Dojčenie: Pripravte sa už v tehotenstve

Dagmar Mozolová, redakcia 0
cast tvaricky

Základom úspešného dojčenia je pripraviť sa naň už v tehotenstve. Ak totižto získate dostatok informácií o mliečku, technike dojčenia, možných problémoch či rastových „špurtoch“ dieťatka, neprekvapí vás napríklad to, že:

  • je najlepšie dojčiť dieťa bez perinky, aby sa lepšie prisalo, predídete tým poraneniam bradaviek,

  • budete mať v 6. týždni či 3. mesiaci zrazu pocit, že máte málo mlieka, ale je to preto, lebo dieťatko začne prudšie rásť a chce piť zo dňa na deň viac, a teda vy nemáte málo mlieka, len ono chce veľa. Tento stav je prechodný, nie je potrebné dieťa prikrmovať, len častejšie prikladať a mliečka jednoducho „nabehne“ toľko, koľko malý drobček spapká,

  • nemáte dojčiť každé tri hodiny, ale jednoducho vtedy, keď je dieťatko hladné

  • do 6. mesiacov by dieťa nemalo dostať do bruška nič iné, len materské mliečko,

  • v núdzi sú tu poradkyne dojčenia, ktoré ochotne poradia, stačím im brnknúť, prídu aj k vám domov, a to zadarmo,

  • ideálne je vybrať si pediatra dopredu a najmä ísť sa s ním porozprávať o názoroch na dojčenie: detský lekár podporujúci výlučné dojčenie do 6. mesiaca dieťaťa vás v prípade problémov podporí a neodporučí vám hneď umelú výživu.

    A najmä môžete informovať manžela, staré mamy, starých otcov, proste celú rodinu, ako si dojčenie predstavujete, dať im prečítať články na túto tému, požiadať ich o podporu. Poďme však pekne po poriadku. Najprv sa venujme tomu, ako sa môžeme pripraviť na dojčenie s bábom v brušku.

Ako pripraviť na dojčenie seba?

Dojčenie je vecou psychiky a nastavenia. Ale aj podpory okolia.

„Ja sa pohybujem v komunite dlhodobo dojčiacich matiek, ale na vidieku, odkiaľ pochádzam, veľmi často počúvam, že sa mlieko “stráca”, prípadne je “slabé”. Ženy mnohokrát plne dojčia len 4 -6 týždňov, a potom už pristupujú k dokrmovaniu. Myslím, že je to aj otázka podpory zo strany pediatrov. Napriek tomu, že majú isté smernice a odporúčania, veľmi často sa stretávam s tým, že ako prvú alternatívu pri problémoch navrhnú dokrmovanie umelým mliekom. Mnohé matky by aj snahu mali, ale mnohokrát ich zmätie prístup zdravotníkov,“ hovorí o svojich skúsenostiach s problémami pri dojčení poradkyňa Mária Kopčíková.

Dojčenie však nie je len vecou pediatra či sestry v pôrodnici, ale najmä matky dieťaťa.

Informovať rodinu o dojčení s prosbou o podporu už počas tehotenstva odporúča aj Mária Kopčíková. Ďalej hovorí: „Myslím, že je dobré nájsť nejakú ženu vo vašom okolí, ktorá má s dojčením skúsenosti a prípadne vám môže poradiť. Vhodné je získať kontakt na laktačné poradkyne, ktoré vedia kvalifikovane poradiť v prípade problémov a ideálne absolvovať predpôrodnú prípravu, ktorej súčasťou je aj príprava na dojčenie.“ 

Ako pripraviť na dojčenie prsníky

Samotná príprava prsníkov:

  • počas tehotenstva (a tiež počas dojčenia) by žena nemala používať na bradavky mydlo ani sprchový gél, ale umývať sa len čistou vodou,
  • pokožka bradaviek a dvorcov by nemala byť zbytočne namáhaná (žiadne kefkovanie, vyťahovanie, štipkanie, masírovanie – masáž bradaviek spôsobuje vylučovanie oxytocínu a mohla by spôsobiť problémy s predčasnými sťahmi maternice),
  • je vhodné pri sprchovaní striedať teplú a studenú vodu – stimuluje to krvný obeh,
  • pokiaľ máte možnosť, choďte po byte denne aspoň chvíľku bez podprsenky, aby pokožka bola dostatočne vetraná.

Problém nie je veľkosť, ale vpáčené bradavky!

Máte malé prsia? Nebojte sa, budete mať dostatok mlieka. Jeho množstvo nezáleží od veľkosti košíkov… Ženy s prsiami a bradavkami všetkých možných veľkostí a tvarov sú schopné vytvárať dostatok kvalitného mlieka pre svoje deti bez toho, že by si bradavky počas tehotenstva nejako špeciálne pripravovali. Problém môžu mať ženy, ktoré majú vpáčené bradavky. Opäť to nie je v množstve materského mliečka, ale v tom, že má bábätko problém prisať sa. Aj tu však existuje riešenie: už počas tehotenstva (od 26 tt.) by mali tieto ženy nosiť formovače bradaviek. Ich pôsobením môžu bradavky vystúpiť natoľko, že dieťatko nebude mať problém ich pri dojčení uchopiť. Pri nosení formovačov vyvíja podprsenka na formovače mierny tlak, ktorý pomáha bradavke vztýčiť sa.

Čo z prsníka vyteká?

Objavila sa vám na tričku škvrna? To je aj v tehotenstve celkom normálne! Prsníky sa pripravujú na svoju úlohu a začína sa v nich tvoriť kolostrum. Je to produkt mliečnej žľazy žlto – bielej farby.

Od druhého trimestra tehotnosti môže tehotnej žene vytekať len pár kvapiek, ale aj pomerne veľké množstvo. Vtedy ženy musia nosiť vložky do podprsenky alebo zberné mušle. Mledzivo vo veľkom množstve vyteká len málo ženám a netreba ho odstriekavať, ani inak „brzdiť“. Ak sa vám to stalo, je to známka toho, že mliečna žľaza pracuje tak, ako treba, je priechodná a funkčná. Nehovorí to však nič o tom, či budete mať dostatok mlieka alebo dojčiť dlhodobo (to ovplyvňuje veľa ďalších faktorov, napr. včasné a časté prikladanie dieťatka, prestávky medzi dojčeniami…).

Niektorým ženám sa mledzivo začne tvoriť až po pôrode a tvorí sa približne do 5.dňa. Vtedy sa mledzivo mení na prechodné materské mlieko. Mledzivo má vysokú výživovú hodnotu, obsahuje veľa protilátok, je bohaté na vitamíny – je to také prvé očkovanie novorodenca. Výrazne posilňuje jeho imunitný systém a je preto pre neho dôležité aj v malých dávkach. Zvyšuje črevnú peristaltiku a napomáha vylučovaniu smolky (prvej stolice detičiek). Tiež napomáha rýchlejšiemu odozneniu novorodeneckej žltačky.

Neváhajte!

Tehotenstvo je krásny čas, ktorý prežívate plnými dúškami. Využite ho na to, aby ste sa, pokiaľ je len možné, dobre pripravili. Na dojčenie a starostlivosť o dieťatko. Iste, realita je častokrát napriek informáciám prekvapujúca, ale byť dobre informovaná a mať komu zavolať, to je dobrý štart – aj do dojčenia.

Ďalšie informácie nájdete v rubrike Dojčenie a mlieko.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár