Dojčenie po cisárskom reze – dá sa to

Mgr. Alexandra Mikulová 10

A bude to cisársky…

Čím ďalej viac detí prichádza na svet cisárskym rezom (pozri aj článok na  Cisársky rez), ktorý sa indikuje, aby sa zachoval život matky alebo dieťaťa. Býva plánovaný alebo sa o ňom rozhodne počas pôrodu.

Táto operácia prebieha pod celkovou alebo čiastočnou (epidurálnou, spinálnou) anestéziou.

Treba však upozorniť aj na fakt, že istý počet cisárskych rezov sa robí z určitej pohodlnosti – ba aj bez lekárskeho opodstatnenia: myslíme pri tom na strach mamičiek z normálneho pôrodu, nevôľa lekárov a mamičiek rodiť v strese (napr. v noci, cez víkendy alebo sviatky).

Nesmieme pri tom zabúdať, že hoci je cisársky rez dnes už dobre overenou technikou privádzania detí na svet, je to predsa len nemalý chirurgický zákrok.

Dôsledky?

Jeden z dôsledkov tohoto “neprirodzeného” pôrodu je bolestivá jazva, ďalej je to psychická nepohoda (už som naozaj matkou?), nepríjemný pocit pri sedení a ťažké prvé kroky po prebraní sa z anestézie.

Avšak zmobilizovanie nôh a uvedenie tela po cisárskom do pohybu je veľmi dôležité z hľadiska rýchlej rekonvalescencie. Dĺžka pobytu v nemocnici je po operácii približne týždeň a stehy sa vyberajú po 5-7 dňoch po zákroku.

mama a novorodeniatko

Budem môcť dojčiť?

Dojčenie umožňujú dva hormóny oxytocín a prolaktín. Prolaktín sa vytvára počas celého tehotenstva, zatiaľ čo oxytocín je hormón, ktorý sa začne vylučovať až na jeho konci, resp. tesne po pôrode.

Na to, aby sa dojčenie dobre rozbehlo, je teda potrebné začať s dojčením ihneď. Priloženie dieťatka k prsníku bezprostredne po pôrode je zároveň najlepším predpokladom úspešného dojčenia. Totiž, ak nedôjde do 24 hodín k stimulácii prsníka, (sanie dieťaťa alebo dráždenie bradaviek) hrozí oslabenie mechanizmu tvorby mlieka, pretože množstvo potrebných hormónov k rozbehnutiu dojčenia začne po pár hodinách po pôrode klesať.

Nech sa pôrod viedol akokoľvek (prirodzene – pôrodnými cestami alebo cisárskym rezom), tvorbu mlieka treba podporiť priložením bábätka, a to čo najskôr po jeho narodení.

Prvé dojčenie

V niektorých prípadoch – po cisárskom alebo po veľmi ťažkom pôrode pre dieťa či matku – je možné naštartovať laktáciu do 48 hodín po pôrode.

Dôležité je prikladať počas 48-72 hodín dieťatko čo najviac k prsníku ako sa len dá alebo odsávať si mliečko, ak je dieťa na satie ešte priveľmi unavené a nevládze.

Takýmto spôsobom by sa mali zo začiatku dojčiť najmä predčasne narodené deti. Matka si počas prvých dní mlieko odstriekava a lekársky personál alebo rodina ho prinášajú bábätku.

Pitiu tohoto mlieka z fľašky by sme sa mali v prvých hodinách po narodení bábätka radšej vyhnúť, aby sa nenarušil jeho prirodzení sací reflex, a tým vzrástlo riziko, že bude odmietať sať z prsníka.

Odstriekané materské mlieko sa doporučuje podávať striekačkou alebo lyžičkou. Nesmieme zabudnúť, že materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, ako aj protilátky, ktoré chránia bábätko pred infekciami a chorobami. Po 48 hodinách po pôrode nie je dojčenie úplne vylúčené, ale bude pravdepodobne prebiehať omnoho ťažšie, pretože množstvo potrebných hormónov pokleslo a dieťatko začali kŕmiť s fľaškou.

Ešte aj tá maternica!

Okrem toho, po pôrode sa začne maternica sťahovať do pôvodnej veľkosti. Tieto sťahy pri zavinovaní spôsobuje hormón oxytocín, ktorý ako sme uviedli je dôležitý aj pre dojčenie, a teda dojčenie zase napomáha zavinovaniu maternice. Avšak sťahy môžu byť bolestivé a dokážu prvé chvíle dojčenia znepríjemniť.

Ako pomôcť zavinovaniu maternice? »»»

 

Poloha pri dojčení po cisárskom

Mechanizmus spustenia laktácie (tvorby mlieka) je rovnaký pre všetky mamičky, či už rodili “normálne” alebo “cisárskym”. 

Avšak polohy pri dojčení po cisárskom reze sa odporúčajú skôr v polohe ležmo, aby sa predišlo bolesti spôsobenej jazvou na brušku po cisárskom, vhodná je najmä poloha futbalovej alebo rugby lopty (pozri článok Polohy pri dojčení po cisárskom reze).

Keďže dojčenie v ľahu nie je až také jednoduché, potrebuje mamička, ktorá začína s dojčením, pomoc a to hlavne so správnym priložením bábätka k prsníku aspoň do tej doby, kým sa jazva neuzavrie a dojčenie bude možné aj v sede.

Psyché

Problémy s dojčením po cisárskom reze sú skôr psychického pôvodu. Novorodička, ktorá takto rodila môže mať pocit, že neprežila “normálny” pôrod, že sa necíti matkou a preto nebude mať ani dostatok mlieka.

Naviac, ak sa pôrod viedol v úplnej anestézii, únava, ktorú takáto rodička prežíva, ju odrádza od dojčenia a tým u nej tvorba mlieka môže prebiehať ťažšie.

Ne-prirodzený pôrod

Nadmerná lekárske zasahovanie (tzv. premedikalizácia) do pôrodu a prílišná lekárska starostlivosť o novorodenca, s akými sa dnes stretávame, sťažujú vytvoráranie citovej väzby medzi rodičmi a dieťaťom.

Dieťa je často od matky oddelené, zatiaľ čo obom by nepretržitý fyzický kontakt iba prospel. Takto akoby dával rodičom zdravotnícky systém pocítiť, že nie sú schopní sa sami o svoje dieťa postarať, vlastne nemôžu pre dieťa nič urobiť.

Prvé dni nie sú ľahké, ale mamičky nesmú stratiť odvahu a vieru v dojčenie a v tom by im zdravotnícky personál mohol podať pomocnú ruku. Existujú aj také ochotné zdravotné sestričky, ktoré vám aj po stý-krát vysvetlia techniku, frekvenciu a polohy pri dojčení. Takto poučené mamičky sa následne ľahšie vyhnú zbytočnej bolesti.

 

 

Na povzbudenie

  • Cisársky rez nie je prekážkou pre dojčenie.
  • Matka po cisárskom reze má právo na odbornú pomoc pri dojčení.
  • Matka aj po cisárskom reze môže dostať dieťa k prsníku hneď, resp. do hodiny, po pôrode a to aj po “epidurálke” alebo po celkovej anestézii.
  • Ak k prvému dojčeniu príde až po vašom prebudení, nemusíte mať dostatok síl na dojčenia a ani vaše dieťa nemusí mať dostatok síl na sanie, čo môže byť dôsledok anestézie.
  • Dojčenie po cisárskom si vyžaduje čas, pomoc a adaptáciu.
  • Po cisárskom môže byť nástup laktácie trochu oneskorený, najmä ak je mamička obzvlášť unavená.
  • Niektoré mamičky sa sťažujú na bolestivé sťahy počas dojčenia. Ide o fyziologický jav, ktorý súvisí so sťahovaním maternice a je dočasný.
  • Po cisárskom má mať matka vyváženú stravu, zdravú, bohatú na proteíny, ovocie a zeleninu, aby sa organizmus rýchlo dostal do formy.

…a ešte potrebujeme veľa lásky, pokoja, porozumenia a povzbudenia

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mamičky skúšali ste si niektorá po pôrode uľaviť od bolesti s pumpičkou alebo ako to nazvať..takým mini zariadením ktoré možno dať na boľavé brucho? Dosť by ma zaujímalo ako veľmi to pomôže a či funguje…

  2. Aj ja som rodila planovane cisarskym v spinalnej anestezii, od stredy rana ked sa narodil moj syncek (3620g) som sa podla prikazu lekarov a sestriciek ani nesmela pohnut na posteli, nedvihat hlavu, nieto este kojit! Na moje naliehanie mi konecne priniesli maleho poobede na izbu a napriek zakazu, bolestiam som si ho vecer o siestej prvy raz prilozila k prsniku, krasne sa prisal a tahal ako divy:-) aj ked o mliecku este nebolo ani chyru ani slychu. Bol to jeden z najsilnejsich zazitkov v mojom zivote, od stastia mi az slzy vyhrkli do oci. Takto som to skusala od druheho dna, ked som uz mohla vstat z postele, kazde 2-3 hodiny a tuzobne som cakala kym sa mi prsia naleju a mohla by som kojit plnohodnotnym mlieckom svojho hladneho synceka. Medzitym sa mi uplne popraskali bradavky az do krvi, jasne ze som nevedela ako prvorodicka poriadne techniku dojcenia, malemu kazali od hladu davat glukozu, co som odmietala a stale skusala a cakala na mlieko. Nakoniec som sa dockala obrovskych naliatych prs az v nedelu, to uz som bola psychicky a fyzicky tak vycerpana, ze som kojila len s maximalnym sebazaprenim a slzami v ociach, od bolesti kvoli mojim dorananym bradavkam. Nakoniec sa to predsa rozbehlo a podarilo, aj ked ovela neskor ako u mamiciak co rodili spontanne, este tyzden som po prepusteni z nemocnice kojila so silikonovymi chranicmi na bradavkach, ale stalo to za to vydrzat. Moj syncek ma dnes skoro 17 mesiacov a kojime sa stale a vela, je to uzasne a obidvaja si to vycutnavame.

  3. Pripajam sa a povzbudzujem maminy po sekcii, da sa velmi lahko kojit po cisarskom z vlastnej skusenosti a ta bola velmi dobra, rodila som v kosickej fakultnej na Tr. SNP na 17 poschodi, pozdravujem touto cestou uzasny a vrucny personal celeho odd. zdr.sestry z novorodeneckeho z uzasnou trpezlivostou a neoblomnostou presne vedeli co a ako ma navigovat ako a kedy babo reaguje presne ovladali techniku ucenia , len ich trebalo pocuvat, nasledne sa mi nasho misa podarilo kojit 7 mesiacov. Misko sa nam narodil sekciou z dôvodu velkej porodnej hmotnosti 4800g, 6 v maja v r. 2005. Este dodam porod som mala len v spinalnej analgeze tj. od stavca L1 – dole umrtvene, cize pri plnom vedomi, mozem vrele odporucat, a ak je indikovania sekcia nebat sa analgezy, verte mi buduce mamicky, sama som zdravotna sestra a ak date na rady porodnikov a sestier vas pobyt v porodnici bude prijemnejsi a lahsie ho zvladnete. Este raz pozdravujem personal z fakultej porodnice na SNP 1, Kosice- ste super odbornici a to myslim uplne vazne.

  4. Mala som dva cis.rezy. Prvú som dojčila iba mesiac, ale to bolo tým, že somm bola neskúsená a mladá. Druhú som dojčila bez problémov 2 roky a 2mesiace. Držím palce všetkým maminám.

  5. Dojčenie po cisárskom naozaj nemusí byť problém. Rodila som na Kramároch, malého mi priniesli asi po 4 hodinách (SC bola spinalom, ktory som si stihla vypýtať 😉 Hneď sa prisal a frčali sme, len raz zo začiatku mu dali glukozu, pretože mliečka ešte nebolo dosť a bol dosť veľký (preto aj tá sc). Ak to môžem porovnať s pôrodom (prirodzeným) dcérky a začiatkami dojčenia to bolo oveľa stresujúcejšie (prvé dieťa a personál neskutočný :-/) doniesli mi ju s cumľom a nakrmenu z fľašky – dojčiť sme začali až doma (a pokračovali sme 3 roky)

    Na Kramároch sa dojčeniu naozaj venovali (hoci my sme boli ostrielaní vlci). Jedného loptoša vedľa presviedčali k prisatiu asi pol dňa,ale prišli na neho fintou s glukozou na maličku a nenápadne sa presunulu k bradavke a nakoniec ho presvedčili 🙂

    My teraz po sc dojčíme 18-ty mesiac 🙂

  6. Ja som mala plánovanú sekciu (kvôli polohe KP), hoci to nakoniec prišlo o pár dní skôr, lebo mi ráno o 05:00 odtiekla plodová voda. Veľmi som sa bála, ako to bude s mliečkom, pretože som túžila po tom, aby som mohla malého kojiť. Našťastie mliečko začalo postupne prichádzať už na 2. deň po pôrode a na 3. deň bol maličký výlučne kojený. Som nesmierne šťastná. Tento pôrod bol celkom určite mojim najkrajším doterajším zážitkom v živote. Naozaj to nie je nič strašné. Jazva samozrejme bolí, ale to bolí aj po spontánnom pôrode. Okrem toho každá bolesť raz pominie a navyše keď máte vedľa seba dieťatko…Nemám viac čo dodať.

  7. chcem len podporit vsetky mamicky po sekcii, snazila som sa 14 hodin – s vyvolavackami a atd. – otvorena na 1 prst … na uznanie lekara mi nakoniec spravili sekciu v narkoze, syn sa mi narodil 6 dni pred terminom mal 3450 gr a 54 cm. Papat mi nechcel, mala som problem aby sa mi prisal, zacali sme totiz az na druhy den – preslo viac ako 24 hodin – kvoli mojmu stavu, ale zacali sme…

    Samko sa narodil 12.7.2004 a kojila som ho do 16.7.2006 – teda dva roky, aj napriek tomu, ze uz v porodnici vyskusal co je to cumel, a napriek tomu, ze som bola nutena si mlieko aj odsavat a podavali sme mu ho aj z flase nebol s nim nikdy ziadny problem – s prikrmovanim sme zacali ked mal 5,5 mesiaca

    Vsetkym mamickam aj detickam prajem len vela trpezlivosti a stastia

  8. Chcem sa vam pochvalit aj ja a zavoren chcem aby si rovnako mamicky ktore chcu kojit pomohli ako na to.Pocas mojho tehotenstva sam a ja velmi snivala o tom ako budem kojit.Som nepocujuca a dietatko prislo na svet cisarskym rezom malý syncek mal 4,30 kg bol a strasny krasny.Ale ked som si ho na druhy den prikladala na prsia tak ich nevedel chytit velmi som sa trapila a nebyt mojej mami ktora mi vsetko vysvetlovala ako musim odsavat a ako si musimm zo zaciatku bolave bradavky natierat ! Na siedmi den ked som prisla domov a prsia sa mi strasne nalievali najradsej by som prestala kojit ale nebyt mojej mami ktora mi znovu vsetky vyhody kojenia vysvetlila ake je to pohodlne a velmi prospesne pre dietatko som to dokazala.Rodicia mi kupili elektricku odsavacku a teraz kvalitne materske mliecko ktore nevypije moj syncek pomaha aj inym detickam pretoze mesacne odovzdavam 12 l mlieka na Kramare.Tak ani vy sa nevzdavajte kojeni som si upravila po porode postavu teraz ma syncek osem mesiacov a som pekne stihla ako pred porodom.

  9. mile mamicky. nemusite sa bat o svoje mliecko. po cisarskom. rodila som velmi nezrele babatko- Barborka prisla na svet v 27 tyzdni, mam za sebou tzv. T rez. mliecko mi prislo az na stvrty den. odsavacka mi „nefungovala“ a 2 tyzdne som „mlieckovala“ rucne samozrejme na ukor mnozstva. neskor po tychto 2 „rucnych“ tyzdnoch -skusala som vzdy najprv odsavacku a az potom rucne- odsavacka zacala fungovat a ja som bola schopna „vyprodukovat“ liter mliecka denne. Barborka bola vdacny papkac no v nemocnici bola velmi dlho. z psychickych dovodov som s nou nemohla zostat celych 6 mesiacov v nemocnici a tak som si mliecko celu tu dobu odsavala. Barborka sa narodila v maji, domov prisla v oktobri a az v januari som vypocula napad mojho manzela a prilozila si Barborku k prsiam. po deviatich mesiacoch krmenia z flase sa moja dcera prisala! a na prvy sup vypila 40 ml mliecka a uspesne sme sa „kojili“ 19 mesiacov. mamicky, ZAZRAKY SA DEJU len v ne treba veri (a trosku im pomoct). drzim vam vsetky palce a paste ktore mam. zuzi

  10. ja som tiez rodila cisarskym a vecer okolo 22 som sa uz postavila. Dcerku mi priniesli az na druhy den len ukazat.Medzitym sa mi uz prsniky zacali nalievat a ja som nevedela co s tym .Sestricka ma upozornila ze by som si mala mlieko odstriekat. Neviem cim krmili moju dcerku ale o dva dni prisla rano sestra ze to okolo 9 hodiny vyskusame prilozit. Samozrejme dcerka sa neprichytila ale skusala som to stale. Aj doma sme sa pokusali pri pohodli ale ani tak to neslo.Prsniky som ako otrok odsavala den, noc a vydrzala som to 9 mesiacov.Raz moja kamoska povedalacitujem:deti nas prinutia najst skryte rezervy“ co v mojom pripade bola jasna pravda. Spozdravom mirka

Pridaj komentár