Priloženie bábätka pri dojčení

Mária Kopčíková 1

Pomerne veľa žien na začiatku dojčenia rieši popraskané bradavky, nadmerné naliatie prsníkov, ktoré ich obťažuje a je bolestivé. Tieto problémy sú často dôsledkom nie celkom správneho priloženia bábätka a jeho satia.

Sestričky z novorodeneckého oddelenia nie vždy majú čas polhodinu postáť pri matke a pozorovať priebeh dojčenia, usmerniť ju a pomôcť jej, aby dojčenie bolo naozaj efektívne. 

V princípe by sme mohli povedať, že akákoľvek poloha, keď sa dieťa dobre prisaje a dokáže si vytiahnuť dostatok mlieka, je dobrá. No v posledných rokoch sa pozornosť upriamuje na tzv.

asymetrickú polohu,

pri ktorej sa prisatie dieťaťa javí ako najefektívnejšie. Odporúčame preto nastávajúcim mamičkám, aby svoje deti začínali dojčiť v tejto polohe už na začiatku, keď sa dieťatko narodí.

Ako na to – na asymetrické prisatie pri dojčení?

V tejto polohe dieťa držíme na protiľahlej ruke, než je prsník, z ktorého ideme dojčiť. Pri prikladaní napr. na ľavý prsník si pravou rukou chyťte dieťa pod hlavou a ramienkami – palcom spredu pri ušku, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko.

Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka, rovno a pevne. Pravou rukou – lakťom si ho pritlačíte k svojmu telu, tak, aby sa akoby ovíjalo okolo vášho tela.

Ľavou rukou prsník pridržiavate, prípadne vystreknete trochu mlieka a bábätko prisuniete k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky – tak, aby bábo po prisatí malo v puse veľkú časť dvorca zospodu.

V tejto chvíli sa pokúsite o čo najväčšie otvorenie úst dieťaťa – prisuňte dieťa rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdite hornú peru od jedného kútika k druhému – len hornú, ak sa to nepodarí, odsuňte ho a znovu pritiahnite a prejdite od kútika po kútik.

Akonáhle ústa otvorí, presuňte ho na prsník: hlavičku bábätka pritom zakloníte a to tak, že mu zatlačíte na ramienka – tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer – bábo uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie.     

Prečítajte si tiež: 7 zásad dobrej polohy matky pri dojčení.

Bude mierne odklonené – bude sa mu dobre dýchať a hlavne bradavka bude smerovať šikmo hore na horné podnebie. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka.

Brada sa počas celého dojčenia bude dotýkať prsníka, čím bude prsník jemne pomocou sacích pohybov masírovať – mliečko bude ľahšie tiecť. Noštek bude voľný – bude môcť voľne dýchať, dojčenie ho nebude unavovať.

Prsník sa nesmie hýbať, musíte ho držať. Dieťa prikladáte k prsníku, nesmiete ho prsníkom naháňať!

Ako by mohlo vyzerať asymetrické prisatie? Pozrite si video.

Krátke videá dobrého dojčenia, prisávania bábätiek nájdete aj tu.

Spracované podľa: dojcenie.wordpress.com, mamila.sk.

Foto: DA B. Š.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja len na doplnenie, hlavne v porodnici – nezabudnite babatko aspon pri dojceni vybrat z perinky!

    Mozno na Vas budu sestricky zazerat, dokonca od tohto „nerozvazneho“ kroku odhovarat, nedajte sa!

    Perinka brani dietatku k spravnemu prilozeniu tak, ako je to popisane v clanku. Perinka je vymysel, ktory ma nahradit maminu naruc a pochadza hlavne z dob, ked deti neboli na rooming-in a mali co najdhsie vydrzat bez mamicky u sestriciek na oddeleni.

    Umoznite babatku aj mimo dojcenia byt bez perinky – iba v plienocke si ho polozte na holy hrudnik, s volnym pristupom ku prsnikom. Zakryte sa zhora dekou a nechajte si vychutnat tento uzasny pocit – a kludne si pri tom i pospite.

Pridaj komentár