Tabuľka prvé príkrmy: Kedy začíname papať?

redakcia 6

Ako zavádzať prvé príkrmy? Kedy začíname papať? Ako postupovať pri príprave príkrmov? Máme ísť podľa tabuľky? Kde nájdeme odporúčané potraviny podľa veku bábätka?

V článku nájdete:

  • Tabuľka zavádzania stravy pre bábätká od 7. mesiacov do 3. rokov
  • Kedy začíname papať a ako postupovať mesiac po mesiaci
  • Tipy na recepty
prikrmy pre babatko
shutterstock

Téma prvých príkrmov býva medzi rodičmi naozaj veľmi diskutovanou, pretože aj názory odborníkov sú rôzne, niekedy dokonca protichodné.

Niektorým prekážajú aj tabuľky s potravinami podľa veku bábätka – prečo túto potravinu môže bábätko už v 7. mesiaci a túto až v 11.? Prečo jeden odborník odporúča túto potravinu skôr a iný autor neskôr?

Nie sme tu preto, aby sme pridávali ďalšie zmätočné informácie a ani nemáme ambíciu urobiť z tejto “našej” tabuľky na prvé príkrmy niečo posvätné. Berte ju ako inšpiráciu, nie ako striktný rozkaz, kedy čo má vaše bábätko ochutnať podľa veku. 

Pri zavádzaní jednotlivých príkrmov sledujte najmä vlastné bábätko, jeho prirodzené chute, prípadne sledujte jeho reakcie na potraviny, pokiaľ máte v rodine alergie.

Kedy začať dávať a zavádzať prvé príkrmy

Základom výživy dojčiat je materské mlieko. Exkluzívne (výlučné) dojčenie sa všeobecne odporúča najmenej 6 mesiacov od narodenia bábätka – žiaduci cieľ je výhradne dojčiť 26 týždňov, čo zodpovedá začiatku 7. mesiaca.

Iné potraviny ako mlieko by sa nemali podávať skôr, ako bábätko dovŕši 4 mesiace, ale ani by sa nemali odkladať po dovŕšení 6 mesiacov. Bábätkám by sme mali ponúkať potraviny s rôznymi príchuťami a textúrami, teda rôzne konzistencie príkrmov. Popri prvej nemliečnej výžive sa ďalej odporúča pokračovať v dojčení.

Ak ale bábätká nie sú dojčené, ale sa im podáva umelé mliečko, platí, že by sme nemali začať s podávaním tuhej, nemliečnej, stravy skôr, než je ukončený 17. týždeň a nie neskôr než v 26. týždni. 

Ako na prvú stravu bábätka

Nemliečnu stravu – jednotlivé potraviny – zavádzame postupne. Najlepšie je začať s jedným druhom potraviny a po 3-5 dňovej prestávke, aby sme mali možnosť zistiť, či dieťa danú potravinu toleruje, zaviesť ďalšiu potravinu.

Tabuľky prvé príkrmy podľa mesiacov dieťaťa:

Ak máte radi tabuľky, ktoré by vás mohli nezáväzne inšpirovať, čo zaradiť na tanier dieťatka od prvého sústa, možno vám pomôže takýto zoznam pri plánovaní, akú novú zeleninku alebo obilninu vyskúšate dnes, akú zajtra. Výber je samozrejme na vás.

Tabuľka 7. mesiac

Zelenina: Obilniny a strukoviny: Ovocie: Mäso, živočíšne výrobky, tuky
mrkva
zemiak
sladký zemiak (batát)
cuketa
tekvica
mladý hrášok
zelená fazuľka
brokolica
karfiol
kaleráb
petržlen
špenát
mangold
ryža
kukuričná krupica
ovos (ovsené vločky)
pšeno
jačmeň (jačmenné krúpy)
pohánka (nie je typická obilovina)
amarant
červená šošovica
kaše – ryžová, kukuričná, pohánková, pšenová
jablko
banán
hruška
marhuľa
broskyňa
nektarinka
avokádo
morčacie mäso
kuracie mäso
králik
vaječný žĺtok
olej (slnečnicový, ľanový, tekvicový, olivový)
maslo

Čo môže papať bábätko 8. mesiac

8. mesiac
Zelenina: Obilniny a strukoviny
Ovocie: Mäso a živočíšne výrobky
mrkva
zemiak
sladký zemiak (batát)
cuketa
tekvica
mladý hrášok
zelená fazuľka
brokolica
karfiol
kaleráb
petržlen
pór
špenát
mangold
fenikel
nové obilniny:
špalda (špaldová krupica)
raž
pšenica
červená a hnedá šošovica
cícer
chlieb
pečivo
bezvaječné cestoviny
jablko
banán
hruška
marhuľa
broskyňa
nektarinka
avokádo
chudé teľacie mäso
chudé hovädzie mäso
probiotický jogurt
acidofilné mlieko 

Čo môže papať bábätko 9. mesiac

9. mesiac
Rozširujeme sortiment potravín odporúčaných v 7. a 8. mesiaci.

Strava 10. mesiac

10. mesiac
Zelenina: Obilniny a strukoviny: Ovocie: Mäso a živočíšne výrobky
šalát
rukola
čínska kapusta
paštrnák
špargľa
cvikla
ostatné obilniny (bulgur, tritikal)
šošovica
cícer
hrach
fazuľa
fazuľa mungo
melón
čučoriedky
černice
brusnice
maliny
čerešne
slivky
chudé bravčové mäso
cottage cheese
tvaroh
cmar
mozarella

Potraviny a bábätko 11.- 12. mesiac

Rozširujeme sortiment potravín odporúčaných od 10. mesiaca.

1. rok pridávame do jedálnička

prikrmy po roku
Zelenina: Obilniny, strukoviny, orechy: Ovocie: Mäso a živočíšne výrobky
kel
kapusta
uhorka
paprika
paradajky
reďkovka
zeler
cibuľa
cesnak
baklažán
vaječné cestoviny
sója a výrobky z nej (tofu)
orechy, kokos
semiačka (slnečnicové, tekvicové, ľanové, sezamové)
kakao
citrusy (pomaranče, mandarínky, grep)
kiwi
ananás
papája
mango
datle
figy
jahody
ríbezle
egreše
hrozno
mlieko
smotana
syry (eidam, ementál, čedar)
vaječný bielok
ryby s bielym mäsom

2. rok dieťatka pridávame do jedálnička

med
mak

Po 3. rokoch pridávame do stravy dieťaťa

prikrmy po 3. roku
kyslá kapusta
huby
arašidy
chren
horčica
morské živočíchy

Prvé príkrmy recepty

Máme pre vás nespočetne veľa receptov na prvé príkrmy, napríklad:

Dobrú chuť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (84 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Neda mi nereagovat na tento clanok Big Grins zavadzanie potravin po 6 mesiaci? Za zrnko? Moj maly je zimne dieta a ma aj sestru,kt ho hned nakazila,a teda skoncil na atb,co mu samozrejme aj pomohlo aj uskodilo. Vysledkom bolo nizske zelezo a predpis na maltofer,a tak moj sedliacky rozum zaviedol zeleninove prikrmy v 5mesiaci a ako spapal 50ml zeleninky pridali sme najskor ovocie na desiatu a masko na obed. Vysledkom je paradny krvny obraz. Mimochodom stale je kojeny. UM nikdy neochutnal a kanaratka,gastroenterologicka,mi odporucala zacat s prikrmami uz v 4m-takze kazdy ma na to iny nazor,myslim,ze treba hlavne vychadzat z jedalnicka rodiny. My sme sportovo zalozeni papkaci obaja,takze sme vychadzali z toho,ze ked my nemame problem,tak ani nase deturence ho nebudu mat a zatial nam to vychadza.

  2. Ja kojim, zijem vo Francuzsku mimochodom, ale mojho syna zdravotna sestra mi odporucala prikrmovat od 4 mesiaca ( malo pribera) iba zeleninou a kompotmi a teraz od 5 a pol mesiaca mozem pridat i do jogurtu (davam mu ovci bio) specialne cerealie bez lepku a od 6. mesiaca i rybu, ci maso, ja davam iba rybu, kedze byvame pri mori. Zeleninu mam neprehnojenu z vlastnej zahrady, alebo kupujem bio, cize chemicky neosetrovanu, na trhoch priamo od pestovatelov. Co sa tyka ovocia, tak ine ako bio sa mu nesnazim davat, lebo francuzsky vedci uz 5 rokov vedia, len vlada to este nezobrala na vedomie, ze dlhodobe uzivanie chemicky osetrovaneho ovocia je velmi nebezpecne pre vyvoj cloveka, pri deti je to este nebezpecnejsie, vlastne toto osetrovanie vedie k naslednym alergickym reakciam, ci parkinsonu, alebo dokonca dokazu tvrdit, ze k alzaimeru. Jablka su vo Francuzsku najviac chemicky osetrovane ovocie i po zbere.

    Nie je bio ako bio, ine su normy v inych statoch, preto spanielskych bio potravin sa treba vyhybat, i ked niekedy nie je ina moznost. Inac som si minule kupila bio marhule a konecne to boli marhule, ake som poznala z detstva, ked sme si chodili naoberat do sadu otcohvo kamarata na juh Slovenska, ci mandarinky, ktore mali sice neurekom jadierok, ale ta vona a chut, presne ako tie dovazane z Kuby za komancov, ktore boli tiez neosetrovane.

     

    Co sa tyka lepku, ten tu odporucaju az od 8. mesiaca a cukor az od 1 roku, i to sa nemusi.

     

    Ovocie kombinujem tak, aby bolo chutovo vyvazene, poriadne zrele a prirodzene sladke Vsetko varim na pare a potom mixujem Maly rad objavuje nove chute, tak mu zacinam ochutcovat bylinkami, lebo mi vsetko sam ochutnava, ked si vsetko vonku odtrhava na ochutnanie. Pretacat sa zacal v 4 mesiaci a teraz sa pokusa lozit, este si nevie sadnut, ale cuvat po stvornozky uz vie, musime davat nanho pozor, lebo je strasne dynamicky. ( v pondelok mal 6 mesiacov)

  3. neda mi nekomentovat po precitani odkazu od Svetlany….Ak sa bavime o zdravom sedliackom rozume,tak urcite nepotrebujeme nejake tabulky,co v ktorom mesiaci zaradit!!zijem v zahranici a tu nikto taketo somariny neriesi ci dam dietatu mandarinku v 8.mes ci po roku. Ani nase matky a stare matky nemali ziadne tabulky a prezili sme to takmer vsetci aj na riedkej krupicovej kasi vo flasi,a nase matky ani nemali slovo lepok v slovniku!!!a nebolo nas tolko alergikov ako je dnesnych deti lebo riesime ci zaviest lepok v 17.tyz ci 26.tyz ci dat jahodou po roku alebo pred rokom…nech dieta je to co jeme my,samozrejme bez soli,korenin, cukru ale hlavne z poctivo pripravenych jedal uvarenych doma a nie polotovary a moderne”poharikove bio jedla” ktore maju neskutocne datumy na zaruke a chut sa ani nepriblizuje skutocnemu jedlu.a avokado je dopestovane v nasom pasme ze sa moze podavat od 7.mesiaca???oooops …

    1. Týmto komentárom som len chcela vysvetliť určité veci a príčiny. No zjavne to niekto nepochopil a neodpustil si ironický tón a zosmiešňovanie. (však Silv) Na margo polotovarovej stravy, ktorá je tiež spomínaná v tvojom komente len toľko, že stravu malej poctivo varím sama (čiže nepoužívam tie hnusné polotovary z fľašticiek). Ono je síce pekné ako nám varily naše mamy a som im za to vďačná (tej mojej). Treba si však uvedomiť, že keď sme sa narodily my, nebolo v obchodoch potravím z dovozu, ani potravín na ktoré nebola momentálne sezóna. (Sice neviem aký si ty ročník, no ja som sa narodila, ešte počas komunizmu a pamätám si aká to bola pre mňa rarita, keď som videla prvý raz kivi.) To, že žiješ v zahraničí a že tam nič neriešia neznamená, že je to, čo robíme na Slovensku zlé a že každý, kto tu žije je obmedzený. (Tým nechcem povedať, že nič iné nerobím len riešim svoje dieťa, ale mať základné info nie je na škodu) Naše mamy nemuseli riešiť veci, ktoré sa pridávajú do potravín dnes, aby dlhšie vydržali. (napr taký brumík, jupík a podobné srágory) a spôsob života našich rodičov bol úplne iný, takže aj deti, ktoré sa im narodily boli úplne iné (a pri všetkej úcte sa s dnešnými deťmi porovnávať nedajú). Nehovorím, že musí niekto zdieľať môj názor, no urážky určite nie su vhodnou odpoveďou na hocijaký komentár. Toľko odo mňa a viac sa k tomu vyjadrovať nebudem, lebo to nemá význam. (vzhľadom na úroveň tvojho komentu)

  4. Ak bábätko môže jesť všetko od 17. týždňa života, tak načo presne sú potom tieto tabuľky?

    Čo presne sa stane v 8. mesiaci, že dieťa môže jesť fenikel, ktorý v 7. mesiaci nemohlo, hoci mohlo vo všetkých iných odporúčaniach piť feniklový čaj?

    Prečo je tam pšenica až v 8. mesiaci, ak sa lepok má zavádzať už pred 6. mesiacom?

    V čom konkrétne je dobré, že sa melón zavedie až v 10. mesiaci?

    1. Nedalo mi neodpísať na tieto otázky. Resp.trošku ma šokuje, že ak má niekto dieťa, alebo ho čaká sa toto pýta. Dieťaťu sa jeho tráviaci trakt iba vyvíja. Poďme na to zdravým sedliackym rozumom. Ak dieťa papa iba materské (do ukončeného 6. mesiaca) alebo umelé (do polovice 5. mesiaca), jeho žalúdok nie je pripravený na to, aby sme ho hneď krmili všetkým čo jedia dospelí. Základný princíp je pridávať potraviny podľa toho, že začíname ľahšie stráviteľnými druhmi jedla a postupne pridávame ťažšie stráviteľné veci. A rovnako aj skôr pridávame veci, ktoré sa dopestujú v naších pásmach (akosi prirodzene je človek uspôsobený na to, čo je pre neho domáce). Keďže nikto nie je vševedko a nevieme všetko o každom druhu potraviny, ľudia, ktorí sú odborníci na jedlo a detskú stravu to za nás poukladajú do takýchto prehľadných tabuliek, aby sme my mamy mali ľahší život a naše dieťatko si postupne zvyklo na všetky potraviny bez toho, aby zvracalo, hnačkovalo, alebo malo alergickú reakciu. Pokiaľ ide o lepok, neobsahuje ho len pšenica, ale aj iné obilniny. Niektoré menej a iné viac. odporúča sa začať s tými, čo neobsahujú lepok alebo ho obsahujú menej. (Mojej malej varím obilninové kaše každý deň. S kukuričnou a ovsenou nemá problém, no keď som jej spravila obyčajnú krupicu, tak nemohla dobre spať a grcalo sa jej z nej ešte dve hodiny.) Na margo otázky o fenikly, nie je jedno piť z niečoho čaj a jesť to. Ak čakáš ešte len babatko, tak odporúčam kúpiť nejakú dobrú knihu o tom ako pridávať veci do jedálnička. (Odporúčam od I. Bukovského: Hneď to bude anjelik. Úžasná kniha, veľa receptov a spolu s ňou je tam v balení aj kniha Návod na prežitie pre baby, kde sa dozvieš všetko, čo potrebuješ o dieťati vedieť.) Lebo ak budeš surfovať po nete, tie informácie sú take rôzne, že je to na zbláznenie vyznať sa v tom a aj niektoré mamičky radia veci, ktoré dieťaťu viac, škodia ako pomáhajú. Dúfam, že som pomohla. Svetlana

Pridaj komentár