Zelený čaj a deti

Dagmar Mozolová 1

Zázračný, liečivý, príjemný, obľúbený. Týmito a mnohými ďalšími pozitívnymi prívlastkami sa môže popýšiť zelený čaj.

Je „in“ – píše sa o ňom, vedci skúmajú jeho blahodárne účinky na ľudský organizmus a mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym či ovocným čajom.

shutterstock

Zázračný nápoj

„Vďaka vysokému obsahu antioxidantov s ochrannými účinkami na organizmus získal zelený čaj povesť zdravého nápoja,“ hovorí MUDr. Katarína Babinská, PhD., odborníčka na výživu.

Ak pijeme zelený čaj pravidelne, môžeme rátať s jeho pozitívnymi účinkami, ku ktorým patria prevencia vzniku rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, obličkových kameňov, chráni nás pred bakteriálnymi infekciami, vysokým krvným tlakom, dokonca pred zubným kazom, odbúrava cholesterol v krvi, znižuje hladinu cukru v krvi, spomaľuje starnutie organizmu, dodáva energiu. Zelený čaj obsahuje vitamíny a minerály.

Všetko s mierou

To platí aj pri tomto zázračnom nápoji. „Treba vedieť, že zelený čaj obsahuje i mnohé ďalšie látky ovplyvňujúce funkcie v ľudskom organizme. Ak sa prijímajú vo väčších množstvách, môžu mať i nežiaduce účinky. Zelený čaj napríklad obsahuje kofeín (približne v rovnakom množstve ako čierny čaj), ktorý podporuje odvodňovanie a má dráždivé účinky na organizmus, podobný vplyv má i teobromín. Dlhodobý príjem nadmerného množstva zeleného čaju sa môže prejaviť nepríjemnými príznakmi ako nespavosť, podráždenosť, búšenie srdca, závraty, hnačka, nechuť do jedla a bolesti hlavy,“ hovorí MUDr. Babinská.

 „Ďalšími účinnými látkami sú taníny, ktoré zhoršujú vstrebávanie živín v tráviacej sústave, rýchlo sa prejaví najmä znížené využitie bielkovín a železa. Nadbytok xantínu zasa podporuje tvorbu obličkových kameňov. Vysoký obsah fluóru môže spôsobiť predávkovanie týmto minerálnym prvkom.“


V tejto súvislosti je namieste otázka, koľko môže človek vypiť, aby sa nežiaducim účinkom vyhol.

 „Zelený čaj v primeraných množstvách je vítanou zložkou pitného režimu. Zdravý dospelý človek môže vypiť i niekoľko šálok zeleného čaju denne. Keďže tento nápoj môže mať pri nadmernom príjme i nežiaduce účinky, vhodné je striedať ho s inými nápojmi,“ hovorí MUDr. Babinská. Podľa odbornej literatúry je nadmernou konzumáciou 5 a viac šálok denne.

A čo deti, tehotné a dojčiace ženy?

Zelený čaj obsahuje, rovnako ako čierny čaj, kofeín. Platí, že v 3 šálkach zeleného čaju je ho toľko ako v jednej šálke kávy. Deti by kofeín prijímať nemali. Najmä malé detičky a deti v predškolskom veku reagujú naň veľmi citlivo.

 „Vedľajšie účinky zeleného čaju (napr. vplyv kofeínu) sú zvlášť nežiaduce u detí, tehotných a dojčiacich žien, ako aj pacientov trpiacich na choroby kardiovaskulárneho systému, štítnej žľazy, obličkové a niektoré nervové choroby. Tieto skupiny ľudí by mali uprednostniť iné druhy čajov (napr. ovocné, alebo rooibos) a zelený čaj prijímať iba v obmedzenom množstve,“ odporúča MUDr. Babinská. „Môj tip je šálka (150 – 200 ml) raz za 3 dni.“

Ako dochutiť zelený čaj starším deťom

Zelený čaj má svoju typickú, trochu trpkastú chuť. Práve kvôli nej sa odporúča deťom tento nápoj osladiť – napríklad lyžičkou medu. Ďalšou zaujímavou možnosťou je zmiešať ho s troškou pomarančového alebo broskyňového džúsu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Aj môj syn ho máva na jedálnom lístku v škôlke, ale či ho aj vypije, o tom dosť pochybujem. smile Jemu to určite nechutí.

Pridaj komentár