Dojčím. Ktoré lieky môžem a čomu sa mám radšej vyhnúť?

Dominika Trgová 0

Mlieko je to najlepšie, čo môže novorodenec a dojča od matky dostať a malo by mu byť poskytnuté tak často, ako si ho žiada. K tomuto tvrdeniu sa prikláňa aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá odporúča výlučné kojenie počas prvých šiestich mesiacoch života dieťaťa a pokračovať v ňom spolu s vhodným príkrmom až do dvoch rokov.

shutterstock

Často sa však stretávame so situáciou, kedy dojčiace mamičky pri užívaní niektorých liekov prestanú s dojčením alebo radšej neužívajú žiadne lieky. Pritom niekedy ide len o neopodstatnené obavy a bezdôvodné prerušenie liečby, pretože takmer pri všetkých ochoreniach nájdeme lieky, ktoré neovplyvňujúce tvorbu či zloženie materského mlieka. 

Ako teda premôcť bolesť a horúčku?

Bolesť je nepríjemný pocit, ktorým nás naše telo varuje pred možným alebo skutočným poškodením tkanív. Sprevádza mnohé ochorenia a v niektorých prípadoch upozorňuje na chorobu. Bolesť hlavy, zubov, horúčka.

Vtedy môže dojčiaca mamička siahnuť po tabletke s obsahom paracetamolu. Ten sa síce vylučuje do materského mlieka, ale v množstvách, ktoré nie sú z klinického hľadiska významné. Počas krátkodobej liečby preto nie je potrebné prerušiť dojčenie za predpokladu starostlivého sledovania dojčaťa. Dojčiace ženy tak môžu bezpečne užívať liek jeden deň. Dlhšie ako jeden deň by mali tento liek užívať len so súhlasom lekára.

V doteraz dostupných štúdiách sa preukázalo, že ibuprofén prestupuje do materského mlieka len vo veľmi nízkych koncentráciách. Neodporúča sa však, aby ibuprofén užívali dojčiace matky. Po príležitostnom podaní kyseliny acetylsalicylovej matkám sa u dojčiat nepozorovali žiadne nežiaduce účinky. Ak je opakované podávanie vysokých dávok nevyhnutné, odporúča sa prerušiť dojčenie.

V prípade, že bolesť do troch dní neustupuje, poraďte sa s lekárom. Treba liečiť príčinu bolesti, nie iba tlmiť bolesť samotnú.

 

Aj vás trápia popraskané bradavky?

Tento problém môže vznikať v dôsledku nesprávnej techniky dojčenia, hryzením dieťaťa pri dojčení, upchatým mliekovodom, hormonálnou zmenou, kožnou chorobou alebo mykotickou infekciou. Z tohto dôvodu sa odporúča po dojčení nechať vyschnúť prsník asi 10 minút na vzduchu.

Dôležité je aj pravidelné menenie vložiek do podprsenky. Medzi vhodné masti na bradavky môžeme zaradiť kalciovú masť a masti s obsahom dexpantenolu, ktoré sa nanášajú po každom dojčení, no pred ďalším dojčením je potrebné zvyšky masti odstrániť. Výhodou krémov s obsahom lanolínu, kokosového oleja, aloe a bambuckého masla je, že ich netreba pred dojčením zmývať. Pri nedostatku mlieka sa odporúča piť čaje pre dojčiace matky či užiť benedikt lekársky a senovku grécku.

Nekašlite na to!

Kašeľ pomáha odstrániť z dýchacích ciest všetko, čo ich dráždi alebo blokuje. Základom správnej liečby je určenie či ide o vlhký alebo suchý kašeľ. Vlhký kašeľ je charakteristický zvýšenou tvorbou hlienu a jeho vykašliavaním. Tento kašeľ je prospešný, lebo vedie k odstráneniu hlienov z priedušiek.

Odporúčané sú lieky, ktoré uľahčujú vykašliavanie hlienu, prípadne ho rozpúšťajú. Na zaistenie správneho účinku liekov je potrebné prijímať veľa tekutín. Užívanie liekov s obsahom ambroxolu sa neodporúča dojčiacim matkám, i napriek tomu, že sa nepredpokladá výskyt nežiaducich účinkov u dojčených detí.

Naopak, dojčiace ženy môžu siahnuť po bylinnom sirupe s obsahom skorocelu, materinej dúšky a eukalyptu.

Na rozdiel od vlhkého kašľa, suchý kašeľ je neproduktívny, škriabe a pri dlhšie pretrvávajúcich ťažkostiach i bolí. Vhodné sú liečivé prípravky na tlmenie kašľa. Pri ich výbere sa osobne poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Bolesť v krku často sprevádza iné ochorenie.

Najčastejšie ide o prechladnutie či chrípku. Bolesť sa prejavuje škriabaním alebo pálením, sťaženým prehĺtaním a niekedy i chrapotom. Miernejšia forma zápalu prejde do niekoľkých dní. Liečba zahŕňa tlmenie bolesti a lokálnu podpornú liečbu príčin bolesti.

Vhodné sú spreje a pastilky s obsahom šalvie lekárskej, ktorá má protizápalový a protimikrobiálny účinok. Naopak, kontraindikované sú prípravky s obsahom jódu. Vážnejšia infekcia, najmä ak sú postihnuté mandle, si vyžaduje lekárske vyšetrenie.

V prípade, že máte pochybnosti o tom či môžete liek užiť alebo nie, neváhajte vyhľadať lekára alebo lekárnika. Od nich sa zároveň dozviete, ako sa môžete čo najrýchlejšie vyliečiť a venovať tak celú pozornosť len svojmu malému drobcovi. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Dominika Trgová

Farmaceutická laborantka z lekárne Dr.Max v Trenčíne

články autora...

Pridaj komentár