Švajčiarska výchova alebo v zdravom tele zdravý vzruch

Takakika 10

Keď sa za chorvátskym letom zavrú dvere, miestni si začnú klásť dreva do pece, my odzimujeme radiátory a hráme sa na to, že je ďalšia sezóna za nami. Dojem kazia len švajčiarske deti, ktoré ešte kde tu poskáču do mora.

Voda môže mať príjemných šestnásť stupňov, bola by škoda nevyužiť. Zoberme do úvahy, že také Ženevské jazero tiež v zime nezamŕza. A ak sa hovorí, že nikdy nie je zlé počasie, je len zle oblečené dieťa, švajčiarske deti povýšili na zlatý štandard pravidlo, že:

iStock

nikdy nie je zlé počasie, ani zle oblečené dieťa.

Príkladmo uvádzam toto. My chodíme v lyžiarskych bundách, oni sú v poho s krátkymi rúkavmi. Janko je v gumáčikoch a že do nich pre lepší pocit nakladieme dvoje ponožky? Im stačia kroksy a na ostro. Nevedia, čo sú to pančuchy, tým pádom pre nich odpadá večná dilema: dať už, či ešte nedať?

Oni nekúria ani jedeň deň v roku. My? Radiátor vypeckovaný na plno je málo, keď chceme kúpať bábätko. Ešte si pre istotu zapneme trúbu aj mikrovlnku. Nechajú dieťa odrážať sa na káčerovi po decembrovom betóne bosými nohami a ono padne do vody. A čo? Nejaký problém? My by sme mu nedovolili vysadnúť na žiadnu hydinu.

Samozrejme, preháňam. Mikrovlnku nemáme a švajčiarsky chlapec nespadol do mora v decembri, ale v januári.

Možno som len tak slovensky postihnutá, že sa tomu čudujem.

V porovnaní s kolegami z nordickej krvnej skupiny sme viac menej zimomrivý národ, ak nepočítam toho operného speváka, a samozrejme tie z vás, ktoré obľubujete plávať motýlika v ľadových kryhách pred štedrou večerou.

Thinkstock

Nie sme ani moc otužilí.

Odkiaľ by sa asi vzal názov “slovenský kožuch?” Prečo vyspevujeme “sedemdesiat sukien mala…” na sebe ako cibuľa? A to krásne slovo, že “zababušiť,” dosadené do vety, “aby ti neprechladol a nedostal zápal mozgových blán,” ako mi rada pripomenie moja mama s vysokou fistulou v hlase, lebo jej vnúčik mal “studené ručičky, aj studený noštek.”

Nedá sa presvedčiť, že teplotu je treba kontrolovať niekde inde, na záhlaví. A tak deti prehrievame ako čaj v termoske, kým neskysne. Potom nás strasie, len čo prvý vetrík zafúka a herpes sa nám urobí cez celú hlavu.

Na druhej strane, ani švajčiarske deti nevyzerajú štyrikrát fit.

S Karin z Bernu sa poznáme niečo vyše mesiaca. Je to úctyhodný čas, aby som so zatvorenými očami rozoznala v dave jej tri deti podľa hustoty sopľa, ktorý za nimi povieva ako pavučina babieho leta.

V dome, ktorý si prerábajú, má teplo, iba ak práve varí. Jej päťročná dcéra spáva na matraci na kamennej dlážke, lebo na posteľ pre ňu zatiaľ nenašetrili a Modré z neba nepoznajú.

Malá kašle na spôsob fajčiara, ktorý ráno zavracia ako Dunčo, ale nevydupe si tým nové spanie, ani antitusiká. Najlepšie je tie tuberácke zvuky utopiť v mori. Vy azda vidíte dôvod, prečo by sa nemohla kúpať spolu s inými deťmi?

Prečítajte si tiež: Sopľavý do škôlky, no a čo?!?

Otužuj ohľaduplnosť

Ak na seba narazíme v dedine a povie nám, že sú chorí, neznamená to ako po slovensky, že by bolo lepšie, keby sme teraz neprišli do kontaktu. Ale kľudne nám zaklope na dvere a rozloží sa u nás doma na koberci so všetkými aktuálnymi diagnózami svojich detí.

Jedno s teplotou (veď len so zvýšenou!), druhé s kašľom (veď ho dávi na zvracanie iba v noci) a po treťom hádžem do práčky všetky zasoplené hračky. Že sú práve v inkubačnej dobe, čakajúc, či náhodou niekto z nich nedostane ovčie kiahne? Už len detailík. Hlavne, že v zdravom tele zdravý vzruch!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (35 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Mne sa článok veľmi páčil. Myslím si a nemusí somnou súhlasiť nilk,ze chorobnosť v škôlke nie je spôsobená vyrusmi,ale psychykou. Myslím si, ze sa v škôlke medzi 23 deťmi po deťoch a ich individualite ‘dupe’ a to moze mať za následok ich chorobnosť. Stojí to aspoň za zváženie. Viete ake možnosti má vase dieťa v škôlke čo i len vyjadriť sa? Povedať svoj názor? Ze Ho 3 ročne dieťa este nemá? Chuda to,ktoré nie…Nechcem a nebudem sa hádať, viemze to n a fórach niekedy tak funguje. Mne len príde zaujímavé, ze dieťa chodí medzi ľudí aj do obchodu, často s chorimi dospelimi, chytá nákupný košík,dáva do pusobi rúčky, často krát rožok 3 krát spqdnuty na zem a nič.No len čo astúpi do škôlky, bum….kolotoč. jeden obviňuje druhého, začarovaný kruh, v ktorom sa my slovania tak radi krutime. Skúste z neho vystúpiť a dovoliť srdcu prehovoriť .Ďakujem za priestor na vyjadrenie názoru. Je to len názor, nemusíte s ním súhlasiť. Len ceresna, napríklad v Nórsku je standart v štátnej škôlke 3 deti na jednu učiteľku. Info mám od kamarátky,ktora sa tam nedávno presťahovala a nestačí sa diviť. Niečo na tom bude….

    1. Ťažko povedať, náš malý bol dosť chorý aj predtým, než išiel do škôlky, nie je to u všetkých len o psychike. On je proste taký citlivejší. Dcéra má tri, on osem, ale keď naraz ochorejú, jemu vždy trvá dlhšie, kým sa uzdraví. Nuž, krehké mužské stvorenie.

  2. Súhlas s pajero5. Opýtajme sa našich starých rodičov, ktorí chodili bosí od jari do jesene, aké bude zajtra počasie, reuma je úžasná vec. Opýtajme sa tiež našich babičiek, aké to bolo romantické prať kedysi v potoku, čo zamŕzal, ak im teda ešte slúži srdce. Sústavné vystavovanie sa chladu nemá nič spoločné s otužovaním.

  3. Chore su vsetky deti, kym si nevybuduju nejaku tu imunitu. Na Slovensku je vsak zvykom bezat k lekarovi s kazdym zakaslanim, alebo zelensim soplom.. a vacsina detskych MuDr., aspom z mojich skusenosti, sa snazi uspokojit rodica, a sadzu antibiotika aj na virusove ochorenia. A tak imunita namiesto rozvoja chatra. Tiez si myslim, ze je deti dobre otuzovat, napriklad plavanim, alebo sprchami a hlavne pohybom na cerstvom vzduchu, ale dat im kratky rukav a bose nohy ked je vonku desat stupnov, je skor hazard so zdravim. Zdravie treba chranit, lebo vsetky extremy sa skor ci neskor odzrkadlia na nasom zdravi.

    1. Vieš, čo pajero5, ja som teraz na materskej a doktoke s deťmi chodím len do poradne a v prípade vážnejšieho infektu, ktorý je sprevádzaný horúčkou, alebo sa nám vlečie dlhšie a nevieme si s ním už rady. Keď som však pracovala a prvé dieťatko mala v škôlke, tiež som otravovala doktorku s každou somarinou, nie však preto, že by som bola taký hlupáčik bezradný, ale preto, že som nechcela dať do škôlky nachladnuté dieťa so soplom a tak som potrebovala OČR. Takže aj takáto môže byť príčina, že niekto behá doktorovi s každou hlúposťou. Alebo som ho mala nosiť do škôlky a ospravedlňovať to tým, že budujem malému imunitu a zároveň zabezpečujem túto priateľskú službu aj celému kolektívu materskej školy?

      1. Zuzitko, neber moj komentar osobne bud ti chvala, ze nepatris medzi vacsinu Ja len pisem z vlastnej skusenosti. Ked som bola dlhsie na SK so svojimi detmi, prihodila sa aj navsteva miestnej MUDr. ktora na zapalene hrdlo a rhinitidu dala atb, a ja prestrasena, lebo maleho bolelo aj usko, som mu ich hned aj dala. Odvtedy pocely rok sa nevedel dostat z chorob, do roka bral asi tri razy atb… zijem v UK a tu ked som prisla ku GP s rovnakym problemom povedali, ze to prejde chce to len cas, a ja frustrovana z tunajsej zdravotnickej starostlivosti, uz radsej ku GP ani nepachnem a radsej detom pomaham ‘babskymi receptami’ a cuduj sa svet sme cely rok bez atb.klop, klop na drevo… A s tymi soplami a kaslom v skolke mas pravdu, ale ruku na srdce, kolko takych zodpovednych matiek, hlavne voci druhym je? V UK to maju vyriesene, pokial dieta nepadne, tak sa ide do skolky Ja som predsa len presvedcena ,ze aj sople treba aspom trochu preliecit aby sa to nezvrhlo. Takze ja som len narazala na trend na SK ze sa to s tymi atb prehana a tak telo malo kedy dostane sancu sa vysporiadat s chorobou samo, a potom uz aj tie bakterie su take zmutovane ze ani atb nechcu zabrat a cele je to zacarovany kolotoc. Tolko moj skromny nazor

        1. Pajero5 – aj ja zijem v UK, ale mam presne opacnu skusenost. Na Slovensku sme mali vzdy ukazkovu starostlivost, ziadne nepotrebne antibiotika, nasa lekarka robila CRP aby zistila ci treba alebo netreba (tu o CRP ani nechyrovali). Naopak, ked sme sa prestahovali do UK, to boli antibiotika na antibiotika, na kazdu blbost, tak som sa nastvala, ze ziadne antibiotika davat nebudem. Prestala som tu chodit k GP, namiesto toho si vzdy nosim bohatu lekarnicku volne predajnych liekov zo Slovenska (napr. liekdy proti kaslu pre deti v UK nedostanes) a cuduj sa svete, moje deti su zdrave, aj ta slovenska lekarnicka mi postupne zacala chatrat.

  4. Ja si myslim, ze Slovaci deti abnormalne obliekaju, neprimerane teplote. Deti je treba otuzovat a nie im davat kabaty ako prenosne domy a potom nasledne po lekaroch chodit a este viac ich neotuzovat. Nejdem sa vyjadrovat k Svajciarom, lebo ich nepoznam, ale postrehy su pisane optikou ktora obhajuje tu slovensku nepoucitelnost a kritiku druhych, pricom nas sposob je este horsi ako ich, akurat sa viac narobime a naobavame, ale vysledky su este horsie. Len sa pozrite do ambulancie detskeho lekara.

    1. Dada, ja si zase myslim, ze autorka len skonstatovala, ze Slovaci deti prehrievaju, Svajciari naopak oblecenim setria a vysledok je aj tak rovnaky, chore deti su aj jedny, aj druhe. ambulancie by mozno neboli plne, keby niekto s chorymi detmi bral ohlad na zdrave deti napriklad v skolke.

  5. Hej, hej, niektorí západniari považujú zanedbávanie detí za výchovu k samostatnosti a potom to aj tak dopadne. Môj svokor tiež strašne obdivuje severanov, vraj tam nikdy nepočul to slovenské nerob, nechoď, nemôžeš… nuž ja som mu povedala, že ja som veru počula. Reval to úplne spanikárený ocko, ktorého dieťa sa vďaka jeho nepozornosti hralo na koľajniciach, po ktorých sa blížil vlak.

Pridaj komentár