Koľko vypije? – pýta sa lekárka mamičky v ambulancii.
150, – znie odpoveď.
Áno, to je dobre. Ty si fešák,- chváli doktorka chlapčeka.
A moje vypije koľko? pýtam sa v duchu. Ako to mám odmerať? Ako viem, či vypilo bábätko dosť na to, aby dobre rástlo? Je smerodajné to, ako priberá? Alebo či je spokojné a neplače? A ak niektorá mamička nemôže dojčiť, ale má dostatok mlieka, stačí bábätku, keď si ho bude odstriekavať a podávať z fľaše?
Stačí materské mlieko v lete, alebo mám dať dieťatku vodu od smädu? A keď chce ešte mlieko po príkrme, môžem mu ho ponúknuť?
Komentáre k článku
vypije tolko, kolko potrebuje a tabulky su iba orientačne. Každe dieta je ine
Mam niekolko namietok voci urcitym odporucaniam dr. Babinskej. urcite je svedomita a dobra pediatricka, ale ako som upozornil UNICEF Slovakia, prezidenta Sleovenskej Lekarskej spolocnosti, predsedu Slovenskej pediatrickej spolocnosti a riaditela Detkskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. ze zial poradenstvo pediatrov je nadstatndarne ovplivnene vyrobcami umeleho mlieka a dokonca tzv dojceneckej vody. Mnoho zkreslenych informacii vychadza z popredneho vyucovacieho centra Lekarskej fakulty Komenskeho univerzity v Bratislave, z 2 detskej kliniky. Staci s apozriet na ich spoznorov konferencii, ktore klinika organizuje. Finacna podpora zda sa, ze prinasa svoje vysledky.
Pani dr. Babinska stravila pred niekolkymi rokmi studijny pobyt v poprednej kanadskej detskej nemocnici a urcite mala moznost navstivit nejaky supermarket alebo lekaren. Urcite sa nestretla s balenou dojceneckou vodou. Rafinovane doporucenie dojceneckej vody dojcenemu dietatu nema ziadny medicinsky vyznam. (ked uz, staci aj prevarena voda z vodovodu a neskor ochladena). Podla doporucenia americkeho uradu pre zdravie zien pri MZ: “Even in hot climates, breastfed infants do not need water or juice.” “Ani v horucich klimach dojcene deti nepotrebuju vodu a dzuz” V USA, tak ako v Kanade balena dojcenecka voda sa nepredava a vyrobcovia balenych vod ni su prepojeny na pediatricke konferencie, kongresy a odborne sympozia. Podla poradenstva staci trocha castejsie dojcit pocas hurucav.
Pani dr. Babinska negativne boduje v poradenstve: “Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé”
Nezavisla odborna literatura jednohlasne doporucuje zavedenie kravskeho mlieka po prvom roku, ak mamicka prestala dojcit. Doporucuje sa zaviest podavania plnotucneho mlieka. V pripade alergie na kravske mlieko, je nutne sa poradit z pediatrom na doporucenie sojoveho mlieka.
Preco Dr. Babinska spomina umele mlieko. Nad standarna investicia vyrobcami umeleho mlieka (Nutricia, Nestle, Sunar, atd.) do pediatrickych konferencii, kongresov a edukacnych sympozii musi may komercny navrat. Zial, pediatria takto dnes funguje na Slovensku, nieco za nieco a popredny odbornici stracaju eticke rozhodovanie bez konfliktu zaujmov. A clenovia vyboru Slovenskej pediatrickej spolocnosti spia s cistym svedomim, tak isto predtavidelia UNICEF pre Baby Friendly Hospitals a predseda Narodneho programu na podporu dojcenia pri MZSR.
Madari maju jeden dobry vyraz: “Penz bezsel, kutya ugat”. Teda, peniaze rozpravaju a psy stekaju.
Je to smutne, tie umele mlieka nie su lacne na slovenske prijmy. Preto dojcacie mamicky musia byt aj trocha vigilantne. Dobry pediater poradi podla svedomia a podla znalosti odbornej medicinskej literature, ktoru publikovali bez konfliknychzaujmov. Vo vecsine pripadoch doporucenie dokumentov WHO/UNICEF moze byt presvedcive.
Moje dieta prejavovalo silny zaujem o nas obsah tanierov od 4 mesiaca. Sliny mu tiekli ako psikovi. Napriek doporuceniam vylucne dojcit do 6-eho mesica, pocuvala som svoje dieta a zaradila zeleninove a neskor maskove pyre a kase, po ktorych sa len tak zaprasilo medzi dojcenim. Samozrejme, lekarka krcila nosom, ale mna to nepresvedcilo. Sranda je, ze nedavny vyskum v UK hovori, ze 4 mesiace je zlomovy bod, kedy vylucne dojcenie detom nestaci. Takze vo vsetkom pocuvajte seba.
TAK MI SME MALI TEN PROBLEM…MALI KIKI MA 3 MESIACE.V PRVE2 MESIACE PRIBERAL 1KG ZA MESIAC V TOMTO 3MESIACI PRIBRAL LEN 400G.NEVIEM CI MAM DOST MLIECKA,ALE MALI KIKI KED SA NAPAPKA TAK JA MLIECKO ESTE ODSTRIEKAM….??PORADITE V COM MOZE BYT TO,ZE TAK MALO PRIBRAL…
Mam 11.mesacnu dceru a kojim ju rano, poobede, ked prideme domov z jasli (cca 16.30) a vecer pred spanim. V noci sa este stale budi, cize kojime aj vtedy. Je to vycerpavajuce, nakolko som nastupila do prace ked dcerka mala 6.mesiacov. Skusala som jej sem tam ponuknut umele mlieko, nutrilon, bebu, sunar, ale nic z toho nechcela. Aj teraz, ked uz papa, nechce ziadne umele mlieko, len materske. Taktiez odmieta vecer akukolvek mliecnu, ci nemliecnu kasu, ani obilninovu, ani ryzovu. Bud papa zemiaky alebo cestoviny, aby sa vecer zasytila. Neviete mi poradit? Chcela by som ju pomaly prestat kojit.
To mi luto, ze mala mala taku silnu reakciu. Posielam len taky kratky vypocet, obsahu zeleza v potravinach co som narychlo nasla na nete. Ak najdes nieco nove, urcite sem daj nejake odkazy. mYslim, ze aj na diskusiach na babetko toho bolo dost, len nemam cas sa v tom teraz hrabat. Este viem, ze dobre zdroje pre take male babo, ako mas ty, su susene slivky, susene brusnice, cucoriedky (cerstve), cervena repa. Susene ovocie namocit na niekolko hodin, pomliet a podavat
Levica, vďaka za fakty, musím ďalej hľadať, lebo malá sa celá vysypala, pravdepod. je to s tých kvapiek železa, lebo nové potraviny v čase choroby nezavádzam.Lekárka naordinovala Fenistil a vysadiť železo.Musím si doštudovať všetko o prírodných zdrojoch železa a jeho vstrebávaní z MM. Podľa hesla: Čo si nenaštuduješ, nevieš.
Janka, k tomuto prilozim zopar faktov z knizky o kojeni od americkeho pediatra W. Searsa. Hlupe je, ze rozne knihy prinasaju rozne nazory, ale to je zivot. Drzala by som sa vsak nazorov niekoho, kto sa tejto teme skutocne venuje a nie je len doktor, ktory vie vseobecne informacie o kojeni. Nepredpokladam, ze tvoja doktorka venuje hodiny studiu o kojeni a materskom mlieckui. Zda sa mi, ze teda spravne informacie si mamicka musi ziskat sama a casto su v rozpore s klasickymi lekarskymi radami. ALe posud sama:”ziadna tovaren nedokaze vyrobit mineraly a vitaminy tak dobre ako matka sama. Na papieri moze vyzerat profil materskeho mlieka a umeleho mlieka rovnako – alebo sa moze dokonca zdat, ze umele mlieko moze moze obsahovat viac vyzivnych latok.. to vsak moze zavadzat. Vyzivne latky, ktore vyraba matka su lepsie, lebo su lepsie vyuzitelne. …Tri dolezite mineraly, kalcium, fosfor a zelezo sa nachadzaju v mensich mnozstvach ….. ale maju vysoku biovyuzitelnost. Napriklad dieta dokaze absorbovat 50 az 80% percent zeleza s materskeho mlieka. S umeleho mlieka (pozn. levice : alebo z ineho umeleho zdroja) dokaze dieta absorbovat iba 4 %… a spracovavanie takehoto zeleza prinasa aj svoju metabolicku cenu – nevyzrety traviaci sysem sa musi zbavovat nadbytku… moze sposobit zazivacie tazkosti, znemozni mnozenie dobrych bakterii v zaludku a umoznuje mnozenie neziaducich bakterii… atd atd. Tak si vyber. Ja by som do nej zelezo nepchala, ale verim, ze je tazko sa rozhodnut.
Tiež som zástankyňou dojčenia. Syna som dojčila 13 mes., po narodení mal síce žltačku, následne zlý krvný obraz a pečeň. testy, 4 mesiace bral železo a všeličo iné. Bola som rada, že má MM, myslím, že sa pozviechal aj vďaka nemu. Pri 2. tehotenstve som poctivo brala železo. Dcéra sa narodila v termíne – 4,20kg. Do pol roka kojená, potom príkrmy. Išlo to 1. mesiac slabšie, mliečko jej bolo milšie. Teraz má 7 mesiacov, dostala vysoké horúčky, začali hľadať príčinu, lebo navonok vyzerala o.k. Bola to viróza. Urobili jej krvný obraz a má nízke hodnoty červených krviniek. Vraj trpí nedostatkom železa. Tak teda neviem, ako je to so železom v MM. Ja sa stravujem normálne.4 razy týždenne si dám kúsok mäsa, obľubujem zeleninu, ovocie. Len vitamínové doplnky som nebrala žiadne. Bola chyba v tom? Kávu pijem slabú s mliekom .(1-2 šálky denne) Teraz do malej musím pchať železo 3-krát denne 12 kvapiek a dostáva injekcie B 12-tky. Veľmi ma to nepotešilo.
Clanocek je v celku fajn pozitivny k dojceniu, neda mi vsak nereagovat na posledny odstavec:
“Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé” ….. aj umele mlieko je len kravske mlieko, prisposobene a s pridavkom umelych vitaminov. Takze materske mlieko je ta najlepsie volba, nie len dobra volba.
“V prípade, že sa rozhodne pre dojčenie, mala by pamätať na to, že dojčenie je pre materský organizmus istou záťažou. Spája sa s rizikom zvýšených strát živín na tvorbu materského mlieka a následných problémov, ako osteoporóza, anémia, kazivosť zubov. Pre dieťa je dôležité, aby malo zdravú mamu a pre zachovanie dobrého zdravia matky je nevyhnutné kvalitná výživa, zvážiť možno aj užívanie doplnkov výživy” …………. a tento vyrok by si zasluzil cierny bod. Podla mna nepriamo nabada matky aby uz v neskorsom veku dietata nekojili a vyvolava strach, ze to ich organizmu skodi. Preboha, kde to zijeme? Materstvo a kojene je uplne prirodzene, organizmus matky je na to prisposobeny. Prestanme uz strast matky, ze im vypadnu zuby a radsej nech im daju kravske mlieko. Kravske mlieko je pre teliatko a vase dieta moze kludne pockat kym bude pit toto mlieko. Materske mlieko ma presne to co mam mat.
Levica, nie je to tak uplne. Mozno ked mas jedno dieta. Ale ked mas 4-5 deti po sebe a kontinualne 10 a viac rokov kojis, necha to na teba stopy. Hovorim z vlastnej skusenosit.
vypije tolko, kolko potrebuje a tabulky su iba orientačne. Každe dieta je ine
dcera ma rok a každy večer před spanim mi vypije cca 200ml tepleho mliečka sunar s vanilkovou prichutou
vypije tolko, kolko doslova potrebuje
tak toto som kontrolovala prvych polrok a potom už takmer vobec nie. Okrem mliečka mi pila vodu, čaje, takže tekutim mala dost
tolko kolko potrebuje a kde je dieta kojene, zistit sa to neda. Ked pije umele, zistit to nie je ťažke
kedže pije mliečko z flaše, tak vždy presne viem, kolko mliečka mi dcerka vypije
tolko kolko potrebuje. Kedě nekojim a synček mi pije umele mliečko tak vždy viem kolko mliečka vypil
Stáva sa to, pravdepodobne budeš musieť prikrmiť umelým mliekom, ale v dnšenej dobe to nie je už žiadny problém
No ja mam ten problem ze moj vypije, ale cim dalej tym viac a ja mam problem s mliekom… Nie je ho proste dostatok.
Skus Sunar premium, ma super zlozenie. Ja som ho davala dcerke od zaciatku, nemala som mlieko vobec 🙁
Mam niekolko namietok voci urcitym odporucaniam dr. Babinskej. urcite je svedomita a dobra pediatricka, ale ako som upozornil UNICEF Slovakia, prezidenta Sleovenskej Lekarskej spolocnosti, predsedu Slovenskej pediatrickej spolocnosti a riaditela Detkskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. ze zial poradenstvo pediatrov je nadstatndarne ovplivnene vyrobcami umeleho mlieka a dokonca tzv dojceneckej vody. Mnoho zkreslenych informacii vychadza z popredneho vyucovacieho centra Lekarskej fakulty Komenskeho univerzity v Bratislave, z 2 detskej kliniky. Staci s apozriet na ich spoznorov konferencii, ktore klinika organizuje. Finacna podpora zda sa, ze prinasa svoje vysledky.
Pani dr. Babinska stravila pred niekolkymi rokmi studijny pobyt v poprednej kanadskej detskej nemocnici a urcite mala moznost navstivit nejaky supermarket alebo lekaren. Urcite sa nestretla s balenou dojceneckou vodou. Rafinovane doporucenie dojceneckej vody dojcenemu dietatu nema ziadny medicinsky vyznam. (ked uz, staci aj prevarena voda z vodovodu a neskor ochladena). Podla doporucenia americkeho uradu pre zdravie zien pri MZ: “Even in hot climates, breastfed infants do not need water or juice.” “Ani v horucich klimach dojcene deti nepotrebuju vodu a dzuz” V USA, tak ako v Kanade balena dojcenecka voda sa nepredava a vyrobcovia balenych vod ni su prepojeny na pediatricke konferencie, kongresy a odborne sympozia. Podla poradenstva staci trocha castejsie dojcit pocas hurucav.
Pani dr. Babinska negativne boduje v poradenstve: “Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé”
Nezavisla odborna literatura jednohlasne doporucuje zavedenie kravskeho mlieka po prvom roku, ak mamicka prestala dojcit. Doporucuje sa zaviest podavania plnotucneho mlieka. V pripade alergie na kravske mlieko, je nutne sa poradit z pediatrom na doporucenie sojoveho mlieka.
Preco Dr. Babinska spomina umele mlieko. Nad standarna investicia vyrobcami umeleho mlieka (Nutricia, Nestle, Sunar, atd.) do pediatrickych konferencii, kongresov a edukacnych sympozii musi may komercny navrat. Zial, pediatria takto dnes funguje na Slovensku, nieco za nieco a popredny odbornici stracaju eticke rozhodovanie bez konfliktu zaujmov. A clenovia vyboru Slovenskej pediatrickej spolocnosti spia s cistym svedomim, tak isto predtavidelia UNICEF pre Baby Friendly Hospitals a predseda Narodneho programu na podporu dojcenia pri MZSR.
Madari maju jeden dobry vyraz: “Penz bezsel, kutya ugat”. Teda, peniaze rozpravaju a psy stekaju.
Je to smutne, tie umele mlieka nie su lacne na slovenske prijmy. Preto dojcacie mamicky musia byt aj trocha vigilantne. Dobry pediater poradi podla svedomia a podla znalosti odbornej medicinskej literature, ktoru publikovali bez konfliknychzaujmov. Vo vecsine pripadoch doporucenie dokumentov WHO/UNICEF moze byt presvedcive.
Moje dieta prejavovalo silny zaujem o nas obsah tanierov od 4 mesiaca. Sliny mu tiekli ako psikovi. Napriek doporuceniam vylucne dojcit do 6-eho mesica, pocuvala som svoje dieta a zaradila zeleninove a neskor maskove pyre a kase, po ktorych sa len tak zaprasilo medzi dojcenim. Samozrejme, lekarka krcila nosom, ale mna to nepresvedcilo. Sranda je, ze nedavny vyskum v UK hovori, ze 4 mesiace je zlomovy bod, kedy vylucne dojcenie detom nestaci. Takze vo vsetkom pocuvajte seba.
TAK MI SME MALI TEN PROBLEM…MALI KIKI MA 3 MESIACE.V PRVE2 MESIACE PRIBERAL 1KG ZA MESIAC V TOMTO 3MESIACI PRIBRAL LEN 400G.NEVIEM CI MAM DOST MLIECKA,ALE MALI KIKI KED SA NAPAPKA TAK JA MLIECKO ESTE ODSTRIEKAM….??PORADITE V COM MOZE BYT TO,ZE TAK MALO PRIBRAL…
Mam 11.mesacnu dceru a kojim ju rano, poobede, ked prideme domov z jasli (cca 16.30) a vecer pred spanim. V noci sa este stale budi, cize kojime aj vtedy. Je to vycerpavajuce, nakolko som nastupila do prace ked dcerka mala 6.mesiacov. Skusala som jej sem tam ponuknut umele mlieko, nutrilon, bebu, sunar, ale nic z toho nechcela. Aj teraz, ked uz papa, nechce ziadne umele mlieko, len materske. Taktiez odmieta vecer akukolvek mliecnu, ci nemliecnu kasu, ani obilninovu, ani ryzovu. Bud papa zemiaky alebo cestoviny, aby sa vecer zasytila. Neviete mi poradit? Chcela by som ju pomaly prestat kojit.
To mi luto, ze mala mala taku silnu reakciu. Posielam len taky kratky vypocet, obsahu zeleza v potravinach co som narychlo nasla na nete. Ak najdes nieco nove, urcite sem daj nejake odkazy. mYslim, ze aj na diskusiach na babetko toho bolo dost, len nemam cas sa v tom teraz hrabat. Este viem, ze dobre zdroje pre take male babo, ako mas ty, su susene slivky, susene brusnice, cucoriedky (cerstve), cervena repa. Susene ovocie namocit na niekolko hodin, pomliet a podavat
Drzim palce.
ZDROJE ŽELEZA
Potravina – obsah železa
(mg/100g)
Mlieko, vajcia
Slepačí žľtok 7,2
Kravské a kozie mlieko 0,1
Mäso, hydina, ryby
Hovädzie chudé 4,1
Slepačie stehno 2,5
Kapor 1,1
Treska 0,4
Zelenina
Pažítka 8,9
Petržlenová vnať 5,0
Špenát 3,4
Zemiaky 1,0
Biela kapusta 0,9
Ovocie a orechy
Mak 17,3
Lieskové orechy 13,7
Banány 1,7
Čierne ríbezle 1,4
Jablká 0,7
Cereálie a strukoviny
Šošovica 14,7
Pšeničné kĺíčky 8,6
Lúpaná ryža 7,9
Hrach 6,3
Celozrnná pšeničná múka 3,0
Levica, vďaka za fakty, musím ďalej hľadať, lebo malá sa celá vysypala, pravdepod. je to s tých kvapiek železa, lebo nové potraviny v čase choroby nezavádzam.Lekárka naordinovala Fenistil a vysadiť železo.Musím si doštudovať všetko o prírodných zdrojoch železa a jeho vstrebávaní z MM. Podľa hesla: Čo si nenaštuduješ, nevieš.
Janka, k tomuto prilozim zopar faktov z knizky o kojeni od americkeho pediatra W. Searsa. Hlupe je, ze rozne knihy prinasaju rozne nazory, ale to je zivot. Drzala by som sa vsak nazorov niekoho, kto sa tejto teme skutocne venuje a nie je len doktor, ktory vie vseobecne informacie o kojeni. Nepredpokladam, ze tvoja doktorka venuje hodiny studiu o kojeni a materskom mlieckui. Zda sa mi, ze teda spravne informacie si mamicka musi ziskat sama a casto su v rozpore s klasickymi lekarskymi radami. ALe posud sama:”ziadna tovaren nedokaze vyrobit mineraly a vitaminy tak dobre ako matka sama. Na papieri moze vyzerat profil materskeho mlieka a umeleho mlieka rovnako – alebo sa moze dokonca zdat, ze umele mlieko moze moze obsahovat viac vyzivnych latok.. to vsak moze zavadzat. Vyzivne latky, ktore vyraba matka su lepsie, lebo su lepsie vyuzitelne. …Tri dolezite mineraly, kalcium, fosfor a zelezo sa nachadzaju v mensich mnozstvach ….. ale maju vysoku biovyuzitelnost. Napriklad dieta dokaze absorbovat 50 az 80% percent zeleza s materskeho mlieka. S umeleho mlieka (pozn. levice : alebo z ineho umeleho zdroja) dokaze dieta absorbovat iba 4 %… a spracovavanie takehoto zeleza prinasa aj svoju metabolicku cenu – nevyzrety traviaci sysem sa musi zbavovat nadbytku… moze sposobit zazivacie tazkosti, znemozni mnozenie dobrych bakterii v zaludku a umoznuje mnozenie neziaducich bakterii… atd atd. Tak si vyber. Ja by som do nej zelezo nepchala, ale verim, ze je tazko sa rozhodnut.
Tiež som zástankyňou dojčenia. Syna som dojčila 13 mes., po narodení mal síce žltačku, následne zlý krvný obraz a pečeň. testy, 4 mesiace bral železo a všeličo iné. Bola som rada, že má MM, myslím, že sa pozviechal aj vďaka nemu. Pri 2. tehotenstve som poctivo brala železo. Dcéra sa narodila v termíne – 4,20kg. Do pol roka kojená, potom príkrmy. Išlo to 1. mesiac slabšie, mliečko jej bolo milšie. Teraz má 7 mesiacov, dostala vysoké horúčky, začali hľadať príčinu, lebo navonok vyzerala o.k. Bola to viróza. Urobili jej krvný obraz a má nízke hodnoty červených krviniek. Vraj trpí nedostatkom železa. Tak teda neviem, ako je to so železom v MM. Ja sa stravujem normálne.4 razy týždenne si dám kúsok mäsa, obľubujem zeleninu, ovocie. Len vitamínové doplnky som nebrala žiadne. Bola chyba v tom? Kávu pijem slabú s mliekom .(1-2 šálky denne) Teraz do malej musím pchať železo 3-krát denne 12 kvapiek a dostáva injekcie B 12-tky. Veľmi ma to nepotešilo.
Clanocek je v celku fajn pozitivny k dojceniu, neda mi vsak nereagovat na posledny odstavec:
“Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé” ….. aj umele mlieko je len kravske mlieko, prisposobene a s pridavkom umelych vitaminov. Takze materske mlieko je ta najlepsie volba, nie len dobra volba.
“V prípade, že sa rozhodne pre dojčenie, mala by pamätať na to, že dojčenie je pre materský organizmus istou záťažou. Spája sa s rizikom zvýšených strát živín na tvorbu materského mlieka a následných problémov, ako osteoporóza, anémia, kazivosť zubov. Pre dieťa je dôležité, aby malo zdravú mamu a pre zachovanie dobrého zdravia matky je nevyhnutné kvalitná výživa, zvážiť možno aj užívanie doplnkov výživy” …………. a tento vyrok by si zasluzil cierny bod. Podla mna nepriamo nabada matky aby uz v neskorsom veku dietata nekojili a vyvolava strach, ze to ich organizmu skodi. Preboha, kde to zijeme? Materstvo a kojene je uplne prirodzene, organizmus matky je na to prisposobeny. Prestanme uz strast matky, ze im vypadnu zuby a radsej nech im daju kravske mlieko. Kravske mlieko je pre teliatko a vase dieta moze kludne pockat kym bude pit toto mlieko. Materske mlieko ma presne to co mam mat.
Levica, nie je to tak uplne. Mozno ked mas jedno dieta. Ale ked mas 4-5 deti po sebe a kontinualne 10 a viac rokov kojis, necha to na teba stopy. Hovorim z vlastnej skusenosit.