Ulitka alebo ako pomôcť bábätku k dobrému spánku

Jana Hunyorová 15

Spánok je jedna z najdôležitejších fyziologických potrieb bábätka a nasleduje hneď za dojčením. Je veľmi smutné, ako sa v poslednej dobe táto potreba odsúva na druhú koľaj. Budúce mamičky chodia na prípravy na pôrod, kurzy o dojčení, ale o tom, že by bábätko v skutočnosti mohlo plakať od únavy, to vás poučí málokto.

Nejako bolo, nejako bude…

Určite si veľa mamičiek povie, veď nejako bude. V pôrodnici sa o bábätko starajú sestričky, dokonca sa starajú aj o vás, no prídete domov a…

…a zrazu ste na všetko sama.

Naraz sa môže stať, že vám bábätko večne plače a vy si už neviete dať rady. Veď ste ho nakŕmili, prebalili, odgrglo si, dokonca ani nožičkami prudko nekrčí, čo by signalizovalo vetríky. Čo teraz? Dôvod tu určite je, len aký?  

Rozmýšľali ste nad tým, koľko vaše bábätko spinká? Možno si hovoríte „veď ja sa snažím, no ono spať nechce“.  Našli ste sa v tomto texte? Tak čítajte ďalej, ako ľahko sa dá dopomôcť k dobrému spánku.

Ako pomôcť dobrému spánku?

V každej jednej pôrodnici sú detičky zavinované do periniek, no už iba mizivé percento mamičiek v tom pokračuje aj doma. Keby boli všetky deti zavinované tak, ako v minulosti, možno by bolo na svete viac porozumenia a ľudia by neboli takí nervózni.

Prečo nie sú v dnešnej dobe deti zavinované???

Zhruba do začiatku 80-tych rokov boli deti vždy poviazané v perinke a viazali sa dlho, v priemere do pol roka. V tej dobe bolo nemysliteľné, aby sa bábätko prenášalo alebo aby spalo nezaviazané. No prišli 80-roky a nastal zlom. Mamičky nechávajú svojim deťom voľnosť. Oni to síce nevedia, no v skutočnosti im tým ubližujú.

Dieťa potrebuje bezpečie a istotu.

Potrebu bezpečia pozná bábo už z mamkinho bruška. Na tep jej srdiečka sa mohlo vždy spoľahnúť ako na hodinky. Maternica bola jeho jediným životným priestorom, ktorý sa nemenil a ktorý sa iba pomaličky rozširoval, tak ako dieťatko rástlo. A práve tým dieťatko pociťovalo, že je zo všetkých strán chránené, skryté a uschované. Mohlo sa vždy spoľahnúť na úkryt, ktorý bol vždycky rovnako guľatý, rovnako mäkký, rovnako vlhký a rovnako tmavý. No naraz vyjde von a všetko je preč. Prečo to musí pominúť? Nemusí, ak mu my zabezpečíme čo najpodobnejšie prostredie, aké malo v našom brušku. A viete, prečo je to také dôležité? Poviem vám.

Na svete sa mať tak, ako v brušku

Všetci asi vieme, že ak sa vo voľnej prírode narodí mláďa, musí sa postaviť hneď na nohy, inak zahynie. No aby ľudské mláďa bolo rovnako schopné života a rovnako vyspelé a pripravené hneď na život ako ostatné cicavce, muselo by stráviť v brušku matky ešte ďalších 12 mesiacov. Keďže to možné nie je, mali by sme robiť všetko preto, aby sme mu po pôrode takéto prostredie zabezpečili, keď už nie na tých 12 mesiacov, tak aspoň na pol roka.

Deti nikdy neplačú bez príčiny

Malé bábätko nevie povedať, čo potrebuje, dokonca to ani samé nevie. Jediné, čo vie, je plakať, a tak nám dáva najavo, že nie je niečo v poriadku. Uhádnuť jeho potreby, a tým ho viesť k zdravému duševnému vývoju, je iba na nás rodičoch.

Malé dieťa by malo, zvlášť ak túži po odpočinku, skutočne aj odpočívať. Väčšina detí to však nedokáže sama – potrebuje pomoc z vonku, a to pomoc našu. Tým, že mu poskytnete pohodlie a zabezpečíte mu podmienky, ktoré má rád a ktoré sú mu blízke, docielite, že bude spať dlho a pekne. No ako docieliť takéto podmienky?

Ako v brušku, alebo o ulitke.

V brušku bolo celý čas akoby zrastené s vami, no keďže je už mimo vás, túto jeho zvýšenú potrebu kontaktu s vami môžete docieliť tak, že ho zabalíte do ulitky, čím mu zabezpečíte rovnaký pocit tepla a bezpečia, aký mu poskytovala predtým vaša maternica a teraz aj vaša náruč. Zabalenie väčšinu detí priam čarovne utišuje.

Zabalenie do ulitky

Zabalenie dieťaťa je trochu podobné staromódnemu zavinutiu do povojníka (pás z plátna alebo iného materiálu, ktorým sa sťahovala alebo upevňovala perinka s dieťaťom) s tým rozdielom, že jeho účelom nie je „držať mu rovný chrbátik“, alebo iný podobný nezmysel. Slúži na to, aby sa vytvorilo hmatové uspokojenie. Dieťa totiž obklopí vrstva teplého, mäkkého materiálu, ktorá ho jemne sťahuje a zabraňuje, aby ho rušili vlastné trhavé pohyby – Moroov reflex. Na ulitku je použitý výlučne ľahký a mierne pružný materiál, ktorý sa prispôsobí telu bábätka.

Ako správne zabaliť dieťa do ulitky?

Ručičky a nožičky správne zabaleného dieťaťa sú jemne držané v prirodzenej polohe, a to tak, že má ručičky ohnuté v lakťoch a nožičky pokrčené, aby sa cítilo ako zrastené s ulitkou. Ak použijete uvedenú metódu, nemusíte sa obávať, že ste dieťa zabalili príliš tesne. Nemusíte dieťatko pri balení narovnávať ako v klasickej perinke, veď to nie je pre neho ani prirodzené. Práve naopak, môžete mu nechať ručičky skrčené tak, aby ich mohlo prípadne aj cumľať. Každý balíček s ulitkou obsahuje aj DVD, ako baliť vašu ratolesť a je tam aj mnoho rád o dojčení a hlavne o spánku.

Aké benefity ponúka zabalenie bábätka do ulitky?

Zabalenie sa najčastejšie používa, keď chceme, aby dieťa rýchlejšie a výdatnejšie spalo. V ulitke však možno rozdráždené bábätko tiež utíšiť, cíti sa v nej bezpečnejšie aj pri prenášaní. Ak dieťa zabalíte do ulitky, máte istotu, že k dieťatku neprenikne náhodný prievan, ani sa neodkope. Ulitka má dokonca otvor na autosedačku, takže si krásne dieťatko zaviniete a pritom je aj pripútané. Zavinutie je také účinné, že ak ho budete praktikovať od narodenia, môžete tým predísť aj kolike, ktorá už neraz potrápila mnohých rodičov.

Odkedy baliť dieťa do ulitky?

Ulitku doporučujem používať hneď od narodenia, až pokiaľ je to nevyhnutné. Je navrhnutá tak, že sa do nej zmestí aj sedemmesačné bábätko.

Bez režimu to nepôjde

No ešte jedna vec. Mamičky si musia uvedomiť, že ak majú doma už pár týždňové bábätko, ktoré má problémy so spánkom, je nutné začať s pevným režimom a bábätko ukladať spinkať najneskôr 1-2 hodiny od posledného spinkania. Ak je už bábätko hore 1,5 hodiny, treba ho začať ukladať spinkať.

Je jedno, či sa vám zdá, že dieťatko ešte nie je unavené, ak dieťatko naučíte na režim, jeho mozog bude usínať ľahšie. Ak bábätko budete učiť od samého začiatku, že zavinutie do ulitky vedie k spánku, tak sa to naučí a o pár týždňov budete mať doma zlatíčko, ktoré bude vždy do ružova vyspinkané.

 

Prečo dieťatko zavinovať:

1.      Dávate mu pocit istoty a bezpečia, pretože mu zavinutím pripomínate vaše lono.

2.      Zavinuté dieťa je ľahšie prenášať, dokonca aj pri cestovaní.

3.      Zavinuté dieťa dlhšie a výdatnejšie spí.

4.      Zabránite tak Moroovmu reflexu, to znamená, že sa dieťa tak často nevyľaká.

5.      Máte istotu, že dieťa neprechladne, lebo do zavinovačky sa nedostane chladný vzduch.

6.      Výskumy ukázali, že ak je dieťa aspoň v prvých 3 mesiacoch viazané, v neskoršom veku lepšie zvláda stres, nie je tak plačlivé a dobre spáva. 

Moje ulitky nájdete aj v bazáriku

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mala som ulitku pri druhej dcére a neviem si vynachváliť. Spala mi oveľa pokojnejšie ako moja prvá. Nielen cez deň, ale aj neskôr v noci, bola som veľmi prekvapená, ako od posledného kojenia pred ukladaním na noc, dokázala prespať aj 6 hodín. Zobudila sa na kojenie o 2., potom nad ránom a ešte sme potiahli, budili sme sa až po 8. ráno. Staršia sa budila hocikedy, na vlastné trhavé pohyby. V ulitke toto nehrozí. Odporúčam.

  2. Milá mamka Janka… ďakujem za tento článok. Mám dcérku(6rokov) a teraz čakáme druhé bábätko. Pri dcérke to bolo ťažké, bola uplakaná, mrzutá,nervózna a myslím, že jej to zostalo až do dnes a tiež mi nikto nevedel poradiť, čo s tým. Teraz som začala hľadať rôzne články o spánku dieťatka a našla som tento tvoj o ulitkách a hlavne je v ňom vysvetlené, prečo dieťa baliť. Už viem čo robiť pri našom druhom poklade aj vďaka tebe. Prajem pokojné a krásne chvíle s detičkami všetkým maminkám…

  3. Autorke: Myslíš, že by si sa mohla spojiť s nejakým oddelením s nedonosenými detičkami a ponúknuť im svoj výrobok? Pravda, tam by si však asi veľmi nezarobila, oni by ťa však mohli odporúčaľ rodičom. Myslím, že pre predčasniatka je tvoja ulitka úplne ideálna.

  4. To prečo sa stále do nej navážate? Poznám tu mamku, je super, toľko mi poradila, je ústretová a milá. Janka, nič si z nich nerob, tvoja ulitka je super, vždy sa nájdu nejaký neprajníci a závistlivci. Ja ti držím palce a budem ťa odporúčať ďalej. Razz

    1. Nemám pocit, že sa do nej navážam. Hovorím len skúsenosť s mojimi deťmi.. Mám ich tri a všetky boli v tomto rovnaké. Dve z nich mám cisárskym rezom, čiže tiež žiadny jednoduchý pôrod, aspoň s pohľadu dieťaťa určite nie. Mimochodom, všetky moje deti spali zhruba od tretieho mesiaca celú noc, to znamená 10 až 12 hodín súvislého spánku. Toto sa teraz nechválim, len konštatujem, dieťa sa to naučiť nedá, nijaké triky na to nie sú, jednoducho je ich nervový systém takto stavaný. Keby som mala dieťatko, ktoré zavinutie vyžaduje, určite by som ho zavinula. Naši zasa boli veľa nosení, ale chceli mať voľné ruky.

    2. Nemám pocit, že sa do nej navážam. Hovorím len skúsenosť s mojimi deťmi.. Mám ich tri a všetky boli v tomto rovnaké. Dve z nich mám cisárskym rezom, čiže tiež žiadny jednoduchý pôrod, aspoň s pohľadu dieťaťa určite nie. Mimochodom, všetky moje deti spali zhruba od tretieho mesiaca celú noc, to znamená 10 až 12 hodín súvislého spánku. Toto sa teraz nechválim, len konštatujem, dieťa sa to naučiť nedá, nijaké triky na to nie sú, jednoducho je ich nervový systém takto stavaný. Keby som mala dieťatko, ktoré zavinutie vyžaduje, určite by som ho zavinula. Naši zasa boli veľa nosení, ale chceli mať voľné ruky.

    3. Nemám pocit, že sa do nej navážam. Hovorím len skúsenosť s mojimi deťmi.. Mám ich tri a všetky boli v tomto rovnaké. Dve z nich mám cisárskym rezom, čiže tiež žiadny jednoduchý pôrod, aspoň s pohľadu dieťaťa určite nie. Mimochodom, všetky moje deti spali zhruba od tretieho mesiaca celú noc, to znamená 10 až 12 hodín súvislého spánku. Toto sa teraz nechválim, len konštatujem, dieťa sa to naučiť nedá, nijaké triky na to nie sú, jednoducho je ich nervový systém takto stavaný. Keby som mala dieťatko, ktoré zavinutie vyžaduje, určite by som ho zavinula. Naši zasa boli veľa nosení, ale chceli mať voľné ruky.

  5. Môže to byť faj vec, moje dietky sa však hnevali, ak nemali voľné ručičky. Najmladšia má sedem mesiacov a asi od dvoch mesiacov zaspáva s palčekom v pusinke. Keď sme vonku a kôli overalu si ten palček dať do pusky nemôže, zaspí mi oveľa neskôr a veru si pritom aj poplače, palček jej skrátka chýba.

  6. Ahojte všetky budúce maminky. Chcela som ešte povedať, že by som si NIKDY nedovolila vyrábať niečo, čo by bábätkám poškodilo!!! Moja mama pracuje ako diplomovaný fyzioterapeut v nemocnici už viac ako 30 rokov, je expertka na Vojtovú metódu a chodí precvičovať bábätká aj na pôrodnicu ak majú nejaký problém. Je mojou oporou, no zároveň aj veľkou kritičkou, ak by som robila niečo zlé. Ulitke je vyrobená tak, aby kĺbiky neboli V ŽIADNOM prípade poškodzované. Ak je potrebné široké balenie, v ulitke to možné je. Taktiež dieťatko sa môže schúliť tak ako chce, no keďže je stiahnuté jemne elastickou látkou, nerušia ho vlastné úľakové pohyby ručičiek. Dnes sa pokúsime natočiť s manželom ďalšie video, v ktorom predstavím Perinkovú ulitku (je pridaná aj v Bazáriku), takže neskôr nakuknite na moju stránku, aby ste mali aspoň prostredníctvom kamery možnosť vidieť detajlnejšie ako to vyzerá a ako je jednoducho do nej zavinovať. Janka

    1. Ahoj Lorelay. Len taka drobna rada. Pôsobíš veľmi histericky. Veď načo v textoch tri výkričníky (to znamená že kričíš), načo také vyhlásenia v duchu NIKDY…, prečo neútočí Andrea na iné firmy… Naozaj pôsobíš veľmi militantne a histericky, vôbec to nie je nutné. Pokoj. S pokojom sa ďalej dopracuješ. TO je len dobrá rada. ČI do osobného života, alebo do biznisu.
      Všetko dobré želám.

      1. Možno pôsobím hystericky pre Teba, no mamičky mi píšu, že som veľmi milá maminka (nie je to teraz samochvála-nechválim samú seba, hovoria tak iné mamky). Len nechápem, prečo niekto napíše taký komentár na nejaký výrobok, keď ho ešte nevidel a nie to ešte ani nevyskúšal. Ja by som si nedovolila súdiť nejaký výrobok, keď ho nepoznám. A tá pani môj vynález (ak to tak môžem nazvať) takpovediac odsúdila. Toto sa mi trošku nepáčilo. A že som použila veľké písmená? Nebolo to určite s krikom, len som to slovko chcela zdôrazniť, lebo je pravdivé. No ďakujem Ti za správu, z každého si vždy niečo zoberiem.

  7. Ahojte, najprv sa mi tento clanok nepacil, mala som pocit ze sa pise o tesnom zavinovani do perinky, tak ze sa dieta nemoze hybat Evil A prave vcera som citala ze toto nie je dobre, pretoze dieta je nutene zrazu vystriet chrbat, a navyse je to problematicke pre bedrove klby. Vraj sa trent zavinovania deti zase objavil v USA, a zase sa objavili problemy s klbikmi.

    ALE ked som docitala, vidim ze toto je o inom. Ja mam dve dcery, s jednou v podstate nebol problem, nemala som ju v perinke ani inak zavinutu, casto bola na rukach a pri mne, spala pri nas v posteli, od 3 mesiaca som ju nosila v satke, lebo som citala ze sa to ma az od tretieho mesiaca Confused Druhu dceru som komplet odnosila v satke od narodenia, skusala som bezplienkovu metodu, islo to super, babo bolo cez den spokojne, spinkalo,budilo sa len na papanie alebo na cikanie. Ale vecer horor ! od 20.00 krik az do 24.00, nepomahalo nic, nosenie, kojenie, spievanie, satka nic………..

    Teraz cakam tretie a povedala som si, ze vyskusam perinku, pretoze- moje dcery nikdy babo v perinke nevideli, ani som im neukazovala nejake balenie dietata ani nic podobne. Ale obidve, a to ma velmi zaujalo, sa hraju odmalicka s babikami tak, ze ich stale zavinuju- do uteraka, do salu do vsetkeho co najdu a je vhodne na tento ucel. Akoby nejaky instinkt, alebo co. Takze cez den satka, vecer skusim balit- a tato ulitka ma zaujala, uz som ju raz videla na jednej stranke, ale zabudla som na to. V tejto ulitke je dieta zavinute, ale nie tak natesno aby sa nemohlo hybat, takze podla mna to moze byt fajn, vyskusam, vdaka za clanok zwinker

  8. Ďakujem ďakujem ďakujem – Vy ste to pochopila úplne a možno je to aj tým, že máte už viac detičiek. Pani Andrea si myslí, že je to reklama, prečo neútočí aj na tie firmy, ktoré tu tiež propagujú svoje výrobky? Alebo to robí? Alebo iba závidí mamičkám, ktoré sa snažia pomôcť bábätkám a ich rodičom, tým, že niečo prospešné robia? Ulitka pomáha a ja si aspoň trošku privyrobím, čo je na tom zlé??? Mám sama dve detičky a som ešte stále na MD, jeden má skoro 5 rokov – ten mával veľmi zlé spánky, pri druhom 13 mesačnom to mám už omnoho ľahšie, keďže som si vyrobila ulitku. NIKDY som ho nezavinula a nehodila do postieľky, ako to tvrdí Andrea!!! Moje deti milujem nadovšetko, ale aj oni potrebujú svoj kľud a spánok. Ulitka pomáha vystrašeným a veľmi citlivým bábätkám hlavne vtedy, keď majú spinkať a veľmi často sa budia na vonkajšie podnety. Môžete svoje dieťa milovať akokoľvek, no pokiaľ pre neho nebudete mať energiu (ak vás vyčerpáva, že sa bábo veľmi často budí hlavne na svoje trhavé pohyby), tak nebudete vládať už nič a nie to sa starať ešte aj prípadne o ďalšie dieťatko, ak ho máte, manžela a rodinu. Takže ešte raz ďakujem predošlej pani, za komentár. Vidno, že Vy ste to pochopila perfektne. Janka

  9. Je to sice pekna reklama, ale nebolo by lepsie mamickam vysvetlit, preco maju deti nosit v naruci, v satke alebo ergonomickom nosici? Pisete, ze babovi je najlepsie tak, ako bolo v maternici….to je urcite blizko matky, jej srdca. Takto si matka kupi ulitku, zavinie, bachne do postielky, strci cumel a necha tak, a este si bude aj spokojne hovorit, ze urobila pre dieta to najlepsie… Evil

    1. Andrea, nie som autorka článku, ale stojím za jej poznaním: ja sama balím už siedme naše dieťa nie síce do ulitky, ale do pásu plátna, momentálne drobca aj do ľahkej osušky práve pre to, že pokojnejšie zaspáva a spí. Je to neuveriteľné, ale práve včera som si uvedomila, že náš synček, hoci má už tri mesiace, nemal žiadnu trojmesačnú koliku a večerné „revy“… som presvedčená, že je to práve pre to zavinutie. Myslím, že si autorku nesprávne pochopila – ona hovorí o čase, kedy dieťa má ísť spať a nie vždy ho nosíš v babyšate alebo v nosiči /ja inak používam všetko, čo sa dá… aj z tejto ponuky/. Ale ak ho ukladáš na spánok do postieľky, nevylučuješ tým náruč – u nás to usínanie je práve v nej, malý sa mi pritúli na plece a chvíľu sa pomojkáme… tak, ako je, zavinutý… nemôžem na to dopustiť ani povedať pol krivého slova.. najprv skús…

Pridaj komentár