Spánok je jednou zo základných biologických potrieb. Obyčajne sa ho po namáhavom dni nemôžeme dočkať, za to deti nás v tomto smere dokážu poriadne prekvapiť.
O to, aby zaspali, sa niekedy hodiny a hodiny usilujú rodičia niekedy celkom zbytočne. Ponúkame vám rozhovor s Doc. Pavlom Sýkorom, prednostom kliniky detskej neurológie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave:
Spánok je pre nás dôležitý a nevyhnutný. Čo to vlastne je?
Tretinu života človek prespí. Dospelý by mal spať 8 hodín denne. Spánok, i keď sa zdá, že je to obdobie, keď človek odpočíva, leží, nič nerobí, je to veľmi komplikovaný dej, ktorý prebieha v mozgu.
Samotný spánok prebieha v cykloch. Je tzv. aktívny spánok, kde sa človek pohybuje, potom sú 4 štádiá tzv. pokojného spánku. Toto trvá 90 minút. Tento cyklus sa každú noc opakuje 4-5 krát. Je to veľmi komplikovaný dej, kde jednotlivé štádiá spánku nasadajú na seba a musia sa striedať.
Keďže je to komplikovaný dej, je aj veľa faktorov, ktoré tento komplikovaný proces, ktorý prebieha v noci v mozgu, sa môže porušiť, a preto sú aj poruchy spánku veľmi častým problémom nielen dospelých, ale aj detí.
Vymenujte niektoré detské poruchy.
Je ich veľa. Niektoré sú banálnejšie. Bežné problémy u detí sú poruchy zaspávania, keď nepríde útlm rýchle. Zaspávajú veľmi zle, majú svoje rituály, ktoré nevedia končiť.
Potom sú poruchy spánku s častým prebúdzaním, deti sa budia, nasleduje obdobie bdelosti, potom zaspia, sú deti, ktoré vôbec nespia, alebo zdanlivo vôbec nespia. Naopak, sú deti, ktoré veľmi veľa spia.
Potom sú chorobné stavy spánku – nočné pomočovanie, nočný des. Potom môžu byť rôzne pohybové prejavy spánku. Nikto pokojne nespáva, ale niektoré pohyby, ktoré majú až charakter záchvatov, kŕčov, sú chorobným prejavom spánku, sú to dystónie, kŕče, a treba ich rozlíšiť aj od epileptických záchvatov v spánku.
Nie všetky mimovoľné pohyby v spánku sú chorobné, i keď ich je veľmi veľa. Sú niektoré, ktoré sú normálnou súčasťou spánku. Jeden z príznakov sú mykania, zášklby, myoklón je pri zaspávaní, ktorý má asi ¾ ľudí, že pri zaspávaní mu myká končatinou alebo nohou, rukou alebo trupom. Niekedy má pocit, že ho mykne, inokedy je ten pocit taký silný, ako keby spadol z postele a pritom leží. To nie je chorobný príznak.
Čo je základom detskej spánkovej psychohygieny?
Každý človek je iný, každé dieťa má iný typ spánku. Je dôležité rešpektovať danosti dieťaťa, čo sa týka spánku, jeho zaspávania a rytmu, ale na druhej strane treba dodržiavať rytmicitu, pravidlá.
Deti by mali chodiť pravidelne spávať v tom istom čase, mal by sa zachovávať ten istý stereotyp pri spánku a navodiť atmosféru spánku. Je niekedy problém, kedy ešte povoliť dieťaťu hrať sa, a kedy ho vyhnať do postele a byť trochu tvrdší. Ale vždy treba zachovávať stiedanie spánku a bdenia. Treba rešpektovať, že deti predškolského veku potrebujú popoludní spať a treba ich uložiť spať, lebo je to ich fyziologická potreba. Aj v adolescenciii je obdobie, že každý adolescent by mal popoludní spať..
Čo robiť v prípade, ak dieťa nechce spať?
Treba konsekventne dodržiavať rytmy. Dieťa má a musí ísť spať. Treba dodržiavať rytmus, či sa to dieťaťu páči alebo nie. Najdôležitejšie je posudzovať poruchy spánku podľa toho, ako dieťa cez deň funguje.
Ak má dieťa dobrú náladu, vie sa hrať, zabávať, prežije deň v detskej hravosti a radosti, potom mu spánok asi nechýba a netreba na neho tlačiť, aby spalo podľa predpisov 8 alebo 12 hodín.
Ak má dieťa poruchy spánku a cez deň na ňom vidno, že je predráždené, nervózne, že má poruchy stravovania, že sa s ním nedá komunikovať, je to stav, ktoré predstavuje poruchu a vyžaduje vyšetrenie, najlepšie neurológia, či sa u dieťaťa nevyskytuje porucha, ktorú by bolo treba odstrániť.
Do koľkých rokov by malo dieťa spávať popoludní?
Do predškolského veku majú deti fyziologickú potrebu popoludňajšieho spánku. Asi do 5 rokov. Sú deti, ktoré nechcú spať. Je to individuálne. Treba analyzovať situáciu dieťaťa. Žiaden extrém nie je veľmi dobrý. Nasilu tlačiť dieťa spať, keď nechce, nie je vhodné. Ale byť tiež veľmi povoľný a nechať ho nespať, keď si to neželá, napriek tomu, že on to potrebuje, je druhý extrém. Treba analyzovať situáciu, pozrieť sa, aké charakterové vlastnosti dieťa má, aký je to typ dieťaťa.
Prečítajte si aj: Dokedy má dieťa spať cez obed?
Je cumlík rušivým faktorom pri zaspávaní a spánku?
Deti majú rôzne stereotypy. Pri zaspávaní rytmické pohyby možno urýchľujú zaspanie, ale všeobecne sa cumeľ ani iné rituály pred zaspávaním nedoporučujú. Na jednej strane môžu pomôcť, ale odstraňovanie je oveľa horšie a ťažšie.
Koľkokrát denne a ako dlho by mal spať 6 týždňový syn?
Či je novorodenec alebo dieťa krátko po novorodeneckom období, prespí 70 % svojho času. Spí 18 hodín. Cykly sú u nich krátke. O 3-4 hodiny sa dieťa zobudí, spočiatku je niekoľko desiatok minút hore, potom stále zaspáva. Budí sa na kŕmenie, potom zase zaspí.