Zavádzame príkrmy: O čom je „imunologické okno“?
25.08.2014 5V posledných rokoch u nás nastal pomerne slušný informačný šum okolo faktu, kedy začať deťom podávať niečo iné ako mlieko.
Desiatky rokov sa dojčenie odporúčalo tak maximálne do 9. mesiaca. S tým, že 6. týždňové bábätká bežne dostávali hovädziu polievočku z fľaše (viď kniha Naše dieťa, léta páně 1973).
- iStock
Odporúčania vo výžive za posledné roky
Zhruba pred 13. rokmi sa výživoví odborníci prepracovali k odporúčaniam dojčiť deti výlučne prvých 6 mesiacov ich života. Až potom im postupne pridávať do stravy niečo iné.
Pred niečo vyše štyrmi rokmi prebehla na Slovensku vlna rôznych názorov ohľadom začiatku zavádzania tuhej stravy, najmä v súvislosti so zavádzaním lepku.
Hovorilo sa – toto odporúčanie stále dávajú niektorí pediatri matkám – že s podávaním inej ako mliečnej stravy treba začať po ukončenom 4. mesiaci života, a to aj u dojčených detí. Mnoho žien bolo na rozpakoch, ako to teda je.
Skôr, či neskôr ako po 6. mesiaci?
Nebudem sa zapodievať konšpiračnými teóriami, komu vyhovuje skoršie zavádzanie tuhej stravy, ako to ovplyvňuje marketing umelých mliek, dojčenskej výživy predávanej v obchodoch, či ako s tým súvisí celkové zdravie populácie a ľudstva.
Kto bude chcieť, isto si zdroje nájde a na pár hodín sa do nich začína. Poďme k tomu imunologickému oknu:
Prečo majú naše deti toľko alergií?
Ak sa zmieni slovko imunita medzi matkami, tak obvykle v spojitosti s alergickými ochoreniami našich detí. Koľko ich je, na čo všetko sú deti alergické a ako tú imunitu podporiť, aby alergické neboli...
- iStock
Samotní odborníci sú nejednotní v tom, čo tieto ochorenia vlastne spôsobuje a kladú si otázku, či existuje efektívna prevencia alergických ochorení. Zhodnú sa však na tom, že nárast týchto ochorení spôsobuje náš životný štýl za posledné desiatky rokov – zmena stravovacích návykov, zvýšená hygiena – a s tým spojená „znížená mikrobiálna nálož“, stres, nadmerné užívanie liekov.
Náš imunitný systém sa zmenil
Jedna z hypotéz o vzniku alergii predpokladá, že vďaka lepšej hygiene sa menej často stretávame s rôznymi mikroorganizmami (aj keď máte doma novorodenca, nemusíte si ruky umývať dezinfekčným mydlom). Vďaka strave, ktorej úprava sa za posledných 50 rokov významne zmenila, máme zmenenú črevnú mikroflóru (črevo tvorí asi 80% nášho imunitného systému).
Toto všetko spôsobuje zníženú stimuláciu imunitného systému – teda naša imunita sa vlastne netrénuje. Nemáme v tele dostatok silných antigénov, imunitná odpoveď na slabé podnety, na rôzne alergény je potom prehnaná.
Iná teória, ktorá nadväzuje aj na predošlú „hygienickú“ teóriu, hovorí o modifikácií našej génovej výbavy. Gény sa v našom tele menia, prepisujú, vďaka rôznym vplyvom.
Vývoj imunitného systému je tiež ovplyvnený rôznymi génovými zmenami. Predpokladá sa, že včasné vystavenie ľudského organizmu rôznym vplyvom prostredia, v „kritickom“ (na toto vystavenie vhodnom) období vývinu, ovplyvňuje práve spomenutý prepis génov a môže významne ovplyvniť vývoj rôznych ochorení v neskoršom veku.
- Thinkstock
Blížime sa k objasneniu pojmu imunologické „okno“ a k tomu, kedy a ako začať deťom zavádzať inú, než mliečnu stravu.
Kritické obdobie – orálna tolerancia - imunologické okno
Ak sa u dieťaťa objaví nejaká alergia, obvykle je na prvom mieste potravinová alergia. Predpokladá sa, že znížením jej výskytu je možné dosiahnuť aj zníženie výskytu iných alergických ochorení.
Odporúčania, ktoré matky dostávali donedávna, smerovali k tomu, aby možné alergény vyradili z jedálničku počas tehotenstva, dojčenia a tiež aby ich zaraďovali do stravy svojim deťom čo najneskôr. No výskyt alergických ochorení stúpal.
V súčasnosti je snahou odborníkov rôznych odborov navodiť tzv. orálnu toleranciu. Vysvetlenie zložitej poučky by mohlo byť asi v tom duchu, že náš imunitný systém sa naučí nereagovať na antigény (teda látky, ktoré by mohli vyvolať imunitnú odpoveď) podávané ústami. Náš imunitný systém sa má voči nim stať slepý – hluchý.
Toto je možné docieliť len v období raného detstva, kedy je imunitný systém dieťatka ešte „naivný“, „nepoškvrnený“. Veľmi skorý, ako aj veľmi neskorý kontakt organizmu s alergénmi môže viesť k tomu, že táto orálna tolerancia nevznikne.
>>> Ako uvariť prvé príkrmy pre deti <<< |
---|
Orálnu toleranciu ovplyvňuje veľmi veľa faktorov – genetická výbava, zrelosť črevnej sliznice, množstvo a druh podaného antigénu, súčasné dojčenie popri jeho podaní.
Odborníci uvádzajú, že antigény treba podávať pravidelne v potrave, počas tzv. toleragénneho okna (imunologického), pričom sa predpokladá, že toto obdobie nastáva medzi 4. a 6. mesiacom života dieťaťa.
- Thinkstock
Ako deťom podávať potraviny počas imunologického okna
Nezačať skôr než je ukončený 17. týždeň a nie neskôr než v 26. týždni. Tento údaj sa vzťahuje na zdravé dojčatá, bez iných obmedzení a zdravotných problémov. V tomto čase je ukončené dozrievanie obličiek a zažívacieho traktu a oboje je schopné prijímať a spracovávať jednotlivé zložky potravy.
Pridávanie tuhej stravy a prechod od mliečnej stravy bohatej na tuky na stravu bohatú na uhľohadráty si vyžaduje aj istú hormonálnu odpoveď detského organizmu. Tá potom napomáha zažívaciemu traktu sa novej strave prispôsobiť.
S tým súvisí fakt, že podávanie tuhej stravy v období medzi 4. – 6. mesiacom by malo byť veľmi pomalé, v malých dávkach, vo význame „senzitizácie“, ochutnávania a nie v rovine nahrádzania mliečnej stravy – špecificky u dojčených detí.
Ochutnávanie tuhej stravy znamená, že napr. dáte dieťatku z toho, čo jete vy, omrvinku. Čo sa vojde „pod necht“. Zrnko ryže, omrvinku chleba, štipku zemiaku, kúsoček jabĺčka.
U dojčených detí stále platí, že s podávaním väčších objemov tuhej stravy sa má začať po ukončenom 6. mesiaci.
Ak vás zaujíma súvis medzi zavádzaním istého typu potravín a rizikom vzniku alergie, kliknite si sem.
>>> Zavádzanie tuhej stravy po 6. mesiaci sa u nás riadi zväčša takýmto postupom <<< |
---|
Spracované s použitím: solen.sk, pediatriepropraxi.cz, actionagainstallergy.co.uk.
My budujeme imunitu nasho uz 4-mesacneho syna psami. a uz mame aj prve dobre vysletky.
A ako vyzeraju dobre vysledku u 4 mesacneho dietata? Ze zacina chodit?
Dobry vecer, chcela by som sa spytat ako mam rozumiet rozporu medzi tym, co sa pise v clanku a odkazom na studiu o suvislostiach s alergiami, ktory uvadzate na jeho konci. Dakujem za odpoved
Petra, aky rozpor mate na mysli?
1. "...pričom sa predpokladá, že toto obdobie nastáva medzi 4. a 6. mesiacom života dieťaťa. ..." ONO SA PREDPOKLADÁ, ONO SA S ISTOTOU NEVIE
?!?
2. detský organizmus a rozvíjajúca sa imunita je od 2-3 mesiacov systematicky decimovaná hlinikovými adjuvantmi a ďalšími "mňamkami" z vakcín, nezabúdajme na životné prostredie...