Dojčenie novorodenca v horúčavách

Mária Kopčíková 1

Na čo si dať pozor pri dojčení novorodeniatka, ak sa narodí počas veľmi horúcich dní? Môže hroziť novorodeniatkam dehydratácia?

Shutterstock

Práve som si prečítala článok o novorodencovi, ktorý žiaľ zomrel na dehydratáciu (parents.com), pričom ho jeho mama dojčila a mala pocit, že všetko je v poriadku. No nebolo a dieťatko po niekoľkých dňoch na prístrojoch v nemocnici žiaľ problémom podľahlo.

Jednou vetou je v článku zmienené, že pokiaľ kŕmite dieťa fľašou, len tak viete, koľko naozaj vypilo.

Je to smutný príbeh, ku ktorému článok ponúka len málo odborných informácií, no vyššie spomenutá veta môže niektoré čerstvé maminy viesť k tomu, že v obavách svoje deti prestanú výlučne dojčiť a nahradia prsník fľašou – len kvôli istote, či ich dieťa papá dostatočne.

Novorodenec a horúčavy

Napadla mi v tejto súvislosti spomienka na začiatok leta pred 7 rokmi. Porodila vtedy moja kamarátka, už skúsená treťorodička. Bolo to však je prvé letné dieťa a preto z pôrodnice volala, čo majú robiť (aj so spolubývajúcou), keď tie deti stále spia a sestričky ich chcú dokrmovať.

Bola som kontakt na telefóne, priebežne mi oznamovali novinky z rozhorúčenej izby a boli veľmi rady, že jediné ich dve deti neboli dokrmované, nakoľko dojčenie aj v tom teple zvládli (veď prečo by aj nie).

Ako to funguje v nemocnici? To, že vám dokŕmia dieťa sa aj tak nedozviete.

Na čo si dať pozor pri dojčení novorodeniatka, ak sa narodí počas veľmi horúcich dní?

Základné pravidlá platia stále:

  • neobmedzovať dieťa v dojčení, 
  • dojčiť na požiadanie 
  • a sledovať správne prisatie a dobré dojčenie (pauzu v brade).

Dojčenie v horúcich dňoch je u malinkých detí časté. Veľmi časté, v zásade by ste mali mať dieťa na prsníku „stále“. Nie 24 hodín, ale rátajte s tým, že v horúčave bude mať dieťa pravdepodobne potrebu piť naozaj často, častejšie než 8 razy za deň.

Nečudujte sa tomu a nehľadajte v tom žiaden problém, len to dieťaťu umožnite.

Shutterstock

Sledovať, kedy dieťa začalo kakať smolku a koľko má pomočených plienok. Smolku by malo začať kakať počas prvých 24 hodín a do štvrtého dňa po pôrode by stolica mala z tmavohnedej zmeniť farbu na žltú praženicovitú stolicu.

Ak je dieťatko málo aktívne, treba ho k aktívnejšiemu pitiu pozvbudzovať: stláčaním prsníka počas dojčenia, kontaktom koža na kožu, niekedy aj budením, ak dieťa spí dlhé časové úseky.

V horúcich dňoch môže byť na šestonedeľnej izbe 35 – 38 stupňov, čo samo o sebe znižuje ochotu dieťaťa sať. Obvykle sa dieťa ochotnejšie prisáva po západe slnka, keď sa proste izba ochladí. Preto treba využiť noc na to, aby ste dieťa dojčili, čo pôjde. Áno, príliš sa nevyspíte, ale minimalizujete problémy.

Je veľmi vhodné nebaliť dieťa do perinky. Dieťa sa bude zbytočne prehrievať a bude viacej spavé. V horúčavách novorodeniatko majte pokojne len v plienočke, ak sa prisaje v kontakte koža na kožu, v prípade potreby ho môžete zakryť látkovou plienkou.

Ak by bolo dieťatko veľmi spavé, môžete sa pokúsiť ho osviežiť oplachovaním vlažnou vodou v umývadle alebo látkovou plienkou namočenou v chladnej vode.

Viete, ako je to s predným a zadným mliekom?

Nedávajte dieťaťu vodu, ani iné tekutiny, ktoé sa pri vysokých teplotách vonku často odporúčajú aj zdravotníckymi pracovníkmi. Bábätko to pred dehydratáciou (ak by o ňu vôbec išlo) nezachráni.

Dobre dojčené dieťa dokáže z prsníka vypiť oveľa viac ako len „trošku vodičky“. Len mu to treba umožniť. Materské mlieko pokryje potrebu tekutín rovnako ako aj potrebu všetkých ostatných látok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár