Samoprisatie – zázrak prírody

Ľuba Lapšanská 33
Foto: isifa

Pôrod druhého syna som si starostlivo naplánovala. Našla som si pôrodnicu, kde boli naozaj ústretoví a nekrútili nad každou mojou požiadavkou hlavou.

Synček sa narodil ľahko, úplne prirodzene, po približne štyroch hodinách kontrakcií (po predošlom  cisárskom reze), v polohe ktorú som si v daných podmienkach  zvolila.

 

Hneď po pôrode mi ho dali do rúk, na brucho, ku mne. Nechali mi ho nahého telo na telo pár nádherných minút…  I v tejto pôrodnici ho však napokon vzali na chvíľku preč s odôvodnením, že je potrebné ho vyšetriť a obliecť a iné bla bla bla…

Keď mi ho po chvíľke priniesli, bol už zabalený v perinke, oči doširoka otvorené, pästička v pusinke… A ja som si uvedomila, že niečo mi chýba. Niečo o čom som snívala, ale v tom chaose pôrodnice nestihla o to požiadať.

To niečo bol pokus o samoprisatie. Čo to je?

Každé dieťatko, zdravé a vaginálne narodené má schopnosť po pôrode sa samé doplaziť k prsníku, samé ho uchopiť a prisať sa. Možno sa niektoré pýtate – je to možné? A ako je to možné? Nuž, dajme si niekoľko vedou potvrdených faktov. Podľa mňa zázračných ktoré by mala každá mama pred tým než ide rodiť poznať. Možno namietnete, že nemusíte vedieť všetko… Nuž, ani naše staré mamy nevedeli všetko, neboli však ovplyvnené technikou, múdrymi informáciami z každej strany a systémom pôrodníc. Rodili tak, ako im to telo kázalo a aj po pôrode sa riadili v prvom rade intuíciou. My sa ju však občas snažíme odsunúť kdesi bokom.

Takže, čo také zázračné je na prvých chvíľach po pôrode? Bábätko je prvý zázrak, ktorý už dokáže mnohé veci.

Ak sa hneď po pôrode priloží dieťatko na bruško matky, hladina hormónov, ktoré sú vtedy v extrémne vysokých hodnotách, vám i bábätku zabezpečí rýchlu popôrodnú adaptáciu, skvelý nástup laktácie, bezproblémové prisatie a iné výhody.

Príroda novorodencovi „káže“

po krátkom (či dlhšom, podľa priebehu pôrodu a individuálnych schopností)  oddychu na brušku, „spoznaní“  vône mamy, jej hlasu a tlkotu srdiečka robiť pohyby, ktoré si nacvičilo už v brušku.

V prvom rade sú to pohyby pusinkou: slinenie, satie, cmúľanie, špúlenie ústočiek… V druhom rade sú to pohyby dolnými končatinami. Už v brušku si dieťatko precvičovalo tzv. kráčací reflex. Ak mu dáme možnosť, začne sa chodidlami zapierať do brucha mamy, odstrkovať sa  a pomaly sa posúvať smerom k prsníku. Okrem iného týmto pohybom napomáha zavinovaniu maternice a odlúčeniu placenty – čo je skvelý predpoklad k čo najnižšej krvnej strate!

Dieťa smeruje k bradavke

Hľadá ju aj podľa vône. Ruky novorodenca by sa nemali po pôrode utierať (na rozdiel od ostatného tela) od plodovej vody. Tá má totiž podobnú vôňu ako vylučujú žliazky na prsníku mamy. Dieťatko má ručičky obvykle pred sebou, ovoniava ich a posúva sa za nimi. To je ten tretí pohyb – ručičky smerujú vpred a dieťa sa plazí na vôňou. Aj naše prsia pri tom zohrávajú svoju rolu. Väčšine zo žien počas tehotenstva stmavnú dvorce a bradavky. Pre dieťa je to akoby terčík, ktorý hovorí „tu sa máš dostať“.

A keď sa už drobček doplazí na úroveň bradavky, príroda mu naznačuje i ďalej čo má robiť. Určite ste už videli deti, ktoré mimovoľne  hladkajú resp. dotýkajú sa maminých bradaviek. I novorodenec to robí. Týmto dráždením totiž zabezpečí to, aby sa bradavka vztýčila a stvrdla. Potom je ešte jednoduchšie ju nájsť a uchopiť.

Pri všetkých pôrodoch, pri ktorých som bola a dieťatko malo dostatok času sa prisať, bolo dojčenie na prvý pokus dokonalé. Ani jedno dieťa sa nesťažovalo že mama má malé, veľké, mäkké či akékoľvek iné bradavky. Všetky sa prisali správne, s naširoko otvorenou pusinkou. Tak im to totiž ich reflexy či pudy či hormóny či všetko dokopy kážu.

Novorodenec doširoka otvorí pusu, oblapí dvorec a prisaje sa. A nemyslite si, že hneď zaspí. Práve naopak. Deti, ktorým umožníme takéto prvé prisatie dokážu sať pomerne dlho. Zažila som drobčekov, ktorý sali celé dve hodiny pobytu na pôrodnej sále po pôrode, a možno by v tom pokračovali i naďalej, keby ich neprevážali práve v tom čase na oddelenie šestonedelia.

A mamy? Ani tie nie sú pasívne

Ak totiž dostanú dieťatko do náručia hneď po pôrode, celá únava sa stratí, nastupuje „opatrovateľská fáza“, spúšťajú sa hormóny, mamy sú bdelé a plné endorfínov. Dieťatko satím a svojim dotykom podporuje tvorbu oxytocínu a mamy im v tom – úplne intuitívne pomáhajú. Najprv sa svojich detí dotýkajú opatrne, končekmi prstov na končatinách, postupne však pridávajú celé dlane až sa nakoniec telíčka dotýkajú na chrbátiku, intenzívne ho hladkajú a podporujú tak bábätká v ich snahe.

Veľmi ľúto mi bolo, že som to nezažila so svojim synom

A tak som si to vyskúšala aspoň na druhý deň po pôrode (profesionálna deformácia :-D). Dala som si ho na brucho a dlaňami povzbudzovala k aktivite. A – môj milovaný anjelik sa mi odvďačil – priplazil sa k prsníku tak rýchlo ako len vládal, zaškúlil na bradavku, nadvihol tým svojim pár hodinovým krkom hlavu, zakrúžil ňou ponad prsník a s široko otvorenou pusou sa prilepil k zdroju mliečka. Úžasné…

Odporúčaný postup pre samoprisatie »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (43 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Veľmi pekný a poučný článok. Kiežby sa ku mne dostal skôr. Po pôrode som bohužial o dostatku materského mlieka mohla len snívať. Aj keď sa malý prisal, nebolo z čoho ho nakŕmiť. Tak mi odporučili umelé mlieko. Malý nemal inú možnosť a keďže iné ani nebolo čo, tak pil bebu. Ešte že mi ju doktorka odoručila a zároveň ma upokojila, že sa zložením podobá materskému mliečku.

  2. Je mi ctí, že myšlenka samopřisátí a podpory bondingu je na Slovensku takto aktivní, díky Ĺubo za úžasný článek! O to větší podporu potřebují matky a děti po císařských řezech. Těším se na vás všechny v Popradě. M. M.

  3. a este ma napadlo – v novembri budeme v poprade na tuto temu robit konferenciu s michaelou mrowetz a dalsimi ludmi, tak vas vsetky pozyvam…

    info este bude aj podrobnejsie…

  4. dakujem zienky za reakcie, Klemke za fundovane rady…

    z mojich skusenosti mozem len potvrdit, ze vsetko sa “vybojovat” da, ale musi to byt vybavene dopredu. nehovorim ze je to jednoduche, ale da sa to. a suhlasim s vami, ze prave preto by o tomto mali mamy vediet este pred porodom.

    a samozrejme, bola by som rada, ak by o tychto veciach vedeli cosi aj lekari…

    jedna nasa dula to dokazala tak, ze s pani doktorkou vela rozpravala, priniesla jej video, literaturu a vedecke studie… a cuduj sa svete, pani doktorka (neviem ci by to tak bolo keby to bol pan doktor) sa do toho pustila s nadsenim. je uplne uchvatena tym, co tie deticky dokazu a ako rychlo sa mamy i deti “regeneruju” a dostavaju do formy…

     

    co sa tyka porodu do vody – s tou placentou to skusim tiez niekde zistit, ale videla som porod do vody, kde sa dietatko este v tej vani prisalo k prsniku. ale nespominam si co vtedy robili s placentou…

     

    tak vam vsetkym zeny drzim palce. my musime system menit… nik to za nas neurobi…

  5. Baby a to sa nehanbite- ako male deti- ze vraj dieta mi zobrali do inkubatora preto lebo a nedalo sa nic robit. Vsak by som taky slovny rumbajz narobila, len by kukali. Zavolala by som policiu.

    1. Dada, neviem ci si rodila alebo ta to este len caka, ale mnohe zeny, ktore inokedy vedia za svoje prava chrlit hromy-blesky sa v tej chvili po porode naozaj na boj nezmozu. Proste to priroda zariadila tak, po porode sa prirodzene ocakava nieco ine ako boj, zena je hormonalne aj pocitovo niekde uplne inde. Len v nasom zdravotnictve to bohuzial funguje ako funguje. Prave preto su potrebne taketo clanky, aby zeny vedeli co mozu ocakavat a snazili sa vydiskutovat si to s personalom PRED porodom. Lebo potom si uz naozaj vacsina vela nevybojuje.

      1. Ja sa priznam, ze som po porode mala instinkt divej svine..teda tej co sa bojite stretnut v lese, lebo ma pri sebe mladata. Mne oznamili, ze mi dieta daju az na druhy den, lebo nie je miesto na roomingu. Ked nebolo s kym komunikovat v nemocnici – co nebolo, lebo mi to oznamili leziacej na posteli a sestricka odisla… zdvihla som telefon a volala na minstersto zdravotnictva, odkial volali riaditelovi nemocnice a o 10 minut som mala pred postelou nastupenych 2 lekarov a 3 sestricky s mojim dietatom v naruci, ktore mi priniesli aj na izbu, ktora oficialne roomingovou nebola
        Takze bojovat sa oplati a da

        1. :-))))))))) Vivat, ten instinkt divej svine ma teda pobavil 😀 uazsne :-))) ale ide to ze? len sa treba ozvat! ja som pri rpvom synovi, velmi pdoobne reagovala. kedze nebol volny rooming, oznamila som (teda ja manzelovi, manzel personalu, kedze ja som stale revala) ze odchadzam domov na revers… a co myslite? zrazu miestecko nasli… do toho zeny!!!

  6. Ako to funguje pri porode do vody? Hlavne ked sa vyzaduje porod placenty na suchu. Teoreticky by to asi islo, len tu chvilu kym zena vylezie z vane by asi babo drzat nemohla.

    1. Na toto Ti napíšem len svoj osobný názor, toto nemám naštudované po odbornej stránke, neviem, či je vôbec nutné placentu rodiť na suchu, možno áno, fakt neviem, prepáč – ale osobne si myslím, že tá minútka, kým matka vylezie z vane a ľahne si na stôl nie je asi až taká prekážka. Dieťa môže zatiaľ (hoci aj na na hrudníku) podržať otec alebo dula alebo niekto z personálu… Nevidím v tom problém. Aj tak by sa malo bábätko trochu osušiť, no tak si ho neosuší matka, ale kým vylezie na stôl, osuší jej ho niekto iný.

      1. Dakujem za odpoved.
        V zahranici sa da rodit do vody aj placenta, teda aspon podla toho co som citala a videla na videu, velmi som po tom nepatrala, kedze sa chystam rodit na Slovensku. Z toho, co som zistovala sa u nas rodi placenta vzdy mimo vody. V podstate chapem dovody, vznika tam pomerne velka otvorena rana a riziko infekcie nie je zanedbatelne. Tepla voda kde sa clovek maca dlhsi cas je predsa len idealne prostredie na mnozenie bakterii. Tiez si ale myslim, ze prechod z vane na stol netrva tak dlho aby bol problem, ked dieta podrzi zatial niekto iny. Podstatne je aby bola ochota a aby neboli ziadne komplikacie. V porodnici kam chodim na kontroly zatial vyzera, ze ochota je a komplikacie tiez zatial nemame ziadne. Tak som velmi zvedava ako to cele dopadne v den D. Porod do vody tiez nemam vobec isty,je to jedna z moznosti danej porodnice a kedze podmienky splname, tak nad tym uvazujem.

        1. Katka, treba si naštudovať, ako je to s pôrodom placenty do vody, treba hľadať vedecké štúdie, ktoré sa tejto téme venovali a podľa toho sa rozhodovať.
          Čo ma však napadlo až teraz – ak by si porodila do vody a placentu musíš rodiť mimo vody, je nutné na presun z vane prestrihnúť pupočnú šnúru pred dotepaním. To predstavuje riziko pre dieťa, ktoré podľa viacerých výskumov nie je zanedbateľné. Viacerí vedci tvrdia, že dôkazy sú postačujúce na to, aby sa predčasné prerušovanie pupočníka prestalo robiť. Riziká, ktoré z toho plynú, sú viaceré, najhoršie je možnosť ľahkého poškodenia mozgu kvôli neskoršiemu okysličovaniu organizmu (jedna pani v Amerike tvrdí, že je to jedna z najčastejších príčin autizmu), rozhodne by túto procedúru nemali podstúpiť deti Rh negatívnych matiek (riziko imunizácie a potom problémov pri ďalšom tehotenstve) atď. Ja by som už len z tohto hľadiska zvážila pôrod vo vode…

          1. Z vedeckeho hladiska neviem ani osobnu skusenost nemam, ale ked si pozriete videa z porodov do vody (napriklad na sites.google.com/site/pregnancyvideos/, alebo http://www.mybestbirth.com alebo http://www.mybirth.tv/), tak z tej vody netreba hned tak vyskakovat aj ked sa chystas porodit placentu na suchu – mnohe mamicky pobudnu vo vode, dieta si polozia na hrudnik, vacsinou som videla ze ho prikryju uterakom a ten sa namoci v tej teplej vode, takze babatku nie je zima – niekedy sa prisaje hned, niekedy nie, ale mozno kludne pockat kym pupocnik dotepe a az potom prestrihovat a tiez som videla mamicky vyliezt z vody bez toho aby sa pupocnik prestrihoval – zrejme zavisi aky je dlhy a tiez ako lahko sa vylieza z vane, ale mozne to je

          2. V tom s Tebou Maťka súhlasím, len problém je, že väčšina žien pred dotepaním pupočníka porodí placentu, niekedy ide ozaj o pár sekúnd až minút (aj osobná skúsenosť -pôrod placenty behom asi minúty po pôrode).
            Ešte som chcela k tomu autizmu, ak by to niekoho zaujímalo, pozrite si http://www.conradsimon.org, stranky dr. Simon. Velmi zaujimave.

          3. Tak nam na predporodnej priprave hovorili, ze ak sa placenta rodi prirodzenym sposobom (bez injekcie), tak je to zriedka hned, skor tak 10-15 minut aj viac – pravda u niekoho to moze byt hned a u niekoho to moze trvat dlhsie, co poznam baby ktore rodili placentu prirodzene tak to vacsinou neslo velmi rychlo, rozhodne nie pred dotepanim pupocnika. Podla mna v pripade, ze placenta sa porodi do par minut, tak sa porodi do vody, lebo matka proste nestihne vyskocit – aspon ja si neviem predstavit ze by som mala vyskakovat okamzite ako je babo vonku, urcite by som sa aspon par minut spamatavala. Ina situacia je, ked sa poda injekcia na porod placenty (a castokrat sa poda aj bez vedomia rodicky sucasne s porodom ramien dietata) – vtedy je placenta vonku za par minut a pupocnik treba prestrihnut okamzite pri podani injekcie – v takom pripade je to jedno, ci sa rodi do vody alebo na suchu. Ale ak aj matka chce injekciu na porod placenty, ta sa da podat aj neskor, asi tiez jedna z veci co treba dohodnut s personalom.
            Tu je nejake info (v anglictine) – inak velmi informativna stranka o prirodzenom porode: http://www.homebirth.org.uk/thirdstage.htm

          4. Mne lekar hovoril, ze lieky na odlucenie placenty podavaju preto aby sa nestalo, ze sa krcok maternice uzavrie skor ako sa stihne placenta vypudit. Ze nevedia dopredu odhadnut ci ta situacia nastane, tak davaju preventivne kazdej rodicke.

          5. Dakujem za odkaz, idem prestudovat.
            Povedal, ze ak si to naozaj neprajem, tak nikto ma nutit nebude, ale nech pocitam s tym, ze pripadne nasledky ponesiem sama. Cize mi daju podpisat papier aby som ich v pripade komplikacii nemohla zazalovat. Tak isto pri preventivnom nastrihu hradze, ktory som tiez odmietla a oni ho rutinne robia. Takze su ochotni akceptovat zelanie rodicky, ale povedia aj svoj nazor. Chapem, ze chcu mat osetrene, ak nastanu komplikacie pretoze zena odmietla ich postupy. Takze este prestudujem co sa da, nech sa viem spravne rozhodnut a nemam problem tie papiere podpisat a tu zodpovednost na seba zobrat. Ved preco by ju mali niest oni ked ja chcem nieco s cim oni nesuhlasia? Ja som len rada, ze mi bolo vysvetlene preco povazuju za spravny ten svoj zauzivany postup, ale ze su ochotni akceptovat aj nieco ine.

          6. ja som veru podpisala ze si nezelam uterotonika v zavere porodu. nemali s tym az taky velky problem, ale bolo vidno ze sa boja… ale placenta vysla v pohode, pokial si dobre spominam do 10 , max. 15 minut. takze cely porod bola nakoniec bez akejkolvek chemie…

          7. Tak toto mi ani nenapadlo, velmi dobra pripomienka. Neviem kolko je toho casu na presun z vane von a kolko trva dotepanie pupocnika. Ze chcem nechat pupocnik dotepat som primarovi spominala (hovorili sme o porode do vody a celkovo o mojich predstavach o porode), tvaril sa, ze s tym nie je problem, ale blizsie sme to nerozoberali.

          8. Odporučila by som Ti veľmi konkrétne sa povypytovať v pôrodnici na detaily – či je možné nechať dotepať pupočník aj pri pôrode do vody, ako je to s pôrodom placenty vo vode (ja by som fakt z tej vane nestihla vyskocit a to som rodila placentu prirodzene, bez urýchlenia). A iste je asi možné vyskočiť z tej vane aj spolu s dieťaťom s neprestrihnutou šnúrou, len to treba do detailov premyslieť, ako na to.

          9. Urcite to nejako mozne bude, musim zistit detaily. Myslim, ze taky rychly prirodzeny porod placenty ako si mala ty nie je celkom bezny. Hoci teda ako vidno, mozny je, takze musia pocitat aj s takou moznostou.

  7. krasne napisane. Urcite je to takto uzasne, ale realita je ina. Ale chcem vam povedat, ze napriek tomu, ze my vzdy po porode dieta zobrali a priniesli o niekolko hodin, vzdy som svoje deti v pohode dojcila cca do roka, teda tak, ako som to mala na plane. Netreba teda robit paniku z toho, ze ak podmienky v porodnici nie su idealne, mal byt nasledovat automaticky problem.

  8. Super clanok zwinker

    My sme sice problem s dojcenim nemali ani u jedneho s deti, ale ked si spomeniem na prve hodiny nasho druheho dietata, tak mi je do placu. Snazila som sa vysvetlit personalu, ze kedze je dieta v uplnom poriadku, tak chcem aby ju neodnasali ihned po porode do inkubatora … pozerali na mna akoby som spadla z mesiaca …

    Ak by vznikla akakolvek iniciativa na podporu praktikovania samoprisatia, urcite ju podporim. Aj ked teraz nie som tehulka zwinker Hadam aspon dalsie nase dieta by dostalo sancu.

    1. Ja myslím, že by stačilo, keby sme tieto informácie šírili medzi matkami, aby sa o samoprisatí vedelo, aké má výhody a prečo je to vhodné.
      Poznám veľmi dobre situácie, kedy si povie matka, že niečo chce istým spôsobom (napr. neodnášať dieťa do inkubátora) a je to ako keby hádzala hrach na stenu. Tieto veci je najlepšie dohodnúť si s personálom vopred – ako si predstavujem pôrod, čas po pôrode a aj ďalšie dni na šestonedelí. Na pôrodnej sále už je neskoro sa o týchto veciach dohadovať. Ak s niečim nesúhlasím (napr. spomínané odnesenie do inkubátora je naozaj neopodstatnený zásah a to nielen pri zdravom a donosenom dieťati), treba si uvedomiť, že zákonný zástupca dieťaťa som ja – rodič a ja že prípadné dôsledky zásahu budem v konečnom dôsledku znášať ja.

      1. Pri prvom synovi sice nefungoval postup ako je pisany v clanku, ale ked ho obliekli, nechali nas spolu este na sale nasledujuce 2 hodiny, personal nam nechal celej rodinke skutocne ten cas len pre nas, maly sa prisal … Ani ma nenapadlo, ze v inej nemocnici bude takyto postup Nasledne za mnou chodili lekari a sestricky a snazili sa ma presvedcit, ze kazde dieta proste na 4 hodiny do inkubatora ist musi … myslim, ze by to potvrdili maminy co rodili na Antolskej. A nieco ako prava rodica … to nikoho nezaujima. Mozete sa postavit na hlavu. Preto podporim kazdeho , kto v tomto smere bude chciet nieco urobit.

        1. Je rozhodne lepšie mať dieťa dve hodiny tak, ako si to zažila Ty, Monika, z hľadiska štatistiky má však dieťa takto menšiu šancu sa prisať správne. Preto je dôležité mať dieťa po pôrode OKAMŽITE v kontakte pokožky na pokožku, tak ako to definuje aj odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR.
          A s tymi pravami si s Tebou dovoím nesuhlasiť. Pobyt dieťaťa v inkubátore pokiaľ je možné s ním manipulovať, predstavuje rôzne riziká a neprináša žiadne výhody – nebolo by sily na tomto svete, ktorá by mi zabránila v tom, aby som svoje dieťa nechala odniesť. Matky si musia plne uvedomovať, že o svojom dieťati rozhodujú samy. Nehovorím, že to nie je veľmi veľmi ťažké. Ale ide to. A je treba sa o tieto veci zaujímať ešte v tehotenstve, keď má človek silu si to vybojovávať.

          1. Pobyt v inkubatore … to mi je jasne, navyse moj porod bol rychly a bezproblemovy, takze skutocne nebol objektivny dovod.
            Kludne to mozeme nazvat, ze som si naubranila svoje prava, ale viem, ze som v tej chvili pre to urobila maximum a skutocne nebola sanca. Vzdam hold mamine, ktorej sa na Antolskej podarilo nedopustit, aby jej dieta dali po porode do inkubatora a nechali ich spolu. Ak take su, prosim dajte vediet ako sa vam to podarilo, nabuduce budem mudrejsia

          2. Monika, trošku som sa bála, že moje slová môžeš pochopiť ako výčitky a kritiku. Ja VIEM, čím si si prešla, je to nesmierne ťažké a vôbec nie je Tvoja vina, že v danej situácii to dopadlo takto.
            Ja som viac-menej písala tie slová preto, že sa tomu dá zabrániť, ale matka musí vedieť, že takýto zásah možno budú zdravotníci požadovať a že je absolútne neopodstatnený (ako aj mnohé ďalšie). Ide mi o to, aby matky vedeli, že to ide, pretože to naozaj ide. Je najjednoduchšie nájsť si pôrodnicu, v ktorej sú ústretoví, ale ide to aj v tradičnej pôrodnici. Som toho živý dôkaz (nemocnica Piešťany). A to prosím neber ako dôkaz, že ja som bola šikovnejšia než Ty. Len som vedela, čo sa môže stať a že si tieto veci musím ujasniť s personálom ešte pred pôrodom. Na pôrodnej sále by som ani ja už neuhádala nič.

          3. Klemka, ale ja som sa ani nenahnevala, ani som to nebrala ako osobnu kritiku Preto som uviedla, ze to bolo na Antolskej, lebo je mozne, ze inde to funguje inak. V BA si uz teraz clovek moc nevyberie. Ak by som si vybrala porodnicu mimo BA, tak by som porodila v aute V dalsom tehotenstve si dam na toto urcite pozor.
            Urcite je treba zeny informovat a potom sa hadam podari casom zastarane praktiky zmenit. Vdaka za clanok je fakt super.

Pridaj komentár