V posledných rokoch sa väčšina ľudí snaží dozvedieť sa viac a viac o varení a pečení v cudzích krajinách. Časopisy, televízne stanice aj na internete čoraz viac zverejňujú opisy prípravy jedál z rôznych krajín. Opisujú sa tiež spôsoby stolovania a to kedy sa aké jedlo podáva či už počas ročného obdobia alebo sviatkov danej krajiny.
Čo však vieme o príprave jedál v našej krajine z minulosti?
Po narodení dcéry som začala trocha viac pozerať, čo asi jedávali naše staré mamy, čo dávali jesť malým deťom a tak. Viac som začala listovať v kuchárských knihách prastarej mamy, lúštila som jej poznámky písané ceruzkou ku receptom alebo na konci knižky na prázdnych stranách či na len tak vložených lístkoch medzi jednotlivými listami.
Niektoré recepty som sa snažila urobiť presne tak ako bolo napísané. Občas to bolo veľmi náročné, lebo zohnať niektoré suroviny v dnešnej dobe nie je jednoduché. Veď ani staršie predavačky nevedeli čo si pýtam. Zobrala som dcéru v kočíku a posadila sa v knižnici do študovne. Prezerala som výkladové slovníky a hľadala iné názvy surovín v receptoch.
Musím povedať, že to bola veľmi príjemná skúsenosť. Dovolili mi prísť s košíkom do vnútra, prihriali mi aj mlieko vo fľaške, keďže moje hľadania trvali aj niekoľko hodín a dcéra musela jesť. Listovali už panie knihovníčky so mnou a postupne si opisovali recepty aj s mojimi úpravami. Ochutnávali moje experimenty a tak sme sa skamarátili.
Medzitým sa situácia zlepšila. V probiotických obchodoch už môžete získať viacero potravín, ktoré používali aj naše prastaré mamy.
Neskôr som svoje recepty začala písať na webových stránkách orientujúcich sa na deti. Nuž a väčšina z nich bola veľmi kritizovaná čitateľkami pre množstvo cukru, soli alebo iného. Moje deti to však mali radi a moje zdravotné problémy tráviacej sústavy sa utlmili a prestali sa stupňovať.
Vymýšľanie vo varení mi však zostalo. Tak naposledy som sa snažila napodobniť výrobu droždia. A čuduj sa svete vyšlo to na prvýkrát. Skúste aj Vy.
Domáce droždie:
Uvaríme zemiak v šupke vo vode bez soli. Ošúpeme ešte teplý a odvážime si 80 g. Vložíme ho do keramického hrnčeka a zalejeme 50 ml teplého čierneho piva 12°-vého (ak máte viac stupňové, použite radšej to). Dobre premiešame drevenou vareškou. Nepoužívame kov. Prikryjeme servítkou preloženou na štvoro (proste tak, ako keď ju vytiahnete z predajného balenia). Necháte vzadu na pracovnej doske poležať 4 dni tak, aby nebol hrnček v prievame.
Takéto droždie by malo vystačiť na 500 g hladkej múky. Cesto však nechajte vykysnúť na ozaj teplom miete a viac ako hodinu.
Ďalšie recepty na domáce kvásky na chlieb alebo na domáce chleby alebo na domáci bujón