Malý tyran alebo pravidlá musia byť!

Mgr. Barbora Horváthová 1

Malý tyran – dieťa s dušou čertíka – vyžaduje si neustálu pozornosť. Ak nie je po jeho, začne plakať, hádzať hračky o zem, občas aj seba…

…vy sa zaň hanbíte, ale hlavne sa v tom obchode hanbíte za seba, keď okoloidúci zákazníci v nemom úžase pozerajú na vaše dieťa, ako sa váľa po zemi a hystericky plače, hanbíte sa, lebo ho nezvládate…

Shutterstock

Nikto z neba nespadol dokonalý, každý robí chyby a učí sa z nich. Bohužiaľ, mnohokrát aj vo výchove robia rodičia veľa chýb a nepriznajú si, že neposlušné dieťa je dôsledok výchovy.

Deti sú veľmi všímavé a každé zaváhanie ihneď zbadajú a patrične využijú. Treba si vedieť chybu priznať aj pred dieťaťom a nedovoliť mu rásť na vašej nerozhodnosti, pretože tak si doma vychovávate malého tyrana.

Nevhodná je výchova:

  • príliš direktívna – prísna, bez milého slova, bez pohladenia, bez pochvaly,
  • príliš protektívna – ochraňujúca dieťa až priveľmi, nedovoľuje mu spoznávať svet s jeho nástrahami, pretože práve pred nimi sa rodičia pokúšajú ho chrániť,

príliš protektívna – ochraňujúca dieťa až priveľmi, nedovoľuje mu spoznávať svet s jeho nástrahami, pretože práve pred nimi sa rodičia pokúšajú ho chrániť,

  • príliš liberálna – bez hraníc, dôsledkov, príliš veľa voľnosti, žiadna zodpovednosť,

príliš liberálna – bez hraníc, dôsledkov, príliš veľa voľnosti, žiadna zodpovednosť,

  • rozporuplná – protirečenia rodičov, rodičia nedržia pri výchove spolu, každý z nich hovorí niečo iné a hlavne, čo jeden dovolí, to druhý zakáže.

Prečítajte si tiež: 3 rady, ako reagovať na vzdor dieťaťa

Rituály

Dobrý spôsob, ako predísť tomu, aby sa z vášho dieťaťa nestal špión vašich emócií, je odmalička ho viesť k pravidlám, zodpovednosti za svoje činy a pravidelnému rytmu.

Deti potrebujú pravidelnosť, vyvoláva v nich pocit istoty, bezpečia. Deti potrebujú vedieť, čo sa bude kedy diať, kedy kto príde, kam kedy pôjdu. Spomeňte si, ako ste sa tešili na návštevu, keď ste boli malý/malá alebo ako ste sa tešili na výlet. Umožnite toto isté zažiť aj svojmu dieťaťu.

Urobte si plán

Najlepšie bude, ak si spoločne s dieťatkom vytvoríte plán na celý deň, každý deň v týždni. Ráno od – do škôlka, príchod domov, od – do hra, od – do robenie domácich úloh, od – do voľno, príprava na spánok, spinkanie. A zase ďalší deň.

Naplánujte si tak na rôzne dni rôzne akcie, výstavy, divadielka, kiná, výlety, návštevy, rôzne hry, aktivity, čo plánujete s dieťatkom robiť. Plán si môžete napísať na veľký papier, vyzdobiť si ho a zavesiť na stenu, aby si ho dieťa mohlo kedykoľvek pozrieť.

Rozvrh dňa a týždňa pomáha dieťatku naučiť sa rozdeliť si čas. Dobré je, ak si ho pripravujete s prváčikom. Naučí sa rozvrhnúť si deň tak, aby stihol domáce úlohy, hrať sa a aj oddychovať. Tak sa vyhnete zbytočnej únave dieťatka i vás.

Prečítajte si tiež: 5 spôsobov, ako povedať deťom NIE inak

Pravidlá

Ďalšia dôležitá vec sú pravidlá. Pravidlá znamenajú istotu. Ak spravím niečo dobre, bude odmena, ak nie, bude trest. Najlepší trest je odobratie výhody. Fyzické tresty a taktiež psychické vyhrážanie (Mama ťa neľúbi, keď ju klameš!) sú vylúčené.

Pravidlá si tiež vytvoríme spoločne s dieťaťom alebo všetkými deťmi naraz. Spíšeme ich na papier a ku každému pravidlu určíme, čo bude odmenou za jeho dodržanie a trestom za jeho nedodržanie.

Snažíme sa dohody dodržiavať aj my, rodičia. Sme predsa vzormi pre naše deti. Ak dieťa nedodrží nejakú z dohôd alebo pravidiel, máme aj my, rodičia, plné právo jednu taktiež nedodržať. Dieťa si musí uvedomiť, že niekedy nás jeho činy sklamú, a tak musí byť občas sklamané aj ono, aby to dostatočne pochopilo.

iStock

Dobre robíte, ak:

  • trváte na spoločných pravidlách, dohodách, ale aj dôsledkoch,
  • nenecháte sa ovplyvniť prosíkaním, plačom,
  • umožníte dieťaťu o jeho nevhodných činoch osamote porozmýšľať,
  • ignorujete nežiaduce prvky správania, napr. afekty, výbuchy zlosti, trucovitý plač,
  • nedovolíte, aby iní členovia rodiny negovali alebo spochybňovali vaše pravidlá pred deťmi, ak tam s nimi nie ste,
  • s dieťaťom sa o jeho nevhodnom správaní rozprávate, ale necháte ho samé dospieť k záveru, čo bolo správne a čo nesprávne,
  • veľa svoje dieťa chválite, avšak nie za banálnosti, lebo tak ho pochvala omrzí,
  • aj vy sa snažíte rešpektovať všetky pravidlá, dohody a dôsledky,
  • za žiadnych okolností nepovolíte zo svojej požiadavky,
  • zbytočne nekričíte, deti dobre počujú, aj keď to tak občas nevyzerá ,
  • vždy dieťaťu vysvetlíte, prečo to alebo ono robiť nemá, nedokončené vety sú pre dieťa nezrozumiteľné a samo tak musí vyskúšať, čo dokončenie vety môže znamenať (Napríklad pri príkaze „Neskáč!“ dieťa bude skákať ďalej, lebo nevie následok. Ale výzva „Neskáč, lebo spadneš a môžeš sa poraniť!“ je určite zrozumiteľnejšia.),
  • požiadavky formulujete jasne a zrozumiteľne pre dieťa,
  • dieťa od seba neodháňate, aj keď je vám zle, ste nahnevaní či nemáte náladu, objatie od dieťatka vám určite pomôže.

Nikdy svojmu dieťaťu nepovedzte, že ho neľúbite, ani keď vás veľmi nahnevá. Radšej povedzte: „Veľmi si ma sklamal.“ Minimálne raz za deň si dieťa pritúľte a povedzte mu, že ho nadovšetko ľúbite.

Každý predsa vie, ako to bolí, keď chytíme ružu za tŕne. A deti sú ako ruže: ak sa o ne nestaráme, zdivejú a popichajú nás. Ak sa o ne však staráme pravidelne a s láskou, odvďačia sa nám krásou a spravia nás šťastnými.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (60 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ten plánik je super nápad, veľmi sa mi páči to takto s deťmi urobiť, to je pravda, že oni keď dačo takto vidia a vedia to posúdiť, že kedy to bude, vedia sa z toho veľmi tešiť, jednak sa na tom aj pekne učia – dni, následnosť apod. a z toho majú tiež vždy veľkú radosť smile

Pridaj komentár