Ako kúpiť, očistiť, uvariť a zjesť špargľu

Dagmar Mozolová 9

Keď sme išli pred niekoľkými rokmi dedinkami v Rakúsku, videli sme na poli ľudí, ktorí obrábali nejaké kopčeky zeme… Vtedy som netušila, že takto sa pestuje špargľa – pod zemou.

Zaujímavé je, že hoci u našich susedov je špargľa obľúbenou pochúťkou a v jej pestovaní sa im roky darí, u nás bola – ešte donedávna – takmer neznámou exotickou pochutinou. Pritom je to veľmi zdravá zeleninka.

Prečo šparglu ochutnať:

  • obsahuje veľa vitamínov, kyseliny listovej, železa, draslíka, stopových prvkov, vlákniny,
  • má málo kalórií,
  • pomáha odvodňovať,
  • má močopudný účinok.



A ak patríte medzi snažilky, vedzte, že je špargľa osvedčené afrodiziakum.

Kupujeme špargľu

Čím je špargľa tenšia, tým je jemnejšia (a samozrejme chutnejšia, sladšia). Špargľa je čerstvá vtedy, keď stisnete medzi prstami jej spodný koniec a ona vám praskne a vytečie šťava (hlavne tá šťava je dôležitá). Čerstvá špargľa vonia mierne sladkasto, hlavičky špargle sú pevné, zatvorené, rezné plochy sú šťavnaté a nemajú zmenenú farbu.

Čistenie
 špargle

Ak nemáte špeciálnu škrabku na špargľu, očistite ju škrabkou na zemiaky. Čistí sa zhora nadol po celej dĺžke okrem hlavičky. Hlavne nešetrite! Ak sa vám zdá ešte vždy „drevnatá“, čistite ju ďalej, pretože bude horká. „Keď je dobre očistená, opláchnem ju a zospodu (z tej hrubšej strany) odrežem asi 1 cm, ten vyhodím,“ napísala Kornélia. Tvrdé konce môžeme použiť aj na polievku.

Varenie špargle

Milovníci špargle majú na jej varenie špeciálny úzky a vyšší hrniec, v ktorom sa varí „postojačky“. Špargľa sa varí hrubým koncom dole, hlavičkou hore. Ak je čerstvá, nevaríme ju dlhšie ako 7 – 10 minút. Niektorí radia dať vodu len do po hlavičky, tie sa uvaria v pare. Tým sa zabezpečí rovnomerné uvarenie, keďže spodok špargle je hrubší a hlavičky jemné.

Recepty so špargľou

Špargľová polievka

Necháme zovrieť 4 dl vody. Vhodíme do nej za hrsť zemiakov – nakrájaných na hrubom strúhadle – a necháme prevrieť asi 5 minút. Vsypeme za hrsť očistenej a na drobné kúsky nakrájanej špargle. V asi 2 dl mlieka rozhabarkujeme 1 pol. lyžicu detskej krupice a 1 čajovú lyžičku soli. Vlejeme za stáleho miešania do polievky a necháme prevrieť asi 5 minút. Podávame teplé.

Špargľový krém (polievka)

Bielu špargľu očistíme od hrubej šupky, nakrájame na kúsky a dáme variť do menšieho množstva vody. Po uvarení zmixujeme. Sladkú smotanu (najdelikátnejšia je šľahačka, ale kto si stráži líniu, tak radšej len tú 10%) rozmiešame s hladkou múkou a vlejeme do vriacej polievky. Osoliť, prikoreniť bielym korením, prípadne troškou nastrúhaného muškátového orieška. Polievka by nemala byť príliš riedka. Veľmi rýchlo ju pripravíte z konzervovanej špargle, to je potom záležitosť desiatich minút.

Špargľová mliečna polievka

Špargľu očistím od hlavičky dolu od hrubej šupky a dám ju variť do osolenej vody spolu s mrkvou a troškou petržlenu. Keď je už všetko polomäkké, prilejem mlieko podľa toho, koľko chcem tej polievky, pridám mäkké syry: karička, bambino, (kľudne tých syrov môže byť viac, dodajú fantastickú chuť polievke a určite tam pridajte z viacerých druhov bude to báječné), vegetu, trošku bieleho korenia a muškátového oriešku. Varím to, kým všetko úplne nezmäkne a potom to všetko rozmixujem ponorným mixérom.

Ako je to rozmixované, pridám očistené zemiaky pokrájané na kocky. Keď sú aj tie úplne uvarené, pridám hladkú múku rozmiešanú v studenej vode a zahustím polievku. Na záver prilejem ešte smotanu na varenie a nechám len, aby začala vrieť a vypnem. Na záver môžete ešte pridať posekanú petržlenovú vňať. Polievku počas varenia ochutnáme a dochutíme podľa vlastnej chuti.

Špargľa so syrovou omáčkou

Špargľu uvaríme v osolenej vode, podávame so zemiakovou kašou a omáčkou zo syra Gouda. Suroviny na prípravu: 150 g syra Gouda (môže byt aj iný), 150 g sladkej smotany (môže byť aj plnotučné mlieko), 2 žĺtky, maizena. Postup: syr nastrúhame a pomaly povaríme so smotanou a žĺtkami. Ak treba, zahustíme maizenou.

Varená špargľa s holandskou omáčkou

Špargľu uvaríme v osolenej vode a podávame so zemiakmi poliatu holandskou omáčkou. Holandská omáčka na špargľu: urobíme klasický bešamel, čiže z masla, múky a mlieka, pridáme už len soľ, mleté čierne korenie, trošku kari korenia a za lyžičku horčice. A touto omáčkou popolievame špargľu.

Zapekané cestoviny so špargľou

Špargľu ošúpať a nakrájať na kúsky. Uvariť cestoviny (vrtuľky, kolienka), zliať. Kuracie prsia nakrájať na malé kúsky. Do zapekacej misy vrstviť cestoviny, špargľu (osoliť), mäsko (osoliť, okoreniť), cestoviny… Celé to zaliať vajíčkami rozmiešanými so sladkou smotanou (opäť – so šľahačkou je to lahôdka) a zapekať tak 1/2 – 3/4 hodiny. Podávať so zeleninovým šalátom.

Špargľa s volskými okami

Ošúpanú bielu špargľu (250 g) varíme v osolenej vode s kvapkou olivového oleja 11 min. Zohrejeme cca 1/2 dcl olivového oleja (nesmie byť veľmi horúci), pridáme strúhaný parmezán (cca 10dkg), rozmiešame na kašičku. Na panvici pripravíme volské oká z 2 vajec. Na 2 taniere rozdelím špargľu, polejeme zmesou parmezánu s olivovým olejom a na to dáme volské oko.

Zapekaná špargľa so syrom

Potrebujeme asi 500g špargle, polovicu bielej a polovicu zelenej, soľ, 50 g postrúhaného parmezánu, 2 lyžice masla, korenie: k špargli sa hodí muškátový oriešok, ale môžeme posypať aj trochou čierneho korenia a paprikou, petržlenová vňať (najlepšie čerstvá).

Postup: Z bielej špargle ošúpeme celé stopky, zo zelenej len spodnú tretinu a v silne osolenej vode ju varíme asi 20 minút. Pomocou dierkovanej naberačky ju vyberieme z vody a poukladáme do ohňovzdornej misky na zapekanie, posypeme parmezánom, na vrch poukladáme vločky z masla a posypeme korením a petržlenovou vňaťou. Na 5 minút vložíme do rúry vyhriatej na 180 stupňov. Príloha môžu byť uvarené zemiaky.

Farfalle so špargľou a cuketou

Omáčka: na panvici zohrejeme olivový olej, podusíme 1 kúsok cesnaku nakrájaný na tenké plátky a 1 malú cibuľku na malé kúsky; keď cesnak začne uvoľňovať vôňu (pozor, nesmie prihoriet!), pridáme umytú zelenú špargľu nakrájanú na cca 2cm dlhé kúsky a cuketu nakrájanú na kolieska asi pol cm hrubé. Spolu podusíme cca 20 min. Môžeme posypať múkou alebo solamylom a podliať vodou, aby sme dosiahli viac šťavnatej omáčky. Omáčku servírujeme na cestovinách – ideálne farfalle (mašličky), fusili (vretienka) alebo conchiglie (mušle) – ale nie, aby v nej plávali.

Špargľové závitky

Uvarené špargle si zavinieme do šunky a do plátkového syru. Poukladáme do maslom vytretej zapekacej misky. Do pochúťkovej smotany rozmiešame vajce, osolíme, okoreníme a prelejeme závitky. Posypeme strúhaným tvrdým syrom. Dáme zapiecť.

Špargľový koláč

Potrebujeme 1000 g tenkej špargle, balíček lístkového cesta, 100 g diétnej salámy, 100 g eidamskej tehly, 3 vajcia, 10 dl sladkej smotany, 1 lyžica horčice a 1dl bieleho vína, mleté čierne korenie, soľ, petržlenová vňať.

Špargľu ošúpeme, uvaríme v osolenej vode a scedíme, okrúhlu formu s priemerom asi 30cm vypláchneme studenou vodou a vložíme do nej rozvaľkané lístkové cesto, vyformujeme z neho vyššie okraje a poukladáme naň kúsky salámy, špargľu a posypeme strúhaným syrom. V miske rozmiešame vajcia so smotanou, horčicou, soľou, čiernym korením a vínom. Dáme upiecť v rúre, po 10 minútach koláč ešte posypeme petržlenovou vňaťou a necháme dopiecť dozlatista. Podávame teplé alebo studené.

A ešte skúsenosť Lenky z Rakúska:

„Ako au-pair v rodine v Rakúsku som videla, ako domáca pripravuje špargľu. Keď špargľu kúpila a hneď ju nepoužila, zbavila ju igelitového obalu, zabalila do utierky, aby zostala dlhšie svieža. Inak bielu špargľu očistila, resp. olúpala škrabkou a na konci odlomila asi dvojcentimetrovú zdrevnatenú časť. 

Potom špargľu vložila zviazanú – ako keby do kytice – do osolenej vriacej vody s polovičkou citrónu, ktorý už bol vyžmýkaný (čiže kôru z polovice citróna) a varila približne 15 minút v hlbšej nádobe – ak sa dá, aby vody bolo tak, že vrchné špičky, nebudú ponorené, takže sa v podstate budú iba pariť.

Potom vybrala špargľu, ale predtým si pripravila zálievku z balzamikového octu, dižónskej horčice, aromatu (je to dehydrovaný výrobok, podobný vegete), soli, čerstvo namletého čierneho korenia, byliniek a olivového oleja, popolievala ňou špargľu rozloženú na mise a posypala nadrobno nakrájaným natvrdo uvareným vajíčkom a reďkovkou, podávala s varenými zemiakmi, pričom takto uvarenú špargľu udržiavala pri izbovej teplote v predhriatej rúre alebo mikrovlnke.“

Mohlo by vás zaujímať: Gratinovaná špargľa »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (106 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Najlepšie sú len tenké konce zelenej špargle, do 10 cm, stačí to len chvíľu opražiť na masle. Po opražení hneď vyberte z panvice, inak vám zvädne a nebude chrumkavá. Je to síce trochu luxusnejšie jedlo, ale ja v pohode švacnem 5 eur za 200 g takejto špargle, nemusím sa babrať so šúpaním a všetkým to chutí. Tak či tak máte za 10 eur a 20 minút prípravy lososa so špargľou a zemiakmi pre 2+dieťa, čo je v pohode cena. Naša malá sa tým celá šťastná nadžgáva od jedného roka, nikdy jej nevadilo, že je to trochu horkasté.

  2. Váš komentár : a kde sa da kupit ? Ja som to dodnes este nevidel a mam 72. Ako sa sadi a z coho ? ( zo semienok ?,odrezkami ?, kde sa daju objednat ?).

    Dakujem,

    Stefan Melcer,Banovce

  3. tiez odrezem len konce, vobec ju netreba supat. skuste ju ugrilovat na grille z kazdej strany asi 4 minuty, nakoniec potriet maslom a osolit!

  4. Tiez zboznujem sparglu, da sa pripravit mnohymi sposobmi…no ale holandska omacka, na ktoru ste tu dali recept je naozaj uplne z niecoho ineho…hlavne teda zo zltok, ktore sa pripravuju nad parou, alebo vodnom kupeli s mliekom, smotanou alebo vyvarom a troskou masla…… zwinker

  5. Ja zboznujem sparglu, dokonca ju pestujeme…stací ju umyt, vobec ju netreba súpat a odrezat len spodné tvrdé casti. Ttiez ju len na pare povarím, posolím a podávam s olivovým olejom ako prílohu. Alebo, ak je spargla tenká, oprazím ju na panvici so solou, je to výborné! Výborná je aj v prazenici.

  6. Sparglu staci poumyvat a spodok odrezat, tak jeden cm, a nechat ju trochu naparit. Posolit a podavat ako prilohu k masu.

    alebo umytu podusit mierne na olivovom oleji a posolit a tak isto sa podava ako priloha k jedlam.

    Ja ju mam najradsej na pare, lebo vsetky vitaminy ostanu v nej a je aj najchutnejsia.

    Nesmie sa pripravovat dlhsie ako par minut ( max 5)

    najlepsia je mlada a tu netreba ani cistit.

Pridaj komentár