Sopľavý do škôlky? No a čo?

Petra Polovková 77

K napísaniu tohto článku ma vyprovokovalo niekoľko článkov na slovenskom internete, ktoré na tému posielania sopľavých detí do škôlky majú výlučne zamietavý/ negatívny postoj. Teda opačný názor ako je ten môj.

Je prirodzené, že sa mamičky starajú a chcú pre svoje dieťa to najlepšie. Keďže som nenašla článok prezentujúci pozitívny postoj, rozhodla som sa prispieť touto výpoveďou a pomôcť mamičkám prehodnotiť, či to, čo robíme, je naozaj dobré pre budúcnosť nášho potomka.

 

Na čo sa matky zväčša sťažujú:

  1. Keď je dieťa choré, musím si brať OČR-ku
  2. Moje dieťa je týždeň v škôlke a 3 týždne doma
  3. Ostatné mamičky neberú ohľad a obmedzujú ma tým, že donesú sopľavé dieťa do škôlky.
  4. Nechápem matku, ktorá dá choré dieťa do škôlky
  5. Radšej dám dieťa do kolektívu čo najneskôr, lebo čím je dieťa staršie, tým lepšie zvládne nákazy
  6. Najčastejšie sa sťažujú matky 3 ročných detí.
  7. Na úvod trochu metafory

    Detská imunita je ako nepopísaný papier. Neskúsená. Samá teória (genetické informácie), no žiadna prax. Čerstvo naverbovaný vojak s malou pištoľkou. Ide okolo bacil – pif paf. Ide okolo celá kolóna – na to už treba stratégiu, taktiku. Ak vojak Imunita úspešne vybojuje vojnu, je povýšený. Podotknem, že je povýšený len v prípade, ak namiesto neho nevelí generál Antibiotikum.

    Slobodník Imunita si zapíše do svojej kroniky, akým spôsobom bojoval s nepriateľom č.1. Ak v budúcnosti stretne toho istého nepriateľa, iba nalistuje v kronike príslušnú stranu. Ak chceme, aby z nášho dieťaťa vyrástol silný dospelý jedinec, je lepšie, ak jeho Imunita má čo najvyššiu vojenskú hodnosť. Nuž a tú hodnosť získa len vo vojne.

    Na podobnom princípe si doktori myslia, že funguje očkovanie. Telo nakazíme oslabeným vírusom, vojak Imunita absolvuje vojenské cvičenie (žiadna skutočná vojna) a v niektorých prípadoch mu to stačí na povýšenie. Z toho podľa mňa vyplýva, že je dobré, ak dieťa prekoná čo najviac ľahkých chorôb, na ktoré už neskôr bude pripravené.

     

    Je rozdiel „choroba“ a choroba

    Mamičky na Slovensku často nerozlišujú medzi tým, čo ja nazývam ľahkou chorobou, ako sú napríklad soplíky alebo zvýšená teplota deň-dva, pričom sa z toho dieťa dostane samo iba s vitamínmi a teplým čajíkom, prípadne sirupom proti kašľu, a potom naozajstné, v mojom ponímaní vážnejšie choroby, kde dieťa leží s teplotami v posteli aj týždeň, zhoršuje sa to, jeho imunita si s chorobou evidentne nevie poradiť a treba nasadiť lieky.

    Trochu mamičkovskej starostlivosti

    Niektoré mamičky svoje dieťa chránia až príliš. Až do takej miery, že do 3 rokov jeho imunita ani nezakopla o žiaden bacil. Nejednu mamičku som počula chváliť sa, že jej dieťa ešte nikdy nebolo choré. Nuž ale takým niečím sa chváliť??? Ja by som sa na jej mieste skôr obávala, lebo všetky tie choroby ju ešte len čakajú.

    Zrejme existujú deti, ktoré naozaj nie sú chorľavé (ale to asi nie je prípad našich sťažujúcich sa mamičiek). Aj takéto deti si musia zvyšovať vojenskú hodnosť, zvládajú to však bez príznakov. Spomeniem jeden paradox – matky kľudne zaočkujú dieťa proti 6 vážnym chorobám naraz už v 3. mesiaci, no obyčajnej nádche všemožne bránia celé 3 roky.

    Príklad potiahnutý do extrému:

    Čo keď si jedna starostlivá mamička povie, že nedá dieťa do škôlky? V šiestich rokoch sa potom bude chváliť na ihrisku, že jej dieťa ešte nebolo nikdy choré. Nastúpi do školy, neskúsený vojak nezvládne ten nápor nových bacilov, dieťa bude každý týždeň choré a nenaučí sa poriadne čítať a písať.

     

    Sople nie sú koniec sveta

    Môj záver je taký, že je lepšie, ak má dieťa ľahké choroby priebežne počas celého roka. Sople počas väčšej časti zimy nie sú žiadnou katastrofou.

    Dieťa je dobré otužovať – chodiť von za každého počasia, nie úplne naobliekaní (tak ako rodič, alebo menej, nikdy nie viac vrstiev), nemať doma sterilne čisto, normálne s dieťaťom chodiť do spoločnosti, nechrániť ho od každého dieťaťa či dospelého s nádchou… a ideálne je popritom dojčiť, takže imunita dieťaťa je podporovaná ešte imunitou matky.

    Trochu z našich škôlok

    Choroby (vážne, aj ľahké) majú inkubačnú dobu a deti môžu byť prenášačom a ani o tom nevedia. Zároveň nie každý, kto je prenášačom, na tú chorobu aj ochorie (napríklad, ak ju už v minulosti prekonal). Takže super striktná škôlka môže mať polovicu deti „nakazených,“ ale sa to nijako neprejaví alebo sa to prejaví až o 3 dni.

    Dieťa, ktorého imunitný systém je zdravý, silný a hlavne vycvičený, aj prípadnú nákazu od sopľavého kamaráta zvládne bez príznakov, prípadne tiež „len“ so soplíkmi. Naše neskúsené dieťa si to samozrejme musí „vyležať“ doma. Ale POZOR! To nie je chyba sopľavého kamaráta, že nás nakazil. To je chyba naša, že sme sa nenaučili brániť!

    Trochu o nás dospelých

    Keď má dospelý človek sople, alebo nejakú ľahkú nádchu, berie si hneď PN-ku? Určite nie. Dá si Coldrex, Ibuprofen, Strepsils, prípadne iné lieky z reklamy a v pohode čaká na zastávke na autobus alebo ide na hokej, ale hlavne ide do roboty! Poslal niekedy niekto štátnu hygienu na svojho zamestnávateľa kvôli častej nádche?

    Má niekto pocit, že dospelí sú tiež 1 týždeň v robote a 3 týždne doma? Má niekto pocit, že dospelý človek sa o seba stará lepšie, ako matka o dieťa? Je viacej vitamínov, má pravidelnejší spánok, chodí pravidelnejšie von na prechádzky, má pravidelnejšiu stravu? Hlavný rozdiel je vo vojenskej hodnosti Imunity.

    Na záver trochu filozofie

    Moje odpovede mamičkám v tých „opačných“ článkoch:

      S OČR  treba rátať. Mamičky, ktoré idú pracovať hneď, ako dieťa nastúpi do škôlky, jednoducho musia s časými OČR-kami počítať. Alebo môžu svoje dieťa viac vystavovať bacilom, kým sú ešte na materskej.

    Tipy, ako na to:

  • dajte dieťa do jasličiek, ak nie na celý, tak aspoň na časť dňa, alebo
  • nájdite si opatrovateľku takú, ktorá opatruje spolu aspoň 3 deti a dohodnite sa s ostatnými mamičkami, že nebudú izolovať sopľavé deti, alebo
  • chodievajte do detských centier (materské centrum, rodičovské centrum) a nepozerajte sa krivo na mamičky sopľavých detí, alebo
  • choďte na návštevu k sopľavému kamarátovi a nevyhovárajte sa, že radšej o týždeň.

 Ak je dieťa doma 3 týždne, tak mi napadajú dve možnosti: 

  • Matka si len myslí, že by mal byť doma, kým sa nevyliečia všetky soplíky úplne. Podľa mňa je to však zbytočné, je to spôsob výchovy tej matky a nie je dôvod sťažovať sa okoliu a škôlke.
  • Dieťa je naozaj vážne choré. Ak je dieťa naozaj vážne a ťažko choré každý mesiac, zrejme má zníženú imunitu. Také dieťa by som nedala do škôlky. Veď by som riskovala jeho zdravie a neprimerane zaťažovala jeho imunitný systém!

 Otázka je, kto obmedzuje koho? Podľa mňa som obmedzovaná ja tými „opačnými“ mamičkami a ich požiadavkami na sterilitu prostredia.

 Soplíky (akejkoľvek farby) nie sú vážna choroba. Sopľavé deti dokážu celé dni behať a nezastaviť sa. V minulosti to bolo také bežné, že sa doteraz hovorí „Ty sopliak“ v zmysle ty krpec, malé decko. Nie je dôvod dieťa obmedzovať a brániť mu hrať sa v škôlke. Je to len a len na súkromnom rozhodnutí matky, či vystaví svoje soplíkaté dieťa ďalším možným bacilom. Ostatné matky do jej rozhodnutia nemajú čo zasahovať.

Tip na test, ako zistiť, či je to vážna, alebo ľahká choroba:

  • Choďte na návštevu ku kamarátke. Predo dvermi poriadne vyfúkajte dieťaťu sople. Ak po najbližší cencúľ pod nosom kamarátka nič nezistí, tak je to ľahká choroba a netreba nič riešiť. Ak kamarátka uvidí, že niečo nie je v poriadku i bez soplíkov, tak to už je asi vážne.

Úspešnosť imunity nezávisí od veku, ale od POČTU prekonaných chorôb. Je lepšie začať priebežne a pomaly už pred škôlkou, ako neskôr a návalovo.

 Najvyššia pravdepodobnosť je, že sa budú sťažovať matky 3 ročných detí, a nie napr. 5-ročných detí, ktoré to už majú za sebou. Keby na Slovensku trvala rodičovská dovolenka 4 roky, tak sa budú sťažovať mamičky 4-ročných detí. Keby trvala rodičovská dovolenka 2 roky, tak sa budú sťažovať mamičky 2 ročných detí.

 

Skúsenosti a ponaučenia?

Často sa stáva aj prípad, že mamička dá ročné dieťa do jasličiek, to má samozrejme stále soplíky, a mamička sa sťažuje. Potom príde škôlka, a mamička je hrdinka, že jej dieťa je zdravé a ostatné mamičky jej závidia. Potom prinesie bocian druhé dieťa a „poučená“ mamička ho už nedá do tých hrozných jasličiek, ale až rovno do škôlky. A potom sa veľmi čuduje, že jej dieťa je stále choré.

Netvrdím, že všetky matky majú nosiť do škôlky soplíkaté deti. Ak matka vidí, že jej dieťa to ťažšie znáša, že potom nachytá ďalšie choroby, tak ho samozrejme do škôlky nedá. Ale ak matka vidí, že jej dieťa nemá absolútne žiaden problém, nech ho kľudne do škôlky dá. Cieľom tohto článku je poukázať na to, že nemáme kritizovať matky za ich rozhodnutie.

Čo si má počať chúďa riaditeľka, keď na jednej strane ju žiadajú o prísnosť, a na druhej strane o zhovievavosť? Dalo by sa povedať, že väčšina prehlasuje. Kto je tá väčsina? Našťastie zdravé a silné deti. Veď kam by táto civilizácia spela, keby väčšia polovica detí bola chorľavá a so slabou imunitou, no nie?

Preto by som Vás chcela poprosiť, milé mamičky, skúste prehodnotiť svoj postoj k detským chorobám. A prípadne skôr, ako pošlete do školky štátnu hygienu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (158 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Úplne s vami vo všetkom súhlasím. Imunitný systém sa buduje tým, že sa neustále stymuluje. Keď vidím, ako niektorí svoje deti babúsia tak mi rozum zastáva. Nedávno naša suseda ráno odprevádzala syna do škôlky a videla ako druha žena priviedla syna v oteplovačkách, zimnej bunde, rukavice, čiapka a ešte kopec veci pod tým a to bolo vonku asi 12 stupňov. Čítal som článok jednej učiteľky materskej škôlky, ked niektoré dieťa ochorelo, alebo dostalo kiahne, tak si spravili párty, aby to dostali aj ostatný, aby si tým prešli. Isto sa teraz niektoré ženy zamyslia, že čo je to za nezodpovednú učiteľku, ale podľa mna to nie je zlé. Moju ženu som často nespomínal, aby našu dcérku neobliekala príliš, ma teraz 2 roky a o nejaké 2 roky ju chcem začať zasväcovať do otuzovania, bude so mnou chodit na jazero dovtedy kým to bude pre ňu prijateľné, do ničoho ju nebudem nútiť, studenú vodu má rada. Samozrejme moja žena tento názor somnou nezdieľal, ale to sa zmení smile prajem pekný večer.

  2. uz aspon viem kvoli komu bojovali v nemocnici 17dni o zivot mojho syna. ze z jedneho kychnutia do troch dni s poskodenou inunitou skoncil v nemocnici kde bojovali o jeho zivot s 41~kami horuckami.. ale vidiet ze vam nie o dieta ale o vlastnu prijemnost ide.

  3. Tento clanok mi ide uplne od srdca.Vyborny. Na kazdom kroku precitlivele matky, ktore nejdu s dietatom ani na rodinnu navstevu,lebo ochorie ale ze s nim idu do obchodu alebo na ine hromadne podujatie , kde nanho kychaju chori alebo chyta bacilove klucky,to uz nevadi. U nas doma mame dva druhy soplov. V tuhej zime kazdemu vytiahne sople.Takze vodove sople ak nie su uplne zelene, nie su dovod aby deti zostali doma.

    Este raz velka vdaka autorke….

  4. ja deťom každé ráno dávam actimel, physiomerom im čistím nošteky, chodíme veľa do prírody na prechádzky a jeme pomaranče a snažíme sa vydržať v zdraví

  5. Bojím sa že o tomto sa dá len rozprávať. Chápem obe strany. Som matkou troch detí a ide ma rozhodiť, keď prídem ráno do školky a počujem ako tam deti škaredo kašlú, kýchajú a soplia. Zatiaľ som na MD takže nemám problém nechať deti doma, keď sú prechladnuté a nechať ich doliečiť a potom ma ide poraziť, keď vidím ako som ich tesne po chorobe doviedla do takéhoto prostredia. Ale na druhej strane neviem si predsatviť, že by som pri každom soplíku zostávala doma na OČR. To ma odvšadiať vyhodia ešte v skúšobnej dobe. Kto má po ruke babičky, ktoré pomožu to má ideálne, kto takúto pomoc nemá, musí si poradiť ako vie. Snažím sa deťom podporovať imunitu, v dobe viróz ich zásobujem vitamínmi, viac asi robiť nemožem

  6. Vystudovala som pedagogiku, pracujem v inej oblasti a jediny nazor, ktory si teraz dovolim napisat – aj povolanie Ucitelka je diagnoza. S prepacenim ale tie vase Sopliky a Robenkame a ine nechutne zdrobneniny aj tam kde to uz snad ani nejde… cest vynimkam, no silnu vacsinu pani uciteliek, ktore poznam su precitlivele fajnovky. Tak to tu aj vyzera potom. A na tie ci uz soplave alebo nesoplave arogantne rozmaznane decka by sa patrilo uz konecne autority nasadit. Ale bavte sa dalej o soplikoch

  7. Nehnevajte sa, ale to čo za debilku písala tento článok? Dieťa so soplami má ostať doma a nie ísť do MŠ, kde mu učiteľky musia tie sople utierať a keď nestíhajú tak si tie sople utiera do rukava, potom chytá hračky a všetci sa čudujú, že ďalší týždeň už prídu do škôlky len 3 deti… Rolleyes

    1. Pani čo to písala asi nie je normálna. Každé 3 – 4 týždne sme doma so soplami kôli takým ako ona. Matkám čo si myslia, že sopel nič nie je a dieťa je zdravé a môžu ich sople a bacile porozdávať ostatným deťom. aj moja dcéra je živá a rozhodne nepolihuje ale vystrája aj keď soplí. ale ja by som nemala to svedomie dať ju do školky aby nakazila iné deti. pekne si to doma vyliečime a zdravá ide zase do školky. Je to bezohľadné voči ostatným deťom len preto že pani nechce zostávať doma s dieťaťom a liečiť ho. aj ja pracujem, na očr idem len keď je to vážnejšie. máme len jedného dedka, babku žiadnu a aj tak si poradíme. prečo aj iné matky nehladajú najprv riešenie a až potom sa vyhovárajú že nemôžu zostať doma.

  8. Pani autorka je veeelmi vtipna a pravdepodobne tieto clanky pise v zlosti leb9 je plny nenavisti.takisto ako sa vy pozerate na to z vasej strany skuste sa na to.pozriet z tej druhej strany ktora ma nie svojou vinou deti doma chore za par dni zaplati plnu sumu skolky navyse pracujuca matka prichadza o peniaze. Sa mozte hanbit ako tu kritizujete „druhu“ stranu.

  9. Pani autorka je veeelmi vtipna a pravdepodobne tieto clanky pise v zlosti leb9 je plny nenavisti.takisto ako sa vy pozerate na to z vasej strany skuste sa na to.pozriet z tej druhej strany ktora ma nie svojou vinou deti doma chore za par dni zaplati plnu sumu skolky navyse pracujuca matka prichadza o peniaze. Sa mozte hanbit ako tu kritizujete „druhu“ stranu.

  10. Váš komentár Skúste sa vžiť do kože učiteľky, ktorá neustále utiera počas dňa intenzívne vytekajúce zelené soplíky dieťaťu, ktoré ich nevie ani trochu vyfúkať; (A pán rodič ju od dverí zavalí ráno informáciami, že teplotu nemá, nekašle a môže byť v MŠ). Asi by Vám nechutilo v práci ani jesť…

  11. Budem uprimna, akosi to zlahcujete…. Suhlasim, ze mamicky by to nemali prehanat s prilisnou „dezinfekciou“ vsetkeho, coho sa ich dieta dotkne, ale strcit nedoliecene dieta do skolky, aby imunizovalo ostatne mi pride velmi bezcharakterne. Ked som svoju dcerku davala od 2 rokoch do skolky, tak patrila medzi tie deti, ktore posledne v triede ochoreli. Ak uz ochorela, vzdy pomohlo (hoc mala len nadchu), ked sme ju na par dni nechali doma, aby sa v pokoji mohla liecit. S manzelom sme sa prestriedali na paragraf, nebolo nutne brat si OCR. A mozno i vdaka tomu,nasa dcerka za 8 rockov brala len 1 antibiotika – jednoducho nenechali sme dieta, ked bolo chore, aby aktivne fungovalo v kolektive (ak telo vynaklada energiu na blaznenie, ci santenie s inymi deturencami, nemoze svoje vojsko dokladdne pripravit na boj).V skolke nikdy nebude mat dieta na to podmienky a hlavne zamyslela ste sa pri pisani clanku v akej pozicii musia byt samotne pani ucitelky? Predstavte si, ze 15 deti z 20 ma „sopliky“ (inak nechapem, preco ich tak banalizujete). Ved pani ucitelka nie je lekar? A co ak nepostrehne, ze popri soplikoch malej Anicke prislo zle a vdaka tomu, ze neskoro zareaguje, tak bude mat Anicka mozno vazne zdravotne problemy…. Jej ulohou nie je utierat sopliky, ona ma kreativne s detickami pracovat, niecomu ich naucit, co sa mimochodom s chorym dietatom velmi neda.

    Ja myslim, ze tu je hlavny problem v spolocnosti, kde zamestnavatel nie je ochotny byt vzdy tolerantny k mamicke s detmi a potom pre mnohe mamicky OCR moze znamenat vazny problem, kedze pride o znacnu sumu penazi vo vyplate.

    Skratka kazdy prebera zodpovednost za svoje dieta sam a myslim, ze ked sa na to svoje chore dietatko pozrie, tak by mu malo byt hned jasne, co je spravne.

  12. Nie som zástancom „domasedov“ s chorobami, ale absolútne NESÚHLASÍM s článkom, ako je podaný. Každý z nás je individuálna osobnosť a aj tak reaguje, či už na chorobu, alebo hocičo iné. Podľa autorky sa choroba nevráti, ak už raz bola? Beriem všetkými 20timi niečo také !!!!!!!!!!! Dieťa, ktoré má v priebehu zimného obdobia veľmi časté, ale za to len ľahšie prechladnutia – začínajúce ľahkou nádchou a pokračujúce hlienovitým kašľom, patrí asi do kolektívu … Preto sa potom lekárka diví, že matka je hypochonder a každý mesiac je s dieťaťom u nej. Veď ju to baví, chodiť k lekárke na „konverzačné návštevy“ a riešiť si OČR v práci, aby mohla byť s dieťaťom doma! A potom, čuduj sa svete, na vlastnú žiadosť rodiča, dieťa sa dostane na vyšetrenie ORL a IMUNOALERGO, kde mu zistia chronický zápal dutín a začínajúcu alergiu !!!!! Ale čo? Nechajme to tak, nech chodí do škôlky, veď má len obyčajnú nádchu bez teplôt, bez nejakých vážnejších prejavov …. Evidentne jednostranne napísaný článok z jedného uhlu pohľadu … Ide ma inak roztrhnúť, keď prídeme do škôlky a tam vidím „zasviečkované“ a zakašľané detičky ako sa trápia … Veď aj dospelému dobre padne (predovšetkým na začiatku choroby), keď ostane doma, v teple, v posteli, s čajom, s medom, s citrónom bez ohľadu na to, či sa jedná o obyčajnú nádchu alebo chrípku. Aspoň ja osobne určite, každé jedno prechladnutie ma oslabí a odstaví aspoň na pár dní, tak prečo by moje deti nemohli byť tiež 2-3 dni v kľude … ?

  13. Choďte na návštevu ku kamarátke. Predo dvermi poriadne vyfúkajte dieťaťu sople. Ak po najbližší cencúľ pod nosom kamarátka nič nezistí, tak je to ľahká choroba a netreba nič riešiť. Ak kamarátka uvidí, že niečo nie je v poriadku i bez soplíkov, tak to už je asi vážne.

     

    ZE CO PROSIM? toto mam urobit akoze kamaratke co je normalna to by som hned o vsetky prisla keby som takto na kamaratkach testovala ze ci moje decko je na tom zle alebo nie

  14. Mno, z uvedeneho vyplyva, ze informacna vychova ma velky vyznam nielen pre deti, ale aj pre dospelych. Kriticke hodnotenie, pochopenie citaneho textu, triedenie informacii a logicke uvazovanie chyba mnohym dospelym. Rovnako aj autorke clanku Doktorke Vsetkych Vied. S tauto znozkou hluposti a zlepencov som sa davno nestretla. Internet naozaj praje sireniu sprostosti. Velmi sa mi paci kategorizacia detskych chorob na Sople, Lahke choroby a Vaznejsie choroby. Neviem preco sme sa to na vysokej skole, kde som pri studiu predskolskej pedagogiky robila skusku zo zakladov pediatrie pre pedagogov, neucili takto. Pekne polopate smile Studenti pediatrie na Lekarskych fakultach by sa tiez potesili.

    Neviem, ci „studujete“ na Modrom Konikovi, alebo na inej vaeovesmirnej univerzite piateho veku, ale radi vas privitame niekedy v sezone medzi tymi soplavymi detmi v MS. Rano si spolu s nami date rozcvicku, potom sa zchuti vsetci najedia (ako to uz byva, ked je clovek chory), potom zacne edukacia, oblozime sa vreckovkami, aby sme popri cinnosti stihali tie sopliky utierat, potom pojdeme na 1,5 ! hodinovu prechadzku, pri ktorej nam pomozete tahat tie chudata so sklenenym pohladom, a niekedy aj mrncanim (ani sa im necudujem) Cry a mohli by ste ostat aj na odpocinok a behat pomedzi deti, pomahat vyfukat nosteky, upokojovat ich ked sa rozkaslu a dusia hlienmi…

    A samozrejme pridte do prace aj na druhy, treti a dalsi den a zdrava. Neviem sice, ako to zvladnete, kedze hygienicke predpisy pre MS su ine ako v zdravotnickych zariadeniach (dezinfekcia priestorov, pomocok…)

    A co keby ste vy sli do svojej prace, 6x do roka tak, ze sa nebudete citit dobre, budete mat „lahsiu“ chorobu (aj ked neviem, co tym myslitie :/ ), date si nejaky oblbovak a frcite? Tak sa potom necudujte ked exnete v 40-tke na infarkt, alebo mozgovu mrtvicu zwinker

    neviem ci viete, aka bola este pred 100 rokmi umrtnost na chripku, zapal priedusiek, pluc… To vsetko sa totiz moze z neriesenych „soplikov“ vyvinut. A ze to potom ti „doktori“ vyriesia antibiotikami, to sa nespoliehajte. Vzhladom na to, ze ich uziva vela ludi, zbytky z nich sa dostavaju cez kanalizaciu, do odpadovych vod a tym padom aj do pitnej vody. Zvysuje sa rezistencia ochoreni, takze jednoducho, krcmovo povedane, uz nezaberaju. Confused

    Posilnovat imunitu treba, ale nie toto co tu popisujete, preboha.

    1. S prvymi dvoma vetami plne suhlasim :-).
      Moje obe deti, aj ked soplia, tak su v plnej sile, ziadne sklene pohlady. Ak vidim, ze sa citia zle, tak meriam teplotu a nechavam doma (len neviem, cim to je, ale vzdy mojim detom prepukne choroba cez vikend – nakazit sa vsak museli cez pracovny tyzden). U nas v skolke nam povedali, ze ked nie su sople zelene, tak dieta do skolky moze. Dokonca som sa stretla s tym, ze ked som si dieta doma ponechala, tak mi ucitelka vycitala, ze malo chodi skolky!
      A inak, kvoli nadche som nikdy skolu ani pracu nevynechala. Prezila som to bez liekov, len s dobrou zasobou vreckoviek.

  15. Ja suhlasim s autorkou. Nadcha nie je smrtelna choroba a zvycajne nema az tak neprijemne priznaky. Pokial si dieta vie samo fukat nos, nie je malatne, unavene, neboli ho hlava, nema zvysenu teplotu, tak nie je dovod, aby do skolky neslo.

    V jednom s autorkou nesuhlasim a to s posilnovanim imunity. Nadcha je problematicka v tom, ze ked ju aj clovek prekona, virus rychlo mutuje a na novu mutaciu imunita vycvicena nie je. Na posilnenie imunity je dobry pohyb na cerstvom vzduchu, slnko, vyvazena strava, v ktorej nechyba ovocie a zelenina.

    Celkom by ma zaujimalo kolko mamin s vecne chorymi detmi, chodi s nimi pravidelne von.

    1. Este jedna vec by ma zaujimala. Maminy, ktore ostavate s kazdym soplikom s detmi doma – pracujete? v akej oblasti? ako sa zamestnavatel pozera na caste OCR?

  16. V ucilisti ktore som navstevoval sme robili vedecke studie pri ktorych sa zucastnili snad vsetci studenti a ucitelia. Po dobu niekolko rokov popijali alkohol v malych i vacsich davkach. Kazdeho ucasnika bojovalo telo z alkoholom a aby sa povisilo a ostalo imunne voci alkoholu. Vysledky testov vsak ukazali ze mnohi skoncili na protialkoholickom, niektory prechlastali rodinu a zahynuli ako bezdomovci. Ziaden z nich nezostal imuunny!!! Druhy test este prebieha v Afrike, kde deti ziju medzi HIV pozitivnymi no zatial ziadne dieta nezostalo voci onemocneniu imunne! Mr. Green Autorka clanku: Ranno mozes vziat tvoje dieta do nemocnicnej cakarne a pravidelne mu takto otuzovat imunitu az kym nebude mat nulovy imunitny system a bude nadopovane vsetkymi liekmi ktore mu uz aj tak nezaberu.

      1. Zuzka, alkohol je vraj aj liek No co myslis, co su teda lieky ktore podavame detom? Myslis, ze su to vitaminy? Napadlo ta ze ked ty das tvoje soplikove dieta do skolky a vskutocnosti je vstadiu vypuknutia virusu, kolko mamiciek musi mat uz na druhy den absenciu v praci, ktora sa zamesnavatelom nepaci a uvolnit z rozpoctu opat peniazky na lieky??? Takze ty das dneska soplave dieta do skolky a zajtra zostane polovica mamiciek doma a lekarne sa tesia z obratu, nieje to trosku bezocive??? Mam dieta, ktore je viacej doma chore ako v skolke, ma takmer nulovu imunitu, navsteva u lekarov konci slovami: Nechajte ho mesiac ci dva doma… To odporuca vzdy ako obvodny lekar tak imunologicka! A vies ako ti je to luto, ked sa ta opyta preco nemoze ist za detickami hrat sa? Dneska uz vie ze je to preto lebo slahnute mamicky rano nadopuju deticky liekmi aby presli rannym filtrom a oni mohli zarobit dvacku v praci a potom tu vypisuju taketo hluposti!!! Keby si mala zaplatit tu skodu co sposobis, respektivne vsetky lieky co polovica triedy na druhy den uteka kupit tak by si takto netrieskala!

        1. Iwan, teba urcite nepresvedcim, ale mozno sa nejaka mamina zamysli. Ake lieky davate dietatu na nadchu? Lebo pokial viem, tak ziadne neexistuju – hovori sa, ze neliecena nadcha trva tyzden a liecena 7 dni.
          Ak moje dieta dostane nadchu, tak v skolke, ked uz je nakazeny pravdepodobne aj zvysok deti. Ludia totiz roznasaju choroby, aj ked sami este nemusia pocitovat priznaky. Aj v idealnom pripade, keby vsetky deti ostavali doma po vypuknuti soplikov, tak by sa nadcha prenasala.
          Kym som bola na rodicovskej s mladsim dietatom, tak som si starsie aj v pripade soplov nechavala doma, aby som mu aspon tie sople pomahala vyfukat. Dieta islo zdrave do skolky, o par dni zacalo soplit opat.

          1. Myslim, ze urcite sa uz zamyslaju vsetky mamicky
            No pani ucitelka papricka to vysvetlila celkom jasne ako je to v praxi, tiez kukni ostatne komentare inych uciteliek, pretoze kym sa ty vratis domov na predlzenu matersku oni maju naozaj fofri, teda pokial im na detoch zalezi viac ako na rodicovi ktory ich bezcharakterne odlifroval do skolky! Takyto rodicia nielen ze nemaju chrbtovu kost ale ich telesnej schranke je jedine hrube crevo! Ked si budete upravovat skolske pravidla po svojom tak mojho poslem do skolky zo vzduchovkou, vsak to je len taka neskodna zbran, ta este nikoho nezabila Nie, teraz vazne! Kukni cez okno, vidis tu bielu dodavku? Mas pravdu, to niesu deratizeri, ani mobilna lekarnicka, ten pan nalavo ma velku injekciu a ten napravo zvieracu kazajku… Rychlo utekaj

          1. Ty si tusim dalsia lekarka Takze aj astmatici aj vsetci telesne postihnuty by mali ostat doma, lebo vy si zo skolky robite nemocnicu. To tvoje „soplikove“ dieta nema tam vtedy co hladat, take su nariadenia zariadenia, tak si ich neupravuj! Nulova imunita sa nejako akoze prenasa??? Ked ma naznak choroby ostava automaticky doma, tam nieje co diskutovat! Vazne uz sa nestacim nad vami cudovat ake praktiky tu pustate na svetlo! Este som sa ale nedozvedel, preco vlastne je taky problem nechat dieta radsej doma? Uz mi to konecne niekto tu vysvetli, preco porusujete tie pravidla?

  17. V ucilisti ktore som navstevoval sme robili vedecke studie pri ktorych sa zucastnili snad vsetci studenti a ucitelia. Po dobu niekolko rokov popijali alkohol v malych i vacsich davkach. Kazdeho ucasnika bojovalo telo z alkoholom a aby sa povisilo a ostalo imunne voci alkoholu. Vysledky testov vsak ukazali ze mnohi skoncili na protialkoholickom, niektory prechlastali rodinu a zahynuli ako bezdomovci. Ziaden z nich nezostal imuunny!!! Druhy test este prebieha v Afrike, kde deti ziju medzi HIV pozitivnymi no zatial ziadne dieta nezostalo voci onemocneniu imunne! Mr. Green Autorka clanku: Ranno mozes vziat tvoje dieta do nemocnicnej cakarne a pravidelne mu takto otuzovat imunitu az kym nebude mat nulovy imunitny system a bude nadopovane vsetkymi liekmi ktore mu uz aj tak nezaberu.

  18. V ucilisti ktore som navstevoval sme robili vedecke studie pri ktorych sa zucastnili snad vsetci studenti a ucitelia. Po dobu niekolko rokov popijali alkohol v malych i vacsich davkach. Kazdeho ucasnika bojovalo telo z alkoholom a aby sa povisilo a ostalo imunne voci alkoholu. Vysledky testov vsak ukazali ze mnohi skoncili na protialkoholickom, niektory prechlastali rodinu a zahynuli ako bezdomovci. Ziaden z nich nezostal imuunny!!! Druhy test este prebieha v Afrike, kde deti ziju medzi HIV pozitivnymi no zatial ziadne dieta nezostalo voci onemocneniu imunne! Mr. Green Autorka clanku: Ranno mozes vziat tvoje dieta do nemocnicnej cakarne a pravidelne mu takto otuzovat imunitu az kym nebude mat nulovy imunitny system a bude nadopovane vsetkymi liekmi ktore mu uz aj tak nezaberu.

  19. V ucilisti ktore som navstevoval sme robili vedecke studie pri ktorych sa zucastnili snad vsetci studenti a ucitelia. Po dobu niekolko rokov popijali alkohol v malych i vacsich davkach. Kazdeho ucasnika bojovalo telo z alkoholom a aby sa povisilo a ostalo imunne voci alkoholu. Vysledky testov vsak ukazali ze mnohi skoncili na protialkoholickom, niektory prechlastali rodinu a zahynuli ako bezdomovci. Ziaden z nich nezostal imuunny!!! Druhy test este prebieha v Afrike, kde deti ziju medzi HIV pozitivnymi no zatial ziadne dieta nezostalo voci onemocneniu imunne! Mr. Green Autorka clanku: Ranno mozes vziat tvoje dieta do nemocnicnej cakarne a pravidelne mu takto otuzovat imunitu az kym nebude mat nulovy imunitny system a bude nadopovane vsetkymi liekmi ktore mu uz aj tak nezaberu.

  20. Konecne zdravy nazor, podobny nazoru nasej pediaticky. Ta tiez poznamenala, ze nie darmo sa malym detom hovori „soplosi“. Vela zdravych citatelov a este viac zdravych deticiek zelam!

  21. Váš komentárKonečne chápem prečo tie Angličanky vozia male deti v kočikoch v zime takmer bosé =) Podla mna u nas deti zbytočne ofukujeme, len aby boli dostatočne oblečené, len aby mala voda v sprche správnu teplotu a potom su z nich choré traslavky. Otuzovanie ma velky vyznam. Jasne ze aj svoje medze. Nestrcim decko do ladovej vody v Dunaji (aj ked moj muz by ju rad zobral so sebou =)

  22. Mile mamicky, vazeni rodicia!

    Zial som sa k clanku dostala az teraz.

    Som ucitelkou v MS! Tento canok a komentare…Jedna velka hroza.

    Ucitelka ma za POVINNOST urobit rano tzv. Ranny filter, na zaklade ktoreho urci, ci dieta je na pohlad zdrave alebo nie. Ak zisti, ze nieco nie je v poriadku, NEMUSI ho prevziat a odporuci rodicovi, aby navstivil lekara. Ten nasledne rozhodne o tom, ci dieta je v poriadku alebo nie, vypise informacny listok, v ktorom je napisane, ci dieta je suce alebo nie byt v kolektive. (Nezatahujme sem ziadne dane, poplatky, pretoze je to jednoducho praca lekarov). Ak je dieta v poriadku a rodic pride s listockom od lekara, ucitelka ho MUSI prevziat, vzhladom na to, ze nema padny dovod neprevziat ho. Ak to takto niekede nefunguje, je to len nevedomost.

    Zial, dovolim si tvrdit, ze niekedy mame deti radsej ako ich rodicia. (v niektorych pripadoch) a na ich zdravi nam zalezi ovela viac. Ze je super, ked mame v triede malo deti? No to urcite. V MS stale nacvicujeme nejake programy, a najhorsie co moze byt je to, ked v triede nemam vsetky deti. A sopliky? su deti alergici, ktori do MS chodia a to najmenej, co pre nich mozem urobit je vyfukat im soplik. Autorke clanku by som len odkazala, ze ak posle dieta do ms so soplikmi po kolena a apson bude mat cas na napisanie clanku, potvrdil sa mi len fakt, ze na zdarvi deti nam castejsie zalezi viac ako ich rodicom.

  23. „Kto je tá väčsina? Našťastie zdravé a silné deti. Veď kam by táto civilizácia spela, keby väčšia polovica detí bola chorľavá a so slabou imunitou, no nie?“

     

    Moja zlatá, v sedemdesiatich rokoch, keď sme my chodili so soplíkmi do škôlky, ešte máloktoré dieťa bolo pestované v skúmavke a nieslo so sebou genetický materiál rodiča, ktorý inak nebol hodný na počatie dieťaťa. Tak sa zamysli, kam táto civilizácia speje.. Jedine do záhuby. Moje dve deti môžu byť extra zdravé, keď v deťoch pestovaných sa vypestuje nejaký mutant vírusu, ktorý ani silná imunita nezvládne. Voľakedy len tí jedinci mohli mať potomkov, ktorý mali genetický materiál hodný odovzdania. Dnes sa dieťa dá kúpiť a preto sme tam kde sme. Žiaľ pravda bolí, ale je to tak. Pravidlá spred 20-30 rokov sú p.. platné. Aj sople sú iné a preto bacha na hrdinstvo. Ešteže mňa sa to už netýka, ale vnúčatám nezávidím.

  24. Imunita dieťaťa je z 80 % v tenkom čreve. Čo znamená, že dieťa môže prekonať aj 100 chorôb ak je strava nevyvážená nakazí sa aj o týždeň.

    Môžeš mať aj dobrú imunitu, ak sa podchladíš, imunita sa dramaticky oslabí.

    Treba brať do úvahy , že vírusy mutujú a ich životný cyklus je krátky. To čím sme nakazili celú škôlku už o týždeň prešlo takou evolúciu ako človek odkedy bol vo fáze homo habilis.

    Rada by som ti rozumela, ale problém vidíš strašne jednoducho. Treba sa porozprávať s lekárom. Chcela si si zrejme uloviť ale mamičky sa nedelia na tie ochranárske a mám na saláme. Nechci od dieťaťa, aby malo také drsné podmienky ako ty. Rozčuľuje ma, že ľudia zabúdajú na to, čo sme kedysi boli, ako sme žili. Kojili sme svoje deti, až kým sa neodpojili, nosili sme svoje deti. Na počiatku nášho bytia tu neboli kočíky, škôlky. Skúsme deťom prejaviť lásku aj keď náš život je taký busy.

    Ver mi, že s týmto postojom tu nepochodíš. My nie sme ochranárky. Sme len matky, ktoré chápu iné matky.

  25. Infekcie horných dýchacích ciest….

     

    Akútna nádcha – Môže sa vyskytnúť samovoľne, alebo je súčasťou celkového ochorenia. Ide o VÍRUSOVÉ ochorenie najčastejšie spôsobené rinovírusmi. Šíri sa priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou môže dosiahnuť rozmer pandémie. Inkubačný čas 1- 3 dni .

     

    Klinický obraz je charakterizovaný vodnatým výtokom z nosa, neskôr sťaženým dýchaním, sucho v hrdle, niekedy aj dráždením na kašel. ochorenie trvá 5-7 dní.

    Liečba: symptomatiká.

     

     

    AKútny zápal prínosových dutín

    Vzniká často ako komplikácia akútneho zápalu horných dýchacích ciest najčastejšie sú postihnuté dutiny maxilárne frontálne a etmoidálne. PRínosové dutiny predstavujú ideálne prostredie pre rozmonožovanie vírusov a nasledne baktérií. Z vírusov sú to zvyčajne rinovírusy, vírus chrípky, z baktérii je to predovšetkým M. influenzae, S. pneumoniae, M catarrhalis. Klinický obraz je charekterizovaný nadmerné tvoriaceho hlienu, pri bakteriálnom zápale prítomný hnisavý výtok (zelené sfarbenie) a neskôr teploty, bolesť hlavy. Sliznica nosa je červená, na povrchu je hlienový až hnisavý povlak (žlto-zelené sfarbenie)

    Diagnostika: rtg snímka, orl vyšetrenie

    Liečba patrí do rúk otorinolaryngológa.

     

    Takže vy sa už rozhodnite, čo budete robiť, či pôjdete za kamarátkou a tá vám zistí čo je s vaším dieťaťom, alebo radšej obetujete čas KVôLI svojmu dieťaťu a pôjdete na vyšetrenie. Rozčuľovať sa nebudem a ani súdiť mamičky ktoré sople hocijakej farby berú na ľahkú váhu. K imunite dieťaťa sa vyjadrím len stručne a to tak, že každé dieťa je iné.

    A protilátky si na celý život nevybuduje na chrípku a bakteriálne zápaly keď ich prekoná v MŠ. Neverím tomu, že vy mila pani autorka článku, ste v MŠ prekonala tieto choroby a už v dospelosti sa vám žiadna chripka ani zápal pľúc nevrátil.

     

    A ešte jedna poznámka: Dospelých ľudí s úplne vyvinutou imunitou nemôžete poronávať s dieťaťom ktoré si imunitu len buduje. V minulosti tiež neliečili svoje deti a ako dopadli? Poumierali tie ktoré mali o niečo slabšiu imunitu.

     

    Samozrejme súhlasím s otužovaním, ktoré veľmi dobre upevňuje imunitu. zwinker

  26. Dobry den. Zasnem nad clankom aj niektore samotne komentare- uf, som nemilo prekvapena Cry Co sa tyka soplikovania v ms- dovolim si uviest svoj postreh- ucim nejaky ten cas a dovolim si uviest aj ten moj pohlad a mozete ma veselo kamenovat Mr. Green Povinnostou ucitela je robit tzv. ranny filter- ak si povsimne , ze dieta nie je ok, ma za POVINNOST upozornit rodica, ze sa jeho dietatom nieco deje a ked poklada za nutne, ma pravo neprevziat dieta do ms. A to sa netyka len soplikov. Mnoho rodicov ma tu drzost priviest dieta do ms s poznatkom, ze vie, ze jeho dieta nie je ok, a ja potom uz o hodinu volam, ze ma horucku. A ze zeleny soplik nie je choroba? To povedal ktory lekar? Lebo ja mam doma 4 rocnu a mne takuto vec nikdy pediater nepovedal. Ja som sa dozvedela, ze sopel ako taky nie je prirodzeny a zeleny uz vobec nie. Atb sa sice na sopel nedavaju, ale ako viem, taketo sople zacnu velmi rychlo stekat do usi, hrdla a zapal oci tiez nie je vynimka. Samozrejme pre mna ako ucitelku nie je problem dat dietatu vreckovku a utriet mu soplik, ale pokial sa mi na lehatku doslova dusi, ked vonku lietame v case necase ledva dycha, neustale mu slzia oci, tak sa mile mamicky nehnevajte, ale nie je Vam takych deticiek luto? Sama by som takto dcerku do ms nedala. A to som pracujuca, babky nie su ,,po ruke“, ale vzdy si to zariadim. Smutny je vsak fakt, ze najcastejsie takto ,,chore“ deti maju mamicky na MD. Raz mi jedna povedala, ja som vedela, ze mi to poviete Confused akoze nechapacky niekedy. Samozrejme su deti , co su vecne soplave, ale maju taky ten vodovy soplik, ktory vznika pri behu atd, to neriesim vobec zwinker Drzim vam/ nam mamicky palce,aby sme mali pokojne, zdrave a stastne deto a aby ste si dobre premysleli, ake dieta a v akom stave date deti do ms.

  27. Ešte je tu jeden aspekt, ktorý sa v článku neriešil, ale ktorý má na dieťa ohromný, ak nie v danej chvíli rozhodujúci dopad. A to je prístup učiteliek. Pretože sopľavé dieta bez vyfúkaného nosa je taká malá chemická továreň na biologické zbrane. Taký nevyfúkaný nos znamená pohromu pre nosovočelové dutiny a neskor aj pre stredné ucho. Ak taká pani učitelka nechá pobehovať sopľavé decko celý deň bez toho, aby dieťaťu nepomohla osobne vyčistiť nos, je celková bakteriálna infekcia iba otázkou času, nič viac. Nádcha samotná nie je taká významná, ale údržba nosového orgánu má vážne opodstatnenie. Bohužiaľ, učitelkám mimoriadne záleží na tom, aby im ochorelo čo najviac detí a aby ony mali čo najmenej roboty, čistiť 3 ročnému dieťaťu nos je pod ich úroveň, však rodičia ho to mali dávno perfektne naučiť, že.

    1. Dobrý den,
      již vícekrát se mi stalo, že paní učitelka onemocněla od dětí. Jak potom vy milí rodiče budete zacházet s dětmi, když nebude mít kdo učit. Pokud paní učitelka bude otírat všemožně zabarvené soplíky, tak bude celou zimu nemocná nebo minimálně oslabená.
      Maminky, prosím myslete na to, že doma máte jen pár dětiček, ale my jich máme denně i více jak 25. Myslím si, že se paní učitelky snaží a jsou tolerantní. Nejsem si jistá, že existují učitelky, které mají odpor k tomu otřít dítěti nosík, ale prosím neberte to jako normální součást naší práce. Cítím to sama jako, že sami maminky upozorňují, že jsou „neschopné“ ty děti naučit smrkat a ještě problém „převádějí“ na učitele. Učitel není zdravotní sestra.

  28. podla mna chore dieta od zdraveho so soplami rozozna aj menej skusena matkasmile chore dieta sa prejavuje ako chore, cize je malatne, nechuti mu jest, nevladze, je mu zima, je umraucane atd…kdezto dieta, ktore ma sice sople, ale inac je OK sa nema, co liecit (sople nie su choroba) ale normalne fungovat a hlavne nebezat hned za lekarom, ktory, aby cosi vykazal poistovni hned predpise aktivnej mamicke nejaky liecik, aby bola kludnasmile Sople nie su choroba a vdakabohu za nasu lekarku, ktora vzdy zdoraznuje, ze to nie je choroba a netreba liecit. Do telefonu sa ma spyta na dalsie priznaky a ked nie su, tak neriesim, ani ja ani ona. Som na MD uz nejeden rok a sople a imunita su stale na ihrisku najoblubenejsia teme rozhovorov mamiciek, nechapemsmile

     

    Za par dni sople prejdu a dieta bude OK. Ja mam 3 chalanov a ani jeden nebral zatial antibiotika ani ziadne ine zbytocne somariny (lieciky, sirupceky, vitaminiky). K lekarke chodime len na prevenciu.

  29. Precitala som clanok, mam na to svoj nazor, ale po precitani celej diskusie som si povedala, ze niekedy sa neoplati ho povedat….

  30. Ako nehnevajte sa na mna, ale toto moze napisat iba uplny idiot. Jedna vec je dieta otuzovat a uplne neizolovat, ale aby som ho cielene vystavovala chorobe je dobra kravina.

    Tak zavrime nemocnice, vyhodme lekarov(aj tak nemame na ich platy…), vsetkych nakazme, ved zdravi preziju a dopujme sa kadejakym svinstvom zvanym vyzivovy doplnok z lekarne. By ma fakt zaujimalo ake vzdelanie ma doticna, ktora pisala ten clanok. Kazde dieta ma inu imunitu a nikto nema za mna pravo rozhodovat, ci moje dieta nakazi, alebo nie. A preco niesu dospeli chori???…nuz zeby pre to, ze ked doleziete rano do prace, tak sa tam hned nebozkavate s kolegami ako decka v skolke, nedavate si ruky do ust a nespite v jednej miestnosti, potazme na vas nikto nekycha a nekasle, lebo ked uz je chory, tak si kychne do vreckovky, pripadne sa aspon otoci. Kazdy normalny lekar vam povie, ze neexistuje normalny neskodny sopel. Sopel je prejavom zapalu sliznice. Nech uz je akehokolvek povodu. A neda sa nan vybudovat imunita. Boze, to niesu kiahne, ze ich dostanes raz a uz nikdy.

    Fakt nechapem, preco by mala nejaka chudera bez akehokolvek lekarskeho vzdelania rozhodovat o tom, ci moje dieta ma prekonavat sople alebo nie. A este o tom aj moze pisat clankly a hrdit sa tym, ako nici zdravie nie len vlastnemu dietatu, ale aj ostatnym detom. Tebe by moja mila mali tie deti zobrat, lebo ak raz dostanu zapal srdcoveho svalu lebo ty ich donekonecna nebudes liecit a zostanu s nasledkami do konca zivota, tak potom neviem, ako si to ospravedlnis.

  31. ja napriklad s clankom celkom suhlasim.nasa starsia bola ako prve dieta v rodine vychovavana prakticky stale s dospelymi ludmi ktori boli v podstate stale zdravi,vobec nebyvala chora ,na deti narazila tak na ihrisku a potom pri nastupe do skolky to bola uplna katastrofa,vobec to nezvladala,vecne chora s kadejakymi imunologickymi podpornymi liecbami na jar a jesen,proste des , doteraz jej ostali tzv jesenne kasle -to su tri tyzdne chrchlotaveho kasla pri ktorom som musela do skoly doniest papier od lekara ze skutocne nie je chora proste len musi tie tri tyzdne preckat a potom je v pohode celu zimu.no a nasa druhorodena ktora je o 5.5 roka mladsia prekonala kazdu virozu a nadchu so svojou starsou sestrou uz ako maly krpec a od septembra kedy nastupila do skolky bola raz doma aj to som ju nechala doma ja lebo mala „zeleny soplik“ a nechcela som aby boli ine deti chore kedze ja robim doma nebol to problem.mozno mam len tak rozdielne deti ale medzi ich nastupmi do skolky je uplne priepastny rozdiel smile

  32. Tak mne včera povedali v škôlke že má moja Mala zostať doma na preliecenie, lebo má soplik. No dosť mi to príde od veci lebo veď soplik mame celu zimu… A že 300 verný za škôlku, tak Dik…..

      1. Aha, takze mne ak na mesiac ochoreju vsetky deti, a nezaplatia, tak mam vyhodit vsetky uzcitelky? Lebo z coho ich zaplatim? Staci , keby mi ich ochorelo niekolko, co sa samozrejme v tomto obdobi deje, a rodicia nezaplatili, …z coho zaplatim prenajom a ucitelky? Ved je v zaujme rodicov, aby potom, ked sa dieta uzdravie, este nejaka skolka existovala, mala svoje deti kam dat, nie?

        1. Staci tie „chore“ deti neotocit pri dverach a neposlat domov. Hned mate postarane o 80% ucast
          Ale ak uprednstnujete 20% ucast idealne zdravych deti, je to samozrejme Vase rozhodnutie.
          Ale aj tak mi to je divne, co pisete, lebo vo vsetkych skolkach co poznam ja, sa plati rovnako bez ohladu na ucast.

  33. Hoci som nepochopila zamer autorky clanku, aspon som dospela k jednoznacnemu zaveru: Skolka alebo jasle su v podstate nemocnicnym zariadenim na odlozenie chorych deti. Z toho dovodu by vsetky zdrave deti mali zostat doma. Dakujem tymto autorke za objasnenie pojmu“skolka“. V mojej najblizsej publikacii tykajucej sa zdravotnej starostlivosti urcite tento novy pojem uvediem.

  34. Pokial dieta nema teplotu alebo ine vazne problemy, do skolky ho musia zobrat bez reptania. Nic ine v tejto suvislosti sa vylepsit neda. Big Grins Big Grins

  35. V každom názore je určite kúsok pravdy… Zelené soplíky sú už len krôčik k horúčke, kašlu, zápalu priedušiek, oslabená imunita nepustí, ale naozaj sú zelené alebo len zhustené?… Mám dve deti a myslela som si, že malý už bude vytrénovaný, pretože dcéra nosila domov všeličo/ešte aj my dospelí sme brali antibiotiká/, lenže nástupom do škôlky je aj tak chorý. Máme kamošku Nemku a u nich výchova, otužovanie a riešenie chorôb sú na inej úrovni. Nechápala som prečo prišli na dovolenku s úplne chorým dieťaťom/podľa mňa/, malá 5 ročná chodila na túry, do bazéna a po 4 dňoch jej nič nebolo a moje deti /malý mal 4mesiace/ potom 3 týždne brali antibiotika. Určite je všetko v závislosti od daného organizmu, ale ak mi učiteľka oznámi „malý má soplíky, asi by mal ostať doma“ a ja mu tie soplíky vyfúkam cestou zo škôlky a do večera nič nemá / a to beháme po vonku/ sa mi zdá naozaj prehnané. Malý bude mať teraz 3 roky a sám si ešte dokonale soplíky nevyfúka.

    Aj ja si myslím, že keď je doma sa mu imunita neposilní… a to nehovorím preto, že si nemôžem zobrať OČR…

    pekny deň

  36. Keby to bola také jednoduché s trénovaním imunity, ako píše autorka, tak polovicu lekárskych špecializácií môžeme zrušiť. Akým právom si dovolí niekto, kto neštudoval medicínu, alebo príbuzné prírodné vedy, zverijniť takýto článok?!

    1. Lucia: Z celého srdca súhlasím, som rada, že niekto vie tak stručne, narozdiel odo mňa, vyjadriť súdny názor! Upratujem doma a popritom rozmýšľam nad článkom ešte a samonas…ram sa. Ešte musím zareagovať na niečo, čo ma úplne šokovalo:
      cit: „Čo si má počať chúďa riaditeľka, keď na jednej strane ju žiadajú o prísnosť, a na druhej strane o zhovievavosť? Dalo by sa povedať, že väčšina prehlasuje. Kto je tá väčsina? Našťastie zdravé a silné deti. Veď kam by táto civilizácia spela, keby väčšia polovica detí bola chorľavá a so slabou imunitou, no nie?“
      Riaditeľka, ktorá dodržiava zákon, nepripustí, aby sa do kolektívu dostali deti choré, deti infekčné. Bodka. Chvalabohu, že o tomto sa nehlasuje. Navyše sa cítim urazená za maminky „detí so slabou imunitou, deti chorľavé“, ktoré tento článok medzi riadkami dehonestuje a ich deti zrejme nemajú právo na predškolskú dochádzku, lebo nie sú „silné a zdravé“! Veď vyššie v článku autorka píše, že také dieťa by do škôlky nedala. A pritom by možno stačilo, keby „silné a zdravé deti“ nechodili do škôlky, ke’d sú akútne choré! V takom prípade by „deti so slabou imunitou, deti chorľavé“ boli vystavené chorobnosti o dosť menej, možno dosť na to, aby sa z jednej choroby dostali a do ďalšej nespadli okamžite ako nastúpia do kolektívu naspäť! Ale to by sme museli uznať, že proste platí, že kto je chorý, nemal by tú chorobu roznášať po svete viac ako je nutné. Hlásať na rodinnom portáli také amatérdke, demagogické, zjednodušujúce a protirečivé bludy ako autorka tohto článku, to už je trochu silná káva.

      1. Suhlasim. Riaditelka nepusti do skolky deti choré, deti infekčné. Lenze dalej sa uz nase nazory asi budu rozchadzat.
        Sople totiz nie su choroba.
        (V clanku som ich sice zaradila medzi „lahke“ choroby, ale nasledne pisem, ze lahke choroby netreba nijako riesit.)
         
        Este by som zareagovala na argument, ze ucitelky nestihaju. Tento argument nie je vhodny. Mam byt spokojna so systemom, ktory je zle nastaveny a neprotestovat? Samozrejme, ze by bolo lepsie mat menej deti v triedach.
        To je podobny argument, ako keby ste povedali – Ludia neprotestujte, chirurgovia nestihaju, pekne si pockajte na svoju operaciu tak dlho, ako povedia.
        (mozno to nie je najlepsi priklad, ale prvy, ktory mi napadol)

        1. Systém je nastavený z hľadiska chorôb rozumne, do kolektívu choré deti nepatria. O tom, či dieťa môže alebo nie do kolektívu rozhoduje pediater. Matka alebo učiteľka o tom môžu meditovať. Zodpovednosť má lekár. Takže ak je vaše dieťa napriek sopľom zdravé, neinfekčné, isto do kolektívu bude pripustené, lebo budete mať potvrdenie od lekára, že je spôsobilé byť v škôlke. A nemáte problém. Ostatné metafory ohľadom tempa najslabšieho a chirurgov s kopou roboty som nepochopila. Čo sa týka toho, že malé bábätká netreba čičíkať ako v bavlnke, to nie je odpoveď na to, že ste predtým napísali, že je to chyba toho dieťaťa, že ochorelo, nie toho, ktoré, choré, ho nakazilo, aj ke’d ako choré malo byť doma a nie v kolektíve. Ja si síce myslím, že nemá zmysel paušálne riešiť koho je čo chyba, skôr len so zdravým rozumom posúdiť, čo prinesie dieťaťu a zároveň aj iným ľuďom osoh a čo im môže uškodiť.

          1. Joj, mamicky, mamicky, aj ta vasa zodpovednost, stale by ste ju podsuvali niekomu inemu, len aby to nedajboze neostalo na vas.
            Za SVOJE zdravie si je zodpovedny kazdy SAM a rodic je zodpovedny za svoje dieta, nikto iny.
            Doktori su tu na to, aby nam pomahali riesit nase problemy. Doktor je zodpovedny za to, aby nam spravne vysvetlil moznosti, ale vybrat si uz musi zodpovedne kazdy sam.
            Ale nas system (a aj mamicky) tlacia lekarov este aj ku zodpovednosti za nas. A co si myslite, ze taky pediater pod tlakom povie?
            – Mamicka, neblaznite, ved Vasmu dietatu v podstate nic nie je.
            alebo
            – Mamicka, nechajte si dieta este tyzden doma a potom pridte na kontrolu.
             
            Ina poznamka:
            Takze vy tvrdite, ze ja sa mam trepat ku pediatrovi so svojim (podla mna zdravym) dietatom, dat mu spravit vsetky mozne vytery (stoji to doktorov cas, financie zo zdrav. poistovne, kopec roboty v labaku) a potom 3-5 dni cakat na vysledky? Potom sa tam trepat zase a zaplatit euro za potvrdenie?
            Dakujem, neprosim, to uz radsej miniem svoju energiu na napisanie clanku
             
            Alebo mi napadlo este lepsie riesenie – poviem tym „opacnym“ mamickam v skolke, ze my mame sopliky, aby si ONI svoje deti nechali 3-5 dni doma pre istotu.
             
            K tomu, ze cija je to chyba:
            Dajme tomu, ze je v triede 20 deti, a 16 z nich nema ziadnu ujmu z nasich soplikov (proste maju priemernu imunitu). No a tie 4 to jednoducho zvladnu tazsie. Ale to predsa nie je moja chyba, ze maju znizenu imunitu.
            Hm, ale suhlasim v tom, ze asi nebolo vhodne pouzit slovo „chyba“. Tie deti su jednoducho take, a matka ich musi viacej cicikat. Len prosim nie na ukor tych 16 ostatnych…

          2. Ja som nikde netvrdila, ze zodpovednost za ZDRAVIE ma lekar. Lekar nesie zodpovednost za to, ci dieta odporuci do kolektivu alebo nie. On je na to kompetentny podla zakona a nesie za to zodpovednost v tom zmysle, ze ma posudit objektivne a z medicinskeho hladiska, ci dieta je alebo nie je potencialne riziko pre ostatne deti z kolektivu. A ano, ked ma VASE dieta sople tak VY musite ist s nim k lekarovi ak skolka chce taketo potvrdenie. A to ake s tym mate VY starosti je VAS problem. A ked je dieta podla VAS zdrave, a v skolke vam ho zoberu na pekne slovo, to uz je zas problem ucitelky alebo riaditelky. Kazdy mame tu svoju cast zodpovednosti. Ja na nikoho nic nehadzem. A o akom tlaku to prosim vas hovorite??? Neviem si predstavit preco by mal pediater citit tlak zo strany skolky, ze nema dieta poslat do kolektivu, ak ho on povazuje za zdrave. Ved on dieta vysetri a da spravit potrebne vysetrenia a podla toho sa objektivne rozhodne. To skor moze citit tlak od rodica, ked mu ten povie, ze dieta MUSI ist do skolky, lebo rodicia musia do prace a nemaju dieta kde nechat. Tak naozaj nechapem kde je problem. Bud mate naozaj zdrave dieta a moze ist do kolektivu, alebo zdrave nie je a musi sa liecit. Co s tym maju ini rodicia inych deti???
            A btw. ja naozaj chapem, ze niektore mamy sople za problem nepovazuju a v podstate to za ani ja za problem nepovazujem. Ak maju moje deti sople a viem ze su z alergie, tiez to neriesim. Pokial maju nadchu, virozu, riesim to domacim rezimom/von mozu, pokial nemaju teplotu a cajom a vitaminmi. Pokial nezmiznu sople do tyzdna, ak by deti nemali alergie, riesim s lekarom, co sa deje. Chapem, ze niekto to moze riesit inak. Co ma ale zaraza a rozculuje, su taketo radoby rozumne clanky na internete, podla ktorych je imunita jednoducha ako dva plus dva a sople zelene su pohodicka najvacsia, deti s nimi su vitana spolocnost v skolkach a najlepsie s nimi chodit co najviac po navstevach ale kamaratkam netreba nic vopred povedat. Proste zvasty a dristy o niecom, o com neviem z odborneho hladiska nic. Pre mna za mna davajte vase deti do skolky so zelenymi soplami po kolena, ked to nie je problem pre vas. Ale nepiste o tom na rodinku ako ze to je proste dobra a normalna vec a s tym podtextom, ze mamy ktore to tak nerobia su vlastne krkavcie matky, ktore detom nechcu budovat imunitu. Lebo mozno tak ako mamy s detmi s oslabenou imunitou podla vas netusia, ze dieta moze mat sople a inak je vlastne „zdrave“, tak mozno mamy s takymi odolnymi detmi zrejme netusia ze kazde „nevinne“ zelene sople pre dieta so slabsou imunitou mozu znamenat tri tyzdne tazkeho infektu s hroznym davivym kaslom, horucky, vracanie z hlienov 20 krat za den, mnozstvo liekov, kortikoidy v spreji a zrejme aj ATB ktore tu imunitu este viac znizia. Tak ak ste take nieco nezazili, dobre pre vas ale piste radsej o dovolenke z minuleho roka alebo dajte vas rodinny zaruceny recept na perniky. Dakujem.

          3. Dakujem za tuto vetu:
            „Pre mna za mna davajte vase deti do skolky so zelenymi soplami po kolena, ked to nie je problem pre vas.“
            Len a len o to mi cely cas ide.
            Clanok som napisala aj preto, aby sme si tieto zalezitosti vydiskutovali priamo, a nie cez riaditelku, ci statnu hygienu.
            Tesi ma, ze ked dam nabuduce svoje dieta so soplom az po kolena do skolky, ze to nebudete prave vy, kto zavola statnu hygienu. Hm, uz len presvedcit aj dalsie mamicky

      2. Skusim zase dalsiu metaforu
        Asi by ste protestovali, keby sa v triede na zakladnej skole ucilo tempom toho najslabsieho ziaka, vsak?
         
        Mozno by ste ma mohli aspon trochu chapat, ze protestujem, ze v skolke sa dodrzuje hygiena podla potrieb toho najchorlavejsieho jedinca.
        (nemusite mat moj nazor, bude mi stacit, ak ma pochopite)
         
        Tak isto ako sa slabemu ziakovi matka asi viacej venuje doma, robia spolu ulohy, vybavi mu doucko a co ja viem co este,
        tak isto sa musi matka viacej starat o chorlave dieta.
         
        Ale je podla mna prirodzene, ze budem protestovat, ak mamicka bude tlacit na ucitelku, aby znizila tempo v skole, alebo tlaci na ucitelku v skolke, aby poslala moje dieta pre istotu domov, lebo sa jej nepacia nase sopliky.

    2. Pre Luciu: Clanok je pisany ako nazor, a trenovanie imunity je len ako metafora. Cielom clanku bolo pridat opacny pohlad a snaha trosilinku znizit nasu slovensku extremnost.

    3. Preboha! Akým právom ste si dovolili použiť browser a napísať odpoveď, ak ste neštudovali informatiku alebo príbuzné vedy?!?!

      A hlavne dúfam, že ste sa neopovážili zúčastniť parlamentných, komunálnych a prezidentských volieb, ak ste neštudovali politológiu alebo iné príbuzné humanitné vedy.
       
      Zhodou okolností tu máme slobodu slova a každý sa môže vyjadriť k ľubovoľnej téme. Ak trepe dve na tri, treba prísť s argumentom, nie s vyhlásením „ty tomu nerozumieš“. A už vôbec nie ako p. Zuzana, ktorá niekoľko svojich príspevkov uviedla s tým, že tomu vôbec, ale vôbec, nerozumie, napriek tomu s tým zásadne, ale zásadne, nesúhlasí. Také vyjadrenia hovoria viac o autorovi, ako o téme.
       
      A teda k téme: Autorka článku píše o panike zo soplíkov v škôlkach, o tom, že ľahkým chorobám sa netreba za každú cenu brániť, ale treba budovať imunitu, tie choroby prídu skôr či neskôr. To sa mi zdá celkom správne.
      Nikde tam nevidím, že by nabádala k tomu, aby sme do škôlky posielali akútne choré deti (však p. Zuzana), alebo že svoj názor vydáva za vedeckú štúdiu v odb. imunológie (však p. Lucia)

      1. Pre p. Martina: Kde píšem, že tomu vôbec ale vôbec nerozumiem? V článku sa fungovanie imunity zjednodušuje na jednu časť imunity a to získanú, opomína sa existencia a funkcia vrodenej imunity, vyhlasuje sa tam, že imunita nezávisí od veku ale len od množstva chorôb, ktoré dieťa absolvovalo.
        To všetko nie je pravda a je to úplný základ. Keby autorka bola „použila browser“, za 3 minúty si to nájde, aj ke’d nie je imunologička ani programátorka.
        Navyše je článok napísaný s dešpektom, používa vyjadrenia typu: to že dieťa ochorie od môjho sopľavého je chyba toho cudzieho dieťaťa, nie môjho. To ho odlišuje od nevinného mamičkovského postoja, ktorý by zanikol v mori ostatných článkov na webe. Preto naň aj reagujem. A radí presne to, čo píšete. Že dieťa akútne choré, so zeleným výtokom z nosa má ísť medzi ostatné deti. A keď to nejakým deťom spôsobí vážnejšiu chorobu, tak je to ich chyba a nemajú chodiť do škôlky vôbec.

        1. Som si istá, že Zuzana má doma dieťa, deti, so sníženou imunitou, ktoré do predškolského kolektívu vôbec nechodí. Také zvyčajne kričia najviac. Ešteže ona preštudovala nespočetné množstvo odborných článkov, už jej stačí ísť iba zložiť doktorát. Milujem takýchto ľudí

  37. A túto informáciu máte odkiaľ? Z akého vedeckého zdroja? Iste že sú choroby, ktoré môže človek dostať len raz a po ich prekonaní /aj keď sú aj výnimky/ ich už viac nedostane. Ale žeby to bolo preukázané u baktérií/ vírusov ktoré spôsobujú bežné ochorenia dýchacieho traktu, o tom neviem. A keby to tak aj bolo, pripúšťam, že je to možné, /nie som odborníčka na túto oblasť a nikdy som túto otázku neriešila/, tak aký to má zmysel v tomto kontexte? Keď takýchto vírusov je obrovské množstvo a stále mutujú? Prechodená choroba môže aj dospelého človeka oslabiť a kolega skrátka naspäť dostane trošičku iný vírus. V čom je rozdiel?

    A len taká malá otázka: Nejaký protiargument na zvyšok toho, čo som napísala? Konkrétne na to, či je to chyba toho malého dieťaťa, ak ochorie od zelenosopľavého škôlkára? Alebo je to možno chyba jeho matky, ktorá ho mala dať najneskôr v roku do jaslí? Ale popritom samozrejme kojiť?

  38. Kamarat z Nemecka mi napisal:

    Tu v Bavorsku to nerieši nikto. Soplave dieťa je skratka zdrave a patri rovnako ako všetky ostatné sopľavé deti do kolektivu. Keď je zima, maju v skolke kopec papierových vreckoviek a učia deti vyfukat si nos. Ved aj pomenovanie Sopliak urcite v slovenčine nevzniklo náhodou :-).

  39. V prvom rade, ja nie som imunológ a predpokladám že ani autorka článku nie je. Detská imunita je veľmi zložitá vec. Moje deti chodia na imunológiu už nejaké dva roky, začali dávno pred nástupom staršej do škôlky a z vysvetlení MUDr. mi je jasné, že nič nie je čierne alebo biele. Môže byť napr. dieťa, ktoré má výsledky vyšetrení zlé a klinický stav dobrý a dieťa s perfektnými výsledkami a stavom zlým. Určite neplatí tvrdenie, že čím skôr pôjde dieťa do infekčného prostredia, tým skôr nadobudne imunitu dospelého jedinca. Imunita závisí AJ od VEKU, dieťa v nízkom veku ju nemá tak vyvinutú ako dieťa staršie a nie je to len tým, koľko ochorení prekonalo ale aj tým, že skrátka imunitný systém sa vyvíja. Je jasné, že na Slovensku je zvykom dieťa viac obliekať, menej otužovať, viac sa predpisujú atb a to všetko nie je dobré. Ale ani trend, že deťom permanentne visí sopeľ pod nosom a kašlú (pretože priznajme si, so sopľom ide kašeľ ruka v ruke, lebo sople radi zatekajú) a pritom sú normálne v kolektíve,najlepšie slabo oblečené, v zime v krátkych nohaviciach a obyčajných poltopánkach, bez čiapky a šálu, o rukaviciach ani slychu a nedajbože by malo pančuchy (ako je zvykom v UK, Holandsku, Francúzsku atď.) nie je úplne košer. Minule som čítala na fcb na stránke jednej americkej mamy, ako sa rozbehla diskusia o tom, ako je hrozné, keď mamičky dávajú deti do školy sopľavé a choré a potom od nich ochorejú iné deti. Takže nielen na Slovensku sa rieši tento problém. Mne zdravý rozum a niekoľkoročné skúsenosti z konzultácií s imunologičkou a hematologičkou a samoštúdium hovorí: pokiaľ dieťa samé nemá problém, je čulé, s dobrou náladou, nemá a nemalo ani predchádzajúci deň dva teplotu, behá, normálne s chuťou je, výtok z nosa je číry, nos nie je upchatý a ani netreba fúkať a utierať každých 5 minút, môže ísť do škôlky. Pokiaľ takéto sople trvajú dlhšie alebo sa opakujú, riešila by som či dieťa nemá alergiu. Ale do škôlky môže. Pokiaľ ale dieťa javí známky infekčného ochorenia, malo alebo má teplotu, masívny alebo farebný výtok z nosa, upchatý nos, škriabe ho hrdlo, je apatické, unavené, podráždené, nemá chuť do jedla, také dieťa patrí do postele. A to nielen preto, že by nakazilo ostatných, ale aj preto, že skrátka potrebuje domáce liečenie, domácu stravu, opateru, kľud na vyliečenie.

    1. Hm, vsetko ste to hodili do jedneho vreca (a do jednej vety).
      „Pokiaľ ale dieťa javí známky infekčného ochorenia, malo alebo má teplotu, masívny alebo farebný výtok z nosa, upchatý nos, škriabe ho hrdlo, je apatické, unavené, podráždené, nemá chuť do jedla, také dieťa patrí do postele.“
      Ja by som sa opytala takto: Ak z celej tej vety nema nic, iba masívny alebo farebný výtok z nosa, tiez patri do postele?

      1. Ak má dieťa masívny výtok z nosa alebo farebný výtok z nosa, v našej škôlke/škole (je tam výuka predškolská aj školská) by ho s takými príznakmi neprijali, pokým by rodičia nedoniesli potvrdenie od jeho lekárky, že bolo vyšetrené a nie je infekčné. Či už ho rodič nechá v kľudovom režime alebo ho nechá celý deň behať po vonku, je na rodičovi.
        A keby aj všetko, čo píšete, bola pravda, čo nie je. Ak také dieťa patrí do škôlky, tak fúkať a utierať 20-25 drobcom masívny sopeľ či už čiry alebo farebný po celý deň, no to by som vás rada videla, ako popritom stíhate aj učiť, vychovávať, pomáhať s obliekaním, jedením a hygienou a udržiavať pritom disciplínu a všetky aktivity stíhať načas. Moja mamka bola celý život učiteľka v MŠ a má imunitu úplne zhumpľovanú a nie ako vy tvrdíte, že by ju mala mať úplne vymakanú, často bola chorá, deti ju nakazili a ona musela učiť aj počas choroby, lebo nemohla stále byť na PN, a tak dokolečka a teraz je už na predčasnom dôchodku zo zdravotných dôvodov. Moja svokra bola celý život zdravá, ak aj ochorela, do troch dní bola fit ani nemusela brať lieky. Keď boli moje deti choré, nikdy od nich neochorela. A teraz v poslednom čase stačí aby sa stretla s mojimi deťmi keď majú sopeľ a okamžite je chorá a drží ju to tri týždne. Máte na to nejaké jednoduché vysvetlenie? Ja nie, lebo imunita je veľmi zložitý systém a čo u jedného platí, nemusí u druhého a ani lekári často nevedia, len odhadujú. Mne odobroník na autoimunitné ochorenia Doc. Čižnár povedal, že „niektoré deti majú tú smolu, že sú viac choré“. Lekári to nevedia vysvetliť, nepoznajú všetky mechanizmy a ich interakcie. Keby to bolo také čiernobiele, ako vy píšete, nebol by ani taký rozpor čo sa týka očkovania u detí. Lekári si myslia, podľa toho čo zistili výskumom, že očkovanie funguje nejakým spôsobom, ale kto vie skutočne, čo spôsobuje???

        1. Toto je tiež dobrý príspevok
          „…fúkať a utierať 20-25 drobcom masívny sopeľ či už čiry alebo farebný po celý deň, no to by som vás rada videla, ako popritom stíhate aj učiť, vychovávať, pomáhať s obliekaním, jedením a hygienou a udržiavať pritom disciplínu a všetky aktivity stíhať načas.“
          No predsa postavíme kolo mlynské (disciplína), a ako sa budú deti točiť, učiteľka priebežne každému utrie nos…. ale keď sa niektoré z detí pokaká, tak je celý plán v háji, pretože to sa tam už nezmestí. Z vlastnej skúsenosti viem, že sople sa ľahšie utierajú ako zadok. Hlavne vonku v zime.
           
          „…a ona musela učiť aj počas choroby, lebo nemohla stále byť na PN…“
          Tak toto hovorí samé za seba. Aspoň vieme od koho to tie deti majú. A čo na to kolegyne?

  40. Akurat mi na moj clanok zareagovala kamoska:

    Mame predsa nejaky hygienicky standard, ku ktoremu patri aj to, ze si davame roku pred usta pri kychani a po pouziti wecka umyvame ruky. A to, ze nenechas dieta osoplit hracky, s ktorymi sa hraju aj ostatne deti mi pride na rovnakej urovni.

     

    Uvedomila som si, ze presne to je ten spravny pojem. HYGIENICKY STANDARD. Na Slovensku v otazke soplikov nastaveny privysoko a to je cielom mojej kritiky.

    1. Pokračovanie: Nič na tom nemení ani fakt, že také dieťa vie po pár hodinách nabrať energiu a sily a začať skákať mame po hlave. Ak je choré, má v sebe riadnu dávku vírusov alebo baktérií a tie by nemalo rozdať ostatným aj keď sa autorka článku domnieva, že je to vlastne dobrý skutok. Pretože keby to bolo také super fungujúce, tak by sme v dospelosti už nemali žiadne chrípky a choroby, napriek tomu ich máme a nakaziť nás nimi dokážu aj naše vlastné deti. Proste riaďme sa vlastným zdravým rozumom. Ja keď vidím chorého kolegu v práci, tak ho nechválim že aký je super, že sa narval nejakými prípravkami z reklamy a rozširuje svoje bacily do celej budovy vďaka geniálnemu vynálezu zvanému klimatizácia. Je mi akurát jasné, že to schytáme a vráti sa to k nemu o dva týždne ako bumerang. Proste si myslím, že keby ľudia aspoň prvé tri – štyri dni svojej akútnej choroby boli doma v posteli, vrátane detí, tak by bolo menej chorôb celkovo a ľudia by brali aj menej liekov a atb, pretože ich imunitné systémy by neboli preťažované. A ešte otázka, lebo ja som už asi trochu zblbnutá: ten test na zistenie vážnej choroby návštevou u kamarátky bol len zlý vtip, že? 🙂 A demagógia typu koho je to chyba že dieťa ochorie vážnejšie keď ho nakazí sopľavý kamarát dúfam tiež len ušla autorke v návale nadšenia bez samokontroly! Pretože deti väčšinou koexistujú v skupinkách od veku 0 mesiacov do 18 rokov nielen v rodinách ale vlastne všade. Každý má svoj okruh kamarátov, rodiny, zdieľa spoločné priestory atď. Ak dieťa ktoré sa este nestihlo imunizovať lebo má skrátka pol roka dostane zápal priedušiek a musí brať atb, lebo hrozí zápal pľúc a ťažké lieky a je potom choré mesiac lebo ho nakazil 5 ročný sopľavý chalan s zelenými sopľami, ktorý oficiálne bol „LEN“ sopľavý v skutočnosti osadený nejakými baktériami a teda naozaj chorý, tak je to CHYBA toho bábätka???? Možno teraz sa ohradí autorka, že veď k bábätku by ona nešla so sopľavým dieťaťom. Lenže skoro všetky škôlkarske deti majú doma nejakého súrodenca, často mladšieho. A aby ten môj príklad nebol taký do očí bijúci dosaďme si namiesto bábätka 22 mesačné dieťa. Tiež sa ešte nestihlo tak imunizovať, takže ochorelo. Je to už jeho chyba alebo skrátka zelenosopľavé deti nepatria na návštevy a do kolektívu?????

      1. Len taka mala poznamka – k tomu prvemu choremu kolegovi sa to uz nevrati, lebo uz bude mat na tu chorobu protilatky.

        1. A túto informáciu máte odkiaľ? Z akého vedeckého zdroja? Iste že sú choroby, ktoré môže človek dostať len raz a po ich prekonaní /aj keď sú aj výnimky/ ich už viac nedostane. Ale žeby to bolo preukázané u baktérií/ vírusov ktoré spôsobujú bežné ochorenia dýchacieho traktu, o tom neviem. A keby to tak aj bolo, pripúšťam, že je to možné, /nie som odborníčka na túto oblasť a nikdy som túto otázku neriešila/, tak aký to má zmysel v tomto kontexte? Keď takýchto vírusov je obrovské množstvo a stále mutujú? Prechodená choroba môže aj dospelého človeka oslabiť a kolega skrátka naspäť dostane trošičku iný vírus. V čom je rozdiel?
          A len taká malá otázka: Nejaký protiargument na zvyšok toho, čo som napísala? Konkrétne na to, či je to chyba toho malého dieťaťa, ak ochorie od zelenosopľavého škôlkára? Alebo je to možno chyba jeho matky, ktorá ho mala dať najneskôr v roku do jaslí? Ale popritom samozrejme kojiť?

      2. Ani male kojene babatka netreba cicikat ako v bavlnke. Samozrejme, ze by som ho dobrovolne nevystavila rotavirusom, ci zapalu pluc. Ale nebudem ho ani izolovat od bezneho zivota.
        Starsi syn doniesol zo skolky ku novorodencovi vselico, ale ani mi nenapadlo ist sa stazovat riaditelke.

        1. no samotny clanok bol pisany relativne vtipnou formou, ze zamyslime sa a pozrime sa na to aj z druhej strańy.Ale vase komenty tu v diskusii vas postavili do svetla sfanatizovaneho laika, ktory jednoducho preto, aby sa nemusel starat o svoje soplave zelenozahlienene deti vymysli uplne novu teoriu na poli imunologie.
           
          miestami pisete take bludy, ze to nestoji za komentar…snad len tolko, ze ked vas chory sopliak niekoho nakazi, tak za to mozete VY…
           
          a este by ma zaujimalo, co maju matky alebo teda vy konkretne dolezitejsie na praci, ako starat sa a cicikat svoje chore dieta?
          pravdepodobne sirenie virusov po kamaratkach a takychto mudrosti na internete.
           
          a smernice pre skolky boli zostavene hygienikmi a lekarmi a ked hovoria, ze chore decko tam nema co robit a zeleny sopel je choroba, tak tam nema co robit.
          vy uz podla datumov pod diskusiou mate deti zo skolky pravdepodobne von, co mi odlahlo, a svojimi teoriami uvedenymi do praxe pravdepodobne obtazujete na nejakej zakladnej skole. alebo vlastne podla vasej teorie ste uz do dnesneho dna kompletne imunni voci soplom, tak jupiii, nie?

Pridaj komentár