Hoci máme nárok na trojročnú rodičovskú dovolenku , veľa žien sa vracia do práce oveľa skorej. Dôvody sú rôzne, vždy legitímne.
Shutterstock No aj popri pracovných či študijných povinnostiach je možné pokračovať v dojčení .
Je potrebné len sa trochu pripraviť a zohnať zodpovednú osobu, ktorá sa bude o dieťatko starať v čase maminej neprítomnosti.
Dojčenie v práci a zákon Naši zamestnávatelia nie sú zvyknutí na dojčiace ženy – teda dojčiace priamo v pracovnom procese.
Mám pocit, že obvykle ani nevedia o tom, že žena ešte dojčí. Preto prvá vec, keď nastupujete späť do práce a chcete pokračovať v dojčení, by mala byť, že o tom otvorene budete hovoriť s nadriadeným .
Pozerajte sa na to tak, že dotyčná osoba vôbec nemusí rozumieť súvislostiam a môže mať predstavu, že dieťa papá 4x do dňa (to si nerobím žarty, súvislosti naozaj nemusia vedieť).
Vy sama by ste si mali premyslieť, ako si pracovno – dojčiace fungovanie predstavujete .
Zvážiť vek dieťaťa, frekvenciu dojčenia, váš pracovný čas, v ktorom budete mimo dieťaťa. Je rozdiel, keď budete preč 2 x do týždňa na tri hodiny, alebo nastupujete na plný úväzok.
»»» Prečítajte si aj: Zakázané a rizikové práce počas dojčenia .
Shutterstock Podľa § 170 Zákonníka práce si dojčiaca matka môže uplatňovať nárok na prestávky na dojčenie.
Podrobne si to môžete naštudovať aj sami, pre tento článok vyberáme:
Písomne informujte zamestnávateľa o tom, že dojčíte. Ak sa zamestnáte na plný úväzok, na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku máte nárok na dve polhodinové prestávky na dojčenie. Tieto prestávky si môžete zlúčiť a presunúť na začiatok alebo na koniec pracovnej zmeny. V ďalších šiestich mesiacoch veku dieťaťa máte nárok na jednu polhodinovú prestávku na dojčenie počas pracovnej doby. Pokiaľ budete pracovať na kratší pracovný úväzok (aspoň na polovičný), máte právo na jednu polhodinovú prestávku na dojčenie. Prestávky na dojčenie sa započítavajú do vášho pracovného času a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume priemerného zárobku. Pamätajte, že ak aj nebudete vaše dieťatko dojčiť počas výkonu práce, mali by ste odstriekavať mlieko aj v tomto čase. Ako to zorganizovať Ktokoľvek sa bude v čase maminej neprítomnosti starať o dieťatko, mal by to robiť akceptujúc vaše rozhodnutia ohľadne starostlivosti oň – a to sa týka aj kŕmenia dieťatka.
Je dôležité, aby sa – najmä keď je dieťatko ešte príliš malé a je výlučne kŕmené materským mliekom – nevstupovalo do kŕmenia nijakou inou stravou alebo nápojmi.
Niekedy mamičky, s vedomím, že sa blíži ich návrat do práce, začnú dieťa privykať na fľašu. Toto je pomerne nevhodný vstup do dojčenia , pretože dieťa môže začať fľašu uprednostňovať, čo následne môže viesť k problémom s produkciou mlieka a zbytočným odstriekavaním.
Ideálnym sa zdá nosenie dieťatka na dojčenie priamo k mamičke do práce (alebo do školy).
Ak je to s ohľadom na váš typ práce (alebo pracovisko) nie zakaždým možné, môžete mlieko odstriekať, uskladniť v práci v chladničke a následne ho doma pripraviť na kŕmenie dieťatka na ďalší deň.
Pokiaľ budete dlhodobo odstriekavať počas pracovného času, je vhodné vybrať si kvalitnú odsávačku .
Kompletná výbava vrátane uskladňovacích nádob a chladiacej tašky isto nebude lacná záležitosť, ale pokiaľ chcete svoje dieťatko kŕmiť materským mliekom dlhý čas a popri tom aj pracovať, tak to bude dobrá investícia.
Ako na to pripraviť dieťa? Vzorový jedálniček a rozvrh »»»
Loading...