Na silvestrovskú zábavu sa zvyčajne už dopredu tešíme. Aby nám tento špeciálny večer nič neprekazilo a mohli sme si ho skutočne vychutnať, nezaškodí trochu prezieravosti a prípravy. Zábavu nám môže pokaziť nielen zlá nálada, ale i únava alebo nevoľnosť z nadmernej konzumácie jedla či alkoholu.
Predchádzajme únave
Pred silvestrovskou nocou nie je na škodu dobre sa vyspať. Celodenné leňošenie a polihovanie pred televízorom nám môže spôsobiť pocit únavy a bolesť hlavy. Tieto nesporne príjemné oddychové činnosti by sme mali vystriedať aj aktívnym odpočinkom. Organizmus vzpruží pobyt na čerstvom vzduchu, či už v podobe športovej aktivity, alebo aspoň prechádzky. Ak chceme predchádzať únave pomocou kávy, treba pamätať, že káva pôsobí vzpružujúco iba v menších množstvách. Vo väčších dávkach môže podráždiť žalúdok a spôsobiť celkovú podráždenosť a nervozitu.
Pripravme sa na hodovanie
V rámci príprav na silvestrovský večer by sme počas dňa mali uprednostniť ľahšiu stravu a “šetriť si“ miesto najmä na silvestrovské pochúťky. Úplné hladovanie nie je tou najlepšou cestou, pretože keď sa konečne dostaneme k jedlu, zväčša „ládujeme piate cez deviate“ a to hrozí poriadnou nevoľnosťou.
Ak sme v úlohe hostiteľa a pripravujeme silvestrovské menu, môžeme tradičné pokrmy odľahčiť. S trochou šikovnosti zachováme ich pôvodnú chuť a uberieme z nich prebytočný tuk a kalórie. Napríklad v šalátoch a dresingoch môžeme majonézu čiastočne nahradiť smotanou alebo jogurtom. Na prípravu obloženej misy použime syry a údeniny s nižším obsahom tuku. Údeniny tiež môžeme nahradiť údeným sójovým syrom tofu. Servírujme čo najviac čerstvej zeleniny, je ľahká, chutná a lákavo oživí pokrmy. Na tanierik si nakladajme elegantné malé porcie.
Sladkosti
Drobné vianočné pečivo by malo byť svojimi rozmermi skutočne drobné. Môžeme tak ochutnať z mnohých druhov cukroviniek i bez nepríjemného pocitu ťažoby a prejedenia. Moderným trendom je nahrádzať krémové a presladené výrobky nemenej chutnými, ale ľahšie stráviteľnými. Namiesto tuku a smotany je dobré uprednostniť pri príprave sviatočného pečiva tvaroh alebo jogurt. Pri príprave maškŕt by sme mali predovšetkým využívať čo najviac ovocia.
Alkohol
Po vypití malého množstva alkoholu sa cítime uvoľnení, veselí, máme dobrú náladu. Konzumácia nadmerného množstva alkoholu nám môže zábavu skôr pokaziť ako zlepšiť: jej výsledkom býva nevoľnosť, bolesť hlavy. Namiesto veselej zábavy hrozí, že v lepšom prípade zaspíme, v horšom sa spoločensky znemožníme nevhodným správaním. Každý z nás by sa mal natoľko poznať, aby vedel, koľko môže vypiť – pokúsme sa držať svojej vyskúšanej dávky.
Organizmus ženy reaguje na alkohol citlivejšie, v porovnaní s mužmi ženy bez ujmy znesú iba menšie množstvo alkoholu. Skôr než siahneme po poháriku, mali by sme sa posilniť pokrmom, alkohol konzumovaný na lačný žalúdok sa rýchlejšie vstrebáva a účinkuje v tele. Piť by sme mali pomaly a nápoj doslova vychutnávať. Dobré je striedať alkoholické nápoje s nealkoholickými, ktoré stlmia účinok alkoholu – ideálne sú minerálne vody.
Sladené nápoje
V jednom decilitri takéhoto nápoja sa skrývajú 2-3 kocky cukru a priemerne 160 kilojoulov. Ak si počas večera hasíme smäd najmä týmto druhom nápojov, dodáme svojmu organizmu značné množstvo kalórii. Kto má v úmysle udržať si štíhlu postavu by mal zvážiť, či neuprednostniť nesladené nápoje, prípadne výrobky s umelými sladidlami. Účinok na organizmus majú i ďalšie látky obsiahnuté v nápojoch – napríklad chinín či kofeín. Niektorým ľuďom spôsobujú ťažkosti aj sýtené „bublinkové“ nápoje, najmä ak sú chladené, pretože majú nepriaznivý účinok na tráviacu sústavu.
Tým lahôdkam sa jednoducho nedalo odolať?
Drobné prehrešky môžeme napraviť ešte počas silvestrovskej oslavy a to dokonca veľmi príjemne – tancom, polnočnou guľovačkou alebo prechádzkou oslavujúcim mestom. Späť do formy nás dostane posviatočný pôst. A samozrejme pohyb. Možností je veľa: sánkovačka, lyžovačka, korčuľovanie,…. alebo pohyb na stacionárnom bicykli hoci aj doma pred televízorom.
Príjemné prežitie Silvestra a PF 2010