Bezlepková diéta

MUDr. Katarína Babinská 0

Celiakia je choroba spôsobená precitlivenosťou na bielkovinovú zložku obilnín – lepok (glutén). Celiakia najčastejšie postihuje malé deti, vyskytnúť sa však môže aj u väčších detí, alebo u dospelých.

Lepok, prítomný v potrave, vyvoláva u precitlivených ľudí zápal sliznice tenkého čreva, čo spôsobuje poruchy trávenia a vstrebávania. Chorých trápia bolesti brucha, nafukovanie a hnačky. Pri dlhšom trvaní choroby nastáva chudnutie, deti zaostávajú v raste a vývoji.

Liečba celiakie je diéta

V liečbe celiakie je hlavným liečebným prostriedkom diéta. Diétna výživa spočíva vo vylúčení všetkých potravín, ktoré obsahujú lepok (bezlepková diéta).

  • Hlavným zdrojom lepku sú základné obilniny – pšenica, raž, jačmeň, ovos a výrobky z nich – múka, krupica, ovsené vločky, pudingový prášok, biela káva – melta a pod. Zistilo sa, že ovos v menších množstvách pacienti dobre znášajú, avšak výrobky s názvom „ovsený“ často obsahujú i prímesi iných obilnín, takže lepok sa v nich nakoniec nachádza. Do diéty sa preto neodporúča zaraďovať ani výrobky z ovsa.

  • Múka je súčasťou mnohých jedál – obsahuje ju chlieb, pečivo, múčne pokrmy, cestoviny, sušienky, koláče, zákusky, ale i ale i polievky, omáčky, jedlá vyprážané v obale a pod. Zložky obilnín sú súčasťou mnohých hotových pokrmov, polotovarov aj prísad, v ktorých by ich spotrebiteľ azda ani neočakával, nachádzajú sa napríklad v niektorých salámach, párkoch, jaterniciach, mäsových paštétach a pod. Ak ideme pacientovi, ktorý dodržuje bezlepkovú diétu, podávať nový alebo neznámy výrobok, mali by sme si dôkladne preštudovať informácie pre spotrebiteľa uvedené na obale. V prípade neistoty sa treba informovať u výrobcu.

  • Medzi vhodné potraviny, ktoré sa môžu zaraďovať do bezgluténovej diéty a sčasti nahrádzajú bežné obilniny, patrí kukurica, zemiaky, sója, proso, amarant, pohánka, fazuľa, ryža (niekedy robí problém pri ťažších formách ochorenia) a výrobky z nich (múky, kaše, škroby atď.).

  • Pre pacientov s celiakiou sa vyrábajú špeciálne diétne výrobky z obilnín, z ktorých bol odstránený lepok (bezlepková múka, chlieb, keksy a pod.). Dostupné sú v špecializovaných predajniach.

  • Niekedy je potrebné zo stravy vylúčiť aj mlieko, pretože zápal črevnej sliznice pri celiakii môže spôsobiť jeho neznášanlivosť. Po úprave zdravotného stavu možno mlieko opäť podávať.

  • Na začiatku diéty sa obmedzujú druhy ovocia a zeleniny s tuhou šupkou, jadierkami, najlepšie je podávať ich po úprave varením a dusením. Keď príznaky choroby ustúpia, možno prejsť na normálnu konzumáciu ovocia a zeleniny.

  • V diéte sa používajú sa ľahko stráviteľné jednodruhové tuky – slnečnicový alebo repkový olej, či maslo.


Zostaviť jedálny lístok pri bezlepkovej diéte nie je jednoduché, pretože zo stravy sa vylučujú mnohé základné potraviny. Jedálny lístok treba zostavovať zvlášť starostlivo, aby v ňom boli v primeranom množstve zastúpené všetky živiny.

Ak pacient dodržuje diétu, jeho stav sa zvyčajne po niekoľkých týždňoch upraví. Diéta sa musí dodržovať dlhodobo – mesiace, v niektorých prípadoch aj roky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...