Ak máte dieťa, váš slovník sa nemusí obohatiť iba o nekonečný rad citosloviec. Môže sa pozmeniť natoľko, že pre ľudí mimo “aktívnej rodičovskej komunity” bude znieť ako z inej planéty.
Oproti “normálnemu” jazyku, ktorý používajú v prevažnej miere nekojaci, nekočíkujúci, neplienkujúci ľudia mimo nášho postihnutého spoločenstva, vykazuje ten náš rodičovský jazyk napríklad takéto, ehm, kudrlinky:
“Tehu” a iné novotvary
Niektoré dobové prvky sa plynutím času z nášho jazyka akosi prirodzene vytratia. To vysvetľuje, prečo nemáme web v druhomstave.sk, a už vôbec nie v požehnanom.com.
Kým naše prastaré matere boli samodruhé, či ťarchavé, my sme po väčšinou tehotné. Ale moderna si nevie vystačiť sama so sebou, takže prišla éra tehuliek a tehošiek, alebo len v skratke tehu. Škoda, že sa toho nedožili aj ťarchošky a samodružky.
Občas sa pristihnem, ako ma tieto novotvary zvádzajú k bujarým rýmovačkám, ako „tehoška-doboška“ alebo „tehu-v liehu.“ Veľa tehuliek je však pojmovo aj dojmovo stotožnených a ohýbajú jazyk ďalej. Mimo ich diskusného fóra im nikto nerozumie.
Tak napríklad: „tehu išla k dokinke s mimi“ v preklade znamená tehotná išla k doktorke s bábätkom. „Mimi“ je veľmi variabilné. Môže to byť aj „ňuni,“ alebo „bubi,“ ktoré majú ambíciu vystrnadiť zastaralú „fazuľku,“ či „chrobáčika.“
Máme soplíky, máme vetríky
Používanie množného čísla je signifikantným rečovým prejavom rodičovskej komunity.
Máme 16 týždňov, máme 46,8 gramov, máme 1395 milimetrov. Kojíme sa. Máme soplíky. Grckáme. Od čerstvého otecka som počula: „máme zapálené prso. Preboha, aj ty Brutus?
Častá otázka je tiež: „Nosíte ešte plienky?“ Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykla na to, že sa nepýtajú na moje problémy s popôrodnou inkontinenciou. Ale veď precvičme si plurál, nikdy nevieme, kedy sa nám zíde.
Máme 56 mesiacov
Ďalšia rodičovská lakota je číslovanie. V tehotenstve premenené na týždne: Som len v 11. týždni. Ešte nič, a 41. týždeň preč!
Kým tehotná to má prepočítané na 280 dní, svetoobčania vstrebú nanajvýš informáciu o tom, že termín má v marci. Pointa 40-týždňovej gravidity je zreteľná iba v rámci “spoločenstva”, mimo neho to býva ťažšie. Nie všetci musia vedieť ani len to, že trimestre sú tri.
Rovnako tak bábätká. Ak už sa nás niekto opýta, koľko má to naše bábätko, miesto orientačného “bude mať 2 roky…” povieme 38 mesiacov, prípadne 56, podľa toho, kedy nás to konečne omrzí počítať. No schválne, kedy?
Ňuňuňu
Dalo by sa čo to napísať aj o zdrobneninách, ktorých ponúka naša mäkká, poddajná slovenčina zadosť. Áno, nie je toho málo a nie vždy sa to hodí – moje veľmi obľúbené sú cintorínček, hrobček a výťažok – v preklade výťah.
Laktácia, reflux, suplementor
Najzaujímavejší je trend prenikania cudzích slov do rodičovského slovníka, reflektujúci dynamiku doby. Veruže v ničom nezaostávame. Keď môžu byť zo sekretárok „ofis menežérky,“ tak potom aj zastavené prdy si zaslúžia náležitú formu.
Pre tých, ktorí sa nechytajú pri rozhovore s rodičmi, páči sa, slovník:
archaizmy
novotvary
Moje bábo je strašne ugrcané, nestačím prezliekať jeho, ani seba.
Máme doma refluxáka.
Štípe ho bruško, celé ho má nafúknuté, asi zastavené vetry, preto tak v kuse plače.
Máme koliku.
Dostal húpacieho koníka.
Máme novú edukatívnu, interaktívnu, rozvojovú, drevenú hračku.
Nechce piť moje mlieko, idem mu zarobiť umelé.
Štrajkujeme na prsníku, dokrmujeme cez suplementor, ale som zavolala laktačnú, aby skontrolovala sací reflex a techniku dojčenia.
Kedy naposledy kakal?
Podaj mi tú rektálnu rúrku.
Ja mam uz pubertalneho syna, a vzdy ked ideme k lekarovi, tak rozpravam ako krava ” my mame alergiu” ” my mame problem so semenníkom” )) neviem sa toho zbaviť