Prvé príkrmy. Aké odporúčania sú aktuálne?

Anna Veselá 0

Po období prvého polroka života vášho bábätka, keď ste sa možno gniavili s dojčením, odstriekavaním kvapiek mlieka, dokrmovaním formulou a podobnými taľafatkami, prichádza na rad nová éra.

Vaše dieťa by sa malo naučiť jesť aj iné veci ako len chlípať mlieko. Malo by začať jesť normálne ako človek. Tiež zbystríte pozornosť, keď v súvislosti s deťmi počujete slovo „normálne?“

Shutterstock

Príkrmy sú nová éra

Ak bola pre vás výzva mliečna strava, možno podobne budete v rozpakoch, čo teraz s tým iným akože jedlom. Už nebudete počúvať otázky typu „A kojíš?,“ ale „A to mu už dávaš jesť toto?“ Zvlášť vtedy, ak narazíte na niekoho veľmi tabuľkového, kto si presne naštudoval, čo, kedy, ako, prečo podávať deťom do jedálnička podľa mesiacov veku, nebodaj týždňov.

Odporúčania s vhodnými a nevhodnými druhmi potravín, zákazmi, príkazmi, hrozbami exkomunikácie, sú niekedy naozaj peklo. Je zábavné sledovať, ako sa táto téma neustále mení, vyvíja, prepisuje.

Kto sa v tom vyzná

Aj autority sú nútené meniť svoje prístupy, ak čas ukáže, že ich dobre mienené smernice, neplatia globálne, ani lokálne.

Na to, kedy dieťaťu zaradiť do stravy lepok alebo potraviny, kde je vyššia pravdepodobnosť alergickej reakcie, by bolo dobré zapínať si aktualizácie ako na mobile, lebo aj nejeden nutričný špecialista sa v tom stratí.

Príkladom je napríklad také vajíčko. Donedávna sa preferoval žĺtok, s vaječným bielkom sa radilo počkať až do roku. Aktuálne odporúčania hovoria o tom, že dieťatku môžeme dať ochutnať aj bielok. Tzv. imunologické okno už nie je ohraničené na medzeru od 17. do 26. týždňa ako pred pár rokmi, keď sa prišlo s teóriou toleragénneho okna.

Ak na vás z brožúrok, ktoré vám práve strčil do rúk pediater, mrnčia tieto čísla, vedzte, že sú po záruke. Ak v roku 2023 hovoríme o imunologickom okne, mali by ste ovládať, že sa rozšírilo na obdobie od 4. do 12 mesiaca života bábätka.

Čo teda hovoria autority aktuálne?

Aktuálne odporúčania ESPGHAN hovoria, že alergény sa môžu podávať, keď sa začne s príkrmami – kedykoľvek po dovŕšených 4 mesiacoch života dieťaťa. Ak dieťatko dojčíte, pokojne namiesto 4 mesiacoch rovno dosaďte po 6 mesiaci – toto totiž zvykne veľmi mýliť.

Obdobne to platí aj pre lepok, ktorý je možné zaviesť medzi 4. a 12. mesiacom (tak dlhé obdobie je považované za „okno“), je však treba vyhýbať sa konzumácii veľkých množstiev lepku počas prvých týždňov po zavedení lepku do stravy a neskôr počas dojčenského veku.

Nenechajte sa zbytočne zmiasť označeniami „vhodných“ alebo „bezpečných“ potravín, ktoré môžete dieťatku ponúkať ako najideálnejšie prvé príkrmy. Poznám deti, ktoré majú alergiu napríklad na zemiak, na ryžu alebo na jablko, ktoré sa radia práve k tým super neutrálnym potravinám, s ktorými nič nepokazíte, a predsa…

Ak sú nejaké potraviny, nad ktorými visí potenciálny otáznik, ako napríklad citrusy, orechy a podobne, skúste to najprv vybaviť šalamúnsky a dieťatko s nimi zoznámte neškodným olíznutím alebo dávkou ako “spod nechtíku.”

To mám dať bábätku aj batáty s jahodami?

Podľa posledných odporúčaní ide najmä o to, aby boli deti do roka života v kontakte s čo najväčším repertoárom potravín, aby ich mali možnosť spoznať, ochutnať.

Nemusia ich bagrovať v kilových objemoch: menej je viac, čo sa týka množstva. Slovo viac používame najmä v kontexte rôznorodosti nových potravín, širokej palety jedálnička, pestrosti textúr, tvarov a podobne.

Staré dobré odporúčania:

  • Do príkrmov by sa nemal pridávať žiadny cukor, ani soľ.
  • Je potrebné vyhýbať sa ovocným šťavám alebo nápojom sladeným cukrom.
  • Plnotučné kravské mlieko by sa nemalo používať ako samostatný nápoj pred dosiahnutím veku 12 mesiacov.

Na každú potravinu 3 dni. Platí alebo nie?

Niektorí spochybňujú aj zaužívaný postup nechať si na každú novú potravinu, s ktorou bábätko oboznamujeme čas aspoň 3 dni, aby sme vedeli vypozorovať prípadnú nežiaducu reakciu.

Avšak treba vedieť, že existuje nielen

  • akútna alergická reakcia, ktorá sa prejaví za niekoľko minút, najneskôr do 2 hodín (vracanie, kožné prejavy, svrbenie, pálenie v ústnej dutine, opuch, dusenie),
  • ale aj oneskorená alergická reakcia, ktorá sa môže prejaviť od 2 do 72 hodín a vyzerá ako vyrážky, začervenanie na koži, svrbenie, hnačka, prímes krvi alebo hlienu v stolici, vracanie, bolesti bruška, opuchy pier, vodový sekrét z nosa, svrbenie alebo výtok z očí, a pod.

Pri zavádzaní potravín do jedálnička bábätka sa teda môžete riadiť názorom autorít, zvyklosťami v našom geografickom priestore, sezónnosťou, ako aj tým, ako vaše bábätko reaguje na nové potraviny.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár