4 dobré dôvody ZA spoločné spanie s deťmi

kika/redakcia 2

Nebyť toho detailu, že sme bohatí, neriešime dilemu, čo je pre naše bábätko najlepšie: postieľka, kolíska, kôš alebo posteľ rodičov?

Chudobní rodičia nemajú na výber, jedna spoločná duchna, pod ktorou sa zohrejú a vyspia všetci rodinní príslušníci. Chráni ich pred zlými snami, aj návštevami poradní u psychológov, keď už nevyspatí rodičia nevládzu existovať.

iStock

Nie každý rodič je nadšený predstavou, že by bábätko malo okupovať jeho životný priestor v posteli.

  • Čo ak mu ublížim, čo ak ho priľahnem v hlbokom spánku? Veď ide o jeho bezpečnosť, v postieľke nič neriskujem…
  • Je vôbec možné sa s bábätkom „v kľude“ vyspať? Keď sa zobudíte na každé jeho zamraučanie, len čo sa obráti na druhý bok?
  • A čo ak sa bude chcieť sústavne kojiť, lebo jednoducho bude cítiť pri sebe mamu voňavú od mlieka, a keď sme pri ľudských pachoch, nielen voňavú, ale aj spotenú?

Načo je dobrá takáto fyzická, až živočíšna blízkosť?

 

Pre pocit istoty

Ktoré dáva tlkot maminho srdca… vzájomné dýchanie si do tváre a dotýkanie sa, malé telíčko o mamine telo, malá ruka v maminej ruke.

 

Pre pocit teplého hniezda

Každé mláďatko (zvlášť to ľudské) potrebuje byť chránené. Aj kojenie je tu na jeho upokojenie, aby zaspalo skôr, ako sa naozaj zobudí. A takto pohodlne sa dá v noci kojiť iba pri spoločnom spaní bábätka s mamou.

 

Pre pocit bezpečia

Detská fantázia vie byť živšia, ako si vieme predstaviť. Aj my, dospelí, máme občas čo robiť, aby sme ovládli všetkých svojich démonov, preto sa najčastejšie utiekame k modlitbám práve večer, pred spaním a na rannú modlitbu zabudneme (možno preto, že už sa toľko za denného svetla nebojíme).

 

Pre pocit lásky

Pod jednou perinou sa akosi musíme zniesť, tolerovať, jeden druhého vystáť. Je to miesto, kde si odpúšťame, opretí chrbátmi jeden o druhého, hoci sme na seba cez deň boli nevrlí, zlí, v spoločnej posteli ustáva hnev a moc preberá láska, ktorá znesie aj to, že si chrápeme do tváre a v spánku sa nechtiac udierame tvrdými lakťami.

Prečítajte si tiež: Postieľka, kolíska, kôš alebo posteľ rodičov?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Obe naše deti spali pri nás – v poslednom čase sa ku nám znova uprostred noci sťahujú a … moc sa pri nich vyspať nedá zwinker . To má potom za následok nevyspatú minimálne mamu, občas aj otca (deti sa viac lepia na mňa). Poslednú noc už menšie dieťa pochopilo samé, že sa má vrátiť do svojej postele, lebo štyria sa spolu veľmi nezmestíme (ráno som ho znova našla u nás ) Big Grins .

    Je to krásne, keď sa ku Vám túli dieťa, ale … aj rodičia sa potrebujú vyspať, aby vedeli cez deň nielen nejako fungovať. Možno to chce ešte väčšiu posteľ Mr. Green .

  2. mame tri deti. prve sme davali do postielky. do teraz to lutujem. nie je nic krajsie, ako zaspavat s malickym dietatkom. prehlbi to vztah, lepsie spi rodic aj dieta. deti rastu rychlo. treba vyuzit obdobie, ked sa pritulia a vy citite, ze vase objatie, ci uz aj v noci, a tu istotu z neho potrebuju.

Pridaj komentár