Každá mama, dieťa, a najmä každé rodinné zázemie je iné. My všetky si musíme hľadať svoju cestu, ako najdôležitejšie roky života svojho života nestráviť nekonečným upratovaním, v citovej deprivácii, ani snívaním nad instagramovým profilom. Musíme nájsť svoj spôsob, ako vyťažiť zo spoločných chvíľ čo najviac.
Nad tým sa zamýšľa aj Martina Majzlíková, autorka knihy Šťastná žena, so svojimi postrehmi Ako sa nezblázniť na materskej dovolenke, zaujme každú mamu, nielen novopečenú, ale aj tú, ktorá má už deti nejaký ten rok na svete.
A samozrejme, pre všetky staré mamy a svokry, manželov a oteckov. Pretože práve títo ľudia obvykle tvoria náš mamičkovský svet.
Shutterstock Byť na materskej je dnes iné než pred pár rokmi Materská dovolenka sa dnes zdá ľahká. Fakt. Niekedy aj mne. Práčky, sušičky, jednorazové plienky, umývačky riadu a vždy prítomný Google, skrátka jedna báseň.
Do toho ockovia, ktorí sa dnes viac než kedykoľvek predtým zapájajú do starostlivosti o dieťa. Naozaj existujú muži, ktorí vedia o očkovaní, šatkovaní a výhode látkových plienok viac než ja (strašné, čo?).
Napriek tomu medzi ženami opakovane zaznievali konštatovania ako: “Doma mám stále neporiadok!” “Cítim sa osamelá (unudená, deprimovaná, unavená..)!” “Chýbajú mi vzťahy (práca, priatelia, koníčky)!” Aj mamičky sa svojím pocitom čududjú. Ako je to možné?
Martina Majzlíková vysvetľuje základný rozdiel medzi materskou dovolenkou miléniových rodičov a generácií pred nimi:
Ženám chýba komunita a širšia rodina, ktoré boli odjakživa samozrejmou súčasťou života. Prítomnosť iných dospelých, spolupráca a pomoc bola nevyhnutná pre prežitie rodín a deti vyrastali v spoločenstve, kde sa učili, vytvárali priateľstvá a “brali od všetkých”.
Dnes funguje dieťa do troch rokov len s mamou v trojizbovom byte a ich komunitu tvorí sporák, práčka a pripojenie na internet.
Keďže generácia žien pred nami v predchádzajúcom režime nastupovala do práce hneď ako to bolo možné, život v širšej komunite sa presunul na pracoviská a deti do škôlok a jaslí.
Štát umelo oddelil rodičov od detí a prevzal svoju výchovnú úlohu. Iskričky, pionieri a letné brigády. Pomoc od štátu a jeho zapojenie je dnes už preč. Na jednej strane skvelé, na druhej strane sa však rodičia musia spoľahnúť len na vlastné sily.
Preto si dnešné mamičky, ktoré sa ocitli na nevychodenom chodníku musia hľadať svoj spôsob, ako sa s celou situáciou vyrovnať. Je normálne cítiť sa osamelo a unavene, nemať vždy poriadok a nebyť gazdinka roku. Na čo bola kedysi celá dedina, zostali len dve ruky a jedna hlava.
Neporovnávaj sa a nepodliehaj ilúzii dokonalosti Sociálne siete priniesli úžasnú možnosť. Aj racionálne a prakticky uvažujúce ženy sa pri pohľade na perfektne nastajlované fotky ostatných mamičiek menia na depresívne a zúfalé ženy a ich sebahodnota každým klikom klesá na bod mrazu.
Niekedy sa môže zdať, že ostatné deti majú vždy krásne a čisté šaty s golierikom, usmievajú sa držiac za ruku na fotke z perfektnej dovolenkovej destinácie a ich mamy sa cítia šťastné a naplnené rodičovstvom (ale popri tom športujú a podnikajú, ako inak).
Je v pohode, ak vy a vaše deti také nie ste. Žiadna mama takto nežije. Mlieko sa rozlieva, šaty sa zašpinia od čokolády a trávy na ihrisku, dovolenka pri mori s dvojročným zúrivým batoľaťom nás skôr desí ako napĺňa šťastím.
Z ilúzií dokonalosti žijú celebrity a blogerky (najmä blogujúce mamičky). My ostatní si dožičme luxus byť celý deň v pyžame, nechať deťom zababrané tričko od zmrzliny a namiesto edukatívnych knižiek pozerať Ľadové kráľovstvo. Potom sa aj materská sem-tam zmení na dovolenku.
Darí sa vám na materskej nezblázniť? Alebo je každý deň nad vaše sily? Napíšte nám, ako sa s materskou dovolenkou vyrovnávate vy a váš drobec.
Loading...