Obsahuje materské mlieko naozaj všetko potrebné?

Petra Polovková 2

„Materské mlieko má ideálne zloženie – obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje.“ Podobné tvrdenia môžeme počuť všade okolo nás. Je to niečo samozrejmé, niečo, nad čím sa ani nezamýšľame. Prečo potom ale rovnako bez zamyslenia dávame svojim ratolestiam rôzne výživové doplnky? O čom hovorím?

Vitamín K

Každému novorodencovi sa ihneď po narodení podáva do svalu vitamín K. V súčasnosti sa na Slovensku používa Kanavit a injekčná dávka je 0,5 – 1mg (pozri detail).

Na prvej poradni pediater predpíše mamičke recept na vitamín K (na Slovensku je registrovaný len Kanavit) aj s odporúčaným dávkovaním (zväčša 1 kvapka za mesiac, čo je 1mg, teda približne 33μg/deň).

Pomocné látky tohto lieku sú: polysorbát 80 (E433), octan sodný , dihydrát edetanu disodného.

Prečo treba dojčatám podávať vitamín K? Vari ho nie je dosť v materskom mlieku?

Ak tehotná žena zvýši svoj príjem vitamínu K v strave, neovplyvní to plod, pretože placenta prísne kontroluje prepustené množstvo. Bábätká sa teda prirodzene rodia s koncentráciou vitamínu K, ktoré zodpovedá len 30 až 60% koncentrácie dospelého človeka (dospelý človek má 0,13-1,19 μg/liter). V jednej štúdii dokonca nenamerali žiaden vitamín K v pupočníkovej krvi.

Je otázne, prečo sa za referenčnú koncentráciu pre novorodencov zvolila koncentrácia dospelého človeka. Je predsa prirodzené, že pre rôzne vekové kategórie platia rôzne referenčné hodnoty (tak ako napríklad pre železo, pozri nižšie). Navyše v súčasnosti nie je preskúmané, či má nízka hladina vitamínu K nejaký význam pre novorodencov, alebo je to chybička matky prírody.

Odporúčané denné dávky sa dosť líšia v závislosti od toho, kto ich odporúča.

  • Na Slovensku denná doporučená dávka dosahuje 1 μg na kilogram váhy dospelého i dieťa.
  • V USA sú odporúčané dávky 2 μg /deň pre dojčatá 0-6 mesiacov (pozri detail)
  •  Wikipédia uvádza 10–20 μg/deň pre dojčatá.

Nech je ktorákoľvek z týchto hodnôt pravdivá, žena je schopná ju dosiahnuť kojením. Pri bežnej strave je v mlieku rádovo 2 μg /liter (dojča vypije približne 1 liter denne). Pri podaní 5mg vitamínu K matke, stúpne množstvo v materskom mlieku 10 násobne (zdroj).

Ďalšie zaujímavé čítanie:

www.pronaturalia.eu/prvy-hazard-so-zivotom-hned-v-nemocnici/

babyreference.com/vitamin-k-at-birth-to-inject-or-not/ 

Vitamín D

Na prvej poradni pediater predpíše mamičke recept na vitamín D aj s odporúčaným denným dávkovaním. Na Slovensku sa predpisuje vitamín s názvom Vigantol (1 kvapka = 500IU = 12,5μg), hoci existujú aj iné značky, ako napríklad prírodný vitamín od Jamieson alebo Swanson.

Podľa starších odporúčaní stačilo dávať deťom 400IU (10μg). Podľa najnovších odporúčaní (z roku 2008) sa aplikuje deťom profylakticky 600 – 800 IU vitamínu D denne už od 2. týždňa života po celý prvý rok života, optimálne až do troch rokov života (viac).

Pomocné látky Vigantolu sú: Triacetylglycerol (E 1518)

Bábätká sa prirodzene rodia so zásobou vitamínu D na 2-3 mesiace za predpokladu, že tehotná žena prijímala dostatočné množstvo v strave (aj 1 000 IU denne). Po narodení prijíma dieťa vitamín D v mlieku (približne 25 – 80 IU/L), matka ovplyvňuje množstvo vitamínu svojou stravou.

Taktiež si dieťa vyrába vitamín aj samo, ak je vystavené slnečnému žiareniu. Už vystavenie pokožky rúk a tváre slnku na 5 – 10 minút dokáže zabezpečiť tvorbu dostatočného množstva vitamínu D. Ľudské telo vie vyrobiť 10 000 – 12 000 IU pri 30 minútovom letnom opaľovaní (1), (2).

Z historického pohľadu sa materské mlieko evolučne vyvinulo tak, aby efektívne pokrylo potreby dieťaťa. Kedysi trávili deti celé dni vonku na slnku, takže mali dostatok vitamínu D, tak načo vyciciavať matkine zásoby? Príroda bohužiaľ nerátala s tým, že dnes budú detičky chodiť von len na 1 prechádzku denne. Pre „moderné“ dieťa, ktorému rýchlo rastú kosti (dojčatá, ale aj pubertiaci), je teda vhodné dopĺňať vitamín D.

Vitamín C

Podľa súčasnej vyhlášky SR je odporúčané denné množstvo 50 mg vitamínu C pre dojčatá. Podľa odborníkov z Kliniky detí a dorastu JLF UK a MFN Martin je potrebné dávať dojčatám 4 kvapky Cebionu denne (20mg), pretože podľa ich prepočtu v materskom mlieku príjmu len 32,25 mg vitamínu C

Pomocné látky Cebionu sú: glycerol 85% (E422)

Podľa jednej štúdie sa koncentrácia vitamínu C v materskom mlieku pohybuje od 44 do 158mg/L a veľmi málo súvisí s príjmom v strave matky. V tejto štúdii ženám dávali od 90mg do 1000mg vitamínu C denne. Ak matka prijíma málo vitamínu C, telo matky obetavo udržuje hladinu vitamínu C v mlieku a to aj za cenu vlastného nedostatku. Naopak, ak prijíma extra veľa (nad 1000mg denne), do mlieka sa dostane aj tak len určité potrebné množstvo. Z toho vyplýva, že vitamíny by mala jesť predovšetkým matka, aby nemala vlastný nedostatok.

Železo

Po 6 mesiacoch dojčenia sa odporúča začať s nemliečnymi príkrmami (mäso a zelenina), ktoré zabezpečia dostatočný prísun železa. Na Slovensku to zatiaľ nie je bežné, no v USA sa odporúča prikrmovať deti obilninami so zvýšeným obsahom železa.

Na Slovensku sa používa nasledovná tabuľka pre fyziologické (normálne) hodnoty hemoglobínu (Hgb) v krvi (g/dl).

Vek

Muži

Ženy

Tendencia

do 1 T

12,5 – 19,5

12,5 – 19,5

do 2 T

12,0 – 18,5

12,0 – 18,5

do 3 M

10,2 – 13,0

10,2 – 13,0

do 6 M

10,0 – 12,2

10,0 – 12,2

do 2 R

10,4 – 13,2

10,4 – 13,2

do 4 R

10,7 – 13,6

10,7 – 13,6

do 8 R

11,0 – 13,9

11,0 – 13,9

do 12 R

11,3 – 14,3

11,3 – 14,3

viac ako 12 R

13,5 – 17,0

12,0 – 16,0

Zdroj: hpl.sk

Bábätká sa prirodzene rodia so zásobou železa na 6 mesiacov za predpokladu, že tehotná žena prijímala dostatočné množstvo vitamínu C v strave a že nebola predčasne odstrihnutá pupočná šnúra. Anémia matky nemá vplyv na hladiny novorodenca, telo matky obetavo udržuje hladinu železa plodu a to aj za cenu vlastného nedostatku.

Vitamín C je ale kľúčový pre schopnosť plodu a novorodenca vstrebávať prijaté železo.

  • Na Slovensku je denná doporučená dávka železa pre deti 8-15mg.
  • V USA sú odporúčané dávky 0,27mg/deň pre dojčatá 0-6 mesiacov, 11mg/deň pre dojčatá 7-12 mesiacov.

Materské mlieko obsahuje 0.35 mg/liter železa a jeho vstrebateľnosť je 50%. Toto množstvo nepostačuje na udržanie hladiny v krvi dieťaťa, pretože ako vidno z tabuľky, počas prvých mesiacov života zásoba postupne klesá. I napriek tomu je výhodnejšie dojčiť, ako používať umelé mlieka so zvýšeným obsahom železa. Ak aj umelé mlieko obsahuje 10mg železa na liter, jeho vstrebateľnosť je len 4%, teda 0,4mg/liter. Vo všeobecnosti sa po 6. mesiaci odporúča postupne zavádzať stravu. 

Ak má dieťa pri narodení spodnú hranicu železa (prípadne hemoglobínu), je veľmi pravdepodobné, že počas výlučného kojenia mu hladina klesne pod tolerovanú hranicu a že bude potrebné liečiť anémiu. Na Slovensku sa predpisuje Maltofer alebo Aktiferin.

Pomocné látky Maltoferu kvapiek sú: sacharóza , metyl hydroxybenzoát sodný (E219), propyl hydroxybenzoát sodný (E217), krémová aróma, hydroxid sodný

Pomocné látky Aktiferrinu kvapiek sú: draselná soľ acesulfamu, benzoan sodný, kyselina chlorovodíková 25%, makrogol 400, kyselina askorbová, ceraster caramel 15750, aróma plodu čierneho ríbezľu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. „Pomocné látky Vigantolu sú: Triacetylglycerol (E 1518)“?

     

    Myslím, že je rozdiel medzi „triACETYLglycerolom“ (C9H14O6, glyceroester kyseliny octovej, triacetín) a „triACYLglycerolom“ (tuk). Aj biologicky sú inak spracúvané (triacylglyceroly metabolizuju lipolýzou, triacetín hydrolýzou). V príbalovom letáku Vigantolu sú uvedené „stredne nasýtené triacylglyceroly“, nie triacetín, preto by som bol zvedavý na zdroj informácie o tom, že je tam práve triacetín.

    1. Ešte doplnenie: prípravok od Jamieson tiež obsahuje podobné triacylglyceroly ako Vigantol, majú to uvedené v informáciách o prípravku na distribútorskej webstránke. Swanson nič podobné uvedené na webstránke nemá, takže nemožno zistiť, či takéto látky neobsahuje (v registri ADC dostupnom na webe), narozdiel od Vigantolu, ktorý je registrovaný v SR ako liek, ostatné 2 sú registrované ako výživové doplnky, pri ktorých nie je povinné takéto informácie uvádzať (hoci všetky 3 prípravky majú paradoxne rovnakú účinnú látku – D3, cholekalciferol, C27H44O, čo je vlastnosťami steroid).

Pridaj komentár