Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch

Lenka Tinkova 6

Pred pôrodom som vedela presne ako sa starať o bábätko. Teoreticky. Realita ale prekvapila moje plány aj zásady. 

Myslela som, že som dokonale pripravená. Cítila som len mierny nepokoj. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila, keďže ona bola minimálne 16 hodín bdelá. Moje plány a zásady sa tak rozplynuli už v prvých dňoch. 

Zrazu som stála opäť na začiatku. Pozerala som sa na ten malý uzlík odkázaný na moju pomoc a netušila či sú moje rozhodnutia správne. Konala som inštinktívne. Tak mi to radili miestne pôrodné babice. Takže prvé dni som malú nosila na rukách a zaspávala mi na nich. Inak už ani nevedela. Keď to videla moja mama a svokra obe svorne tvrdili, že to je to najhoršie. „Rozmaznáš ju. Polož ju do postele, nech si tam zvyká. Nech si tam aj chvíľu poplače.“ Keď ale prišli na návštevu, o pár hodín nosili malú na rukách presne tak ako ja. Zistili, že je to jediný spôsob ako sa ten malý tvor aspoň trochu vyspí. Ľahko sa radí kým nezažijete na vlastnej koži.

Kolika naša každodenná

Keď si už Adelka začala ako tak zvykať na postielku (zostala v nej po preložení z mojich rúk dlhšie ako pol hodinu), začal nevysvetliteľný plač. Opakoval sa skoro každý večer. Detská kolika. Len pre blaho svojej dcéry mám v kuchyni 5 rôznych druhov kvapiek proti kolikám. Všetky polopné a dnes už ich vlastne ani nepotrebujem. Doteraz si spomínam na kamarátku, ktorá vraví: „Neboj sa kolík. Keď ich náhodou bude mať, pomasíruješ jej bruško a hotovo.“ Tak táto veta mi vie vyčariť úsmev na tvári. V súčasnosti sa totiž považujem za experta na masírovanie miniatúrnych brušiek či cvičiteľku s malými nohami. Zabralo? Nezabralo, len utíšilo. Nachvíľku. Ani pitie pohára jablkového džúsu každé ráno nezabralo. To mi zase radila svokra, ktorá tento zaručený recept priniesla od matky ôsmich detí. 

A tak som sa vrátila k osvedčenému. Počúvala som svoje dieťa. Cvičila som s nôžkami keď mala náladu a keď jej ústa pýtali jesť, kojila som. Áno, aj v nedovolených rozpätiach. To znamená aj každú hodinu či polhodinu. A zaberalo. Ukľudnila sa, vypustila čo treba a únavou sme obe zaspali. Inokedy zase zabralo len kolísanie a neustále nosenie a hojdanie.

Kojiť ale s harmonogramom

Najlepšie sú matky, ktoré sa presne držia harmonogramu. Jedna mi povedala, že doktor zakázal dieťa kojiť skôr než každé dve a pol hodiny. Vraj ešte nestihne vytráviť mlieko a potom mu je zle. Takže treba čakať.

Druhej zase iná doktorka tvrdila, že stačí počkať hodinu a pol. Najlepšie by bolo keby sa doktori stretli a zhodli sa na správnom čase nech si vieme nastaviť hodinky. Alebo to nechali na prírodu. Po pár dňoch kedy som priam malej počítala minúty, som to vzdala. A zase použila osvedčené, dôveruj svojej dcére. Nakoniec som zistila, že išlo o rastový špurt.

Teda obdobie, kedy dieťa vo veľmi krátkom čase potrebuje veľa nabrať na váhe. Preto pýta jesť aj každú pol hodinu a je nervózne, alebo sa odťahuje od prsníka pri kojení. V kombinácii s kolikou potom máte postaráne o zábavku na dlhé zimné večeri. Ale zaprela som sa a vydržali sme. Trvalo to týždeň.

Pred tehotenstvom som písala o marketingu. Viem, že matky sú skvelou cieľovou skupinou pre manažérov. Dajú sa  ľahko nalákať na nepotrebné veci. A napriek tomu ich teraz mám doma desiatky. Vedela som, že generácie pred nami žili v rôznych mýtoch o kojení. A napriek tomu som sa nachvíľu dala zneistieť, že mám slabé mlieko alebo ho mám málo. Dokola a dokola som zisťovala, že moja dcéra vie čo je pre ňu dobré. A stále som si to chcela overovať v knihách či u skúsených známych. V skutočnosti zabrala len pevná vôľa, počúvať svoj inštinkt a hlavne svoje dieťa. 

Napriek všetkým prebdeným nociam a starostiam totiž stačí jediný Adelkin úsmev, aby som zabudla. A ten si v hlave uchovávam aj na obdobie kedy najviac vyvádza. Zaberá to. Viem, že ho onedlho opäť uvidím. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Aj nášho malého trápila kolika, po pár dňoch kedy som ho sústredene pozorovala, som prišla na to, že mu tiež laktóza nerobí dobre. V lekárni mi poradili kvapky Coliprev, prírodné zloženie a obsahujú enzým laktáza. Dávali sme ich maličkém na sterilizovanej lyžičke pred každým papaním. Rozkladajú nestrávenú laktózu. Po pár dňoch sa mu uľavilo, už vôbec neplakal ani bruško nemal nafúknuté. Druhému dieťatku som tieto kvapky dávala od začiatku asi do pol roka a vobec nemal ťažkosti. Doktorka povedala, že mu to nemoze uskodit.

  2. presne ako u nás s tým rozdielom , že nášho drobčeka bolelo bruško , keď zjem ,alebo vypijem niečo v čom je laktóza.

    Jednoznačne sa treba riadiť sama sebou a dieťaťom!

  3. Je to tak. A nepochopis, kym nezazijes. Aj keby to v tych knihach pisali, aj tak ta to dostane cele dokolien. Teda pri prvomsmile)

Pridaj komentár