ďalej >>>!

  • Dieťa polohujte. Najmä najmenšie bábätká sa sami neotočia, nepohnú a najmä v polohe vodorovnej na chrbátiku im môžu hlieny zatekať. Polohujte ich preto do zvýšenej polohy, podložte matrac alebo ich viacej noste, aby hlieny mohli z nošteka odtekať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár