Prašule

Ahoj, tu je Lexi! 14
Peniaze

Problém s tým, ako získať milión alebo aj viac, máme doma predbežne vyriešený.

Keď som minule krpčekovi na otázku prečo musí ísť opäť do škôlky, keď tam predsa bol už včera odpovedala, že musím ísť do práce, aby som zarobila peniaze a mohli sme si za ne kúpiť rožteky a džem na palacinky, našiel lepšie riešenie. Vraj mám ísť do obchodu a pani pokladníčka mi dá aj milión. Vždy nám dáva peniažky keď nakupujeme, tak načo by som mala chodiť po peniaze do práce?

 

Vzťah mojich detí k peniazom je naozaj pozoruhodný. Aj keď sa ich snažím vychovávať všetky normálne – to jest k názoru, že peniaze sú tu preto, aby sme žili, ale nežijeme pre peniaze, je mi to platné ako mŕtvemu paplón. Ani jedno z mojich detí nemá k peniazom normálny vzťah.

 

Junior bol odmalička typický žgrloško. V piatich rokoch poznal princíp rozmieňania papierových peňazí na kovové a opačne, vedel rátať mince a na hromadenie svojho kapitálu používal také rafinované metódy, až sme žasli. K jeho najobľúbenejším patrilo zamieňanie – keď mal takmer zodpovedajúce množstvo peňazí, zamieňal s nami za väčšie, ale vždy mu pritom zopár drobných „chýbalo“. Mávli sme nad tým rukou – deväť päťdesiat sme vymenili za desaťkorunáčku, deväťdesiat tri korún za papierovú stovku a ešte sme boli hrdí, akého máme šikovného mládenca. Táto bankárska finta mu vydržala asi do tretej triedy, ale medzičasom vyvinul také prepracované spôsoby kombinácie vreckového, poplatkov za služby a zamieňania, že bol prachatejší ako my a veru sme si aj občas na konci mesiaca od neho požičali na prežitie. K jeho cti musím uznať, že nám až do siedmej triedy pôžičky neúročil.

 

Juniorka je naopak večne bez peňazí. Aj napriek slušnému vreckovému, ktoré pokrýva náklady asi na jedno kino, kolu a časopis týždenne, nemá obvykle na konte nič. Ba čo viac, ak bude rásť jej dlh za prekročený limit na mobil takou rýchlosťou ako doteraz, mám o penziu postarané aj bez druhého piliera – stačí, keď mi v dospelosti vráti, čo v dospievaní pretelefonovala.

Nechápem preto ako je možné, že má vždy peniaze na darček k sviatku každej svojej kamarátky a darčeky, ktoré kúpi patria vždy k tým najmilším. Rovnako mi nie je jasné, ako dokáže ušetriť na úžasného ježiška pre nás aj pre svojich bratov a sestru. Keď svoj tajný systém zverejní, chňapnú po ňom určite všetky banky.

 

Naša malá to má s peniazmi najhoršie. Dostáva síce vreckové primerane sume, v ktorej vie sčítať a odčítať, ale princíp rozdielnej hodnoty mincí jej stále nie je jasný. Ak jej dám desaťkorunu a dve päťkorunáčky, sťažuje sa prečo dostala iba tri koruny, keď mala dostať dvadsať. Ak dostane štyri päťkorunáčky, považuje ich za štyri koruny. To, že je na minci napísané nejaké číslo ju zjavne vôbec nerozhádže a podľa nej nijako s hodnotou mince nesúvisí. A to už ako predškoláčka používala číselnú os a rátala do desiatich bez prstov.

 

 

Čo si o peniazoch a ich nadobúdaní myslí náš krpček, to ste sa dočítali v úvode. Dnes ráno však svoju nechuť opustiť teplú postieľku a vydať sa v ústrety novým škôlkárskym dobrodružstvám doviedol do dokonalosti. Vyťapkal v pyžamku z izby a v ručičke stískal staré desať- a dvadsaťhalierniky, ktoré sme mali niekde v šuplíku ako pamiatku na dobu dávno minulú. Šťastne mi oznámil, nad čím včera celý deň premýšľal: dnes si nemusím ísť do práce po peniažky, lebo on mi dá. A veľa!

 

Je to jasné, máme po starostiach. Keby ste náhodou nevedeli, ako vyjsť z mála, ako ušetriť z ničoho a ako sa stať milionárom bez toho aby ste pohli prstom, nekupujte drahé príručky.

Opýtajte sa mojich detí.

 

Za poplatok, samozrejme ;-D

 

Lexi.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ahoj Lexi, to bolo fakt zlaté, máš podarené a veľmi životaschopné detičky, tie sa v živote nestratia. Neviem teraz, kto sa mi páči viac, či Tvoj syn, ktorý stále vie , kde nenápadne doplniť zdroje, alebo dcéra, ktorá síce nikdy nič nemá, ale vždy má na skvelé darčeky aj pre vás. No a tá najmenšia očividne vymyslí časom niečo svojské, čo tiež bude stáť za to… Peniaze sú v živote veľmi dôležité, nedá sa nič robiť, treba o nich hovoriť a spoločne hľadať správnu mieru. U vás sa mi to páči.

  2. Joj, zo skrecka som mala radost preveliku ;o) KEd som ho priniesla domov, mama jacala a vtedy mi doslo, preco ho nechcela – ona ma panicky strach z takych zvieratiek ;o) Tak som sa z neho vytesovala par mesiacov a potom za zahadnych okolnosti zmizol :-(((

  3. Lexi, tento clanok bol lepsi ako zakusok po obede, ktory som prave absolvovala. Svieze, lahke – este stale sa usmievam. Dakujem za sprijemnenie dna. Inak moj stredny syn tiez donedavna (ma 9 rokov) argumentoval tym, ze z bankomatu si mozem vybrat peniaze kedy a kolko chcem, tam je ich plno. Nedokazala som mu vysvetlit princip ich fungovania. smile)

  4. Tess, to bolo pekné. A ako to potom dopadlo s tým škrečkom.? Ja mám niečo podobné, odmalička som túžila po psovi, a tak, keď som mala asi 5 rokov som sa vybrala do Karlovej Vsi ( my sme bývali vtedy na opačnom konci mesta v Rači) električkou a išla som si jedného kúpiť. Zo sebou som mala 5 Kčs. Mamu skoro rozhodilo, skoro po mne vyhlásili pátranie.

  5. Mám aj ja takú spomienku: sporila som veľmi veľmi veľmi dlho dvadsaťhalierniky a desaťhalierniky do plechovej škatule. Raz sme išli na návštevu a naši (asi boli na tom finančne veľmi tesno) kúpili za všetky moje našetrené peniaze jednu (!) bonboniéru na tú návštevu a mne nezostalo nič. Mala som asi 6 rokov, doteraz si pamätám to sklamanie. Dávam si preto veľký pozor, ako zaobchádzam s peniazmi mojich detí 🙂

  6. …zabudla som doplnit podstatnu info v tej mojej spomienke…

    myslela som si, ze mam straaaasne veeela penazi v tom saciku a nebolo tam ani 25Sk (to bola cena toho skrecka) ;o)

  7. ..mile ;o)….

    pri citani som si spomenula na svoje detstvo – ako som setrila rozne halierniky a nikomu som nechcela povedat na co. Tuzila som po skreckovi, ale mama ho nechcela a odbila ma velmi zlou vyhovorkou, ze nemame tolko koruniek. Tak som sa kazdy den chodila pozerat do chovproduktu s tym svojim sacikom haliernikov, ale stale ich nebolo dost. Po nejakej dobe mi ujo predavac dal skrecka ;o)))

  8. Nasa mala , ked si chce nieco kupit a povieme, ze nemame tolko koruniek, tak nas posiela do bankomatu, ze on nam da. A ona ked bude velka bude bankomatovka…. :O))

  9. moja malá má síce len 2 r a 2 m. ale ked ideme okolo bankomatu, tak stále si zastane pod neho a kričí, že atomat nám dá peniažky, to ešte nechápe že náš ocko musí robiť celý mesiac aby sme niečo z toho „atomatu“ mohli vybrať.A z obchodu chodí s vetou, teta nám dala – no figu dala, ona síce dala lízatko /samo to najdrahšie čo v obchode existuje, a ja by som ju v zuboch roztrhala-už som jej povedala, že radšej 1 jabko/ ale mamka zaplatila za to peniažkami. To tiež ešte nechápe. Ale sú veľmi milé tie detské výroky.

  10. Aj u nás to do synových 3 rokov fungovalo asi takto: „Na čo chodí ocko do práce? Ved nech ide do obchodu a nech si tam kúpi hotové peniažky.“

  11. Pamatam si, ze ked som bola mala chcela som byt pokladnickou v obchode. Na otazku mojej mamy preco som odpovedala „lebo ona ma vela penazi“. Tiez mi neslo do hlavy ze to nie su jej vlastne.

  12. lexi, netreba sa pytat tvojich deti, staci sa opytat svojich 🙂 alebo, ak su malicke, spomenut si na svoje detstvo. mne dost dlho trvalo, kym som pochopila, ze pokladnicka v obchode nedava mame peniaze ako odmenu za to, ze nakupila 🙂

  13. Ahoj Lexi, zasnem nad tvojou vyrecnostou a vtipnostou. Je to uzasne napisane, joj, keby som aj ja mala taku fantaziu. Blahozelam. Ozaj som sa zasmiala, mile, vtipne … 🙂

  14. Samozrejme, že aj my doma argumentujeme tým, že musíme chodiť do robotky, aby sme na všetko, čo potrebujeme, zarobili korunky.

    Lenže potom zbadal v obchode traktor renault za cca 5 tisíc. Povedala som mu, že to nemôže, lebo to stojí veľmi veľa koruniek, toľko nemáme. A na to som sa dozvedela, že teda načo vlastne chodím do tej robotky, keď tam tak máličko zarabam smile)))

Pridaj komentár