Kravské mlieko áno alebo nie? 1. časť

Mgr. Jaroslava Červeňáková 132

mlieko v pohari

V poslednej dobe sa rozbehli (v médiách, školských a predškolských zariadeniach) rôzne kampane potravinárskych firiem, v spolupráci s niektorými lekármi, na podporu pitia kravského mlieka a to predovšetkým u malých detí.

Veľa sa hovorí o jeho zdravie podporujúcich vlastnostiach, ale bohužiaľ sú to často neúplné alebo až zavádzajúce informácie. Nasledujúce riadky Vám môžu poskytnúť aj trochu iný pohľad na kravské mlieko ako také.

Prvé mesiace života: Aj keď tejto vekovej kategórie sa spomínané kampane netýkajú, nemožno nespomenúť ešte stále zažitú benevolenciu k tzv. náhradným umelým mliekam (upraveným kravským mliekam). Napriek oficiálnej osvete o nenahraditeľnosti materského mlieka iným je všeobecná mienka taká, že umelé mlieko je plnohodnotnou náhradou materského mlieka a pri prvých problémoch s dojčením mamičky ihneď po ňom siahnu. Bohužiaľ často-krát aj na podnet svojich pediatrov. (Len 1-2 % žien naozaj nemôže dojčiť zo zdravotných dôvodov. V ostatných prípadoch ženy strácajú mlieko v dôsledku neinformovannosti, nesprávnej techniky a postupov dojčenia, v dôsledku neschopnosti a neochote zvládnuť laktačné krízy a v dôsledku mylnej predstavy, že kravské upravované mlieka sú 100% náhradou za dojčenie). Umelé mlieka by však mali byť posledným východiskom a nie alternatívou dojčenia. Kŕmenie umelým mliekom je abnormalita, za ktorú deti platia svojím zdravím (časté alergie, tráviace problémy, preťažovanie obličiek, ekzematické stavy, odlišná stavba tela, neskoršie dozrievanie mozgu, únava, nižšia obranyschopnosť, preťažovanie vyvíjajúceho sa organizmu neprirodzenou stravou a následne nutným predčasným zavádzaním tuhej stravy atď.). 

Ale ako je to s pitím kravského mlieka v neskoršom veku (po odstavení) a v dospelosti? Je to naozaj nutné pre naše zdravie ako nás presviedčajú mnohé reklamy…? Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že človek je jediný cicavec, ktorý svojím mláďatám nanucuje mlieko iného živočíšneho druhu. A zároveň jediným cicavcom, ktorý si myslí, že má v dospelosti nevyhnutnú potrebu piť mlieko iného cicavca. (Hoci nám to príroda, v rámci našeho druhu, neumožňuje). Je dôležité zdôrazniť, že mlieko ako také je strava určená pre mláďatá cicavcov, ktoré inú stravu ešte nemôžu prijímať, lebo na to nie je ich tráviaci systém uspôsobený. Mlieko nikdy nebolo prírodou určené dospelému jedincovi, ktorý už dokáže prijímať tvrdú stravu. Pre dospelých (a už vlastne aj odstavené deti) je prirodzené získavať bielkoviny a výživné látky z iných zdrojov. Robia to tak všetky cicavce a niet dôvodu, prečo by človek mal byť výnimkou. Kravské mlieko, alebo zložením podobné mlieko iného cicavca, je možné použiť príležitostne ako výživový doplnok pre chorých a starých, ale určite nie sú na jeho pití odkázaní zdraví ľudia a už prirodzene odstavené deti. (Je zvláštne, že väčšina dospelých, ktorí sú presvedčení o potrebe pitia mlieka, sa pitia mlieka vlastného druhu – tj. materského mlieka – v dospelosti štíti a priam to pokladajú za zvrátené.) Úplne nepochopiteľné je ďalej z tohoto hľadiska dopĺňanie stravy dojčených detí, kravskými mliečnymi výrobkami. (Medzi mladými mamičkami kolujú mylné názory, že napr. po 6 mesiacoch – 1 roku je materské mlieko už nepostačujúce a je potrebné ho dopĺňať niečím „výživnejším“ – upravenými kravskými mliekami.) Akoby materské mlieko nebolo dostatočne výživné, akoby nebolo postačujúce pre zdravý vývin ľudských mláďat, akoby nás ľudí príroda nedostatočne vybavila a zároveň akoby jedine kravské mlieko bolo to pravé plnohodnotné mlieko pre človeka. Pritom materské mlieko sa svojim zložením neustále prispôsobuje potrebám dieťaťa, čo sa o kravskom mlieku povedať vôbec nedá. 

Ľudský organizmus v období približne 3 rokov stráca schopnosť tráviť mlieko ako také – tak ako všetky cicavce po istom čase. (Je to individuálne, dnešné deti strácajú túto schopnosť často aj skôr, v dôsledku prekrmovania kravskými mliečnymi výrobkami). Je to vlastne doba, kedy by sa dieťa prirodzene samo odstavilo od dojčenia, keby sme mu tú možnosť dlhého dojčenia dali. A tak ako iné cicavce by si aj ono bolo schopné v ďalšom období získať potrebné živiny (bielkoviny, vápnik atď.) z inej stravy, prináležiacej dospelým. Najzdravším zdrojom bielkovín sú semená rastlín, strukoviny, celozrné obilniny, orechy… Rovnaký obsah vápnika ako v mlieku (na 100g ~ 125mg vápnika) sa nachádza napr. v kapuste, fazuli alebo sóji a desaťnásobné množstvo sa nachádza v maku. (Takže nie je pravda, že mlieko je našim najväčším zdrojom vápnika ako propagujú mliekarenské firmy). Veľkým zdrojom vápnika sú tiež orechy a mandle. Kto je zvyknutý na pokrmy z kravského mlieka, môže ho nahradiť napr. sójovým. (Ak je pre niekoho neprijateľné nekonzumovať kravské mlieko a výrobky z neho, mal by ich zaraďovať do svojej stravy tak ako iné potraviny – t.j. 1- 2 krát do týždňa. A to platí aj pre deti cca od 1 roku. Určite nie je pre nich vhodná výživa denne ráno a večer fľaša s mliekom či kakaom, plus rôzne mliečne kaše a či iné mliečne pokrmy). Propagovaná potreba dopĺňať si laktobaktérie (potrebné k správnej funkcii čreva a tým vytvárajúce aj prirodzenú imunitu organizmu) vo forme jogurtov a mliečnych nápojov umelo obohatených o tieto baktérie, je mylná. Telo si ich pri správnej výžive vytvára samo v črevnej flóre a nie je potrebné ich preventívne dodávať. V prípade istých chorobných alebo rekonvalescenčných stavov je ich možné získať napr. z pivných kvasníc (Pangamin Bifi) a zároveň sa vyhnúť ostatným negatívnym účinkom, ktoré požívanie mliečnych výrobkov so sebou prináša. (V črevách vegetariánov a ľudí stravujúcich sa malými množstvami mäsa sa nachádza zvýšené množstvo probiotických mikroorganizmov a množstvo mikroorganizmov zodpovedných za tvorbu rakovinových zlúčenín je minimálne.)

Ak hovoríme o potrebe pitia mlieka, máme zväčša na mysli kravské mlieko. Ale sú tu aj mlieka iných cicavcov a podľa istých štúdií je zložením najbližšie materskému mlieku práve kozie mlieko. Málokto vie, že rozdiely medzi mliekami jednotlivých cicavcov sú tak veľké, že ich zámenou by mnohé mláďatá vôbec neprežili. Napr. slávny príbeh o Rómulusovi a Rémusovi je v doslovnom ponímaní vlastne nereálny, lebo podanie vlčieho mlieka dojčatám by zákonite viedlo k ich skolabovaniu a smrti. Každé mlieko toho- ktorého cicavca je mu tzv. „šité na mieru“ a dodáva práve tie živiny a podporuje tie vlastnosti, ktoré daný druh pre svoj vývoj a rast potrebuje. Kravské mlieko je určené pre teľatá a podporuje stavbu tela i duševné vlastnosti typické pre svoj druh. Zaujímavo vyzerá z tohto hľadiska porovnanie pomeru telesných proporcií človeka a kravy, a zároveň pomeru bielkovín ku sacharidom a tukom v materskom a kravskom mlieku. Vidíme, že tieto dva pomery sú identické pre ten ktorý živočíšny druh a jemu prislúchajúce mlieko pre človeka 1:7 a pre kravu 2:5/, čo nie je náhoda. (Dĺžka kravy zodpovedá výške človeka, keďže človek sa zo štyroch nôh vzpriamil na dve). 

Videné napr. z hľadiska fyzického vývoja dieťaťa, ktorý je závislý na strave, je nutné priznať, že dieťa krmené kravským mliekom má tendenciu mať stavbu kostry a telesný rast väčší, analogicky s kravským. I duševný vývoj je závislý na tom, čo jeme. Tak vývoj detí, kŕmených kravským mliekom, má tendenciu spomaľovať sa, deti sú tupejšie, pretože sa tu prejavuje nedostatok citlivosti. (Pravda je teda taká, že nie dojčené deti napredujú rýchlejšie vo vývoji, ale že tie druhé vo vývoji zaostávajú). Tieto negatívne vplyvy, pri konzumácii kravského mlieka, sa prejavujú v miernejšej forme aj v neskoršom veku dieťaťa, kedy jeho rast a vývoj už nie je taký prudký ako v prvé roky života a taktiež u dospelého človeka, kedže aj jemu sa pomaly ale bez prestania regenerujú všetky orgány (a stavebným kameňom sú živiny, ktoré mu dodáme).

 

Pokračovanie…
 

Poznámka redakcie:

S niektorými vysloveným názormi v tomto článku sa redakcia nestotožňuje, ale považujeme ho za veľmi podnetný k Vašej diskusii.


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nuz ako ekolog Vam poviem novinku – clovek nie je jedinym cicavcom, ktory pije mlieko ineho zivocisneho druhu. Existuju dokonca zdokumentovane pripady, kedy necicavce chodili v noci cicat kravam/ovciam ich mlieko.

    A k tomu BENEVOLENTNEMU pristupu ku umelym nahradam mlieka. Uz ste sa niekedy rozpravala s mamickou, ktora spravila VSETKO pre to, aby mohla dojcit a aj tak sa to nepodarilo? Nie len zdravotne problemy mnohym zenam znemoznuju dojcenie, tych dovodov je ovela viac. A verte mi, ze kazda jedna by ovela radsej davala svojmu dietatu materske mlieko nez tie hnusne chemicky upravovane umeliny. Ale ked to nejde – mame svoje deti nechat umriet hladom, aby sme neboli benevolentne?

    Ani som clanok po tomto Vasom „vyleve“ nedocitala a nemienim citat ani jeho pokracovanie.

  2. Vynikajuci a logicky clanok. Mnoho ludi doteraz odmieta prijat fakt, ze nie su telatami. Howg.

    Klobuk dole pani doktorka, ma to hlavu a patu a ja s tymto clankom plne suhlasim.

    1. ved totok aj psi piju radi kravske mlieko a ta krava nema len tak z paze tolko vela mlieka stale ,len pre svoje telata,ved to by musela rodit stale..

    2. ved totok aj psi piju radi kravske mlieko a ta krava nema len tak z paze tolko vela mlieka stale ,len pre svoje telata,ved to by musela rodit stale..

  3. Ta ty mi nerozpravaj hlúposti. Ja ho chlastam uz pár ročkov a ud mi rastie ako z mlieka. Ale lepšie je mlieko z býka. Neváhaj a oliž býčie pohlavné ústrojenstvo.

  4. no o škodlivosti materského mlieka hovorili tuším minulý týždeň na ČT 1 v televíznych novinách, vraj robia v Čechách výskum… takže ako Lucia píše všetko to je o reklame ….nejde kravské mlieko…dáme reklamu…nejdú práškové mliečka..dáme reklamu…nejdú sojové mliečka /väčšinou stoja na pultoch/ dáme reklamu… moja malá pije všetko…aj také aj onaké…a je zdravá…ja som pila tiež aj také aj onaké a som zdravá….môj brat bol alergik tak pil len na to určené mlieko…a je z neho alergik nadalej….hmmmm…tiež sa mi s tým nechcelo zaoberať..pokym budeme jesť a piť všetko tak budeme zdravííí….pá

  5. Dost vtipne, ste vy MATKY!!!!!

    Asi mate problem, ked to potrebujete stale riesit. Nech si kazdy koji kolko chce a ako chce. Aj tak je to uplne jedno. Teraz je materske mlieko zdrave, za par rokov bude skodlive. Ako by ste to nepoznali zo zivota… Kazdu chvilu je nieco opacne… Ide o celosvetovy trend, biznis a marketing, cize prachy / coho je nedostatok to je nezdrave a coho je prebytok to je najlepsie.

    Inac uz som citala aj clanky ze v materskom mlieku su skodliviny, ved vsetko co zjeme, vdychneme atd, ide von z tela… takze dobru chut, mile deticky.

    Dovolim si jednu radu> nerieste blbosti, nechajte uplne oddanie sa detom tak. Take it easy! Trochu sa povenujte sebe, opraste mozog, telo, dusu. Chodte sa zabavit vecer von. Ved ani vas by nebavilo prist z prace domov a vidiet svoju zenu-MATKU na plny uvazok, nehovoriacu a nerozmyslajucu nad nicim inym. A potom sa divime ze nas podvadzaju…

  6. Timea-este pred tym, ako zhltnes tuto hlupost o kozom mlieku, nieco si precitaj, napr. RNDr. Peter Fort, CSc. – Moderni vyziva pro deti, konkretne uplne vsetko smile, urcite sa tymto zaoberaju aj ini vyzivari – je pravda, ze kravske mlieko ku zdraviu nepotrebujeme, ale sme lenivi pozbierat si informacie o tom, cim ho nahradit a v akej miere – ja ho napriklad pijem len minimalne, ale tvrde syry z neho aj z inych mliek mi velmi chutia – Jarke: tiez sme ten pripad, moja dcerka ma 16 mesiacov a ked ma osem kilo tak som rada – po testoch rozneho druhu sme zistili, ze sme uplne v poriadku, dojcim dojcim a dojcim – budem rada, ked bude mat ako ja v troch rokoch dvanastk kg smile – tie umele mlieka su strasne hnusne, uz ste si z toho niekedy odpili takych dve deci? fuj – papa

  7. Už pár mesiacov zháňam info o podávaní KOZIEHO mlieka. Mám 6 mesasčného syna, ktorého stále kojím a nechcem prestať aspoň do 2 rokov, ak to samozrejme pôjde. Takže teraz si nie som istá, či mu budem môcť dávať piť kozie mlieko a od akého veku. A hlavne v akej forme, keďže nie je pasterizované a máme ho v deň, keď je nadojené. Tiež by som ho chcela ušetriť krabicového kravského mlieka. Sama ho tiež veľa nepijem. Skôr si robíme orechové mlieko zo sezamových a slnečnicových semienok. Verím, že aj vďaka nemu mám dosť mlieka na kojenie syna.

  8. Povodne som si tuto stranku nalistovala, lebo mam maly problem s mojim dietatom, ma 14 mesiacov a poslednych par dni ‚strajkuje‘ a prestala mi jest tuhu stravu. Zije na mlieku, kasi, jogurtoch, ovoci a chlebe. Kojena bola len styri mesiace, lebo som to ja akosi nezvladla (ked sa mi po takej dlhej dobe nezahojili bradavky tak som usudila, ze dost bolo srandy a presne ako ktosi napisal, ze je dolezitejsie, aby matka bola vyrovnana ako by mala kojit s problemami – od toho momentu som sa konecne zacala tesit z materstva), potom pila HA mlieko a teraz uz je jogurty, mlieko zatial umele. Nuz mam svoje vyhrady k tej stavbe tela (no a co, ze ma niekto silnejsiu kostru BTW: so sestrou sme boli obe rovnako nekojene, ja mam 180 a ona 167cm…), k inteligencii (moj brat bol tiez kojeny asi tyzden a vyhral svojho casu medzinarodnu fyzikalnu olympiadu, na pocitacovej bol druhy…), ale priznam sa v principe je to podla mna jedno…. LEN MI PROSIM VAS NIEKTO POVEDZTE; CO MAM DAT TOMU SVOJMU DIETATU; lebo ak sa zachovam podla toho, co tu pisete(a co je mozno aj pravda), tak moje dieta bude jest suchy chleba a ovocie – myslite ze je to vhodna strava? Mam jej nedat to coi je (t.j. jogurt, mlieko a kasu) a nutit ju jest, to co nechce – zeleninu, zemiaky, ryzu, maso…

    PS: Inak poznam jedneho co sa snazi ozdravit ludstvo prostrednictvom vlastnych deti: maju zatrhnute sladkosti, vcitane arasidoveho masla. Ked im dal tento rok na vyber ci pohar arasidoveho masla, alebo dovolenka v belgicku, tak vyhralo to arasidove maslo. myslim, ze treba jest vsetko a vsetko s mierou.

  9. Som v USA 10 rokov a musim povedat ze na to americke mlieko si doteraz nemozem zvyknut,chuti mi ako keby bolo pokazene. Tak to tu je bohuzial zo vsetkou stravou, vsetko je umelo prifarbovane, konzervovane aby dlhsie vydrzalo v regaloch (aby boli zisky). Je tu samozrejme alternativa (obchody s organickymy potravinami) ale ta je $$$$ draha.

     

    Mlieko. Clovek ho v skutocnosti bepotrebuje. Videli ste aby v prirode zvierata ktore su dojcene urcity cas pokracovali v tom aj ako dospele jedince???? Ludia maju vyspele mozgy a rozhoduju sa sami. Citala som knihu „Every child should have a chance“ („Kazde dieta by malo mat sancu“)od Leila Daughtry Denmark, MD (detska pediatricka), ktora ma vyse 70 rocnu prax. Ano 70, ked som ju videla v telke pred par rokmi mala 103 rokov a stale ordinovala.

    Ona urobila experiment so psom dala mu „jest“ len mlieko a vodu a pes zdochol asi za 2-3 tyzdne.

     

    V mlieku je 10x viac calcia nez v materskom.

     

    Alternativou je KEFIR. Deti ktore su alergicke na mlieko a stari ludia s crevnymi poruchami by ho mali pit. Kefir ma dobru bakteriu acidofilus bulgaris ktora „cisti“ crevne steny.

     

    Rozmyslam o tom prelozit tuto knihu do slovenciny, lebo si myslim ze ma velmi dolezite informacie a mala by byt cast domacnosti kde su detii tak ako pre niekotre domacnisti je normalne mat doma Bibliu. Neprehanam, moji chlapci, dvojcata, boli vypestovani podla jej rad, krmeni materskym mliekom, su tam rady na nezaplatenie.

     

    Urcite ste poculi o tom ze novonarodene deti sa maju davat spat na chrbat. ZLE. Deti ktore velmi placu v noci staci dat lahnut na brusko, alebo na bok (podopriet vankusom z oboch stran aby sa neprevalili) a budu spinkat, to samozrejme ak tam nie je pricina nieco ine. Deti su v brusku stulene a ked ich odrazu date na chrbat pre nich to je ako keby padali, a trepocu nozkami rukami a placu.

  10. No pravdu povediac som vela z toho clanku nerozumela, lebo su tam pouzivane medicinske vyrazy, ktore vobec nie su vysvetlene. Celkovo vsak malo vyplyvat z clanku, ze vegetariani maju malo vitaminu B12 a tym aj nejake metabolicke poruchy. Po prve si treba uvedomit co je tu porovnavane a podla coho. Hodnoty sa porovnavaju podla noriem vytvorenych na zaklade pozorovani „na vsezravcoch“ a teda hovoria len jedno – a to ze vsezravci maju viac vitaminu B12 ako veget.. Nehovoria o tom co je „normalne“, len porovnavaju dve skupiny. Lebo je otazne ci je „normalne“ mat nizsiu hladinu B12 alebo vyssiu ako vsezravci. Rovnake chyby sa robili, ked lekari tvrdili ze dojcene deti maju malo zeleza, K vitaminu atd. z materskeho mlieka a nakoniec sa prislo na to, ze prave tak to ma byt, tak je to spravne /a ziadne podavanie v tabletach nie je potrebne/. Je vsak nepopieratelny fakt, ze hoci sa robi velke bububu na vegetariansku stravu, vegetariani su ovela zdravsi ako „normalne“ sa stravujuci. A choroby sa daju „ziskat“ jak s nevyvazenej vegetarianskej stravy tak aj miesanej /teda s masom/.

  11. Mirke – dakujem za prispevok – presne o tom je ta situacia na Slovensku. Ten tlak zvonku /rodina, pediater, porodnica, znamy../ je obrovsky a psychika krehka a vycerpanost velka, takze oponovat a bojovat chce hodne vnutornej sily a znalosti. Viem to sama z vlastnej skusennosti, je tazke tomu nepodlahnut.

    Alexandrovi – druha cast clanku uz vysla, treba si ju najst pod Hami-ham Dojcenie a mlieko. Dakujem za nazor, plne sa s nim stotoznujem 😉

  12. Zuzana – dakujem za krasny dlhy prispevok 😉 Co sa tyka mna a nasho odstavenia – naozaj si myslim, ze nieco zlyhalo, hoci vsetci naokolo ma presviedcaju, ze nie. Mesiac som odstriekavala mlieko /a pridavala do stravy/ a potom som to vzdala. Jedna pani doktorka – odbornicka na dojcenie – ma dokonca oznacila za mierne prehanajucu svoje reakcie, ked som ziadala radu ako dalej dojcit, a ze to vraj mam zobrat ako fakt, ze sa syn odstavil. Mne sa to nezda, ale este nikto mi z odbornikov nepovedal ako som to mala urobit. Nejde o to, aby som obhajila teraz seba, ale ja som pisala o mamickach, ktore odstavia deti ovela skor alebo pridu o mlieko, lebo sa neporadia. Ja opat neodsudzujem tych, co bojuju a nejde im to. Ale stale velmi malo mamiciek hlada odbornu pomoc a to ja sa snazim dostat do popredia – aby ju hladali, lebo velakrat sa pomoct da . Myslim, ze mas trosku skresleny pohlad o podpore dojcenia na Slovensku – Bratislava je vzdy o krok vpredu 😉 Co sa tyka toho, ze ukazujem rozdiely medzi dojcenymi a nedojcenymi detmi – nejde o to ublizovat mamam, ktore nemohli dojcit, ale zdoraznit ten fakt rozdielu. Aby sa tie mamy, ktore este o svojom dojceni rozhoduju alebo budu rozhodovat, mali podla coho rozhodnut. Tie argumenty preco Ano dojcit u nas stale malo zaznievaju a nedopadaju na zivnu podu. Zijem mimo Bratislavy a vidim, ze je vela mamiciek, ktore uplne benevolentne siahaju po krabicovom lieku. A navyse clanok nie je iba o dojceni – to tam zaznelo iba v jednom odstavci, ale prirodzene vzhladom na zameranie stranky sa tato diskusia k tejto teme “zvrhla” /v tom najlepsom zmysle slova/ 😉

  13. Trosku som sa odmlcala, ale bola som mimo bydlisko a uz som ani neocakavala, ze diskusia bude prebiehat, co ma milo prekvapilo 😉

  14. neviem kedy vyjde druha cast jarkinho clanku, teda ani neviem, ci tam bude zmienka o tom, co sposobuje kravske mlieko dospelakom… v tretom roku zivota sa konci kojenie, ale je to, ako takmer vsetko individualne. poznal som matku ktora kojila 5 rocnu dcerku. v tele dietata zanika zliazka, produkujuca chimozin – enzym ktory rozklada mlieko. zanikom tejto zlazy by sa malo kojenie a „mliekovanie“ skoncit. hlavnym dovodom je tento fakt: organizmus si vytvori nahradny program na rozkladanie mlieka, ale pri tomto programe potrebuje vapnik. viete kde ho zoberie? z nasich vlastnych kosti, zo zubov. dlhodobe popijanie mlieka je teda opakom toho, co propaguju jeho vyrobcovia – nielenze nepridava vapnik ale okrada telo o tento dolezity prvok, co vedie k osteoporóze, kazeniu chrupu a dalsim chorobam a defekton na nasej kostre.

  15. Milé dámy, pozorne som si prečítala všetky príspevky v tejto diskusii a nechala som sa poučiť ohľadne zdravej výživy. Chcem sa však vyjadriť k problematike kojenia. Myslím, že na slovensku nie je problém, že ženy nechcú kojiť, ale nevedia ako a pri každom aj menšom probléme siahnu po náhradnej výžive, lebo im nemá kto poradiť. Generácia súčastných pediatrov, naši rodičia a tiež sestričky v pôrodniciach sú odchovanci umelej výživy a tak nemôžu pomôcť a mnohokrát ani nechcú. Matky (hlavne mimo Bratislavy), ktoré nemajú prístup k internetu, nemajú príslušnú literatúru, pomoc v rodine alebo aspoň kojacu priateľku nemajú šancu sa s problémami vysporiadať. Mne osobne teda pediater vôbec nepomohol, pôrodnica o tej redšej pomlčim a názor rodiny bol:“ Daj jej fľašu nech už konečne čuší!“ To bola situácia pred dvomi rokmi, neviem ako je to v bratislavských pôrodniciach teraz, ale dúfam, že sa to zlepšilo. Moja predstava je, že v každej nemocnici by mala byť aspoň jedna vyškolená poradkyňa pre kojenie, alebo aspoň nástenka s adresami takýchto poradkýň, internetových odkazov a literatúry.

  16. Vieromila, WHO vo svojom stanovisku odnedavna hovori „Kojit aspon do 3 rokov, potom tak dlho, kym dieta AJ matka chcu“ (Donedavna hovorili do roka.) Cize uznavaju, ze zena toho moze mat dost. Prosim ta, nezacni si vycitat! Ja sama uznavam, ze dlhodobe kojenie nie je pre kazdeho. A nie kazdy to vobec vidi ako moznost (ako ty), ale to nie je dovod, preco sa mas citit vinna. Je to tvoja vina, ze ti nikto nepovedal, ze je to mozne? Samozrejme, ze nie.

    Vies, statistiky nabok, naozaj je dnesny uponahlany zivot prekazkou pri prirodzenych veciach ako napr kojenie. Ja sama som musela denne 3 krat pumpovat v robote, lebo som bola rozhodnuta, ze jej nedam ani kvapku umelej stravy. V noci sa kojila ostosest, lebo flaske neboli to prave. Bola som unavena. Bola som fyzicky znicena. Som nahnevana na to, ze tu nemam narok na viac materskej…ale neviem preco som si vybrala prave toto (ja som velmi nehadavy typ, radsej urobim ludom po voli aby nebolo zle), povedala som si, ide o moju dceru, ani za svet sa nepodrobim. Budem ju kojit kym ona bude chciet. Dokonca som odmietla dlhsie sluzobne cesty, co by som predtym nikdy neurobila. Ale vies, v koneznom dosledku je to podla mna dnesna spolocnost, nie kojenie, co je problem. Neviem, ci sa da pochopit, co tym chcem povedat?

    Spomenula si pevnost kosti. Zeny, co koja su ochranene proti osteoporoze! Pocas kojenia pevnost kosti sice klesne, ale po odstaveni sa zvysi-a vyjde dokonca vyssie ako keby si nikdy nekojila!!!! A cim viac vo svojom zivote zena kojila, tym viac ju to ochranuje proti osteoporoze!

    Moja mama raz povedala-zeny su stavane na tehotenstvo, porod a kojenie, dokonca ked to nerobime, nasmu telu to unlisuje. Rozmyslam to tom, ze ma v podstate pravdu, Cim neskor zena rodi, tym ma vacsiu sancu mat rakovinu krcku, kazdy rok kojenia jej znizuje sancu rakoviny prsnikov o 4%, ked nekoji, rastie sanca osteoporozy, ked nema deti ma vyssiu sancu mat rakovinu prsnikov,…

  17. NikoletaT., vobec som z tvojich slov necitila, ze by to bolo namierene proti mne.

    Len som chcela vediet, ci naozaj dlhe dojcenie nejako negativne nevplyva na matku. Myslim, ze mna to nijako negativne neovplyvnilo (aspon co sa tyka mojej fyzickej schranky). Zuby sa mi nepokazili, vlasy mi rapidne nevypadavali

    a pevnost kosti ohodnotit sama neviem. Dceru som odstavila sama. Uz ma to dost psychicky obtazovalo. Ale teraz zacinam rozmyslat, ci som urobila dobre. No co uz, mozno keby tento prispevok vznikol skor, kojim doteraz.

    1. Váš komentár
      Len tak nahodou som hladala nieco o homocysteine, dcera bude mat 2 roky. Od narodenia , od 4-ho dna jej zitia na tomto svete vecne na nej nieco hladali. Od daunowho syndr. po neviem co. Skoro som sa s manzelom zrutila. Prve dieta. A sranda, je krasna , fyz.mentalne aj psych. zdrava. Ostali nam mensie starosti ale aj tie daju zabrat. Nastastie su aj lekari co sa snazia. Dakujem Mudr. na Kramaroch, Vicianova, Hornova, Fabriciova.. Ja len chcem povedat na adresu kojenia. Kojim od prveho dna co prisla na svet a ide mat dva roky. Kto sa na mna pozrie pokruti hlavou, pretoze mam 170 cm a 56 kg, a prsia o cosi malicko vacsie vdaka mlieku, mam pocit ze ich ani nemam. Kojit alebo nekojit??
      Malá doslova sa prisala ako prisavka a pila VLASTNE HLTALA mlieko. A to neboli ziadne minuty, 5 jedno prso 5 min. druhe a koniec., pravidelne ako babatko potrebuje den noc. Slecna tak hltala az nastal problem. Zacala sa v spanku budit, zle spavala , cim bola starsia.
      AZ sa objavil REFLUX, GER. Su deti co ho maju do polroka a su deti co ho dostanu po 6 mesiaci. Ja cela stastna hrda mamicka ktora doteraz koji a snazim sa skoncit, pretoze 2 rocnej slecne nevysvetlite ze pred spanim ZIADNE MLIECKO, tekutiny nebudu. Takze mile mamicky a oteckovia, kojit treba tak dlho dokial to mamicku a dieta NEOBTAZUJE a neublizuje to jednemu ani druhemu.
      DOspelemu ked je tazko vie povedat , dieta nie. Tak kazda matka co troska sleduje svoje dieta a ma rozumnu pediatricku vie co robi dietatu zle a co ho uspokoji. Moje dieta vyslovene neznasa vdaka tejto diagnoze sladke. Ma z toho kyselinu-zahu. A to som len spomenula, ze sa v noci moc budit, Ja som len prikladala k prsu a jej bolo horsie. Jedno sono vyriesilo vsetko. Kojit je krasna vec, moje dieta nepozna ine mlieko , ALE VSETKO S MIEROU.

  18. „Dlhe dojcenie je pre matku velka zataz“

    Nuz, toto je podla mna zase jeden z tych idiotskych prezitkov nasej doby, pozerat sa na tehotenstvo a kojenie ako nieco vynimocne. Je to fyziologicky normalny stav zenskeho tela. Nase telo bolo na to prisposobene, to mame robit. Podla mna skor vsetky tie ostatne veci, co robime, su na telo zeny zataz: robota, upratovanie, behanie po obchodoch, snazit sa este aj vyzerat dobre, zhodit nejake to kilecko,….. som si ista, ze kazda z vas ma na zozname este viac bodov.

    Podla coho to usudzuju, ze je to zataz? Nech mi ukaze vyzkum, co sa na tuto temu robil. Ja poznam jedine taky vyskum, ze MM je dost malo ovplyvnene zdravotnym stavom matky co sa tyka zlozenia, jedine ak matka nema nejaku latku, no tak ju nema odkial vzat, aby mohla byt v mlieku. Na kojenie potrebujes asi 500 kalorii (dufam, ze som su nepoplietla kaloria a kilojouly) denne viac ako avycajne, ale tiez to zavisi od toho, kolko mlieko vyrabas.

    A co nam tito doktorkovia radia, ked je toho na nas ‚vela‘?…prestan kojit! No uzas, clovek v takychto pripadoch vacsinou vypusti tu najmenej dolezitu vec, nie? Cize akurat mi povedal, ze moje dieta je najmenej dolezite zo vsetkeho ostatneho, co mam na starosti.

    Co sa tyka kojenia, vsetky deti sa raz odstavia. Kathryn Dettwyer vo svojom vyskume poukazala na to, ze ludske mladata by sa prirodzene mali odstavit niekedy medzi 2 a pol a 7 rokmi zivota. Priemerny vek odstavenia na svete je 4.2 roka!!!!! (http://www.prairienet.org/laleche/dettwyler.html ak ma niekto zaujem si to preverit)

    Prepac, Vieromila, nie je to namierene proti tebe, len som vzdy strasne zufala az zuriva, ked odbornici prichadzaju s takymito neopodstatnenymi vyrokmi.

  19. Zuzana Suhlasim s podstatou tvojho prispevku-ak som to spravne pochopila. Myslim, ze mamicky by nemali byt odsudzovane ak ‚zlyhali‘ kvoli zlym radam (casto od lekarov a inych ‚profesionalov‘), nedostupnosti dobrych rad alebo zdravotnym problemom. Kvoli hlavne tej poslednej skupine je tu to ‚posledne vychodisko‘, tj umele mlieko.

    Ale tie prve dve skupiny, tym mozeme pomoct, nie? Snazit sa robit vsetko pre to, aby boli dobre a spravne rady o kojeni dostupne. Hlavne o *to* ide mne. Co sa tyka vsetkeho, co je sposobene umelou vyzivou deti, vies, je to pravda, ze existuje vela moznych nepriaznivych vysledkov umelej vyzivy a ak o nich rebudeme rozpravat aby sme mamicky nedeptali, nuz, neodidu, tie deti stale budu mat vyssi vyskyt chrob, problemov a podobne. Co sa mna tyka, ked musi moja dcera mat nejake lieky, chcem vediet, co to obnasa, ake su vedlajsie ucinky. Aj sa jej vyskytnu, budem smutna, ale budem presvedcena, ze tie lieky potrebolvala. To iste podla mna plati o umelej strave. Ano, bola by som smutna, ale ked som presvedcena, ze to moje dieta POTREBUJE, je to nieco, co sa da oznacit ako ‚nutne zlo‘.

    Dasa, detske kazy sposobene pitim sladkych napojov a hlavne flaskou v ustach pri zaspanavi sa kedysi volalo po anglicky kojeneckym kazom (nursing caries). Toto meno bolo zmenene na „nursing bottle caries‘, pretoze vela studii od roznych doktorov dokazalo, ze kojenie nesposobuje kazy za normalnych okolnosti. Okrem inych mam doma o tom vytlaceny clanok z odborneho casopisu „Journal of Human Lactation“ – ludskej laktacie (OK, to je debilny preklad, nic lepsie ma nenapada).

    Priciny su viacere. Po prve, ked dieta v noci pije z flase, cez cumlik spravidla tecie mlieko bez cucania-cize aj ked babo zaspi. Prsniky nie. Dieta musi cucat, aby mlieko tieklo. Ked cuca, prehlta a mlieko neplava okolo zubov. Dalsi dovod je to, ako je v mlieku cukor viazany-a latka lactoferrin, ktora chrani zuby pred kazmi, ktoru umele mlieko alebo kravske mlieko neobsahuje.

    Zubne kazy u kojencov je tema, co ma dost trapila, co sa tyka mojej dcery, lebo v noci bola niekedy doslova prisata na mne-a navyse ja mam slabu sklovinu. Bola som doslova prilepena k pocitacu, co som si hladala informacie.

    Ano, su priklady ked dieta ma kazy, ale vo vacsine pripadov ide o to, ze na mliecnych zuboch sa sklovina nevytvorila poriadne zvacsa z genetickych pricin. Mam jednu kamosku v tejto situacii a od 9 mesiacov (v tychto pripadoch sa to objavi dost skoro) musela dcere po kazdom jedle a kojeni umyvat zuby-aj v noci. Navyse detom sa zuby cistia tazko-oni to poriadne neurobia a nikomu to zvacsa nedovolia.

    Najhorsie su veci ako cukrove kysle napoje, napr tie „ovocne dzusy“ co su take popularne, pritom to nie je 100% dzus, len kopa cukru a chuti. Aj 100% dzusy su prilis kysle, mali by sa podavat rozriedene ak vobec, radzej pit cistu vodu. Ovocie je lepsie, pretoze stava je v nom stale viazana-a obsahuje aj vlakninu, ktora v dzuse nie je.

  20. Ahoj Jarka, do diskusie som už dlhšie neprispela, ale sledujem ju. Tentoraz však musím do nej vstúpiť, pretože ma trošku mrzí, aká tu vznikla nálada voči nedojčiacim matkám. Jana z MT sem skopírovala diskusiu mamičiek, ktorým sa nepodarilo dojčiť a bolo z nej zrejmé, že ich to mrzí a snažili sa to riešiť. No hneď sa tu objavilo pár hlasov (vrátane Tvojho), ktoré to okomentovali tak, že mali vyhľadať pomoc a keby sa poradili, mnohým by to išlo. Ja osobne by som si netrúfala hodnotiť niečo, čo som na vlastnej koži nezažila. Pozri sa, Ty si písala, že sa Ti syn odstavil v 18 mesiacoch. Z čisto môjho pohľadu matky, ktorá dojčí skoro 26 mesiacov a to niekoľkokrát denne aj v noci, by som mohla povedať, že si to nezvládla a nezabránila si predčasnému odstaveniu (priemerné dieťa sa naozaj odstaví oveľa neskôr). Dnes už mnohí pediatri odporúčajú dojčiť aspoň do dvoch rokov. Tá hranica dvoch rokov sa okrem iného uvádza preto, lebo ešte neexistuje ucelený výskum vplyvu materského mlieka na staršie deti, väčšina výskumov končí pri hranici dvoch rokov. Je však predpoklad, že účinky mat. mlieka stále pôsobia a naďalej sa ovplyvňuje napr. výška IQ. Samozrejme, že táto moja „výtka“ voči Tebe nie je myslená vážne, len chcem, aby si si dokázala predstaviť, ako asi podobné slová pôsobia na ženy, ktoré nedojčili alebo dojčili krátko.

    Mimochodom, ja si tiež myslím, že na Slovensku (alebo pokiaľ môžem posúdiť, tak aspoň v Bratislave), panuje už v pôrodniciach výrazne prodojčiaci postoj. Vo väčšine nemocníc sa matky vedú k dojčeniu. Švagriná rodila v UK a tam bolo úplne normálne, že jej spolubývajúca od narodenia kŕmila bábo umelo výživou len preto, že sa tak rozhodla. Z bratislavských pôrodníc nie sú BFHI tuším len dve – Zochova a Podunajské Biskupice. Samozrejme, otázne je, či sa BFHI zásady uplatňujú tak, ako treba. Ja osobne mám veľmi dobrú skúsenosť s Kramármi, kde v rokoch 2001 a 2002 okrem mňa rodili tri moje kamarátky. Všetky stále dojčíme (jedna kamoška dokonca 10 mesačné dvojičky) a pokiaľ viem, všetky bez problémov – žiadne mastitídy a pod. Kvôli objektivite musím ale dodať, že poznám aj ženu, ktorú dojčiť nenaučili. Na Kramároch sa ale rozkojila aj kamoška, ktorá prvé dieťa nedojčila, lebo „nemala mlieko“. Prvé dieťa pritom rodila v Ružinove, avšak napriek BFHI štatútu sa v tejto nemocnici v tom čase praktikovalo dnes už prekonané váženie detičiek po každom dojčení. Neviem, ako je to teraz, možno od toho už upustili, ju to však veľmi stresovalo a neskôr spolu s lekármi usúdila, že je mlieka málo a prešla na fľašku. Dnes, keď dojčí druhé dieťa, veľmi ju to mrzí kvôli tomu prvému, má pocit, že mu nedala to, čo mala, pritom z jej pohľadu v tom čase urobila všetko, čo mohla. Práve preto, že mám v okolí ženy, ktorým sa dojčenie nevydarilo, nedovolím si ich odsúdiť, ale ich skôr poľutujem. Viem, že svoje detičky ľúbia a niekedy ich napadne, čo by bolo, keby…. Inak, väčšie problémy ohľadom podpory dojčenia vidím skôr u pediatrov, najmä tých zo „starej školy“ – naša prvá lekárka nám napr. odporučila podávať týždňovému bábätku mrkvovú šťavu kvôli redšej stolici (normálny nález), neskôr mi stále prízvukovala, že mám podávať fenyklový čaj (dcérka v živote nemala koliku), v teplom počasí vodu a od tretieho mesiaca šťavičky. Všetko som odignorovala a zariadila sa podľa seba. Takže môj záver k dojčeniu je asi taký – ak to ide, dobre, ak to nejde, netreba sa zbytočne deptať. Určite tým maminám nepridá, keď im niekto predhadzuje potenciálne niežšie IQ, robustnú stavbu kostí a pod. u ich detí. Keď nemali MM, tak museli použiť náhradu vyrobenú z kravského mlieka, pretože žiaľ, iné náhrady zatiaľ nie sú natoľko kvalitné alebo dostupné.

  21. Ja som zase minule počúvala dvoch zubárov, ktorí tvrdili, že deti, ktoré sú dlho kojené v noci, majú väčšiu kazivosť zubov. Jednoducho, aj materské mlieko obsahuje cukor a v noci deťom zrejme nikto zuby neumýva a ani nedáva zapiť čistú vodu.

  22. Ja som malu kojila 2 roky a 8 mesiacov. Vsetci sa cudovali, ze tak dlho. Keby som ju sama neodstavila, kojim doteraz. V rodine mame internistu a ten povedal, ze dlhe dojcenie nie je pre matku dobre, ze je to velka zataz. Co si o tom Jarka myslis?

  23. Dakujem Nikolete a Sare za neutichajucu diskusiu 😉 Nikoleta – je uzasne ake studie a fakty si tu ukazala o dojceni. Skoro ma „vystrelilo“ ked som si precitala tie nove poznatky o priberani dojcenych deti – tak nejak sme priberali my ! Do 3 mesiaca pil snad kazdu hodinu /a trvalo mu to pol hodiny, takze som mala pocit, ze sa menim na mliekostroj 😉 a nezijem/ ale uzasne priberal – viac ako ine deti. Tiez som sa bala, ze mam slabe mlieko a dostavala som same “dobre rady”…a ani neviem ako som vydrzala. Po 3 mesiaci priberal uz menej ako tabulkovo a cca v 7. mesiaci sme sa stale mensimi prirastkami dostali na uroven tabulkovych hodnot /teda vdaka tomu predstihu v prvych mesiacoch sme boli nad normou najprv/. Potom vsak boli prirastky stale mensie /a nas doktor ma kvoli tomu tak vystresoval, ze mi skoro „z toho siblo“/ a s vahou sme boli dost pod tabulkovou normou /hoci nebol vychudnuty/. Nie vyskou – tu sme mali vzdy idealnu. Dnes mame 3.5 roka a 13 kg. A ja mam chut zakricat nasim lekarom do ucha – halooo, zobudte sa ! Co sa tyka nazorov na slobodnu volbu „dojcit ci nedojcit“ na Slovensku – myslim, ze este nie sme tak daleko, ze by si zeny vynucovali tuto volbu. My sme skor v stadiu, ze vsetci vieme, ze dojcit treba, ale ked sa neda, tak existuje predsa „dokonala umela vyziva“. A dovodov preco sa „uz neda dojcit” je strasne vela a maminy sa vzdavaju casto velmi skoro /zas nechcem tu porovnavat situaciu vonku a u nas – co je skoro a co nie – podla mna je skoro vzdy vtedy, ked mamina moze dojcit a urobi chybu, necha sa negativne ovplyvnit alebo sa vzda a nedojci/. Podla mna k tomu prispieva velka benevolencia voci umelym mliekam a stale malo informacii o skodlivosti umelych mliek- vid. nasa diskusia. 😉 Problemom je mozno aj to, ze ludia ani nechcu vediet nove informacie, lebo nemusia nic menit a takto im to po starom vyhovuje.

  24. Este poznamenam, ze ked Jarka hovori o „salke“ ide o anglicku/americku objemovu jednotku, priblizne 250 mililitrov.

  25. este nejake citaty zo stranky http://www.zdravesrdce.sk /najdete tu aj skvele recepty !!! / :“Je pravda, že sézamové semeno je dobrý zdroj vápnika?

    Sézam je perfektný zdroj vápnika! Len musí byť pomletý, aby sme sa k tomu vápniku vo vnútri zrnka dostali. 2 lyžice pomletého sézamového semana dajú telu toľko vápnika ako šálka kravského mlieka. Plus: sézam obsahuje kvalitné bielkoviny, esenciálne mastné kyseliny, vitamín E, stopové prvky

    Prečo čínsku kapustu používate tak často?

    Pretože patrí do rodiny kapustovitej teleniny a tá obsahuje množstvo látok, ktoré chránia človeka pred rakovinou. Napríklad muži, ktorí jedia nejakú kapustu aspoň 1-krát týždenne, majú len 30%-né riziko vzniku rakoviny hrubého čreva oproti mužom, ktorí jedia kapustu zriedkavo. A ešte niečo – čínska kapusta je výborný a bezpečný zdroj vápnika: šálka krájanej čínskej kapusty poskytne telu toľko vápnika ako šálka kravského mlieka. Bez cholesterolu, vírusov, zbytkov antibiotík a hormónov, salmonely…, „

  26. Nezda sa mi to vobec cudne, je to O.K.. Cudne len je, ze to musim tolko krat pisat a neviete si to v texte najst ;-)))

  27. Svetlana, prave pre toto vela zien odstavi deti predcasne a dokonca malych valibukov nekoja vobec. Ale prosim vas povedzte mi, preco by materske mlieko nestacilo???? Na kazde kilo vahy treba asi 150ml mlieka denne. Preco by sme to nestacili vyrabat? Len si spomente, ake plne boli prsia ked mlieko prislo.

    A co sa tyka ako casto babo je, jeden chlapik v Perth (za svet si nepamatam jeho meno) publikoval vusledky svojej studie o tom, kolko zenske prsniky dokazu „drzat‘ mlieka. A ukazal, ze hoci dokazali VYROBIT tolko isto, rozdiel v tom, kolko sa ZMESTILO do prsnika bol az trojnasobok!!! To znamena, ze mamicka musela kojit nutne castejsie, hoci vedela vytvorit tolko isto mlieka.

    No, mohla by som donekonecna o tomto rozpravat, napr to, ze deti nedali mamickam , lebo „nemali mlieko“-a co mledzivo??? A na „treti den“??? Mne sa urobilo mlieko az na piaty den!!

    Svetlana, co sa tyka vahy malej, ked je mensia, nebude vazit tolko, kolko deti jej veku, ale tolko, kolko deti jej vysky. Tak si v tabulkach skus vyhladat vek, ked deti maju priemernu vysku 77cm a pozri si, kolko tieto deti priemerne vazia. (Alebo jej vysku v hociakom veku.)

  28. Dakujem za odpoved a za link. Ja sa nad pravdivostou slov zamyslavam tak, ze si pozriem zdroje, z ktorych autor cerpal, sama si vyhladam nejake dalsie, ktore s tym suhlasia, alebo nie a potom posudim. Niekedy sa stava, ze autori cituju jeden druheho dookola. Niekedy sa stava, ze sa namiesto „z viacerych nezavislych vyskumov robenych na reprezentativnej zlozke ludi(pricom je vysvetlene, co to znamena)“ sa napise „je dokazane“.

    Ked napises, ze „najzdravsim zdrojom bielkovi su semena rastlin,strukoviny, celozrné obilniny, orechy“, tak si to jednoducho chcem overit sama. Mohla by som ti verit, ze si vycitala z mudrej knizky, nuz ale ja chcem vediet z akej. Zda sa ti to cudne?

    O kredibilite autorov uvedenych v tvojich zdrojoch som nepisala nic.

  29. Mala sa ma velmi dobre. Ma 21 mesiacov a uz vela veci dobehla. Ludia, co ju nepoznaju, nevedia, ze bola nedonosena. Som velmi vdacna Bohu, ze nam ju dal a ze je uplne zdrava.

    Mimochodom, ja som si itez pri prvom dietati myslela, ze mam asi malo mlieka, lebo babetko chcelo jest kazde dve hodiny a krmenie trvalo minimalne hodinu, pricom maly sal, ako keby tri dni nejedol. Az v druhom tehotenstve, ked som citala knizky o dojceni, som si spatne uvedomila, ze som mala mlieka privela a ked sa maly prisal, zacala striekat, takze on musel rychlo sat. Potom si hodinu nevedel odgrgnut a po odgrgnuti bol znova hladny, lebo sa zrejme najedol iba predneho mlieka. Ale priberal uzasne. Zase nasa dcerka bola velmi malicka, ked uz bola konecne schopna sat a velmi rychlo sa unavila a zaspala. Citila som, ze spravne saje, ale len minutku dve. Ale s pomocou sestier sme to obe zvladli a mala rychlo zmocnela a bola schopna sat bez problemov.

     

    Myslim, ze chyba je ta, ze mamicky si myslia, ze pretoze je dojcenie prirodzene, vsetko pojde hladko a bez problemov. Bohuzial dojcenie je tak trochu umenie a tak trochu zrucnost, ktorej sa treba naucit. Aj pre babetko je to nieco nove, hoci je za tym aj reflex.

     

    Je pravda, ze hlavne v Severnej Amerike je „pravo rozhodnut sa“ precenovane. Na Slovensku je zase potlacane. Cesta vedie, len cez trpezlive, jemne a ctilive vysvetlovanie. Treba, aby mala matka vsetku moznu podporu od zdravotnikov v zaciatkoch.

     

    Tolko moj nazor.

     

    Som zvedava, kde sa tento moj prispevok objavi. Nieco tu blbne a zacina to byt velmi zmatene.

  30. Necitala som to vsetko, snad precitam, teraz len k tej vahe:

    Nasa dcera je typickym prikladom menej vaziaceho dietata. Do 6-8 mesiacov bola tazsia ako ine deti (napr. porodna vaha 3740g,v 3m 6,1kg, v 6m 7740). Potom sa to „upokojilo“, az tak, ze v 11m mi uz doktor povedal, ze pribera malo. Ale jej nebolo pomoci – pisala som to milionkrat, vtedy este napr. nejedla tuhu stravu takmer vobec (10-20%). Dnes je to uz trcohu lepsie, ma takmer 10kg, 77cm v takmer 16m. A teda nic s tym neurobim, ibaze by som pouzival vnutrozilovu vyzivu.

    Inak ona vobec nevyzera vychudnutu a vyzera celkom ako deti jej veku, co maju 12kg. Mozno to moze byt vnutorny tuk, co ja viem …

    Este jedna dobra blbost je napr. v knihe DIETA A JA: nieco ako dietatu, ktore je tazsie ako 5kg uz nestaci MM (dufam, ze sa nepamatam az tak nepresne). Tak to by teda mali vidiet nasu Karolinku (v tycg 10-11m vazila co si okolo 9kg)!

  31. Co sa tyka zdrojov, tak tie su uvedene na konci clanku – t.j. jeho druhej casti a keby si citala vsetky diskusne prispevky, tak asi v 3.-6. su zdroje uvedene. Navyse podobne, ak nie uplne stejne nazory, sa nachadzaju na http://www.zdravesrdce.sk ako som uz uviedla pri poslednych citaciach. ja si vsak myslim, ze aj ked si zdroje nalistujes a zistis, ze ich pisali lekari, tak to pre Teba nebude argument, lebo budes tvrdit, ze prave tychto neuznavas…. Proste ak sa nechces zamysliet nad pravdivostou slov, tak to neurobis ani ked Ti vymenujem tisic autorit. nemyslis ? 😉 A co sa tyka opakujucich sa otazok a odpovedi – keby ludia pozorne citali celu diskusiu, tak by sa na to iste pytat nemuseli – oni mi kladli otazky a nie sa pytali odkial to mam, ze si to chcu pozriet ;o)

  32. Sara Viem, ze odbocujeme od temy, ale predsa. No klobuk dole, za takych podmienok (predcasne narodene babo) je to ozaj velky uspech kojit. Ako sa ma mala? Kolko uz ma?

    Mne je tato tema-podpora matiek-velmi blizka. Moja mama kojila 5 deti, mna pred 30. rokmi a moju najmladsiu sestru pred 10. Napriek tomu, niektore veci, co mi dala ako rady su veci, ktore sa dnes absolutne neodporucaju. Vzhladom na to, mali taketo prekazky, je uplne uzasne, ze zeny dokazali kojit, ze nestratili mlieko (alebo si mysleli), ze pomaly nemuseli dokrmovat, hoci napr moja svokra mala take problemy. Podla jej popisu islo ale skor o nadbytok mlieka, (comu moze pomoct to, ze mala problemy so stitnou zlazou a tie zeny zvyknu byt citlive na prolaktin-ich telo reaguje prehnanou tvorbou mlieka)-hoci tazko urcit takto, 34 rokov dozadu.

    Clovek ale nemoze vinit matku, ktora nevedela, ako na to, ked lekari sami nevedia/nevedeli!

    A ja sama chapem, ake je lahke byt zdeptany. Ked mala moja dcera 2 tyzdne, chcela jest kazdu hodinu. (A to sa pocita od ZACIATKU kojenia, ktore trvalo pol hodinu minimalne, cize som kojila pol hodinu, potom pol hodinu nic, dookola) Ja som bola zufala, myslela som si, ze nemam dost mlieka, ved nemoze byt hladna, skoro som snivala o tom, ze jej dam flasu a budem vediet presne, kolko vypila. Jedina vec, co som potrebovala, aby mi niekto povedal, ze vsetko je v poriadku, mala pribera, cika. Ten niekto nastastie bola laktacna poradkyna. Odvtedy som sa zacala aj ja ucit.

    A este nieco. Tato „nemozeme vsetky hadzat do jedneho vreca“ vec je aj tu, ale ide podla mna o pocit, ze tie matky odsudzujeme (ce nerobima). No vsak tu je este jedna skupina. Zeny, co obhajuju svolu „volbu“ pouzivat umelu vyzivu. Vyslovene sa stavaju, ze ide o ich rozhodnutie a to, ze „nechce kojit“ je dostatocny dovod. S tym som sa na Slovensku nestretla, rozmyslam, ci nejde o ideologicky vec, americke „mam pravo sa rozhodnut“-niekedy az pretiahnute, co vy (hocikto) na to?

  33. Vratim sa k tvojej otazke, kedy budem tvrdenia z clanku povazovat za fakty. Ked budes uvadzat ich zdroj. Ja ta neobvinujem, ze pises bludy, ale robi mi tazkosti verit nejakym tvrdeniam bez toho, aby som si to mohla sama overit. Ak uvedies zopar linkov, nebudes musiet opakovane odpovedat na tie iste otazky. Vsetko dobre a pekny den.

  34. Nikoleta, vdaka za tie linky. Pozriem, ked budem moct :-)))

    Neviem, ako je to v Australii, ale viem, ze na Slovensku vedeli o dojceni lekari malo. Pisem, ze vedeli, lebo moja skusenost je z pred 6 rokov (ale sa so svojimi vedomostami nemienili delit). Nastastie vtedy islo vsetko hladko, nemala som ziadne problemy a vydrzala som kojit 9 mesiacov. Nikto mi v porodnici nic neukazal, bola som odkazana sama na seba a vtedy som sa nedostala ani ku ziadnej knizke. Sestricky v porodnici ma na na druhy den po porode odbili, ze naco chcem vidiet svoje dieta, ked aj tak nemam este mlieko. Druhu skusenost mam z Kanady. Babetko sa narodilo 9 tyzdnov pred terminom a sestricky ma od zaciatku povzbudzovali, aby som si odsavala mlieko hned po porode. Dlho ho krmili v nemocnici hadickou strcenou do ust, alebo do nosa. Museli sme sa spolu ucit kojit, lebo sa nevedelo prisat. Ale mala som velku podporu sestier a velku pomoc, aj ked sme uz boli obe doma. Takze sme to zvladli.

  35. Nikoleta, zanietenost s ktorou propagujes dojcenie je mi velmi sympaticka. Robis uzitocnu vec. Naozaj mnoho mamiciek vzda dojcenie, lebo uveria mytom, ktore sa traduju alebo im poradia stare mamy, ktore o dojceni vedia zvycajne velmi malo.

     

    Napriek tomu dva fakty, ktore si uviedla vo svojom prispevku, podla mna nie su fakty. Odkial ich cerpas? Mne je znama informacia, ze dojcene deti su zriedkavejsie obezne, ako nedojcene. Ale to neznamena, ze priemerna vaha dojcneho dietata je mensia ako nedojceneho. A to, ze maju dojcene deti vysie IQ sice ukazali nejake studie, ale nie vsetci odbornici s tymi vysledkami suhlasia. Moj nazor je, ze IQ sa neda merat babetkam a u starsich deti ma na IQ vplyv mnozstvo veci. Hoci je mozne, ze aj materske mlieko ma nejaky. Pozri si link breastfeed.com/resources/articles/breastfeediq.htm

     

    Nechcem ta chytat za slovicka. Ale vybrala si nie najstastejsie argumenty. Dojcenie ma predsa strasne vela inych vyhod. Mna presvedcilo to, ze je to jednoduche, lacne (netreba kupovat umele mlieka), jednoducho sa s babetkom da premiestnovat, cestovat aj na dlhe vzdialenosti. Dojcene deticky nemavaju hnacky, nezvyknu vracat. Netreba vyvarat flasky. V noci netreba nic chystat. A podobne. Okrem toho mne osobne to pripadalo, ako zazrak. Dietatko sa narodi a ja sama, jedina, mu viem dat vsetko, co prve mesiace potrebuje. To, ze sa mlieka tvori kolko treba, je pre mna dalsi zazrak. Jeho zlozenie sa neustale meni. No neuveritelne. Doknca materske mlieko zeny, ktore porodi predcasne, ma ine zlozenie. Presne take, ake to babetko potrebuje.

  36. Milé mamičky,

    buďte rady, že niekto ako Jarka alebo Nikoleta existuje. Sú aj medzi vami, ale vy sa radšej obrátite na svoju mamu alebo na lekárku. A ak ste pohoršené z toho, čo sa tu píše, tak to naozaj nečítajte. Nikto nie je neomylný, ale dôležité je priznať si chybu a poučiť sa. Ak sa Vám nepodarilo kojiť z akýchkoľvek dôvodov, prečo sa radšej nepotešíte, že ste sa konečne dostali k informáciam, ktoré vám predtým chýbali. Veď to môžete ešte v budúcnosti využiť. Je to naozaj veľmi náročné zastávať kojenie a zdravú výživu v dnešných časoch, lebo Vás považujú za podivína. Ja sama som kojila syna skoro 2 a pol roka a môžem vám povedať, že to vôbec nebolo jednoduché. Tiež som mala pocit (ˇ“vďaka“ neustálemu nátlaku buď lekárky alebo rodičov či svokrovcov), že mám málo mlieka, že je slabé a podobné nezmysly. Prekonala som vackrát zápaly prsníkov s vysokými teplotami, ale našťastie som mala podporu manžela, ktorý podporoval moje sebavedomie a kamarátku, ktorá dojčila a poradila mi. Som rada, že som dala na svoju intuíciu. Samozrejme je iné, keď je matka vážne chorá, musí ísť na operáciu, atd. Ale to je niečo INÉ ako „mala som málo mlieka, nešlo to…“ Ja som tiež urobila nejaké chyby, napríklad, že som nepožiadala, aby mi malého priložili do pol hodiny k prsníku. Aký má zmysel, aby som sa teraz obhajovala, že som bola po cisárskom reze a necítila som sa dobre. že som si to nedovolila povedať. Druhý raz už budem rozhodnejšia. Prečo mnohé dávate bábatku fľašu? Jasné, že mnohé sa potom samé odnaučia piť z prsníka. Veď sa to vie. Tak prečo to robíte. Na mňa sa v nemocnici pozerali ako na blázna, keď som malého dokrmovala lyžičkou svojim odstriekaným mlieko, lebo bol spavý a nechcel ťahať. Ale vydržala som. Najťažší je prvý polrok a potom to už ide ľahšie. len treba vydržať a veriť si. Bábatko nemusí mať faldíky ako na obrázkoch, treba kontrolovať pocikané plienky, či ich má dosť. Tak nepíšte, že vám už lezú na nervy tie fanatické výroky o kojení. Nikto sa nevychvaľuje, ale chceme vám pomôcť. Sama som pomohla dvom kamarátkam a som rada, že dlho kojili. Je úplne prirodzený fakt, že dieťaťu patrí materské mlieko, o tom netreba debatovať. Keď ste boli schopné ho vynosiť, prečo by ste neboli schopné ho kojiť (okrem tých vážne chorých matiek)? My sme s manželom chceli zorganizovať prednášku na tému dojčenie. Pozvali sme poradkyňu pre dojčenie. A viete koľko ľudí prišlo? Dve ženy, z ktorých len jedna bola matka. Tá však kvôli liekom nemohla dojčiť. Keď muž pozval jednu našu znám, odvrkla, že ju naučili kojiť v pôrodnici. Samozrejme, že malého dlho nekojila a ako polročný si v pohode zahrýzal bravčeové mäso a teraz ako dvojročný už aj údené a klobásu.To sú podľa mňa stratené prípady a chúďatá deti.

    A ešte k tomu kravskému mlijku. Prečo sa všetky urážate? Veď Jarka nepíše konkrétne o Vás. Prečo je človek taký vzťahovačný? Predstavte si, že nepijete kravské mlieko a potom sa objektívne pozrite na fakty, ktoré vám ponúka. Ja sama som od detstva pila kravské mlieko a to by som sa mala uraziť? Už sa mu vyhýbam, možno práve ono je príčinou niektorých mojich zdravotných problémov.

  37. Jarka! Mne sa velmi paci, ze si rozbehla takuto zaujimavu diskusiu! Obdivujem Tvoju vydrz a obetavost! Odpovedat kazdemu diskutujucemu, chce vela sil a urcite aj vela odbornych znalosti, ktore vidno z Tvojich odpovedi. Planujes este napisat nejake clanky na podobnu temu, trebars aj o mase alebo zelenine a ovoci?

  38. Neda mi to, precitala som si dopodrobna tu diskusiu, co tu bola vycucnuta a je mi z toho smutno. Zase tie iste bludy, co siria Wyeth, Nestle, Mead Johnson a podobne. „Dnesne umele vyzivy obsahuju dost mineralov, vitaminov“ atd. To iste tvdrili v 50tych rokoch! Dnes by sa tie prasky povazovali za zdravotne neplnohodnotne. Vlastne, umele mlieko JE zdravotne neplnohodnotne! Materske mlieko nikto nikdy nereprodukuje. Je a vzdy bude poslednym vychodiskom. Problem je v tom, ze dnes sa prilis casto pouziva ako alternativa.

    Problemy z toho clanku: „Nemala som dost mlieka“-naozaj? Bolo ukazane, ze matky, co si toto mysleli, mali praveze nadbytok, a deti papali riedke mlieko, ktore sa rychlo vstrebalo a boli skoro hladne. Ale potrebovali odbornu pomoc, lebo to nevedeli-a odkial to aj mali vediet??? „Sama sa odstavila v 9 mesiacoch“-deti sa neodstavia tak skoro-ide o „strajk“, ktory sa po par dnoch sam vyriesi. „mala som zapal prsnikov a musela som ho odstavit“ Toto je aj pre matku najhorsi cas, kedy odstavit! Aj jej zapalu pomoze, ked babo bude prsia casto vyprazdnovat-hlavne ak ma na to nabeh, odstavenie z nocihi nic moze sposobit dalsie opuzdrene zapaly. „vada genov“- prave preto, ze boli tie geny ‚vadne‘ by babu prospelo kojenie a vpadnute bradavky sa daju ‚opravit‘, len treba vediet ako na to. Nejdem to viac rozvadzat, ak ma niekto naujem, mozem poukazat na zopar castych mylnych diagnoz, ktore vedu k odstaveniu.

    A s tymto mam problem ja. Ked sa pouziva v pripadoch, kde ho NETREBA pouzivat. Je mi jasne, ze niekedy to napriek vsetkej snahe nevyjde. A zase kazda z nas ma svoje limity, kolko „snazenia“ je schopna zniest. JE to stresujuce.

    Zopar krat ludia zopakovali, ze „nie je pravda, ze kojene deti vazia menej“ alebo „maju vyssie IQ.“ Toto su veci, co boli dokazane. Jeden, dva priklady o pripadoch, kde kojene dieta bolo vacsie nic nedokazuje. (A rozvijajuce sa krajiny su o inom, tam susene mlieko riedia, lebo je drahe.) Ked sa robi podobna studia, porovnavaju sa priemery dvoch skupin, ktore sa od seba lisia tym, ze v jednej deti boli kojene a v druhej deti umelo vyzivovane. Vsetky ostatne veci, ktore vplyvaju na vahu su nahodne. Cize napriklad skupina deti kojenych bude mat velkych rodicov aj malych rodicov-a podobne to bude v druhej skupine. Takisto s IQ deti rodicov s vysokym IQ budu zastupene v oboch skupinach. Cize porovnavaju sa tie SKUPINY, nie jednotlivci.

    Ja viem, ze som na tuto temu fanatik. Chcem zmenit situaciu v prospech matiek a aktivne to robim. Som clenkou Australskeho zdruzenia pre kojenie. Chcela by som byt laktacnou konzultantkou a aktivne sa zaujimam o vsetko, co sa jedna kojenia, mlieka a jeho tvorby. Pomohla som viacerym mamickam, osobne i formou voacerych podobnych ankiet. Nikoho osobne neobvinujem, ja chcem skor vytvorit podmienky, kde mamicky budu mat pristup k radam a POMOCI, aby zvladli kojenie.

    Adriana, hlavne tebe nechcem hovorit, ze si „zlyhala“. Tazko len pisanym slovom dat cloveku najavo ton hlasu. Dufam, ze si moje slova mylne nevysvetlis (mojou vinou, ak su zle vysvetlene, boli zle napisane). Ja nechcem odsudzovat nikoho, ak to urobime, stratime tu moznost pomoct im nabuduce.

    Dvojicky je nieco, co clovek nepochopi, kym ich nema, ze? Z vlastnej skusenosti kojit jednu bolo dost. Mam taky pocit z tvojich prispevkov, ze si tomu skutocne dala cele svoje ‚ja‘. Ale vies, co je jednym z najvacsich faktorov v tom, ci zena uspeje? Podpora rodiny, ze to dokazes, nie pochybovanie o tvojich schopnostiach. Mala si podporu rodiny a aj odbornu pomoc laktacnej poradkyne?

  39. Co sa tyka materskeho mlieka.

    Ja sama som si potrpela, potrapila sa. Ja sama som skoro malej v 2 tyzdnoch dala flasu, lebo chcela pit kazdu hodinu. Myslela som si, ze nemam dost mlieka. Podla mna vo vela pripadoch ide o to, ze matka si MYSLI, ze nema dost mleika. Ktory debil vymyslel tie „kazde 3 hodiny“, povedzte mi prosim vas. Moja dcera nikdy nejedla kazde 3 hodiny-2 hodiny bolo NAJVIAC, co mala medzi jedeniami. Je vela podobnych bludov, ktore mamickam stazia situaciu.

    <br.

    Co sa tyka kojenych deti-a ze su tucnejsie, pozrite sa na website WHO. Maju dvojo rastovych tabuliek, jedny pre kojene a jedny pre umelo vyzivovane deti. Jeden, dva ale ani sto protiprikladov to nevyvrati. Je to pravda.

    <br>

    Co sa tyka sarkazmu a studii o chlebe a tom, ze kazdy vrah 24 hodin pred vrazdou jedol chlieb, ludia moji, ide o „relativny risk“. Aby ste mohli povedat nieco podobne, museli by ste porovnavat percento ludi, ktori NEZAVRAZDILI a jedli chlieb. Ja som studovala statistiku, prosim vas nesnazte sa mi nakecat, alebo ma ‚strapnit‘ takymito hlupostami.

     

    Koment na „samozrejme ja budem mat iny nazor ako niekto, kto nekojil“, ano, budem Ale ja som kojila PRETO, ze mam iny nazor, nie naopak. MM je ZIVA tekutina, nukdy, nikdy nebudu mat nahradu. Peco si myslite, ze kazdych 6 mesiacov umele vyziny maju „nove, lepsie“ zlozenie? Lebo MM je nedosiahnutelny ciel. Nechcem tvrsit, ze tvoje, jej alebo hocikoho deti su ‚hlupejsie‘ lebo neboli kojene. Nieco take by nebola pravda, lebo IQ zavisi od vela veci. Ale dlzka kojenia je JEDNYM Z FAKTOROV, ktore pozitivne vplyvaju na IQ ludi. Takisto jednym z faktorov je IQ rodicov.

  40. Sója – silný alergén?

     

    Z rastúcou spotrebou sójových výrobkov sa objavujú „spoľahlivé“ inofmrácie o rôznych nebezpečenstvách súvisiacih s konzumáciou sóje, sójového mlieka, sójového mäsa, tofu a ostatných sójových výrobkov. Nie je ťažké domyslieť si, prečo sa takéto informácie objavujú a aký je ich zdroj. Podrobnejšie sa týmito problémami zaoberá článok o sóji. Na tomto mieste chcem len nechať zaznieť jedno dôležité vyjadrenie k správam o tom, že sója je silný alergén. Dr. C. Bindslev-Jensen z Alergologického laboratória Univerzitnej nemocnice v Odense (Dánsko) na 17. svetovom kongrese o výžive vo Viedni (august 2001) vyhlásil, že „v Európe neexistuje žiadny zdokumentovaný prípad priamej alergie na sóju.“ Ako uviedol vo svojej prednáške, alergia na sóju je skrížená (vyvolaná pôvodne inou potravinou – najčastejšie kravským mliekom). Dánski výskumníci tvrdia, že u človeka alergického na kravské mlieko po jeho konzumácii môže nasledovať rôzne dlhé obdobie alergie na sóju, ktorá však po určitej dobe vymizne, ak postihnutý človek dôsledne vyradí zo svojho jedálneho lístka kravské mlieko a výrobky z neho.

  41. Poznámka: Hoci Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v roku 1955 prestala používať označovanie plnohodnotné a neplnhodnotné bielkoviny v súvislosti s ich pôvodom (živočíšne vs. rastlinné), stále sa v našich podmienkach stretávame s takouto klasifikáciou a to i z úst lekárov. Vo svetle stanoviska WHO z roku 1990, že „potraviny živočíšneho pôvodu nemožno naďalej považovať za dominantné súčasti zdravej výživy a nadraďovať ich nad rastlinné potraviny“, je to zjavný anachronizmus.

     

    V živočíšnych bielkovinách sa nachádza pomerne veľa aminokyselín s obsahom síry (cysteín a metionín). Z metionínu vzniká homocysteín, ktorý sa dnes považuje za samostatný rizikový faktor vzniku aterosklerózy. Toxický účinok homocysteínu sa zvýrazňuje, ak je v organizme čo len mierny nedostatok kyseliny listovej, vitamínu B12 a B6 – pyridoxínu (viď jednotlivé vitamíny).

  42. Pozri si aj stranku http://www.zdravesrdce.sk a v nej dobre clanky aj o bielkovinach. Nasledujuce texty su citacie odtial :“Prečo uprednostniť rastlinné bielkoviny pred živočíšnymi?

    § sú lacné, ekologické a etické

    § sú oveľa slabším potenciálnym alergénom

    § sú čistejšie: menej kontaminované chemickými látkami a choroboplodnými mikroorganizmami

    § neobsahujú žiadny cholesterol a málo tukov: chránia pred aterosklerózou a mozgovou porážkou

    § obsahujú všetky aminokyseliny, včítane tých esenciálnych

    § obsahujú vlákninu

    § obsahujú mnoho veľmi účinných antioxidantov (fytosteroly, proteázové inhibítory, fenolové kyseliny, vitamíny, selén a pod.)

    § obsahujú látky, ktoré majú protirakovinový účinok

    § sú bezpečné pre diabetikov

    § sú menej nebezpečné pre vaše kosti

  43. dakujem za odpoved. No treba si vyberat z nazorov 😉 V prospech tych, ktori tvrdia, ze prijmom zivocis. bielkovin sa zakysluje organizmus a straca vapnik hovori fakt, ze krajiny kde je velka spotreba masa vykazuju zvyseny vyskyt osteoporozy.

  44. Nikoleta – dlzim odpoved – „zivosicne bielkoviny su lepsie vstrebavatelne ako rastlinne“ vravi Tvoj kolega. No ja som to hladala v roznych knihach a iba v jedinej /v Zdravovede z roku 1990/ som nasla jednovetnu zmienku : „zvycajne sa absorbuje z traviacich ustrojov vyse 90% aminokyselin zivocisneho povodu, kym z potravin rastlinneho povodu je to okolo 80% “. Myslene boli aminokyseliny tvoriace bielkoviny. Ja k tomu len dodavam, ze ak je to pravda, tak ten rozdiel je dost maly, zato negativne ucinky zivocisnych bielkovin su velke. Je dalej znamy fakt, ze varenim a pecenim sa mnozstvo aminokyselin znacne znehodnocuje a tak zdrave a plnohodnotne by bolo surove maso a nie varene. Naproti tomu rastlinne bielkoviny mozme prijimat aj v surovom stave /napr. v orechoch, olejoch, listovej zelenine, zemiakoch, naklicenom obili/. Dalej je zname, ze pozivanim zivocisnej potraviny dostavame do tela nadbytocne mnozstvo skodlivych tukov, cholesterolu, purinovych latok, rastovych stimulatorov, z udenin dalej dehtove latky, nadbytocne mnozstvo soli a dusicnanov…… ich travenim sa prekysluje organizmus a dochadza k ubytku vapnika a inych mineralov, zatazuju sa neumerne oblicky a pecen…. a tak by sme mohli pokracovat dalej. V konecnom dosledku ta zataz, prijmom zivocis. bielkovin, je tak velka, ze telo potrebuje ovela viac zivin a energie na jej zvladnutie. A myslim, ze zaverecna bilancia je napokon zaporna – v neprospech zivocis. bielkovin. Chcem len este podotknut, ze bezna strava je travena cca 25-30hodin /okrem ovocia/ ale maso sa travi 2-krat dlhsie /zvlast nevhodne kombinovane s inym jedlom/. V creve zahniva a tak vsetka energia ziskana, je spotrebovana na jeho vylucenie z tela. Navyse niektore strukoviny obsahuju ovela viac bielkovin ako maso, takze opat ta zaverecna bilancia je v neprospech masa /zivocisnych bielkovin/.

  45. Mozno si myslela mna. Ale ja som netvrdila, ze kazdemu vnucujes svoj nazor. Skor som chcela povedat, ze svoj nazor obhajujes na moj vkus privelmi agresivne. Mozno som len precitlivela. Je skvele, ze si najdes cas odpovedat kazdemu. Nemam co dodat k tvojej odpovedi pre mna, pretoze som v casovej stiesni a svoj volny cas mam v umysle vyuzit inak.

    Ked som si robila prieskum na internete o zivocisnych bielkovinach, nasla som prispevky, ktore tvrdili, ze ich spotreba moze viest k ubytku calcia v organizme a presne taky pocet clankov, ktore tvrdili presny opak. Prada niekde musi byt, ako si povedala. Ale obavam sa, ze ani najvacsi odbornici sa nevedia zhodnut, kde vlastne je.

  46. Kdesi tu odoznel nazor, ze kazdemu vnucujem svoj nazor – to ze odpisujem kazdemu nie je preto, ze chcem kazdemu vnutit svoj nazor, ale preto, ze si kazdeho jedneho diskutujuceho vazim a pokladam za slusnost mu odpovedat. Verte, ze ma to stoji vela osobneho casu /bezne 2-4 hodiny/ a len tak na ukojenie svojej dolezitosti to nerobim. ;o)

  47. Dasa B – Dasi pri jednotlivcoch to nevidno, ale pri porovnani vacsej vzorky deti tie rozdiely „vyskocia“. Fakt ze napr. neurohormony sa vyskytuju len v materskom mlieku a ze vplyvaju na rozvoj mozgu je argument sam za seba. Proste tie umelo krmene deti ho nemaju odkial ziskat a tak ten vyvoj je pomalsi. Tu netreba spekulovat co by bolo keby bolo….. Tiez by Ti vedeli rozpravat mamicky dojcenych deti, kolko krat mali problemi s pediatrami, lebo ich deti „nepasovali“ hmotnostou do tabuliek. A ku statistikam – ja som videla tiez vela blbych statistik /a „seriozne“ odbornych/, ktore nezohladnovali urcite fakty a tak to cele bolo o nicom. Ale za to nebudem zavrhovat statistiku ako taku. 😉

  48. Adrianke – no Ty si klasicky priklad, kedy si sa velmi snazila, ale nemala si oporu v okoli a ani si nevyhladala pomoc odbornu – poradkynu dojcenia. Verim, ze pri dvoch detickach toho bolo na Teba vela a ked este aj manzel sa postavil proti……. ja ta neodsudzujem a nepochybujem ze si urobila vsetko co bolo v Tvojich silach a vedomostiach, len konstatujem ze si nemala dost spravnych informacii. Je super, ze napriek tomu Tvoje deticky nemali zdravotne problemy a su chytre /ved aj ine faktory to ovplyvnuju – pisali sme vyssie/. Nemas to vsak s cim porovnat – keby boli dojcene… Ale tu nejde o to, aby si sa teraz citila nestastna, ze mohlo byt lepsie. Ide o to zmobilizovat buduce mamicky, ktore to este ovplyvnit mozu a verejnu mienku. Ukazat mamickam , ze toto je spravne a ked budete mat problemy nevdzavajte sa, ale obratte sa na odbornikov = stoji to za to /ide o to aby sa vyhli chybam, ktore ste napriklad urobili Vy, pretoze vas nemal kto podporit poucit/. Ked vsak budeme hovorit, vsak aj my sme krmili umelym mliekom a nic sa nestalo, tak sa ich bude stale viac utiekat k umelinam. K vasim porovnaniam vasich a inych deti – uz sme o tom hovorili, su vynimky. Vase dievcatka mali napr. nizku porodnu hmotnost /oproti inym detom/, takze baculky asi nebudu. Ku IQ a hmotnosti sa uz nevyjadrujem – bolo tu toho napisane dost.

  49. Jana z MT – dakujem ze si takou vytrvalou diskuterkou 😉 a ze to beries zlahka ;o) Pozri, co som pisala Nikolete – to s tym zlym dojcenim oproti zapadu. Je to moj nazor. Ku kampaniam – rozdelim ic na dve skupiny : tie pre umele mlieka a tie pre bezne ml. vyrobky. K tym prvym – su ich plne stranky babetkovskych casopisov. Propaguju uzasne ucinky toho Svojho mlieka, co vsetko dietatu da, kolko vitaminov, zeleza atd., ake je lahko stravitelne a ake vysmiate a spokojne deticky po nom budu, ako budu spinkat….. Vytvaraju pocit, ze nic sa nedeje, ked mamka nemoze dojcit, ze tie mlieka su tak uzasne upravene, ze snad pomaly predbehnu materske ;o) /moja premrstena vsuvka/. Na kazdej reklame musia uvadzat /drobnymi pismenkami/, ze najlepsie je predsa len dojcenie, ale nerob si iluzie ze je to ich iniciativa. Boli donuteni organizaciami podporujucimi dojcenie /WHA, WHO, UNICEF/. Pozri viac IBFAN, ProVita, Medzinárodný Kódex marketingu náhrad materského mlieka….. Druha skupina reklam hlasa, ze je nevyhnutne doplnat stravu deti mliec. vyrobkami /ja by som dala heslo – „tam, kde koncia mamy, zacinaju kravy“/ a ze NIKDE inde v strave neziskaju potrebne latky, co nie je ani jedno vobec pravda. Este ku Tvojim „vycucom“ 😉 z inych stranok – ja naozaj nehadzem vsetkych do jedneho vreca. Tie mamicky, ktore tam pisali mali velke problemy s dojcenim – to je fakt. Ale niektore by asi naozaj nic neurobili, ale niektore z nich keby mali dost informacii, by to zvladnut mohli. Aj to sa stava, ze mamicka velmi chce dojcit, pridu problemy a nema sa kde poradit a tak ten boj prehra /ten tlak zvonku – placuce dieta, bolesti, hormony, natlak rodiny, manzela, niekdedy aj lekarov – je obrovsky/. Ale to je prave to, ze nevedia, kde hladat pomoc /take info si treba zohnat uz pocas tehotnosti, ale zaujem mamiciek je slaby/. Dnes sa to uz da – najst pomoc hoci po telefonne. Ja odsudzujem tie, ktore nebojuju. A tych je vela. Osobne som sa nikdy nestretla s postojom, ze by niekto apriori odsudzoval mamu , ktora nemohla objektivne kojit. Dokonca prave naopak – nikto sa nepozastavuje nad tym, ze vobec nekoji. Skor naopak – raritou su tie co koja. 😉

  50. Bohumil – patris zrejme k tym, ktory nechcu poriadne citat co pisem, len reagovat ublizene. Pisala som o Svojej ucitelke, ale nenapisala som, ze to bolo studijna latka. Chcela som len naznacit, ze tento nazor nie je novy, ale uz roky tu je – len sa nikomu nechce nic menit v jedeni. Ano mas pravdu, ze denna realita bola -a bohuzial aj stale este je- opacna. To je argument za jej spravnost ?! Co sa tyka hlupnutia – fakt uz nemam sil sa opakovat. Co sa tyka ovocia a zeleniny – je to samostatna kapitola a nebudem ju velmi rovadzat – podla reakcii Ty o to ani velmi nestojis. Len v skratke – ovocie + zelenina maju spustu pozitiv a zopar moznych negativ. Mlieko ma spustu zaporov a jedine zakysane vyrobky maju jedno pozitivum – bifidobakterie. Co sa tyka alergii = tiez dlha debata. Pri alergiach je problem hlavne v alergikovi a nie v strave ci okoli. Kvoli tvojej teorii o alergiach by sme potom mozno mali vyhubit vsetky domace zvierata, vyrubat stromy a vypalit kvety…….. Tebou spominane problemy po poziti zeleniny ci strukovin maju ludia, ktori maju nezdrave crevo a tak danne potraviny „len rozhybu ten neporiadok“ vo vnutri tela = nie su prvotnou pricinou. Prave strava, napr. mlieko a biela muka, Ti vytvara ten neporiadok vnutri. Ale na to mas Ty urcite svoj nazor , vsak ?

  51. Nikoleta – ja viem , ze oproti zapadu mame perfektny stav, co je urcite aj tou moznostou dlhsej materskej dovolenky. Ale statistiky z 1980 su uz stare a 95% je asi stav dojcenia zien opustajucich porodnicu. Co je sice fajn /dnes uz to nie je take ruzove – robime prave anketu o porodniciach a dojceni/ , ale nic nehovori o dlzke dojcenia po odchode z porodnice. Mna osobne hneva stav u nas a myslim, ze mame co este robit na tomto poli. Podla mna by bolo idealne, keby dojcili vsetky mamy, ktore mozu. A tych, ktore mozu a nedojcia je este stale dost / zas nehadzem vsetkych do jedneho vreca/. Na tie zivocisne bielkoviny sa Ti pozriem.

  52. Adriana, neviem, či tvoje dvojičky sú jednovaječné, ale ak áno, premeškala si jedinečnú možnosť, ako tieto teórie o rozdieloch medzi deťmi kojenými a nekojenými otestovať smile))) (prirodzene mienené ako žart)

    Myslím, že je veľmi ťažko vybrať na porovnanie skupinu ľudí a zisťovať, či majú vďaka kojeniu vyššie IQ, ľahšie kosti …. a určovať, čo by sa stalo, keby… Pretože je veľmi ťažko vytvoriť rovnaké podmienky. A čo sa týka štatistiky Nikoleta, videla som štatistiku, ktorá dokazovala škodlivosť chleba. Okrem iného sa v nej zistilo, že všetci ľudia, ktorí vraždili, 24 hodín pred činom jedli chlieb.

  53. Ja som tiez kojila len 2 mesiace. Mliecka bolo pomenej, nervozita stupala, a tak manzel kupil BEBU na dokrmovanie. Prv som sa branila, zavala odsavat, ale manzel sa ma spytal, ci chcem nechat deti hladovat. Tak sme prikrmovali az sme celkom krmili nakoniec Bebou. Dievcata neboli vobec chore, zacali chodit v 10. mesiaci, a narodili sa s vahou 2.38 a 2.35 kg. Tiez si nemyslim, ze by boli o cosi horsie ako ostatne deti, skor naopak. Kazda matka prirodzene brani svoje deti. Samozrejme ta co dlho kojila alebo koji (napr. NIkoleta), ta bude zastavat iny nazor ako matka, ktora nekoji. Nemyslim, zeby mlieko rozhodovalo o IQ.
    A tiez mam skusenosti, ze deti, ktore v okoli boli kojene, boli az „neprirodzene“ baculate. Nie je to pravda, ze deti ktore su na umelom mlieku, su tucnejsie. Ale o tom by sa dalo dlho pisat……….

  54. Nie je to sice o kravskom mlieku, ale o kojeni a o tom, co som pisala predtym – ze mi je smutno z toho, ako sa nekojace mamicky hadzu do jedneho vreca… Ved svet nie je cierno-biely.

    Odesláno 07.05. 2003 v 20:38

    Ahoj holky!

    Právě jsem si přečetla jeden nejmenovaný časopis pro maminky,nedalo mi to,tak píšu.Všude se na nás valí informace,že kojení je to nejlepší,co svému děťátku můžeme dát.S tím souhlasím,ale za jakou cenu?Když je mlíčka málo,tak se všechny stresujeme,což neprospívá jak laktaci,tak nikomu kolem a už vůbec ne našemu drobečku.Podle mně je mnohem důležitější být spokojenou maminou a nekojit,než být nervózní a unavená a kojit a kojit a kojit.

    Co vy na to?Čauky HanaZana

    Odesláno 07.05. 2003 v 21:27

    Ahoj Hanko,

    i ja patrim k te nekojici skupine. nasemu chlapeckovi jsou 2 a pul mesice a od 14-ti dnu prikrmujeme. Musim rict, ze jsem z toho nestastna,ale mam pocit, ze jsem udelala vse proto, aby to slo – bohuzel. Musim ti dat za pravdu, ze v posledni dobe jsou vsichni „zmasirovani“ vyhodami kojeni a ja se opravdu stydim priznat, ze ja nekojim plne. Ve sve rodine mam plnou podporu, ale staci, abych se pripojila na e-mimino a precetla si denicky a jsem zase zoufala z toho, ze to u nas nejde. Neni vecera, abych kvuli tomu nebrecela. Jako kdyby na tom zalezelo veskere byti naseho chlapecka. Nejak nemohu najit silu se s tim vyrovnat. Hrozne si to vycitam, protoze pak nemyslim na nic jineho nez na kojeni a krasne dny s miminkem mi utikaji mezi prsty.

    Vsem nekojicim maminam drzim palce

    Dana

    Odesláno 07.05. 2003 v 22:17

    Ahoj Dano!

    Málem mám slzy v očích,já jsem se s tím už srovnala,ale úplně tě chápu.Taky mám pocit,že je ostuda přiznat před známými,že už nekojím,ale jak říkám,není to to nejdůležitější na světě.Hlavně,že máš miminko ráda a věnuješ mu dost času.

    Drž se a nedej na ostatní,spousta z nich ještě určitě mimčo neměla a neví,jestli jim zrovna kojení nebude dělat problémy

    Odesláno 07.05. 2003 v 22:58

    Ahoj!

    Taky se mi nelíbí to přílišné prosazování kojení. Jistě, že je to lepší, každá máma by jistě ráda dala miminku to nejlepší, ale když to nejde, tak to nejde!!! Některé časopisy to ženou do extrémů. Nic se nemá přehánět. Danuš, přestaň nad tím brečet, pro tvé miminko je nejdůležitější tvoje láska!!!

    Jen si holky uvědomte, že naše maminky nás skoro nekojily. V té době to nebylo tak diskutované téma a spousta žen nekojilo vůbec. Dokonce se polemizovalo o škodlivosti kojení! A žijeme? Jistě. A máte pocit, že jste špatně vyvinuté? Já tedy ne.

    Už brzo se mi narodí mimčo. Taky bych ráda co nejdéle kojila. Přiznám se, že i z důvodů ekonomických. Ceny dnešní umělé výživy jsou příšerné. Bohužel budu muset ve třech měsících začít miminko dvakrát v měsíci na dva dny opustit (dělám dálkově školu). Starat se bude manžel. Třeba se mi podaří odstříkávat, třeba taky ne. Nějak to snad zvládneme.

    Holky, hlavu vzhůru a raději zasypte svá miminka pusinkama než slzičkama!

    Toffifee – Zuzka 34.t.t

    Odesláno 07.05. 2003 v 23:10

    Zrovna předevčírem jsem popsala své zkušenosti po porodu v Olomouci ve VYSVĚDČENí (ještě tam není,ale bude asi pod č.21) a přitom tam nebylo tolik místa,abych se dotkla tohoto tematu podrobně. Tato porodnice se přímo honosí propagací kojení,tuším,že patří do nějaké asociace a personál oplývá neuvěřitelným sebevědomím. Já jsem po císařském řezu měla mléko až čtvrtý den,ale zato neuvěřitelně moc. Nevýrazně vystouplé bradavky ještě zploštěly,ale žádná ze sester mi neporadila,že mám nejdříve trochu odsát,aby se miminko mohlo zachytit měkkého konce,to jsem si uvědomila až doma při návštěvě porodní asistentky,kdy mi nechala ke zhlédnutí jednu kazetu,kde to bylo zmíněno. Všechny sestřičky jen dokázaly mé dítě agresivně tlačit k prsu a ono se odtláčelo ručičkama jak jen mohlo a řvalo jak o život. Kojení bylo den ode dne nemožnější.Po tomto zápasu mě nechaly samotnou a zdeprimovanou a pak mi dokrmily dítě v zákulisí flaškou a předhazovaly,jak moje dítě v klidu a s chutí vypilo 60ml. To bylo pro mě to největší trauma-dítě odmítá mé prso…Dnes vím,že to bylo jinak a příště… A tak jsem si tu flašku vymohla na závěr taky a odsávala jak o život, nosila sestrám své mléko do ledničky po 100ml. Spolumaminka v pokoji mi množství mléka záviděla,protože sama měla velmi málo. Přesto jsem o něj doma přišla velmi brzy,protože byl prcek na tahání z prsa už příliš líný,z flašky to šlo lépe,ale odsávání v noci,když dítě pláče také nejde a já nestačila udělat zásoby. Je mi moc líto,že jsem si kojení neužila aspoň půl roku,ale neuznávám ho za každou cenu. Krmení z flašky mělo spoustu výhod,hlavně možné zahušťování kašemi,prcek byl dlouho sytý a v noci krásně spinkal. Teď má 15 měsíců,je velmi odolný proti nachlazení a nemocem,moje kojící kamarádka už měla 2x dcerku nemocnou,takže těm výhodám kojení proti nemocem až tak nevěřím. V porodnici mi tvrdili,že je flaška „studená“ a přitom mi podstrkovali na bradavku „teplý“ klobouček.Nám stejně nefungoval. Svoje miminko při krmení jsem vždy hladila nebo položila dlaň na líčko,někdy sklonila svůj obličej a ucho přiložila na jeho hlavičku,abych jeho hlty cítila a i dnes je to to nejhezčí souznění… i bez kojení…

    Odesláno 08.05. 2003 v 00:19

    Ahojte!

    Jsem tak ráda, že jsem padla na tuhle diskusi! Hlásím se do klubu nekojících maminek. Ve 4. týdnu jsem dostala ošklivý zánět prsu, řezali mi to a musela jsem přestat kojit. Před tím jsem měla skoro 14 dní horečky okolo 39 – 40, nezabíraly mi žádné prášky (zánět byl totiž zapouzdřený, což doktor zjistil až po těch 2 týdnech), bylo pro mě vyčerpávající si jen dojít na záchod, natož se starat o třítýdenní miminko. Přesto jsem se pořád snažila uhájit si, aby mi doktor nezastavil laktaci. Přesvědčil mě až chirurg v nemocnici, kdy už to opravdu jinak nešlo.

     

    Tak si myslím, že jsem udělala maximum. Mojí holčičce je teď 10 týdnů, krásně roste, na umělou výživu přešla bez problémů. A taky se setkávám s udivenými a pohrdavými otázkami typu: Vy máte dvouměsíční miminko a nekojíte??? A už mě unavuje pořád vysvětlovat, že jsem měla zánět a …blablabla. Pak mám na sebe vztek, proč se vlastně před skoro cizími lidmi mám obhajovat a stydět, co jim je do toho? Jsem ráda, že jsem našla někoho, kdo je na tom podobně. Jak se cítíte Vy? Jak odpovídáte „zasloužilým matkám“, které kojily 2 roky a na Vás koukají skrz prsty?

     

    Já mám teď špatný pocit ne z toho, že nekojím, ale z toho, že mi umělá výživa vyhovuje víc než kojení – nemusím se omezovat v jídle, můžu nechat mimčo tatínkovi víc než ty 3 hodiny mezi jídlem, nic mě nebolí… prostě je mi fajn. Tak to mě, trochu iracionálně trápí.

     

    Jo a viz předchozí příspěvek: taky malou při krmení mám přitulenou k sobě, dokonce usíná v „kojící poloze“ (nos u prsu, na boku) s dudlíkem v puse, nezdá se mi, že by nějak citově strádala.

    Tak se držte! Petra.

    Odesláno 08.05. 2003 v 12:40

    Ahoj!

    Jak je krásné, po těch až fanatických výrocích o kojení, které se tu snesly na moji hlavu, ale i jiných, číst tyhle řádky. Mojeho Kubíčka jsem kojila jen 14 dní. Mám vpáčené bradavky a vůbec nic nepomohlo. Nepřisával se. Ani kvalita mléka nebyla dobrá. Stále jen plakal a hubnul. Pak to manžel nevydržel a přinesl Nutrion. Jako zázrakem začal můj brouček růst a přibývat na váze.

    Že by byl ochuzen o něco si nemyslím. Usínal na mém nahém těle a já jsem ho hladila po hlavičce a zádíčkách. Dnes jsou mu dva roky. Nemocný byl jen jednou. Má sice ekzém, ale to je po manželovi. S kojením nemá nic společného. Je to vada genů.

    Neustále se mě někdo ptal proč nekojím, vžyť je to to nejlepší, právo dítěte a další kecy, které mě dostávaly do deprese.Nejradši bych těm fanatičkám jednu švihla. Když to nejde, tak to nejde a nikdo do toho nemá právo druhému kecat.

    Jsem opravdu ráda, že ještě existují maminky, které nejsou kruté fanatičky, vysmívající se všem nekojícím maminkám.

    Přeji vám mnoho radostí s dětmi, a dětem lásku rodičů. To je to jediné a nejdůležitější.
    Michala

    Odesláno 08.05. 2003 v 21:48

    Ahoj holky,

     

    možná si říkáte proč tu píše kojící maminka, ale nedalo mi to. Je mi moc líto, že vás okolní lidičky tak trápí protože nekojíte. Je to věc každé maminky a myslím, že většina nekojících maminek udělala vše proto aby kojila. Z mojí zkušenosti bych chtěla říct, že mi příjde, že během kojení dávám své dceři čistě najíst. Nezdá se mi, že by v tom pociťovala něco víc. Prostě tuleníčko a mazleníčko máme zvlášť. Kojení je prostě papání. A musím souhlasit, že pro miminka je důležitější spokojená maminka a ne maminka plná deprese, protože nekojí nebo nekojí plně.

    Když se mluví o tomto tématu, vždycky si vzpomenu na por. asistentku, která nám těhulkám na kurzu říkala: „Neplánujte si jak dlouho budete kojit. Buďte vděčné za každý den který jste kojili.“

    Přeju vám zdravé spokojené miminka a chápavé okolí.

    Ajka + Lenička (8 měs)

    Odesláno 09.05. 2003 v 03:11

    Otěhotněla jsem před patnácti lety v době, kdy mi gynekoložka tvrdila, že jsem sterilní a kdy jsem byla již čtvrtý rok v invaliďáku s chronickou hepatitidou B. Do poradny jsem šla až ve čtvrtém měsíci, protože jsem se chtěla vyhnout nucené interupci, vyprávěli mi, jak mimčo bude v pořádku, ale já umřu. V průběhu těhotenství se můj stav konečně začal rapidně zlepšovat. Porod proběhl v pořádku, ale poporodní péče katastrofální, všichni se mě štítili (byla jsem stále infekční), synka mi přinesli až po čtyřech dnech (museli ho očkovat proti mamince) a samozřejmě nakrmeného tenkrát Feminarem, mně začali hned zastavovat laktaci, ovšem nedařilo se, protože mlíka bylo přebytek. Když jsem se vrátila domů, tak pediatr, který za mnou zašel, prohlásil, že kojit klidně můžu. Trošku zblblá jsem na dva dny vysadila v nadšení léky, aby mě poté gynekolog upozornil, že už se usadili v těle a rozkojovat by nebylo pro mimčo dobré. Chytla jsem z toho pěkný zánět – 2 týdny vyvazování a zabalování do mokrého prostěradla, fuj. Noční vaření Feminaru – hezky přes sítko, protože všechny sušiny tenkrát cuckovatěly – to je dodnes moje noční můra – výhodou bylo, že jsme se mohli s taťkou střídat. Současné miminko jsem kojila přes půl roku a bylo to hrozně pohodlné, tudíž jsem nepotřebovala střídání – na druhou stranu básnění o báječném pocitu je přehnané, mám přecitlivělé bradavky a každé přisátí jsem odbyla slzičkou, až po chvíli to bylo příjemné. Obě dítka jsou zdráva, kluk nikdy netrpěl častými angínami a chřipkami, jak bylo vyhrožováno a myslím, že jsem pro oba udělala v oblasti výživy maximum.

    Myslím, že dětem je jedno, jak jsou krmena, důležité je, že jsou krmena s láskou, kdykoli mají hlad. A tělesný kontakt potřebují vždy – nejen při krmení.
    Romana s puberťákem Filipem a 9,5měsíční Johankou

    Odesláno 09.05. 2003 v 11:32

    Ahoj maminky, i nastávající!

    Patřím stejně jako Ajka ke kojícím maminkám (teď už tedy 4 měsíce nekojím, dcera už se v 10 měsících sama odstavila). S kojením jsem za celou dobu neměla problém, jen na samém začátku kdy se mi po CS udělalo mléko až šestý den. V porodnici jsem si připadala jako neschopné, nemožné idividium, když se mě sestry pohrdavě ptaly kolikátý že den jsem po porodu že ještě nemám mléko. No pak ale všechno probíhalo naštěstí bez problémů.

    Proto chci říct všem maminkám, které z jakéhokoliv důvodu nemůžou nebo nechtějí kojit, ať nesouhlasné poznámky okolí pouští jedním uchem tam, druhým ven. Pro mimčo je nejdůležitější, aby jeho maminka byla v pohodě, spokojená a šťastná, protože jenom tak bude v pohodě, spokojené a šťastné i její dítě. Že je mateřské mléko důležité kvůli imunitě dítěte – těžko říct jestli to tak je na 100%. Naše kojené dítě tedy nemocné nikdy nebylo, ale ve svém okolí znám kojené děti které jsou nemocné každou chvíli. A dnešní umělá výživa myslím obsahuje dostatek vitamínů a jiných důležitých látek.

    Takže – nenechte se otrávit a mnoho šťastných chvil s vašimi dětmi

    Katka

  55. Jarka, Costancia, klidek ;o) mala som tam (v predoslom prispevku) predsa smajliky ;o))) Mnohe veci som napisala s nadsadzkou, pretoze aj ten clanok na mna nadsadene posobi. Inak si nemyslim, ze spolocnostiam ide len a len o blaho ludi, na druhej strane nemam pocit, ze ma idu ihned otravit, len aby na tom zarobili. ;o) Ale to je jedno, aky mam pocit. Len vas chcem obe ubezpecit, ze sa nepaprcim a nic vam nepodsuvam ;o)
    Nikoleta, v Holandsku je materska len 3 mesiace po porode a hoci zamestnavatel ma povinnost umoznit zene, aby kojila, hadaj kolko zien skutocne po tych troch mesiacoch aj koji… Ja neviem, asi mam stastie na „uvedomele“ mamicky, ale mne sa tiez vazne nezda, ze by sme na Slovensku na tom boli az tak tragicky…

    No a ked uz sme pritom, priznam sa, ze tu trochu hovorim ako hus do piva – ako vlastne vyzeraju tie kampane onych gigantickych mliekarenskych spolocnosti? Maju nejaky slogan „nekojte, mlieko od kravy je lepsie!“, hm?

  56. Pre Nikoletu – vitriol je obyčaná kyselina sírová. Kedysi v stredoveku ňou veselo likvidovali nepriateľov.

    Pre Janu z MT – nerob si ilúzie, veľkým spoločnostiam skutočne nejde o blaho ľudí, ale o moc a peniaze. Čím menej do toho vidíš, tým nepravdepodobnejšie sa Ti to môže zdať. Už sa to pomaly šíri aj sem na Slovensko. A môžeš si myslieť, že som paranoik alebo blázon, ale pre veľké spoločnosti je veľmi výhodné, keď je populácia viac chorá ako zdravá. Pretože na tom sa dá viac zarobiť. Prečo sa napr. do potravín pchajú všetky tie chemické prísady? Mnohé z nich celkom zbytočne, to mi ver. (Ja som vyštudovala chémiu). Keď nejakú potravinu konzumujeme často, určité látky sa nám v tele hromadia. Kedysi sme sa učili, že rozdiel medzi liekom a jedom je v dávke. My sa skutočne otravujeme a popritom si často namýšľame, ako úžasne prospievame nášmu organizmu. Veľké reklamné kampane nám pravdu nepovedia, musíme ju hľadať všade možne.

    K tomu kojeniu – o tom skutočne nemusíme diskutovať. Na všetkých stránkach pre mamičky sa nájdu články od kompetentných ľudí o pozitívach kojenia pre dieťa. To sú fakty! Kto svoje deti nekojil, teraz sa už nemusí sám pred sebou ospravedlňovať tým, že bude svoje dieťa porovnávať so susedovým. Ak som svoje dieťa nekojila, už sa nedozviem, aké by bolo, keby som ho kojila napr. rok. Ak je šikovné a bystrejšie ako deti v okolí, je to super, ale mohlo byť ešte bystrejšie a šikovnejšie? To sa už nedozviem. Myslím si, že keď svojim deťom môžeme dať to najlepšie, nemali by sme im dať nič menej.

  57. Jarka, tvoj prispevok iba potvrdzuje moje podozrenie o mojom hlupnuti, pretoze nevhodnost bieleho peciva a mlieka som pocas skolskej dochadzky absolutne prehliadol. Denna realita bola skor opacna. Takisto si si spravne povsimla moju znizenu vnimavost – a nizka vnimavost jest vlastna sestra hluposti. S cim ale nemozem suhlasit je tvoj oprimizmus ohladne ovocia a zeleniny. Podla mna sa uzitocnost zeleniny a ovocia zbytocne demonizuje, pritom zelenina a ovocie dokazu byt v mnohych ohladoch prave tak skodliva, ako niektore zavrhovane potraviny. Podobne ako moze byt napr. mlieko alergenom, dokaze byt alergenom aj zelenia aj ovocie – paradajky, bozska soja, jahody, ananas oriesky, broskyne…. Mna napriklad zo suroveho kalerabu a kapusty boli brucho. Pokrmy z tekvice a kelu mi sposobuju lokalne nechutenstvo. Z inych obtiazi napriklad zakerny meteorizmus sposobeny strukovinami, a iste by sme nasli rad dalsich dovodov, preco nebyt az taky optimista ohladne zeleniny a ovocia. smile

  58. Pre Nikoletu – vitriol je obyčaná kyselina sírová. Kedysi v stredoveku ňou veselo likvidovali nepriateľov.

    Pre Janu z MT – nerob si ilúzie, veľkým spoločnostiam skutočne nejde o blaho ľudí, ale o moc a peniaze. Čím menej do toho vidíš, tým nepravdepodobnejšie sa Ti to môže zdať. Už sa to pomaly šíri aj sem na Slovensko. A môžeš si myslieť, že som paranoik alebo blázon, ale pre veľké spoločnosti je veľmi výhodné, keď je populácia viac chorá ako zdravá. Pretože na tom sa dá viac zarobiť. Prečo sa napr. do potravín pchajú všetky tie chemické prísady? Mnohé z nich celkom zbytočne, to mi ver. (Ja som vyštudovala chémiu). Keď nejakú potravinu konzumujeme často, určité látky sa nám v tele hromadia. Kedysi sme sa učili, že rozdiel medzi liekom a jedom je v dávke. My sa skutočne otravujeme a popritom si často namýšľame, ako úžasne prospievame nášmu organizmu. Veľké reklamné kampane nám pravdu nepovedia, musíme ju hľadať všade možne (hádam aj u tých „šarlatánov“).

    K tomu kojeniu– o tom skutočne nemusíme diskutovať. Na všetkých stránkach pre mamičky sa nájdu články od kompetentných ľudí o pozitívach kojenia pre dieťa. To sú fakty! Kto svoje deti nekojil, teraz sa už nemusí sám pred sebou ospravedlňovať tým, že bude svoje dieťa porovnávať so susedovým. Ak som svoje dieťa nekojila, už sa nedozviem, aké by bolo, keby som ho kojila napr. rok. Ak je šikovné a bystrejšie ako deti v okolí, je to super, ale mohlo byť ešte bystrejšie a šikovnejšie? To sa už nedozviem. Myslím si, že keď svojim deťom môžeme dať to najlepšie, nemali by sme im dať nič menej.

  59. Pre Nikoletu – vitriol je obyčaná kyselina sírová. Kedysi v stredoveku ňou veselo likvidovali nepriateľov.

    Pre Janu z MT – nerob si ilúzie, veľkým spoločnostiam skutočne nejde o blaho ľudí, ale o moc a peniaze. Čím menej do toho vidíš, tým nepravdepodobnejšie sa Ti to môže zdať. Už sa to pomaly šíri aj sem na Slovensko. A môžeš si myslieť, že som paranoik alebo blázon, ale pre veľké spoločnosti je veľmi výhodné, keď je populácia viac chorá ako zdravá. Pretože na tom sa dá viac zarobiť. Prečo sa napr. do potravín pchajú všetky tie chemické prísady? Mnohé z nich celkom zbytočne, to mi ver. (Ja som vyštudovala chémiu). Keď nejakú potravinu konzumujeme často, určité látky sa nám v tele hromadia. Kedysi sme sa učili, že rozdiel medzi liekom a jedom je v dávke. My sa skutočne otravujeme a popritom si často namýšľame, ako úžasne prospievame nášmu organizmu. Veľké reklamné kampane nám pravdu nepovedia, musíme ju hľadať všade možne (hádam aj u tých „šarlatánov“).

    K tomu kojeniu– o tom skutočne nemusíme diskutovať. Na všetkých stránkach pre mamičky sa nájdu články od kompetentných ľudí o pozitívach kojenia pre dieťa. To sú fakty! Kto svoje deti nekojil, teraz sa už nemusí sám pred sebou ospravedlňovať tým, že bude svoje dieťa porovnávať so susedovým. Ak som svoje dieťa nekojila, už sa nedozviem, aké by bolo, keby som ho kojila napr. rok. Ak je šikovné a bystrejšie ako deti v okolí, je to super, ale mohlo byť ešte bystrejšie a šikovnejšie? To sa už nedozviem. Myslím si, že keď svojim deťom môžeme dať to najlepšie, nemali by sme im dať nič menej.

  60. Pre Nikoletu – vitriol je obyčaná kyselina sírová. Kedysi v stredoveku ňou veselo likvidovali nepriateľov.

    Pre Janu z MT – nerob si ilúzie, veľkým spoločnostiam skutočne nejde o blaho ľudí, ale o moc a peniaze. Čím menej do toho vidíš, tým nepravdepodobnejšie sa Ti to môže zdať. Už sa to pomaly šíri aj sem na Slovensko. A môžeš si myslieť, že som paranoik alebo blázon, ale pre veľké spoločnosti je veľmi výhodné, keď je populácia viac chorá ako zdravá. Pretože na tom sa dá viac zarobiť. Prečo sa napr. do potravín pchajú všetky tie chemické prísady? Mnohé z nich celkom zbytočne, to mi ver. (Ja som vyštudovala chémiu). Keď nejakú potravinu konzumujeme často, určité látky sa nám v tele hromadia. Kedysi sme sa učili, že rozdiel medzi liekom a jedom je v dávke. My sa skutočne otravujeme a popritom si často namýšľame, ako úžasne prospievame nášmu organizmu. Veľké reklamné kampane nám pravdu nepovedia, musíme ju hľadať všade možne (hádam aj u tých „šarlatánov“).

    K tomu kojeniu– o tom skutočne nemusíme diskutovať. Na všetkých stránkach pre mamičky sa nájdu články od kompetentných ľudí o pozitívach kojenia pre dieťa. To sú fakty! Kto svoje deti nekojil, teraz sa už nemusí sám pred sebou ospravedlňovať tým, že bude svoje dieťa porovnávať so susedovým. Ak som svoje dieťa nekojila, už sa nedozviem, aké by bolo, keby som ho kojila napr. rok. Ak je šikovné a bystrejšie ako deti v okolí, je to super, ale mohlo byť ešte bystrejšie a šikovnejšie? To sa už nedozviem. Myslím si, že keď svojim deťom môžeme dať to najlepšie, nemali by sme im dať nič menej.

  61. Jarka, tvoj prispevok iba potvrdzuje moje podozrenie o mojom hlupnuti, pretoze nevhodnost bieleho peciva a mlieka som pocas skolskej dochadzky absolutne prehliadol. Denna realita bola skor opacna.

    Takisto si si spravne povsimla moju znizenu vnimavost – a nizka vnimavost jest vlastna sestra hluposti.

    S cim ale nemozem suhlasit je tvoj oprimizmus ohladne ovocia a zeleniny. Podla mna sa uzitocnost zeleniny a ovocia zbytocne demonizuje, pritom zelenina a ovocie dokazu byt v mnohych ohladoch prave tak skodliva, ako niektore zavrhovane potraviny. Podobne ako moze byt napr. mlieko alergenom, dokaze byt alergenom aj zelenia aj ovocie – paradajky, bozska soja, jahody, ananas oriesky, broskyne…. Mna napriklad zo suroveho kalerabu a kapusty boli brucho. Pokrmy z tekvice a kelu mi sposobuju lokalne nechutenstvo. Z inych obtiazi napriklad zakerny meteorizmus sposobeny strukovinami, a iste by sme nasli rad dalsich dovodov, preco nebyt az taky optimista ohladne zeleniny a ovocia. smile

  62. <bu>Jarka</bu>, (urcite je tento prispevok mimo poradia) este sa popytam…a rozmyslamo schopnosti travit mlieko. Musim si naspat precitat ten tvoj clanok, ale ide o dve veci, co sa tyka mlieka. Mliecny cukor-laktoze (ktora je travena enzymom laktazou) a mliecna bielkovina (myslim len v kravskom mlieku, nie v MM) kasin (ja ju poznam pod menon casein z anglictiny, tak prepac ak je to zle), ktora neviem, cim je travena.

    Laktaza sa v organizne VRAJ prestava tvorit okolo tej doby, ked sa deti prirodzene odstavia. VRAJ vdaka nejakej mutacii genov, (ktora sa nevyskytuje u juhoeuropskych narodov) produkujeme laktazu aj v dospelosti, preto vobec dokazeme travit mlieko. Hovorim VRAJ, lebo som toto len citala niekde, nie v odbornom casopise, cize neviem, co tomu verit.

    Co sa tyka kasinu, priskore podavanie kasinu detom je pricinou na alergie na mliecne vyrobny. Toto sa vztahuje/nadvazuje na vysvetlenie redakcie o alergiach a protilatkach: Ige, Igm, a podobne, ktore chapem len tak povrchovo.

    Cize je dost mozne, ze vlastne si v tejto veci neodporujeme.

  63. Nie som si ista, co sa stalo, ale moj dodatok z 23.5. o statistikach z 1980 a ze su stare ‚preskocil‘ prispevky a je vpredu. Mal byt pod mojim prispevkom o kojeni v roznych krajinach.

  64. Este dodatok-chapem, ze ta slovenska cislica je z 1980 a medzi tym sa vela zmenoli. Tie Americke a Australske so sucasne, tusim z 2001 alebo dokonca este novsie.

  65. Jarka, k tvojmu podotknutiu o tom, ze na slovensku je to hrozne co sa tyka umelej vyzivy. Absolutne nie. Nehovorim, ze by to nemohlo byt lepsie, ale keby si videla ako to je v inych krajinach, naopr tu, ale hlavne a Amerike. to sa neda porovnat. Ked som citala na WHO (svetova organizacia zdravia) stranke statistiky kojenia, Slovensko v 1980 malu tusim 90% alebo 95% kojenie. To znanema asi tolko, kolko je biologicky mozne. (Viem, ze v 2% ide o matku, ktorej sa proste mlieko nevytvori, ale je viac matka-dieta parov, kedy kojenie je nemozne. A niekedy to proste ani napriek vsetkej snahe nevyjde.)

    Vies, kolko je to v Amerike? tusim 60% skusi a v siestom mesiaco uz iba 20% koji. 80% sest mesacnych deti nema ZIADNE materske mlieko.

    Australia sa ‚pysi‘ dobrymi statistikami, ked okolo 90% skusi a v siestom mesiaci asi 60% dostava aspon nejake materske mlieko.

    Cize mohlo by to byt este horsie.

    Mozem sa ta este opytat nieco mimo temy-mas tusim prehlad, ako je to s masom? Ja som lacto-ovo vegetarian, co znamena ze jem mliecne vyrobky a vajcia. Akurat mi jeden kolega rozpraval, ze vela studii dokazalo, ze zivosicne bielkoviny su lepsie vstrebavatelne ako rastlinne. Co ty na to?

  66. Bohumilovi – ze jedenie mlieka s bielym pecivom je absolutne nevhodne nas ucila uz pred 18 rokmi nasa biologikarka. Mozno keby si jedol namiesto toho ovocie a zeleninu, bol by si vnimavejsi a neprehliadol by si , ze nikde som o hlupnuti nic nenapisala. Vid. napr. posledna odpoved Jane z MT i ine pred tym. pekny den 😉

  67. Jane z MT – prosim nevsuvajte mi do ust slova, ktore som nenapisala – nikto nehlupne od mlieka, iba detsky mozog vo vyvoji postrada potrebne neurohormony na svoj vyvoj. Co sa tyka dospelych ti maju pomalsie reakcie – pocituju utlm a tym aj nizsiu citlivost. Uzavrime uz prosim tu kapitolu osocovania sa z hluposti, tuposti a premeny na kravy…… vysvetlovala som to viackrat – staci si to precitat. Z mojho pohladu vynechanie mlieka nie je extrem – poznam vacsie. Ale z pohladu bezne sa stravujucich ludi iste je. Jedlo nie je hlavnou naplnou myslenia pocas dna, ale to co vlozime do ust tvori nase obnovujuce sa bunky, nase telo, nas nastroj a tak je dobre vediet, co ano a co nie. Ked budeme v tom dobri , mozme filozofovat aj o inych vznesenejsich temach – velmi rada – navrhni nejaku. Nepokladam mlieko za povodcu vsetkeho zleho, to je len tvoj podrazdeny pocit. Je tu predsa este maso, cukor, sol, biela muka, konzervacne latky, aromaticke latky, E-cka……. mam pokracovat ? 😉 Co sa tyka toho, ze nechapes , ze mliekarensky priemysel nebude hlasat, ze netreba pit mlieko v tak velkej miere…. no coment. A co cigarety, umela vyziva pre deti ….atd… su to velke peniaze a tak to nikto nezrusi. Ku porovnavaniu sa uz nebudem vyjadrovat – vysvetlovala som to viackrat a pozri si aj Nikoletin nazor. Co sa tyka otazok – vystudovala som UK Bratislava matematicko-fyzikalnu fakultu odbor jadrova fyzika. Laicky sa intenzivne zaoberam temou vyzivy cca 14 rokov. Co jem som uz zhruba odpovedala – treba citat vsetky diskusne prispevky. Ak ma niekto pocit, ze ak nejem maso a mlieko tak nic nejem, hovori iba o nespravnom zlozeni svojej stravy, kedze mu je menovane jedlo gro jeho vyzivy. Mlieko sa da nahradit sojovym mliekom, maslo olivovym olejom. Co sa tyka odsudzovania nedojciacich matiek – ja nehadzem vsetkych do jedneho vreca, pisala som o opodstatnenych 2 % zien. Ak niektora mamicka z objetivnych dovodov nevyhra ten boj, neodsudzujem ju. Okolo nas je vsak vela lahko sa vzdavajucich mamiciek a vela vobec nebojujucich mamiciek. o tych som pisala – treba pozorne citat a nie sa hned pajedit 😉 Ten stav u nas je naozaj alarmujuci. dakujem za prispevok 😉

  68. Alinka – na prvu cast Ti odpovedala Nikoleta a ja s nou suhlasim. Urcite na inteligenciu nevplyva iba mlieko, ale MM hra vo vyvoji mozgu dolezitu ulohu – to sa proste neda popriet. Na druhu – neviem preco si ju dojcila iba 3 mesiace, ale vlastne ona si prirodzenu stravu nepamata. Takze ona si nevybera medzi prirodzenym MM a neprirodzenym kravskym, ale medzi nicim a kravskym mliekom. Ty si ju naucila na kravske mlieko a tak si to ziada. Deti si ziadaju aj sladkosti, ked ich poznaju, slaninu, biele pecivo ci ine nezdrave veci – hlavne ked ich na to rodicia naucia a dovolia im to. To nie je argument.

  69. Nikolete – dakujem Ti za obsazne vysvetlenie rozdielu medzi dojcenymi a nedojcenymi detmi i ostatne prispevky. K tomu nazoru o mutacii – moje info su presne opacne, ze stracame tento enzym ovela skor ako ludia v minulosti, lebo neprirodzene prekrmujeme deti kravskymi mliecnymi vyrobkami. Mnoho ludi ma problemy s travenim ml. cukru, a to nie je jediny problem pri traveni mlieka. Skuste si dat na ranajky mlieko s bielym pecivom a na druhy den ovocie, ci zeleninu. A porovnajte ako sa budete po ranajkach citit. Neverim, ze rovnako 😉 dakujem aj za dalsie logicke uvahy o genetickom kodovani.

  70. Lucii H – k slovku tupejsi som sa uz vyjadrili tusim pri Zuzke, neviem co k tomu viac dodat, ani neviem akym slovom by sa to dalo plnohodnotne nahradit. Co sa tyka Tvojho nazoru, ze vsade vo svete su rovnako zdravi a chori ludia – nemas pravdu. Su narody a kontinenty, ktore vykazuju tu ci inu chorobu, ci naopak odolnost a zdravie, vo zvysenej miere /napr. eskimaci trpia castejsie osteoporozou, napriek tomu ze maju vysoky prijem vapnika ale aj zivocis. bielkovin, africania prave naopak – ich strava obsahuje malo vapnika ale vela vlakniny/. Takych porovnani je vela. To ze nasi predkovia boli zdravsi a odolnejsi nie je povera – nedavno som na tuto temu rozpravala s jednou p. doktorkou, ktora pracuje s EAV pristrojom a ta mi to tiez potvrdila. Starsie generacie chodia k nej ovela zdravsie a odolnejsie ako mnohe male deti. A to, co si mozu bez ujmi dovolit zjest oni, si mi uz dovolit vobec nemozme – sme citlivejsia, vystresovanejsia a slabsia generacia. Vobec ma neprekvapuje, ze mnohi zo starsich vyrastali na kozom mlieku, viem o tom. Ale pozri pred. vetu a uznaj, ze inu moznost nemali. My mame. Navyse konstitucne boli mensou a hutnejsou generaciou a tak uvolnujuce mlieko im az tak nevadilo ako nam „vytiahnutym rychlenym fazuliam” ;-).

  71. Sara – prave tato cast – tazsia struktura kostry a nizsia inteligencia deti je fakt, o ktorom sa uz vela popisalo /napr. v Dietati/ a ja som mala pocit, ze to je jasne kazdemu. Ucia sa to na skoleniach aj poradkyne dojcenia – je to proste fakt. Pozri nizsie Nikoletino vysvetlenie, nebudem sa opakovat po nej /kostra – materske mlieko ma ine zlozenie, IQ – neurohormony v MM a caste dotyky pri dojceni/. Kedy to budes povazovat za fakt, ked Ti najdem ktore Mudr. to uz napisali alebo treba Ti najst konkretnu statistiku ? Nazory odbornikov sa menili – aj generacie sa menili a zivotne podmienky. Napr. v 50-60rokoch sa velmi propagovalo maso a vsetko tucne bolo dobre. Ale pre tu generaciu po vojne, ktora trpela prevazne chorobami jinovymi = z uvolnenia a nedostatku, to nebolo az take zle /maso je jangove, stahuje/ a naozaj aj dokazovali niektore dobre dosledky na stav populacie. Ale my sme niekde inde a tak sa meni aj strava. Aj vtedy malo napr. maso negativa, ale v tej dobe prevysovali pozitiva. Treba veci vidiet komplexne. Ano margariny nie su az take zdrave ako sa hovori – najlepsie je pouzivat za studena lisovane oleje a olivovy olej. Dokonca je idealne si v nom, namiesto masla ci margarinu, macat chlebik 😉 Ja si myslim, ze to co pisem je pravda – inak by som to predsa nepisala, no nie ? Kazdy, kto tu pise, obhajuje svoju pravdu, aj Ty. Je to normalne, diskutujme, vymienajme a obhajujeme si nazory.

  72. Jana,

    K tvojej kamoske-umela vyziva je posledne vychodisko, nie alternativa. Znie to, ze ona sa pomaly ale isto dostava k tomu, ze si naozaj vycerpala vsetky moznosti a ostava len ta. Nikto jej podla mna nema pravo hovorit, ze je zla matka-co by jej mali poskytkut je vsetko pre to, aby mala rady a pomoc aby ten boj mohla vyhrat-a urobit to skor ako je neskoro, cize tu pomoc uz mala mat! Vies, ako sa hovori, po bitke je kazdy general.

    Co sa tyka toho jedenia-naozaj dost casto rozmyslam o tom, ako by sme varili veci, na ktore sme zvyknuti bez mliecnych vyrobkov. Ja pijem ryzove mlieko, sojove mi nechuti (ja nemam rada ani chut cisteho kravskeho mlieka) a teda nenahradi kravske mlieko v receptoch.

    Co sa tyka tej hluposti, chapem tie ;-)))))) na konci tvojej vety a beriem to tak s humorom-ale podotknem, ze po urcitom veku sa mozog nevyvyja, cize ak vyslovene nerobis veci, co rapidne zabijaju mozgove bunky, napr alkohol, fajcenie atd, to mlieko moc rozdielu nanarobi. Pri detoch ide skor o to, ze v umelej strave nie su vsetku latky, ktore su v mlieku-a ani nikdy nebudu.

    Problem s porovnavanim jedincov je presne ako si povedala-je prilis variability-tvoja sestra a ty napriklad mozete mat uplen ine geny. Je vela veci, co vplyvaju na vysku a vahu ludi. Ak clovek chce zistit, ako vplyva jeden konkretny ‚jav‘ (napr strava po narodeni), musi sa nutne pozerat na populaciu-a nie jedincov!

    Co sa tyka paranoie, asi som viac paranopidna ako ty-a je to podla mna dost sposobene zitim na ‚zapade‘ (vlastne ja som na vychode), kde sa vsetko toci okolo penazi. A videla som na vlastne oci hnusne taktiky pouzivane spolocnostami-presne ako rozpravas s tym vitriolom (prepac, vobec neviem, co to je)-len im nejde o otravenie, ide im o peniaze a je im jedno ak aj otravia! Jedna z najmenej zhubnych veci, co robia, napriklad, je znizovanie teploty v supermarketoch-lebo ked je cloveku zima, je hladnejsi a ked je hladnejsi, kupi viac! Robili vela testov s roznymi teplotami, aby zistili, ako nas najlepsie nachytat.

    Som z toho dost smutna, nemam dobry pocit na srdci, ze sa taketo veci robia-co sa tyka umelej vyzivy napriklad, posielaju zadarmo mamickam (kupia od nemocnice mena mamiciek a kedy sa babo ma narodit) balenia mlieka, ked vedia, ze v noci, mamicky daju dietatu flasu po uplnom telesnom vycerpani, aby preboha len spalo…a tym sa zacina odstavenie a Nestle/Wyeth/… maju zabezpeceneho zakaznika.

    V podstate s tebou ale suhlasim-neber to, ze kritizujem tvoj prispevok, prosim ta. Je tu taka hysteria teraz, a clovek musi vsetky taketo tvrdenia brat s rezervou-presne ako pises. Bolo by to velmi dobre a jednoduche, keby sme vedeli so 100% istotou, ze co je vlastne spravne.

  73. Vieromila mas pravdu. Ja tiez pijem mlieko – hlavne k makovniku, a mam stale nastojcivejsi pocit, ze som stale hlupejsi. smile

  74. Je to naozaj velmi zaujimava diskusia a posledne dni nad nou dost casto rozmyslam. Aj to bol urcite zamer tohto clanku. Keby som aj chcela prestat konzumovat mlieko a mliecne vyrobky, je to cesta velmi velmi tazka!

    Ked si predstavim, ze do kolkych jedal sa pridava mlieko, alebo smotana ci syr…

  75. Nikoleta, presne tak, statistka – ale citaj o sebe,ze ked pijes mlieko, tak sa v priemere ;o) menis na kravu a hlupnes ;o)))

    Jarka, nehnevaj sa na mna exremisticky clanok to je. Zamyslam sa nad stravou, to mi ver, presla som kedysi dokonca vegetarianskym obdobim… hehehe, na druhej strane rozhovory o zdravej vyzive mi kludne stacia nad kosikom v samoobsluhe. ;o) Myslim, ze nas zivot je o niecom inom nez o tom, co si strkame do brucha… Ale nikomu to samozrejme neberiem, len mne to nepride ako hlavna napln mojho zivota.
    Brat mlieko ako povodcu takmer vsetkeho zleho (prepac, ale taky pocit po precitani tvojich clankov mam), je extrem dost velky.
    Mozno je to sposobene tym, ze dost dobre nechapem postoj „za vsetkym su prachy a spolocnosti robia reklamy na vitriol, aby sa dobre predaval, aby na nas zarobili a pritom nas chcu otravit!“, budem extremista (ale ber ma, prosim, s humorom ;o) – tento postoj myslim vykazuje urcite znamky paranoje…
    Ak nemam porovnavat genetiku narodov, preco by som mala porovnavat genetiku dvoch odlisnych ludi? Takymto sposobom sa teda uz vobec neda urcit, ci je ta robustnejsia stavba tela dana mliekom a ci nie. Moja sestra sa narodila o pol kila tazsia ako ja a cely zivot je o kusok vyssia. Mam to azda zacat pripisovat mlieku?
    Chcem sa ta spytat dve veci:
    1. Vystudovala si VS, smiem vediet aku? Zaujima ma to preto, ci sa titul Mgr. vztahuje nejakym sposobom k teme clanku, ci si studovala nieco ohladom vyzivy, alebo sa o to iba laicky zaujimas.
    2. Druha otazka (a tiez indiskretna ;o) – na zaklade tohto clanku mam dojem, ze nejes vobec ziadne syry, tvaroh, jogurty, pudingy, smotanu – jooooj, v kolkych jedlach je smotana, teda nejes ani tie, dokonca ani tie, kde sa pri priprave pouzilo mlieko, maslo, … co vlastne teda jes?
    A k tomu kojeniu – mam kamaratku, ktora ma zhruba polrocnu dcerku. Ma problemy s kojenim, chce kojit a bojuje. Ak sa jej vsak nepodari tento „boj“ vyhrat, ty ju odsudis. ;o( Ja jej drzim palce a nemyslim si, ze by ju mal niekto stresovat recami „musis kojit, inak si zla matka“ – stres asi nie je to najlepsie na MM, ze? Preto mi je z tych reci smutno – naozaj, treba si dat pozor, aby sme nechadzali vsetkych do jedneho vreca.
    Napokon ale som rada, ze je tu takyto clanok – ako pise vyssie Nikoleta, je zaujimave a poucne pocuvat argumenty za a proti. Vdaka zan.

  76. Ano, Alinka, presne ako som povedala, neznamena to, ze kazde kojene dieta bude mat vyssie IQ, bude zdravsie a vacsie ako kazde umelo vyzivovane dieta. Davat priklady o opaku nic nedokazuje. V priemere, kojene deti budu mensie, zdravsie a ich IQ podla roznych studii bude medzi 4 az 10 bodov vyssie.

    Co sa tyka hlavne toho IQ, ano, su rozne veci, co vplyvaju na IQ-presne ako pises, podnety z okolia, co dieta dostava su jeden z nich. A dalsi z nich je dlzka dojcenia. Cize podla tych vsetkych veci, co na to vplyvaju, kludne moze tvoja dcera byt mudra-mudrejsia ako ine deti, ktore napriklad boli aj dlhsie kojene. Ale priemerne, dve skupiny deti, jedniny rozdiel (priemerny rozdiel medzi tymito skupinami) bude dlzka kojenia, ta dlshie kojena bude mat V PRIEMERE vyssie IQ. (Prve 4 mesiace kojenia mali najvyssi vplyv na IQ-merane v tusim starsom skolskom veku.) Ah, statistika…co som sa toho navysvetlovala ked som to ucila….

    Co sa tyka plienok, je to skor fyzicke, kedy dieta dokaze ovladat zvierac na konecniku a mechure, aby sa nepocikalo/nepokakalo. Toto sa stava priemerne okolo 2.5 roka zivota. Predtym ide vo *vacsine* pripadov o dobre vystihnutie spravneho okamihu rodicmi.

    Co sa tyka sedenia a stania, ide skor o silu svalov, nie vahu dietata.

    Rozmyslam nad tym, ci je mozne aby deti mali geneticky kodovane, ze budu chciet prave kravske mlieko. Ak ma nieco byt kodovane v genoch, musi to byt prirodzena strava toho organizmu. Keby sme potrebovali kravske mlieko, zenske prsia by vyrabali nieco, co sa zlozenim podoba viac na kravske mlieko.

    Nie som zastancom ani jedneho polozenia-‚sedim na plote‘ co sa tyka tohoto, ale je zaujimave a poucne pocuvat argumenty za a proti.

  77. a este by som dodala, ze vraj deti nemaju este zdegenerovane geny a same si vypytaju na co maju chut. Mozem za to ze moja dcera si pyta stale mlieko? A ak ho bude chciet, aj ho dostane. Asi jej vyhovuje, i ked jej nahradza ranajky a veceru, dostatocne ju nasyti. A vazi cca 13-14 kg, co nie je vobec vela.

    tiez by ma zaujimalo, ci si nikdy nemala nutkanie zobrat riadny kus slaniny a chleba a najest sa do prasknutia. Ja som tiez zastanca zdravej stravy, najradsej mam surovu zeleninu (skoda ze v zime je taka draha) stravujem sa co najvhodnejsie, predsa len ak nechcem mat 100 kg musim si davat pozor na to, co jem, ale obcas teda neodolam a vezmem si aj tu slaninu, alebo cokoladu.

  78. mila Jarka, skoda ze nemam v pocitaci nahodenu fotku mojej dcery (asi ju co najskor naskenujem), ktora mala v tom obdobi asi 6 mesiacov, kde je odfotena spolu so svojou kamaratkou, ktora bola od nej starsia asi o 1 tyzden. Moja dcerka krasne sama sedela na zemi, dokonca uz sa stavala na nohy, kdesto kamaratkina dcera to nevedela, valalo ju. Bola totiz o cca 4 kg tazsia. A ak sa mam riadit tvojimi nazormi, tak moja dcera by mala byt praveze ta tazsia, lebo bola kojena mojim mliekom iba necele 3 mesiace a kamaratkina dcera bola kojena cca 1 rok. Takze sme asi nie prave ucebnicovy priklad smile)) A tiez ma poburilo, ze s inteligenciou by moja dcera mala byt na tom riadne zle, lenze my uz od 1 1/2 roka rozpravame, teraz ma dcerka 2 3/4 roka a krasne rozprava, plienky nenosime od 1 3/4 roka, spieva, vie vela basniciek, sama zlozi 48-kusove puzzle, v 10 mesiacoch uz chodila. Takze prosim ta nehadz deti do takychto vriec. Myslim, ze inteligencia a sikovnost deti nezalezi od toho, ci boli kojene alebo nie, ale od toho, ci sa im rodicia venuju,alebo nie. Poznam chlapceka, ktory ma 2 roky, matka ho stale koji, cely den nosi plienky, aj sa do nich veselo pokaka a vobec nerozprava. Teraz mi povedz, cim to asi bude…

  79. Podla mna su tu 2 rozne veci v tom clanku.

    Prva je, ze pre deti je MM najlepsie. Toto sa neda, absolutne neda vyvratit. Je len skutocne malo zdravotnych pricin, kedy je MM pre dieta nevhodne, alebo sa nedoporucujem, napr AIDS u matky vo vyspelych krajinach, matke sa nevytvara mlieko (asi 2% zien), galaktosemia u babetka a pod. Vsetky, vsetky riadne studie dokazali, ze dojcene deti maju menej chrob, (plucne, obehove, traviaca sustava, imunny system) a dokonca studie poukazali na to, ze deti kojene maju vyssie IQ, ba navyse je to „dose-response“ vztah medzi dlzhou kojenia a rozdielom IQ. Znamena to, cim dlhsie boli kojene, tym vyssie IQ budu mat. (Toto je zapricinene jednak Omega 3 tukovymi kyselinami, ktore podporuju dozrievanie mozgu, ale aj tym, ze kojene deti su casto tulene pri kojeni-dotyky podporuju tvorbu novych neuronovych spojeni.) Neznamena to, ze KAZDE kojene dieta bude zdravsie a mudrejsie ako KAZDE umelo vyzivovane, ale ze celkovo, kojene deti budu.

    Mimochodom, vedeli ste, ze ked sa porovnaju vyvinove milniky deti a inymi cicavcami a odstavenie, ludske mladata by sa prirodzene odstavili mezdi 2.5 a 7 rokom zivota? (Napr kedy vypadnu mliecne zuby, kedy znasobia vahu, a pod.) Priemerny vek odstavenia na svete je 4.2 roka!!! (Este mam rok a pol…)

    Druha vec je pitie mlieka inych cicavcov v dospelosti. A tu sa mienky rozchadzaju. Ja sama som nerozhodna, lebo podla mna sa objektivneho ‚naroru‘ nedockame. Jednak mliecny priemysel ma v tom prilis vela penazi, aby nam povedal aj keby to bolo pravdou, ze mlieko je pre nas skodlive. Na druhej strane hanitelia mlieka ho tak nenavidia, ze tazko budu nestranni.

    Dakujem ale za takyto clanok, lebo jedine, co my ako spotrebitelia mozeme urobit, je precitat si to, zamysliet sa nad tym a urobit to, co my pokladame podla nasho zdraveho usudku za spravne.

    Inac, citala som niekde, ze mlieko mozeme my stravit vdaka genetickej mutacii, ktora sposobuje, ze sa nam stale vytvara laktaza-enzym, co spracuva laktoze (mliecny cukor). Vraj normalne by sa mala po odstaveni prestat tvorit. Ale zase preto, ze to niekto napisal, nemusi to este byt pravda.

  80. Ahoj Jarka! Ako som ti uz povedala, v mnohom s tebou naozaj suhlasim. Ale preco si myslim ze urazas tych ktori piju mlieko? Snad preto ze ked o nich pises ze su „tupejsi“ naprikladsmile To je jeden z „faktov“ ktore predomnou neobstoja. Vies, ja som zila v Azii, v krajine v ktorej kazda matka dojci deti aspon 2,5 roka. Nemusim ti vysvetlovat ze ludia su tam presne tak mudri, hlupi, zdravi aj alergicki ako inde na svete. To, ze nasi predkovia boli vzdravsi a mocnejsi, to je bohuzial len povera. Bola by si prekvapena kolko nasich starych a prastarych rodicov na dedinach bolo chovanych od narodenia na kravskom ci koziom mlieku.

  81. Uvodna cast clanku o ulohe a potrebe dojcenia je velmi dobre spracovana a tam su fakty. Ale napriklad posledny odsek obsahuje tvrdenia z neznameho zdroja a nie je mi jasne, ako na to niekto prisiel. Porovnal 10 deti, 100 deti, 1000 deti? Preto to nepovazujem za fakt.

    Pravda niekde musi byt, s tym suhlasim. Ale len za mojho zivota sa nazory odbornikov na zdrave stravovanie niekolkokrat zmenili a este sa zrejme zmenia.

    Dalsie tvrdenie: je vseobecne zname, ze zivocisne tuky su najviac skodlive. Zivocisne tuky su sice skodlivejsie ako rastlinne, ale rastlinne oleje sa pri spracovani mozu menit na transtuky a tie skodlivejsie ako zivocisne tuky. Tyka sa to margarinov a vsetkym rastilinnych olejov okrem olivoveho. Takze maslo je zdravsie ako margarin.

    Rozprudila si diskusiu, ale vadi mi, ze si myslis, ze mas vo vsetko uplnu pravdu. Pre mna je to stale len z nazorov.

  82. Na zaver opat priebezne dakujem vsetkym za prejavene nazory v diskusii – akekolvek nazory 😉 Dospela som zaroven k zaujimavemu poznatku – mozno v mediach tvrdit, ze je treba jest ovocie, zeleninu, obilniny, mnozstvo vitaminov atd., a dokonca aj take nezmysli ako multivitaminove a mineralne tabletky a pod. – to nikomu nevadi, nikto sa hlbsie nezamysla a reakcie su vlazne – maximalne “ nuz ale kto by na to mal peniaze, alebo ked ja to nelubim a lubim ine…..”. Ale skuste ludom povedat – tak toto by ste jest urcite nemali – skuste im nieco “zobrat” zo stola a ohen je na streche. „Co si to kto dovoluje hovorit, co mam- nemam jest, ako sa kto opovazuje mi nieco predpisovat, zakazovat, tvrdit ze robim cosi zle….” . Pride mi to vcelku zabavne 😉 a zaroven uz chapem preco casopisy taketo clanky neuvedu – nebudu si predsa vedome znizovat svoju citatelsku klientelu. Dnesnym svetom hybe biznis, ale mnohi si to este stale nechcu pripustit, nechcu stratit posledne iluzie…..

  83. Dodatok pre vsetkych : hlavny dovod preco som napisala tento clanok bol, ze uz sa nemozem divat na reklamne triky mliekarenskych kampani ako pouzivaju nepravdive informacie na podlozenie potrebnosti uzivania /a teda predaja/ mlieka. Takze v skratke :

    – nie je pravda ze mlieko je uzasnym zdrojom bielkovin – ide o vysoko alergizujucu bielkovinu, pre nas v tazko stravitelnej forme a tym aj jej vyuzitelnost rapidne klesa. Nachadza sa v neprimerane velkom mnozstve a tym znacne zatazuje oblicky /najma deti/, podporuje ukladanie cholesterolu v cievach, vytvara hlieny v tele /vid. clanok 2/ a sposobuje rozne zazivacie problemy, kazein sposobuje tvrdnutie klbov a ciev.

    – nie je pravda ze je obsiahnute tuky maju dolezity nutricny vyznam – je vseobecne zname ze zivocisne tuky su najviac skodlive. Mlieko ich obsahuje najmenej zo vsetkych inych zivocis. tukov, ale napriek tomu v forme nasytenych mastnych kyselin, co je pre nas malo vyuzitelne. Ml. tuk patri k najviac sklerotizujucim tukom a podporuje kornatenie tepien.

    – nie je pravda, ze mlieko je najvacsim zdrojom vapnika – napr. 10-nasobne viac ho obsahuje mak, dalsie zdroje vapnika vid clanok. Navyse vapnik sa nachadza v nespravnom pomere ku fosforu, co sposobuje mnohe zdravotne problemy, vnutornu nerovnovahu…/ vid. clanok/ Vyuzitelnost byt velkeho mnozstva vapnika je tak miziva – vid. clanok.

    – nie je pravda, ze dodavanie samotneho vapnika pomaha odstranovat osteoporozu – navyse z mlieka ho vela neziskate /vid. clanok 2 a tzv. biologicka dostupnost/

    – vitaminy ziskate urcite aj z inych potravin.

    – nie je pravda, ze mlieko je napoj co uhasi smad /materske mlieko tzv. predne obsahuje velmi malo bielkovin aj tukov a preto uhasi smad/, z hladiska travenia je to jedlo. Navyse jeho kombinacia s cukrom ci ovocim /vacsina predavaneho ochuteneho sortimentu/, ci bielou mukou jeho travenie este viac komplikuje. Mlieko a ml. vyrobky by sa teda mali uzivat maximalne ako samostatne hlavne jedlo /a nie ako napoj ku bielemu pecivu, ci niecim ochutene ako desiata /.

  84. Janke z MT – extremisticky sa zda clanok len tym, ktori sa casto nezamyslaju nad stravou. Taketo nazory nie su nicim neobvyklym medzi ludmi debatujucimi o zdravej vyzive – zas to vsetci neberte ako urazku ale ako fakt 😉 Statistiky a Holandania – zas porovnavas neporovnatelne ako to tu uz ktosi robil. Nemozno porovnavat vysku a travenie inych narodov medzi sebou a chciet aby sa v takychto statistikach ukazalo, ze pitie mlieka ma vplyv na telesne proprocie ludi – ved tu zamiesavas do toho genetiku narodov a tiez tie narody sa od seba lisia aj dalsou stravou, ktora ma na to vplyv. Mozes porovnavat len napr. jeden narod, stat, generaciu v ramci seba sameho. Navyse opakujem /uz to tu raz odznelo/ – nie vyskou sa ludia lisia ale hmotnostou a stavbou tela /tazke kosti, robustnost/. Co sa tyka rozdienosti travenia malajzijcanov a severanov – to je fakt a ukazka toho, ze aj strava v zavislosti od podnebia, zemepis. pasma sa ma lisit, pretoze aj nase travenie v roznych pasmach sa lisi. Lebo toto si mi tiez nie velmi uvedomujeme a napr. vo velkom propagujeme u nas citrusove a juzne plody, ktore nie su pre nas velmi vhodne. To vsak stale nic nehovori o tom, ze mlieko nema na nas negativne dopady. Mimochodom to netravenie kravskej bielkoviny je len jeden z negativnych faktorov – pozri 2.cast clanku. Co sa tyka odsudzovania mamiciek, co nekoja – no ja ich udsudzujem a myslim, ze ich pristup je velmi lahkovazny. 1–2 % skutocnych dovodov na nemoznost kojit je velmi malo na to, co vidim okolo seba. Poznam cerstve dva pripady, kedy to mamicky vzdali hned v prve mesiace – napriek tomu, ze som sa im snazila poradit sama a tiez som im doporucila poradkynu pre dojcenie / teda dnes uz je kam sa obratit a poradit/ ani ju nezavolali a hned nasadili umele mlieko. Ked som ja zacala dojcit pred 3.5 rokom, tak do 3.mesiaca odpadla od dojcenia polovica mamiciek , do pol roka nas bolo este zopar, do 8. mesiaca som bola uz sama v mojom okoli a vsetci sa tomu naramne divili, po roku sa ma uz nikto na to nepytal….. ani moj pediater….. Dovody nedojcenia “odpadlikov” boli vzdy hrozne hlupe…../napr. jedna mamicka, ktora mala vela mlieka, prestala dojcit v 8. mesiaci preto, ze chcela ist na dovolenku bez dietatka….. no coment/. Isty clenovia nasej rodiny syncekovi dohovarali, ze uz by mal prestat s dudanim a mal by sa za to hanbit ved uz je velky….. tak taketo povedomie ja tu vidim okolo a je mi z toho zle.

  85. Sara – mne sa zda, ze su tam same podlozene fakty, ale nemozem nikomu branit, aby neprirodzene pokladal – za pre seba dolezitych podmienok – za prirodzene = to plati pre vsetkych. Nemozme sa divat na veci ako “na jeden z moznych nazorov na vyzivu”. Ved pravda niekde musi byt – tak bud je tu alebo inde a treba to vyvratit podlozenymi 😉 faktami 😉

  86. Janke – dakujem za dlhy prispevok, ktory ma velmi potesil, ze sa nasiel niekto kto sa neurazil pre nieco a kto ma plne pochopil 😉

  87. Lucii H – neviem preco mate viaceri pocit, ze urazam dospelych co piju mlieko ? Mozte mi ukazat tu pasaz ? Co sa tyka nazoru, ze by som chcela aby vsetci boli vegetariani – bola by som naozaj rada keby to tak bolo 😉 Som si vsak vedoma, ze nikoho nemozem znasilnovat k tomu a ze kazdy ma pravo rozhodnut sa. Ale ak poznam fakty, ktore hovoria pre veget. a minimalne aspon zdravsiu stravu, nemozem mlcat, no nie ? Odporucania o zlozeni stravy medzinarodnej zdravotnickej organizacie SZO – ktora snad ma nejaky respekt medzi odbornou verejnostou a nedovoli si len tak nieco nepodlozene vypustit – su takmer zhodne s veget. stravou s tym, ze navyse sa odporuca OBCAS biele maso a ryby /t.j. nie denne a plus vselijake masove vyrobky/. Ja budem spokojna, ked aspon takto – podla doporuceni SZO-bude vyzerat nasa slovenska strava. Zatial jeme nieco uplne ine a tak si myslim, ze treba o tom hovorit. Takisto ta poprosim o ktore nepodlozene fakty ide ? A resp. ako podlozene by mali byt ? /To nevyrypujem ale ma to naozaj zaujima/. O tom aka sme generacia, ktora vyrastala na umelom mlieku som sa uz vyjadrovala pred tym. O piti kravskeho mlieka priamo od kravy len tolko – verim ze Tvoji znamy nie su sporsti a so zvoncekom na krku /to som uz tiez inde popisala/ ale co viem urcite ze budu mat iste zdravotne problemy – pozri si ten clanok od prof.MuDr. Dluholuckeho Csc /vid. zdroje v 2.casti/. Predosle generacie – nasi dedkovia a babky napr. – boli ovela zdravsimi a silnejsimi generaciami a ich organizmus zniesol to, co si mi vziadnom pripade nemozme dovolit. A to, ze oni nemali z pitia mlieka od kravy problemy teda nehovori o tom, ze to mlieko nema take negativne ucinky /vid. druha cast clanku/, hovori len o tom, ze to lepsie znasali. Co sa tyka referencii Mudr. Bukovskeho – iste ho neuznavaju ti lekari, ktorym lezi veget. v zaludku. Ale moze byt sarlatan clenom Britskej spolocnosti pre vyzivu, Americkej spolocnosti klinickej vyzivy a niekolkych domacich odbornych spolocnosti, odbornym asistentom a vedeckym pracovnikom na Fyziologickom ustave Lekarskej fakulty UK v Blave a moze nim byt clovek co sa pravidelne zucastnuje na svetovych a europskych vedeckych kongresoch o vyzive ….. ? No ja neviem, je to asi diskutabilne… Ale napis mi teda v com je sarlatan, co sarlatanske siri. Ja predpokladam, ze sarlatan je ten, co klame ludi a zavadza ich, zneuziva ich nevedomost vo svoj osobny prospech – uved mi prosim, co takeho robi on. Myslim, ze jeho nazory nie su az take popularne pre zeny v domacnosti, ked sa pozries na tuto diskusiu….skor naopak. 😉

  88. Martinovi – dakujem za jeho podporny nazor zo zivota 😉 a k terminu biela /mrtva/ voda sa plne pripajam 😉 /vid. clanok 2/

  89. Tie tigre boli krotké asi preto, lebo nepili mlieko určené pre svoj druh a preto sa prisposobili prasaťu. Ale aj preto, lebo nežili v divočine.

  90. Vcera v televiznych spravach ukazovali krotke tigre. Zobrali ich tigrici, ked este nemali ani 1mesiac a podstrcili ich prasnici, aby pili jej mlieko. Takto krmene tigre, boli potom krotke aj v dospelosti. Zaujimave, nie?

  91. Je vela nazorov na zdravu vyzivu a Jarka nam napisala jeden, ale faktami by som to nenazvala. Skutocnych faktov je tam velmi malo.

  92. Zaujimavy clanok, ale ako to uz niektora predo mnou napisala, zda sa mi dost extremisticky.
    Jarka, tie veci, co si v clanku napisala, su urcite fakty, ale je tu jedno ale a tym je statistika. Ako sa hovori – statistika je najvacsi klamar ;o) Takze moznoze statisticky to vyzera tak, ze deti, ktore piju kravske mlieko namiesto MM su vacsie a robustnejsie, ale ja som drobna a utla a dovolim si tvrdit, ze medzi najblbsich a najtarbavejsich nepatrim ;o), moja mama ma nekojila dlho, do stredoskolskytch liet som pijavala denne kravske mlieko. Na druhej strane Holandania, ktori piju mlieko snad ku kazdemu jedlu sa radia k najvyssim narodom na svete – ale vieme tiez, ze severne narody su v priemere vyssie ako juzne. Popri tom vysku ovplyvnuje mnoho faktorov, nielen mlieko, ale aj zivotna uroven, zivotne prostredie, strava rodicov, atd atd…
    Niekde som citala zavery urciteho prieskumu, ktory ukazal, ze niektori dospeli ludia nedokazu stravit bielkoviny v mlieku (spomina sa nieco take aj v clanku) – okolo 100% malajzijcanov, ale iba okolo 10% severanov nestravi mliecnu bielkovinu (uz si to presne nepamatam, mozno to boli prave Holandania… ale vo vseobecnosti ten pomer je podobny ako pri vyske – severania lepsie, juzania horsie).
    Netvrdim, ze clanok neobsahuje fakty, len mam pocit, ze su trochu tendencne interpretovane. Myslim, ze mamicky by mali detom dopriat MM, na druhej strane je mi smutno z viet typu „kazda moze kojit, ked chce,“ a „mamicky sa vyhovaraju“ – neviem, ci nam nalezi sudit inych. A este k sojovemu mlieku – mam ho rada, ale o vyrobe nic neviem a nechcem si robit iluzie o jeho prirodzenosti, lebo iba o rozomletu soju asi nepojde, ze?
    Takze, ja mlieko moc nepijem – obcas nan dostanem chut a „dam si za poharik“ ;o) ale rozhodne by som to tak tragicky ako v clanku nevidela. Ale na druhej strane, co ja mozem vediet, ked som uplny laik, ze?

  93. Milá Jarka,

    je to naozaj ťažké prísť s niečim novým, nezaužívaným , hlavne čo sa týka stravy. Tvoj článok sa mi veľmi páči a úplne s ním súhlasím. Je to veľká škoda, že väčšina mamičiek je taká ako tie, ktoré nepriaznivo reagovali na Tvoj článok. I keď každý má právo na svoj názor. Ale tu ide o dôležitú vec. Podľa mňa je úplne evidentné, že ľudstvo je zdegenerované. Nejde tu o to, koľko vedomosti kto má, akú ma školu, alebo pozíciu v práci. Ide o to, že sa čoraz viac vzďalujeme prírode a doplatíme na to. Už tá neochota alebo aj neschopnosť vidieť realitu, tú prirodzenosť je dôsledok aj našej nesprávnej výživy. Ako si môže niekto povedať, že mu nič nechýba. Každý niečo máme, ale si to možno neuvedomujeme. Ja som kojila syna skoro 2,5 roka. Kravské mlieko našťastie neľúbi. Tak mu ho nenútim, ale dávam mu sójový nápoj. Je presne taký, ako píšeš. Bystrý, štíhly, pohyblivý a hlavne veľmi citlivý. Som veľmi pobúrená tým, ako mamičky pristupujú k výžive detí. Veď je tu úžasná možnosť ozdraviť ľudstvo, tým že sme zodpovedné za naše deti. Oni sa narodili čisté a začínajú úplne od základu. Tak im to nepokazme. Páči sa mi, Jarka, že tvoj článok je taký jasný a je vidno, že máš odborné vedomosti a nepíšeš len tak svoje názory.

    Ako však presvedčiť matky, aby kojili? Je to neuveriteľné, ako taká najprirodzenejšia vec je len máloktorej jasná. Ako sa mnohé vyhovárajú na problémy, nedostatok mlieka, atď. Teraz hovorím o tých, ktoré nemajú vážne zdravotné problémy. To je úplne iné. Je dobré, že sa v detských časopisoch venujú viac dojčeniu, ale na druhej strane, prečo zároveň uvádzajú reklamy na neviemaké ideálne mlieka a v poslednej dobe som sa stretla aj s názormi, že dôležitejšie je, aby matka bola vyrovnaná akoby mala kojiť s problémami. Všetko sa nejako ututle. Berieme deti ako náš majetok, čo sa kto do nás stará. Ale deti sme dostali ako dar od Boha, tak sa o ne tak aj starajme. Nechcem sa príliš rozpisovať na iné témy. Jarka, držím ti palce a pokračuj. Možno pomôžeš aspoň niekomu.

  94. Neda mi nepripojit sa – ja suhlasim s tym ze pre deti len to najlepsie, teda MM, a ze aj bez kravskeho mlieka sa da v pohode zit (ja osobne kravske mlieko nepijem od svojich 2 rokov). Na Slovensku by sa mala naozaj robit lepsia osveta pre mlade mamicky. Ale brozurky v ktorych su karikatury nedojecenych deti nakreslenych ako hlupi bojkovia s flaskou v ruke, mi pripadaju velmi neprofesionalne. A ked som zacala citat ze dojcene deti maju bielsie zuby a ine „vtipy“….Co sa mi ale nepaci na tvojom prispevku Jarka, je urazanie dospelych ludi ktori kravske mlieko piju. Ty vychadzas z toho ze vsetci by mali byt vegetariani. Takisto pouzivas mnoho nepodlozenych „faktov“. Co sa tyka nasej generacie, tak sme na kravskom mlieku vyrastli takmer vsetci. Ved ktora z nasich matiek za socializmu naozaj dojcila? Takmer vsetci moji znami boli od narodenia krmeni mliekom priamo od kravy a nemozem povedat ze vsetci su mali, sprosti, so zvoncekom na krku. Co sa tyka pouzivania knihy dr. Bukovskeho ako referencie – pan Bukovski ma v odbornych kruhoch povest sarlatana. Jeho knihy su ale iste popularnym citanim pre nejednu zenu v domacnosti.

  95. Dobry den dievcata. Dovolte mi vyjadrit sa k Vami diskutovanemu clanku a teme. Cital som ho. Mame desat mesacnu Veve. Stale nastastie kojenu. Nastastie preto, lebo som alergik. Celorocny. Predispozicia tu tym padom je. Stret s bielkovinami kravskeho mlieka budeme verim uspesne s manzelkou Katarinou pri Veve oddalovat. Uz len preto, ze traviace organy malych deti nie su dovyvijane na spracovanie takejto komodity, akou je kravske mlieko. Staci mi spomenut si na plynnatost (troj mesacnu koliku), ktora naozaj trvala 3 mesiace a Veronikinu neschopnost vysporiadat sa s niecim inym, ako skvelym materskym mliekom. Dievcata, Vy si pite, co chcete, ale podla mna detom nepodsuvajte mrtvu bielu vodu, ktoru obchod nazyva mlieko. Ja osobne mlieko pouzivam asi raz mesacne v mnozstve 2 dcl na pripravu krupicnej kase ( naozaj pre seba/ infantilne dejchanky). A dovolim si pripomenut, co na Slovensku sme my rodicia v majorite nepochopili, lebo sme zadubeni a to je skratka H.A. na mliecnych vyrobkoch (hlavne suchych mliekach a kasiach). H.A., ako hypo alergenny t.z. s rozstiepenou bielkovinou kr. mlieka. Hura. Trochu edukacie by nam nezaskodilo, ze ? A odkial to ja viem ? Lebo sa zaujmam a chcem aby Veve zila fajne. Apropo. Je zdrava, ako buk a vsetky Vas urcite pozdravuje. Uplne na zaver chcem tymto podakovat za prolaktacnu pomoc v tazkych zaciatkoch za nas troch Zuzke Cibikovej. Vdaka.

  96. Dakujem vam dievcata za zopar uz konecne aj kladnych ohlasov 😉 Potesi to 😉 Stale vsak nesuhlasim s napr. Martinkinim nazorom, ze pitie mlieka je to idealne prisposobenie sa prezitiu. dokazuju to prave tie negativne ucinky na ludsky organizmus. Ze niekde v stepi to bolo dobre prisposobenie sa suhlasim /tam ina moznost nebola/ , ale my dnes mame moznost vyberu – takze vyberajme 😉

  97. Vratim sa este k stavbe tela – pisem ze telo krmené kravským mliekom má tendenciu mať stavbu kostry a telesný rast väčší, analogicky s kravským. = co mnohich poburilo. Takze ako to je presnejsie : kravske mlieko obsahuje napr. viac bielkovin a mineralov – kravy potrebuju rozbustnejsiu stavbu tela a tak taketo mnozstvo bielkovin a mineralov potrebuju /su stavebnym kamenom napr. pre kosti, svalstvo/. Ak to mnozstvo v mlieku zabezpecuje u krav potrebny rast rozbustnejsieho tela , tak to iste to predsa bude robit v ludskom ci inom tele,nie ? Ale to neznamena, ze sa zmenime na kravy /ved. genetika zostava/, ale znamena to, ze sa v nasom tele budu hromadit latky, ktore budu podporovat iste nevhodne procesy /v ramci genetiky umoznuje napr. vytvarat tazsie kosti, ukladat tuk v tele, deti su stavbou taki mali valibukovia/ a cast latok sa bude usadzat neprirodzene v tele /cievy, klby…/ a skodit. Ak u dospelych ludi nevidime pri piti mlieka az take vyrazne vplyvy na stavbu tela, negativnych dovodov preco nepit je dost – pozrite si druhu cast clanku. A zas len potvrdzuju teoriu, ze zrejme to dospelym nepatri ako strava……./priroda to tak nezariadila/. Ani ine cicavce v dospelosti nepiju mlieko a nie pre to, ze ich to nenapadne – ako pisala Zuzka- ale preto, ze im to nie je umoznene /a nie je im to umoznene, lebo aj im by to skodilo, lebo maju ine travenie a telesne potreby ako mladata/. To, ze im to chuti /napr. macickam/ alebo ze to nam chuti, nie je argument. Mnohim chutia sladkosti, cigarety, alkohol, niekomu napr. aj ludske maso….. Asi tento argument – chuti to – ako rozumny neobstoji……

  98. Rovnako nazor,ze kazde mlieko je site na toho ktoreho cicavca je tiez pravda – a nie je to nahoda, ze ma ine zlozenie, ma to svoj zmysel. Ved aj tela cicavcov a tiez prostredie v akom sa nachadzaju je ine. Niektore obsahuju napr. vela tukov – tulenie mlieko, lebo tie cicavce potrebuju vela podkozneho tuku /ale pre cicavcom, ktore ziju v inom zemepisnom pasme vela podkozneho tuku skodi/. Ludske mlieko obsahuje napr. vela vitaminu C, menej bielkovin, viac sacharidov, neurohormonov – a nie je to nahoda, proste mi to tak potrebujeme vzhladom na stavbu nasho tela a nas vyvoj. A ked prijimame mlieko inych cicavcov, tak do seba neprirodzene ukladame napr. vela tukov, bielkovin…. a naopak chybaju nam vitaminy, cukry, neurohormony…. Proste uplne logicky budujeme nase tela z niecoho co nie je site na nas a tak nam to aj skodi. Ak si myslime, ze potrebujeme pit mlieko /nic to nedokazuje, prave naopak/ tak pime to nase, site na nas.

  99. Mila Elenka , ja osobne vidim v tom problem ak dospely clovek pije mlieko. Preco : proste uz len ciste logicky vzate – je to strava pre mladata a tak nepatri dospelemu /vid. 1.clanok/, dalej jeho zlozenie telu skodi /a nie prospieva ako nas presviedcaju kampane/ a je tu este pre mna dolezity eticky rozmer /vid. 2.clanok/……. Pises, ze ak mu to neublizuje – no v tom je prave ten problem, ze naozaj sa ukazalo ze ublizuje a dost = vid. druha cast clanku. To ze momentalne nepocitujes-nemas ziadne zdravotne problemy ma tesi, ale to nic nehovori o tom , ze tie ucikny naozaj nie su negativne. Mozno mas napr. dobry geneticky zaklad…. aj Churchil fajcil jednu od druhej a dozil sa pozehnaneho veku, ale to neznamena, ze cigarety neskodia, vsak ?! Znova opakujem, ze nikde nepisem ze ludia pijuci mlieko su abnormalni, ale ze maju napr. spomalenejsie reakcie a tazsiu stavbu tela /opat treba brat do uvahy aj genetiku, ale to na fakte nic nemeni/. Znova pripominam, ze studie na dojcenych a umelou vyzivou krmenych deti tieto fyzicke rozdiely jasne dokazuju a lekari o tom pisu vsade clanky, staci hladat.

  100. Milá Jarka, Tvoj článok sa mi celkom páči. Aj keď s mnohým nesúhlasím, ale je veľmi dobre, že si začala túto tému a že sa tým vážne zaoberáš. Neprekvapili ma reakcie ostatných čitatieliek, očakávala som búrlivú diskusiu. Ja sama som o tom už veľa premýšľala – konkrétne o kravskom mlieku. Stravovanie je u nás na pretrase každodenne – sme vegetariáni, široko-ďaleko v rodine jediní. Musím ale podotknúť, že pokiaľ chceš, aby sa ostatné mamičky skutočne zamysleli nad tým, čo si chcela povedať – nad naozaj postatnými vecami – nie je našťastnejšie riešenie nazvať deti, čo pijú kravské mlieko, „tupšími“. Chcem tým povedať, že rôzne myšlienky sa dajú vyjadriť rôznymi slovami. Napr.Zuzke-druhej si to neskôr vysvetlila oveľa prijateľnejšie. V každom prípade budem túto diskusiu sledovať a teším sa na nový článok.

  101. Ahoj Jarka a dalsie mamky, dakujem, ze si mi odpovedala osobne. Na tu druhu cast sa tesim a nie je dovod preco by som si ju neprecitala. Vies co sa mi na tom paci najviac? Ze si strhla diskusiu „o niecom“, a nie bezduchu a „o nicom“, ktorych uz tu par bolo. Dve zo spominanych knih som citala, je pravda, ze davnejsie, asi ma nejako neoslovili, lebo, aj napriek tomu, ze ich mam doma, nevraciam sa k nim. Mozno cas by ukazal cosi ine… ale co uz so mnou a mne podobnym, ked som vsezravec, labuznik a gurman v jednom?

  102. Jarka, uplne s Tebou suhlasim, ze strava vyznamne ovplyvnuje nase zdravie a vela mozme nou zmenit. Otazka je len potom aka strava je taka, ktora nam je viac prospesna ako skodliva. Na to ma mnoho ludi rozdielne nazory ci uz konzumujuci tradicnu stravu alebo snaziaci sa stravovat zdravsie. Lebo su rozne smery aj u tych ludi co sa snazia zit zdravsie: vegetariani, vegani, makrobiotici a pod. Ja osobne si myslim, ze problem stravovania u nas je viac v tom ze sa je privela masa a zivocisnych produktov, privela sladkosti a chemicky upravovanych jedal ako priamo v konzumacii mlieka. Samozrejme, ze pre deti je jednoznacne materske mlieko najlepsie.

    Ale neda mi nereagovat na argumentaciu co sa tyka pitia mlieka, ze cicavce v prirode nepiju mlieko ineho druhu. V prirode funguje zakladany princip boj o prezitie a zvierata v priebehu rokov sa musia neustale prisposobovat, aby prezili. Keby mali ako mlieko ziskat a potrebovali ho na prezitie, tak by sa mu nebranili. Priklad: krvcicajuce parazity cicaju krv, ktora im absolutne nie je urcena, ale je to ich sposob prisposobenia sa, dalej kuny vykradaju vtacie vajicka atd. Takto sa clovek tiez prisposobil v priebehu rokov, ze sa naucil chovat zvierata a tak bol menej odkazany na to, co prave nazbiera alebo ulovi. To, ze sa tym postupne uplne prirode vzdialil a ze niektore veci mu vobec neprospievaju, je uz druha vec.

  103. tiez sa mi paci ako nike, ze redakcia uverejni aj take clanky, s ktorymi uplne nesuhlasi, su kontroverzne a dava priestor na polemiky a diskusie. V tom je taketo medium zaujimavejsie ako tlaceny casopis

  104. Prepac Jarka za moju sarkasticku poznamku. Samozrejme, suhlasim, ze matkine mlieko pre dojcene dieta je ten najlepsi zdroj potravy a ziadne kravske mlieko toto nemoze nahradit. Ja sama som jednou z tych stastnych mamiciek, ktore mozu kojit (mojho 1. syna som kojila do 18 mes.). Nevidim ale problem v tom, ze dospely clovek pije kravske mlieko (al. kozie, tavie…), ja osobne nemam ziadne zdravotne problemy a nie som abnormalna a kravske mlieko pijem kazdy den. Ak to cloveku vyhovuje, nehnusi da mu to a hlavne mu to neublizuje, asi proti tomu priroda nie je. To je moj nazor.

  105. Asi ma mate za exota 😉 ze teda co vlastne ja jem ? Ovocie cerstve i susene, zeleninu cerstvu i varenu, dusenu, obilniny celozrnne /obcas rozky, pouzivam rozne muky, cestoviny, aj napr. pohanku, jahly, tmavu ryzu……/, strukoviny….. pijem mineralky a bylinkove caje. Obcas mam obdobia ked si robim ovocne stavy, eventualne klicim obilniny a strukoviny. Zaujima vas zrejme ci pijem mlieko – nie. Nejem uz ani jogurty. Obcas pouzijem do jedla kyslu smotanu, ci tvaroh. Niekedy si dam tvrdy syr. Ale nemyslim, ze by sa bez toho nedalo zit – je to uz len otazka doznievajuceho zvyku. Neviem co by vas este zaujimalo…?

  106. Milotke – dakujem ze mi davas pravo na moj nazor. Ja chcem len pripomenut, ze pisem vacsinou uz publikovane fakty a nie emocionalne svoje mienky. Skuste mi ich logicky vyvratit a nie len argumentovat, ze vam sa to nepaci. Aby si nemusela cakat na druhu cast clanku /mozno ju ani uz nebudes citat, co by bola skoda/, tak tu su niekore zdroje : Mudr. I. Bukovský /Hľadá sa zdravý človek, Miniencyklopédia prírodnej liečby/ , Mudr. J. Jonáš /Křížovka života/, Michio Kushi /Přírodní léčení makrobiotikou/, Jiří Cvingroš /Sám sobě doktorem/, časopis Dieťa 4/2000 /Prečo nie kravské mlieko ? prof. Mudr. S. Dluholucký Csc./, Zdravoveda /vydavateľstvo Osveta 1989/…..

  107. Elenke – dojcene a nedojcene deti maju rovnaku vysku ale rozlicnu stavbu tela a hmotnost. Teda neporovnavame vysku ale ine proporcie, vid. vyssie. Je mi luto, ze redakcia nevlozila do textu obrazok s nazornou ukazkou pomeru proporcii – bolo by to hned jasnejsie.

  108. Zuzke druhej – z pohladu stravovania na Slovensku som naozaj radikal /ale urcite nie fanatik/. Je to vsak bohuzial preto, ze stravovanie u nas je na hroznej urovni – co opat nie je iba moj nazor, ale hovori sa o tom snad vsade /tvrdia to aj lekari/. Myslim, ze strava ovplyvnuje zdravie tak asi z 50-70%, co je urcite dost. Ze je to pravda sa moze ktokolvek presvedcit zmenou svojho stravovania. Co vsetko ovplyvnuje zdravie cloveka rozoberiem v druhom clanku a tam naozaj vyplynie, ze je to v maximalnej moznej miere v nasich rukach /je len malo veci, ktore naozaj nemozme zmenit/. To ze vo vyspelych krajinach stupa priemerny vek dozitia je pravda, ale to sa nasho statu netyka. Vsetky choroby / vratane rakoviny, srdcovocievnych chorob atd./ su v nasich rukach a sme za nich zodpovedni. Ludia, ktori sa staraju o svoje zdravie sa dozivaju vysokeho veku a hlavne ziju zdravi a nie prezivaju v chorobach. Ale to je uz ina tema…..Co sa tyka Armencov – ak sa budu nasi ludia stravovat tak striedmo ako dlhoveky Armenci, tak O.K. Pises, ze to stravovanie na umelej vyzive nie je na generacii vidiet. Neviem s cim to porovnavas – kde by sme napr. boli keby sme boli dojcenou generaciou, to nemoze nikto povedat. Co mozme povedat je, ze sme hodne necitliva generacia…… /nielen v dosledku nedojcenia ale aj v dosledku napr. “studeneho odchovu” v jasliach a skolkach/. Nemyslim, ze IQ narasta – to ze deti coraz skor ovladaju mnohe zrucnosti a kvantum informacii nie je dosledok vyssieho IQ ale inych zakonitosti, ktore fungovali v kazdej dobe /t.j. vzdy dalsia generacia ovlada ovela skor to co predosla – to by bolo zas na dlhu debatu ze preco/. Mimochodom IQ je len jednou strankou inteligencie, ovela dolezitejsiou je EQ = emocionalny inteligencny kvocient. Porovnavanie inteligencie deti dojcenych a nedojcenych nie je opat mojim vymyslom – skus si nalistovat hocijaky clanok o dojceni ci materskom mlieku. Nemozno porovnavat len jedno dve deti, pretoze naozaj existuju faktory , ktore mozu opacne zaposobit a ovplyvnit vyvoj. Tupost – mrzi ma ze to slovo tak viacerych poburilo. Pisala som o tuposti ako nizkej citlivosti, nizkej schopnosti vnimat a nie ako o hluposti deti. Co sa tyka pomeru proporcii je to proste fakt, ktory uvadza vo svojej knihe pediater zaoberajuci sa dlhe roky orientalnou vyzivou a jej vplyvom na zdravie a celkovy vyvoj organizmu. Ja sa divam okolo seba a mne sa to zda az velmi do oci bijuce. Skuste predsa len pozorovat vacsie mnozstvo deti……. V prirode su zariadene vsetky pochody tak ako maju byt. Teda ak dospely jedinec nema moznost prijimat mlieko svojho druhu je to pre neho to spravne. Ak by bolo pre neho potrebne tak by to tak priroda zariadila – ale nezariadila to. To ze macicky a ine zvieratka piju radi mlieko je pravda – domace zvieratka vsak vdacne zjedia aj to, co im do papulky nepatri = cukriky, sladkosti, limonady, alkohol….. takze toto nie je spravny argument. Oni nemaju schopnost rozumne uvazovat a triedit toto zjem a toto nie /domace zvierata vacsinu instinktov stratili/, navyse nam slepo doveruju.

  109. Zuzke prvej – netvrdim nikde v clanku, ze ludia co piju mlieku su zdegenerovani a ze nemozu zastavat zodpovedne miesto. Nemozes sa vsak porovnat ake rychle reakcie a vnimanie by si mala, keby si mlieko nepila /a nejedla maso/ a nezatazovala si nim organizmus, kym to nevyskusas. Tu nejde o porovnanie sa s inymi, ale sameho so sebou v takej a inej situacii. Na Tvojich proporciach i inteligencii sa podielaju aj ine faktory a tak sa nemozes porovnavat s inymi len sama so sebou. Tieto myslienky Ti vsak nevnucujem.

  110. Mile mamicky ! Je mi velmi luto, ak tymto clankom niekoho poburujem. Verte mi, ze to vobec nie je ucelom clanku. Ja som tento clanok nepisala preto, aby som niekoho odsudzovala ci napadala. Skuste sa prosim bez emocii este raz zamysliet nad napr. podciarknutymi vetami – to su fakty. Prv nez odpoviem konkretnejsie na Vase ohlasy, chcem pripomenut ze clanok nie je uplny a ze bude pokracovat druhou castou – bohuzial nie je rozdeleny prave v najvhodnejsej casti – a mnoho veci bude dalej vysvetlenych alebo podporenych dalsimi faktami. Na konci clanku budu uvedene aj zdroje informacii.

    To ze deti dojcene a zivene umelymi mliekami maju ine telesne proporcie je znamy fakt, casto krat uvadzany aj v takych casopisoch ako je napr. Dieta, ci na roznych babetkovskych internetovych strankach. Vseobecne su dojcene deti utlejsie, jemnejsie, maju nizsiu hmotnost pri rovnakej vyske, na druhej strane su ovela zivsie, menej spia, maju viac casu ale aj viac rozvinuty mozog /neurohormony v materskom mlieku/ na vnimanie okolia, su citlivejsie. To su fakty, ktore som mala pocit, ze su uz dnes jasne kazdemu, lebo sa omielaju v kazdom clanku o dojceni. / Na vyvoj dietat vplyvaju aj dalsie faktory a tak aj tu sa vyskytnu vynimky /. To urcite neznamena, ze deti krmene umelymi mliekami nemozu vystudovat VS alebo ze vyzeraju doslovne ako kravy. Skuste si vsak vsimat rozdiely medzi detmi v skolke alebo v kocikoch : deti krmene umelymi mliekami su vo vseobecnosti robustnejsie a pomalsie reaguju. To je proste fakt, nie mnou vymysleny.

  111. Predpokladam, ze Mgr.Jaroslava Cervenakova=Jarka, a tak ma tento clanok ani neprekvapil. Uz som sa v jednej reakcii v nejakom prispevku vyjadrila, ze nazory Jarky su mi nie prave najsympatickejsie, ale myslim si, ze ma, tak ako kazda z nas, pravo na svoj nazor. Za vychovu, stravovanie, hygienu….dietata je zodpovedny prevazne rodic, a tak je na nom, co pripusti a co nie. Ja osobne som milovnik mlieka i roznych vyrobkov z neho, ale neprehanam to s ich konzumaciou. Presne tak to robim i s masom a dalsimi potravinami. Jem vsetko a pestro. A urcite tak budem viest i svoju dceru. Mna by celkom zaujimalo, odkial cerpa Jarka taketo informacie.

  112. Nenachadzam slov, ale obidve Zuzany to tu popisali ako od „mojho srdca“.
    A co tym Nika myslela, ozaj nerozumiem. Co je spravny pristup???

  113. Jarka, neviem, či si tá istá Jarka, ktorá prispieva do diskusií, ktoré sa týkajú stravovania, ale ak áno, tak Tvoje názory sú na Bábetku asi všeobecne známe. Je zrejmé, že sa tejto téme venuješ, no nemôžem si pomôcť, na môj vkus si niekedy príliš veľký radikál. S mnohými názormi, uvedenými v tomto článku, súhlasím, našu vyše dvojročnú dcéru dojčím a zrejme ešte dlho budem a vadí mi, že sa nájdu pediatri, ktorí matky od dojčenia detí po jednom roku odhovárajú (prípad mojej kamarátky). To, čo ale píšeš Ty, považujem za druhý extrém. Nikto nepochybuje, že strava výrazne ovplyvňuje naše zdravie, na druhej strane je otázne, v akej miere. Priemerný vek dožitia vo vyspelých krajinách stále stúpa a to, že väčšina ľudí zomiera na rakovinu alebo srdcovocievne choroby, nie je len dôsledok zlej stravy a životného prostredia, ale aj dôsledok predlžujúceho sa veku. V minulosti sa ľudia bežne dožívali 30 rokov a zomierali zase z iných dôvodov – na infekčné choroby, úrazy, pri pôrodoch…. Pochybujem, že prirodzené národy, ktoré žijú v súlade s prírodou, sa dožívajú dlhšieho veku ako my. Mimochodom, práve Arménci, ktorí sú povestní svojou dlhovekosťou, ju vraj dosahujú aj pomocou kyslomliečnych výrobkov (tuším z kozieho mlieka). No a čo sa týka inteligencie – napriek tomu, že posledné desaťročia boli v znamení umelej výživy detí, na inteligencii národov to veľmi nevidieť. Práve naopak, inteligenčný kvocient vo vyspelých krajinách akoby stále narastal, vďaka prísunu informácií sa u detí v oveľa väčšej miere rozvíjajú mnohé schopnosti. Ja sama som bola dojčená len 2,5 mes. a napriek tomu som zvládla aj vysokú školu :-). Moja malá je dojčená stále a veľmi intenzívne, a hoci je šikovná, má napr. mimoriadne rozvinuté abstraktné myslenie (už dlho pozná množstvo farieb, vymýšľa si fiktívne hračky, rozumie abstraktným pojmom), aj tak musím objektívne povedať, že vo svojom okolí nevidím rozdiely v inteligencii dojčených a nedojčených detí. Poznám dievčatko, dojčené týždeň, ktoré ako 9 mesačné behalo a v dvoch rokoch krásne plynulo rozprávalo (naša malá zatiaľ zvláda max. 3-4 slovné vety). Takže tvoje tvrdenie o tuposti detí, čo pijú iné mlieko ako materské, ma trochu rozhorčilo :-). Veľmi som premýšľala aj nad tvrdením, že ostatné cicavce nepijú mlieko iného druhu. Otázne je, či to nerobia preto, lebo je to neprirodzené alebo skôr preto, že ich to nenapadne alebo k tomu nemajú príležitosť. Ak sa im tá možnosť dá, napr. keď mláďatám zomrie matka a podstrčia sa matke iného druhu, tak to cudzie mlieko kľudne pijú, prospievajú a aj cudzia matka ich prijme za svoje. No a čo sa týka dospelých cicavcov a mlieka – Ty nevieš, že mačičky majú najradšej (kravské) mlieko :-)? Vieš, ja s Tebou v zásade súhlasím, kravské mlieko je napr. významný alergén a nepáči sa mi, že jeho výrobcovia sa ho snažia predať za každú cenu a tlačia sa do škôl. Ale asi by si mala trochu lepšie vážiť slová (to o tej tuposti a prispôsobení sa proporcií aj mňa trochu zaskočilo).

  114. Pobavila som sa hlavne na tych telesnych proporciach big green Preco ale maju taku istu telesnu vysku ludia, co nekonzumuju kravske mlieko v akejkolvek podobe, to mi nie je jasne.

  115. Keďže od útleho detstva pijem kravské mlieko a dnes mám 31 rokov, mala by som mať prudký nábeh na proporcie a inteligenciu kravy. No, meriam 170 cm a vážim 57 kg, po pohľade do zrkadla sa mi zdá, že proporcie sú vcelku ľudské a normálne ako sa na dospelého ľudského jedinca patrí. A čo sa týka inteligencie, vyštudovala som ZŠ, gymnázium a VŠ, pracujem na zodpovednom a pomerne náročnom mieste, ktovie či by to taký zdegenerovaný tupý jedinec bol schopný dosiahnuť. A mimochodom, čo keď konzumujem ešte aj bravčové a kuracie mäso? No, aby som sa začala báť pohľadu do zrkadla…

Pridaj komentár